Şehit Muhtar Ve Eşinin Kanı Yerde Kalmadı
27 yıl önce Şenkaya´da teröristler tarafından şehit edilen köy muhtar ve eşinin kanı yerde kalmadı. Şenkaya kırsalında 2017 yılında yapılan terör operasyonları sırasında öldürülen PKK´lılar arasında, o dönem Muhtarın şehit edildiği saldırıya katılan teröristte olduğu belirlendi. GÜNEBAKIŞ gazetesine özel açıklama yapan Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, ‘‘ Şehit Muhtarımız ve eşinin kanı yerde kalmadı´´ diyerek olayı doğruladı.
Tarih: 12.1.2018 08:00:20/ 1228okunma / 0yorum

 

Nesrin ÇETİNKAYA

TERÖRE DESTEK VERMEDİĞİ İÇİN ŞEHİT ETTİLER

Şenkaya ilçesine bağlı Beşpınar Köyü muhtarı Sinan Sinanoğlu, devletine ve miletine bağlı olarak hayatını sürdürüyordu. Şenkaya ilçesine bağlı Pindik Yaylası´nda barınan PKK´lı teröristler,  16 Haziran 1990 tarihinde ormanın hemen altındaki Beşpınarlar Köyü Muhtarı Sinan Sinanoğlu ve eşi Güleser Sinanoğlu´nu, kendilerine destek vermedikleri için şehit ettiler. 5 çocuğu olan çift için, aradan geçen 27 yıl sonunda Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu´nun talimatı ile şehitlik yapıldı. Başta Şenkaya halkı olmak üzere tüm Erzurumluların kahramanı olan şehit muhtarın uğradığı hain saldırıyı, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, şöyle anlatıyor: ‘‘Pindik Yaylası teröristlerin karargah bölgesiydi. Köy, vadi içerisinde ormanın altında bizim için ulaşımı zor ama eşkıya için kolay hemen ormandan iniyor sonra ormana çıkıyor. 10 dakikada köye iniyor alacağını alıyor sonra gidiyor. Bu yaylanın altında da Beşpınarlar diye bir köy var. 1990 yılında Pindik Yaylası´ndan PKK´lı grup geliyor. Beşpınarlar Köyü muhtarının evini sarıyorlar. ´Sen bizi nasıl burada barındırmam diyorsun´ diyorlar. Çünkü; muhtar ´PKK burada kalamaz´ diye konuşmuş. PKK´yı köye sokmamak için mücadele ediyor. Bu köy muhtarımızı ve eşini şehit ediyor, o gün muhtar bunlarla çatışıyor. O günden beri muhtarımızın mezarı köyde ulaşamamışız, o muhtarımızı ve şehidimizi hatırlayamamışız, hatırlamışsak ta gidememişiz yanına. Bu sene Temmuz ayında gittik muhtarımızın ve eşinin şehit mezarlarını yaptırdık. Orada bir tören yaptık.´´

AMANSIZ MÜCADELE İLE PKK VARLIĞI SONA ERDİRİLDİ

Bölgede Erzurum, Kars, Ardahan üçgenini kapsayan Şenkaya ilçesinde 1987´den bu yana dağlık bölgeyi kullanan PKK´lı teröristlerin, 80-90 civarında oldukları tahmin ediliyordu. Terörle mücadele için verilen amansız mücadele, Şenkaya kırsalında 2017 yılının başından sonuna kadar aralıksız sürdü. Asker ve polis, o dağda haftalarca operasyon yaptı. Vali Azizoğlu, ‘‘ Bu bölgede millete kök söktüren, eziyet eden, vatandaşı canından bezdiren en önemli eşkıya başı ve ekibini etkisiz hale getirdik´´ diyerek Şenkaya kırsalında onlarca teröristin üst üste yapılan operasyonlarla etkisiz hale getirildiğinin müjdesini verdi. Bölge terörden temizlendi, halk rahat bir nefes aldı. Asker ve polislerin 2017 yılında 4 ay boyunca dağdan inmeyerek bölgeyi PKK´dan temizlediğini ifade eden Azizoğlu, "Bazen ´Değişim yapın yoruldunuz´ dememize rağmen o subaylarımızın hiçbiri vazgeçmedi. Dediler ki; ´Bunları burada bitirmeden, dağdan inmeyeceğiz.´ Çok şükür bitirdiler. PKK´nın elebaşlarını ve ekibini yok ettik. Ondan sonra o dağları tek tek didik didik aradık. Yüzlerce her türlü malzeme ele geçirdik. Onlarca mağara bulduk. Hepsini imha ettik. Bunlar şaşırıp hasbel kader gelirlerse gelebilirler ama çıkma imkanları yok artık" diye konuştu.

KAHRAMAN ŞEHİT MUHTARIN KANI YERDE KALMADI

Vali Azizoğlu´nun açıklamalarının ardından araştırmacı Gazetecilik ilkesinden yola çıkan gazeteniz GÜNEBAKIŞ, şehit muhtar ve eşinin katillerinin de geçen yıl yapılan operasyonlarda öldürülen teröristler arasında olduğu bilgisine ulaştı.  Erzurum İl Jandarma Komutanlığı´na bağlı ekipler ile Emniyet Müdürlüğüne bağlı Özel Harekat Şubesinde görevli Polisler tarafından yapılan ortak operasyonlarda,  Şenkaya kırsalında yılardır halkın canına ve malına kasteden çok sayıda terörist öldürüldü.  Gerek öldürülen teröristlerin kimlik bilgilerinin tespiti, gerekse sağ yakalanan teröristlerin ifadeleri sonucunda, öldürülen PKK´lılar arasında Beşpınar köyü muhtarı Sinan Sinanoğlu ve eşi Güleser Sinanoğlu´nun şehit edildiği saldırıyı gerçekleştiren teröristte olduğu belirlendi. İstihbari çalışmalar sonucunda, örgütün çevreyi iyi bilen elemanlarını yıllardır o bölgede tuttuğunu, sadece sözde lider kadronun değiştiği belirlendi.

VALİ AZİZOĞLU: KAHRAMAN MUHTARIMIZIN KANI YERDE KALMADI

Bölgedeki operasyonları yakından takip eden ve zaman zaman helikopterle havadan inceleme yapan Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, gazeteniz GÜNEBAKIŞ´ın konu ile ilgili sorusu üzerine, ‘‘ Kahraman şehit muhtarımızın kanı yerde kalmadı´´ diyerek bilgileri teyit etti. Vali Azizoğlu, ‘‘ Askerimiz ve Polisimiz Şenkaya-Göle kırsalında amansız bir mücadele verdi. Kahraman silahlı kuvvetlerimiz, çok önemli operasyonlara imza attı. Bölgede yıllardır halkın canına ve malına kasteden üst düzey isimlerinde olduğu teröristler etkisiz hale getirilerek Şenkaya kırsalı temizlendi. Öldürülen teröristlerin kimlik tespitlerinin yanı sıra yakalanan teröristlerin de ifadeleri sonrası önemli bilgiler elde edildi. Kahraman şehit muhtarımız ve eşinin de kanı yerde kalmadı. Katilleri etkisiz hale getirildi ´´ dedi.

İŞTE ŞENKAYA ‘DA 2017 YILI OPERASYON BİLANÇOSU…

27 Nisan:

Şenkaya ilçesi Ormanlı köyü kırsalında teröristlerle çıkan çatışmada ağır yaralanan teğmen, helikopterle Erzurum´a getirilerek tedavi altına alındı. Çatışmada iki asker ise hafif yaralandı.

5 Mayıs

Türk Silahlı Kuvvetleri, Şırnak, Hakkari, Siirt, Diyarbakır ve Erzurum-Şenkaya´da  icra edilen operasyonlarda 78 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 1 askerin ise şehit olduğunu açıkladı. 

18 Maıs:

Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Doğan Akgöbek 17-14 operasyonu kapsamında sabaha karşı saat 02.00 sıralarında Şenkaya ilçesinin Değirmen Dere köyü ile Beşpınar köyü arasında arama tarama çalışmaları yapan güvenlik güçleri ile 5 kişilik PKK´lı terörist grubu arasında çatışma çıktı. Çatışmada 1 teröristi ölü ele geçirilirken Jandarma Astsubay Üstçavuş Mustafa Coşğun (34) yaralandı.

26 Mayıs:

Şırnak / Beytüşşebap - Merkez (Bestler Dereler, Cudi Dağı), Hakkari/Yüksekova, Diyarbakır/Dicle, Erzurum/ Şenkaya ve Ardahan/Göle bölgelerinde orta çaplı operasyonlar icra edildi. Operasyonlarda; 45 terörist etkisiz hale getirildi, 3 roketatar, 5 makineli tüfek, 13 piyade tüfeği ve 43 el bombası ele geçirildi, 27 el yapımı patlayıcı (EYP) tespit edilerek imha edildi. Teröristler tarafından kullanılan 26 sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirildi.

2 Haziran:

Şırnak Beytüşşebap Bestler Dereler, Cudi Dağı, Hakkari Yüksekova, Diyarbakır Lice, Bingöl Genç, Elazığ Arıcak, Erzurum-Şenkaya, Ardahan Göle ve Hatay-Osmaniye-Gaziantep bölgelerinde büyük ve orta çaplı operasyonlar icra edildi. Operasyonlarda biri (Suriye uyruklu, sözde Tunceli/Ovacık Özel Güç Sorumlusu) sözde lider kadroda olmak üzere 92 terörist etkisiz hale getirildi

17 Haziran:

Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Doğan Akgöbek 17-19 operasyonunda, 17 Haziran 2017 Cumartesi günü Saat 10.00 sıralarında Çamlıalan kırsalında Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensupları ile temas sağlandı. Çatışma sonucunda; Bölücü Terör Örgütünün Sarıkamış- Göle- Şenkaya sorumlusu Alişer kod adlı Zeynel Leblebici ile birlikte Sevkan kod adlı Kenan Kahraman ve Cesur kod adlı Hancan Sevinç ölü olarak ele geçirildi. Çıkan çatışmada, Jandarma Uzman Çavuş Yakup Yılmaz şehit oldu. Operasyonda; 1 adet Kanas, 1 adet Bixi, 1 adet Kalaşnikof marka silah ve 1 adet Tabanca, 5 adet çanta ve bu silahlara ait çok sayıda mühimmat ile yaşam malzemesi ele geçirildi.

25 Eylül:

Şenkaya´da, güvenlik güçleri tarafından yapılan arazi aramasında, tespit edilen bir sığınakta 103 adet Biksi makineli tüfek fişeği ve muhtelif yaşam malzemesi ele geçirildi

3 Kasım

Şenkaya´da sürdürülen operasyonda, birden fazla terörist öldürüldü. Çok sayıda mühimmata el konuldu. Çatışmanın ardından kaçan teröristlerin yakalanması için bölgede geniş çaplı operasyonlar sürdürüldü.

27 Kasım:

Şenkaya - Göle ilçeleri kırsal alanında devam eden terör operasyonunda terör yuvaları karış karış arandı. Eksi 20 dereceyi bulan soğuk havada icra edilen operasyonda ele geçirilen malzemeler ve sığınak imha edildi.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Şehit Muhtar Eşinin Kanı Yerde Kalmadı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Yüzde 50 Hibe Destekli Yeni Ahır-Ağıl Yapımlarında Fırsatı kaçırmayın
Yüzde 50 Hibe Destekli Yeni Ahır-Ağıl Yapımlarında Fırsatı kaçırmayın
Çiftçilere devlet destekli ahır yapma fırsatı
Ezana saygısızlığa Solist Fikret Şimşek´ten şiirli tepki
Ezana saygısızlığa Solist Fikret Şimşek´ten şiirli tepki
Erzurumlu mahalli sanatçı ‘Dadaşlar Fasıl Ekibi´ solisti Fikret Şimşek, Taksim´de ezanın protesto edilmesine karşılık şiir okuyarak tepki gösterdi.
 Galatasaray taraftarları maddi zarara neden oldu
Galatasaray taraftarları maddi zarara neden oldu
Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile Galatasaray arasında Pazar günü akşam oynanan Süper Lig maçında, konuk taraftarların bulunduğu misafir tribününde büyük hasar meydana geldi.
Erzurumspor ‘da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı
Erzurumspor ‘da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı
Süper Lig´in 24. haftasında Galatasaray ile 1-1 berabere kalan Büyükşehir Belediye Erzurumspor´da, teknik direktör Mehmet Özdilek yollar ayrıldı.
Orman kanunlarında para cezası tarifesi değişti
Orman kanunlarında para cezası tarifesi değişti
Ormandan izinsiz toprak almanın da cezası var, bir gece dahi olsa konaklamanın da. Orman yangınına müdahale etmeyen vatandaşa, para cezası kesilebiliyor.
Yaban hayatına devlet baba eli değdi
Yaban hayatına devlet baba eli değdi
12 Bin 178 hayvan tedavi edildi, 5 bin 733´ü doğal yaşam alanlarına bırakıldı...
Erzurum´da evlilik azaldı, boşanma çoğaldı..!
Erzurum´da evlilik azaldı, boşanma çoğaldı..!
Erzurum´da 2018 yılı ölçeğinde, bir önceki döneme göre evlenme sayısında düşüş, boşanma sayısında ise artış görüldü. Evlenme sayısında yüzde 5.8 düşüş, boşanma sayısında ise yüzde 26.3´lük artış belirlendi.
 İspir´deki Elmalı Mağarası ziyaretçilerini bekliyor
İspir´deki Elmalı Mağarası ziyaretçilerini bekliyor
Erzurum´un İspir ilçesinde bulunan ve ziyaretçilerin büyüleyen Elmalı mağarasına ilgi her geçen yıl artıyor.
Komşunun vefalı taraftarları da Erzurum´da
Komşunun vefalı taraftarları da Erzurum´da
Ağrı 1970 Spor ile Erciş Gençlik Belediye Spor arasında oynanan müsabakada Ağrısporlu taraftarlar, B.B Erzurumspor´a destek pankartı açarak uzun süre tezahürat yapmıştı.
Tarihteki Galatasaray Ve Erzurumspor Maçları Ve Skorları
Tarihteki Galatasaray Ve Erzurumspor Maçları Ve Skorları
Süper Lig´de 5 Kez Karşı Karşıya Gelen Erzurumspor Ve Galatasaray Bugün Erzurum´da Oynanacak Karşılaşma İle 6. Kez Karşı Karşıya Gelmiş Olacak.
Bir bir gidiyoruz
Bir bir gidiyoruz
Erzurumspor Galatasaray´la 1-1 berabere kalarak, puanını 22´ye yükseltti.
Erdoğan sevgisine kar ve tipi de engel olamadı
Erdoğan sevgisine kar ve tipi de engel olamadı
Erzurumlular Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ı beklerken, kentte kar yağışı şiddetini arttırdı.
DADAŞLARLA BULUŞMAK BİZE GÜÇ VERİYOR
DADAŞLARLA BULUŞMAK BİZE GÜÇ VERİYOR
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında geldiği Erzurum´da yoğun kar yağışı ve tipiye rağmen coşkuyla karşılandı. Özel uçakla gelen Erdoğan, miting alanına geçiş güzergahındaki yollarda sık sık seçim otobüsünü durdurarak vatandaşla sohbet etti
Erzurumspor – Galatasaray maçını Cüneyt Çakır yönetecek
Erzurumspor – Galatasaray maçını Cüneyt Çakır yönetecek
Spor Toto Süper Lig´in 24. haftasında oynanacak karşılaşmalarda düdük çalacak hakemler belli oldu.
Erzurumspor puan peşinde
Erzurumspor puan peşinde
Spor toto Süper Ligde, düşme korkusunu atlatmak isteyen Erzurumspor, Galatasaray maçına yoğunlaştı. İstanbul´da sezonun ilk yarısında oynadığı Galatasaray maçını talihsiz bir şekilde yenilgiyle tamamlayan mavi beyazlı ekip, Erzurum´da çıkacağı karşılaşmada mutlak puan ya da puan almayı hedefliyor.
Erzurum´da DAF İçin Geri Sayım Başladı
Erzurum´da DAF İçin Geri Sayım Başladı
Bu Yıl Erzurum´da MNG Alışveriş ve Yaşam Merkezinde İkincisi 22-23-24 Mart 2019 Tarihleri Arasında Düzenlenecek Olan Doğu Anadolu Alışveriş Festivali (DAF) İçin Geri Sayım Başladı.
Orman memurlarına eğitim semineri
Orman memurlarına eğitim semineri
​Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Orman Muhafaza Memurlarına yönelik Hizmet İçi Eğitim Semineri düzenlendi.
Diş çürükleri ölümcül olabiliyor
Diş çürükleri ölümcül olabiliyor
Diş Hekimi Zafer Kazak, çürük dişin kalp sağlığını etkilediğini söyledi.
Sebze Üreticilerine Eğitim Verildi
Sebze Üreticilerine Eğitim Verildi
.
Büyükşehir´den ihtiyaç sahibi 2 bin 200 aileye gıda kartı
Büyükşehir´den ihtiyaç sahibi 2 bin 200 aileye gıda kartı
Erzurum Büyükşehir Belediyesi, maddi durumdan yoksun olan vatandaşlara gıda kartı verdi.
ABB Erzurum Şube Başkanı Çakır: “Şehitlerimiz bizim şeref levhalarımız”
ABB Erzurum Şube Başkanı Çakır: “Şehitlerimiz bizim şeref levhalarımız”
.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Güvelerin dolaplarınızı istila etmelerini önlemek için, büyükçe bir portakal alın, üzerine kabuğu görünmeyecek kadar sık biçimde karanfil batırın. Bu karanfilli portakalı giyecek dolabınıza ya da sandığın bir köşesine koyun. Böylece güveleri giyecek dolaplarınızdan uzak tutmuş olursunuz.

Güvelerden Kurtulmak İçin