Şehit Muhtar Ve Eşinin Kanı Yerde Kalmadı
27 yıl önce Şenkaya´da teröristler tarafından şehit edilen köy muhtar ve eşinin kanı yerde kalmadı. Şenkaya kırsalında 2017 yılında yapılan terör operasyonları sırasında öldürülen PKK´lılar arasında, o dönem Muhtarın şehit edildiği saldırıya katılan teröristte olduğu belirlendi. GÜNEBAKIŞ gazetesine özel açıklama yapan Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, ‘‘ Şehit Muhtarımız ve eşinin kanı yerde kalmadı´´ diyerek olayı doğruladı.
Tarih: 12.1.2018 08:00:20/ 1187okunma / 0yorum

 

Nesrin ÇETİNKAYA

TERÖRE DESTEK VERMEDİĞİ İÇİN ŞEHİT ETTİLER

Şenkaya ilçesine bağlı Beşpınar Köyü muhtarı Sinan Sinanoğlu, devletine ve miletine bağlı olarak hayatını sürdürüyordu. Şenkaya ilçesine bağlı Pindik Yaylası´nda barınan PKK´lı teröristler,  16 Haziran 1990 tarihinde ormanın hemen altındaki Beşpınarlar Köyü Muhtarı Sinan Sinanoğlu ve eşi Güleser Sinanoğlu´nu, kendilerine destek vermedikleri için şehit ettiler. 5 çocuğu olan çift için, aradan geçen 27 yıl sonunda Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu´nun talimatı ile şehitlik yapıldı. Başta Şenkaya halkı olmak üzere tüm Erzurumluların kahramanı olan şehit muhtarın uğradığı hain saldırıyı, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, şöyle anlatıyor: ‘‘Pindik Yaylası teröristlerin karargah bölgesiydi. Köy, vadi içerisinde ormanın altında bizim için ulaşımı zor ama eşkıya için kolay hemen ormandan iniyor sonra ormana çıkıyor. 10 dakikada köye iniyor alacağını alıyor sonra gidiyor. Bu yaylanın altında da Beşpınarlar diye bir köy var. 1990 yılında Pindik Yaylası´ndan PKK´lı grup geliyor. Beşpınarlar Köyü muhtarının evini sarıyorlar. ´Sen bizi nasıl burada barındırmam diyorsun´ diyorlar. Çünkü; muhtar ´PKK burada kalamaz´ diye konuşmuş. PKK´yı köye sokmamak için mücadele ediyor. Bu köy muhtarımızı ve eşini şehit ediyor, o gün muhtar bunlarla çatışıyor. O günden beri muhtarımızın mezarı köyde ulaşamamışız, o muhtarımızı ve şehidimizi hatırlayamamışız, hatırlamışsak ta gidememişiz yanına. Bu sene Temmuz ayında gittik muhtarımızın ve eşinin şehit mezarlarını yaptırdık. Orada bir tören yaptık.´´

AMANSIZ MÜCADELE İLE PKK VARLIĞI SONA ERDİRİLDİ

Bölgede Erzurum, Kars, Ardahan üçgenini kapsayan Şenkaya ilçesinde 1987´den bu yana dağlık bölgeyi kullanan PKK´lı teröristlerin, 80-90 civarında oldukları tahmin ediliyordu. Terörle mücadele için verilen amansız mücadele, Şenkaya kırsalında 2017 yılının başından sonuna kadar aralıksız sürdü. Asker ve polis, o dağda haftalarca operasyon yaptı. Vali Azizoğlu, ‘‘ Bu bölgede millete kök söktüren, eziyet eden, vatandaşı canından bezdiren en önemli eşkıya başı ve ekibini etkisiz hale getirdik´´ diyerek Şenkaya kırsalında onlarca teröristin üst üste yapılan operasyonlarla etkisiz hale getirildiğinin müjdesini verdi. Bölge terörden temizlendi, halk rahat bir nefes aldı. Asker ve polislerin 2017 yılında 4 ay boyunca dağdan inmeyerek bölgeyi PKK´dan temizlediğini ifade eden Azizoğlu, "Bazen ´Değişim yapın yoruldunuz´ dememize rağmen o subaylarımızın hiçbiri vazgeçmedi. Dediler ki; ´Bunları burada bitirmeden, dağdan inmeyeceğiz.´ Çok şükür bitirdiler. PKK´nın elebaşlarını ve ekibini yok ettik. Ondan sonra o dağları tek tek didik didik aradık. Yüzlerce her türlü malzeme ele geçirdik. Onlarca mağara bulduk. Hepsini imha ettik. Bunlar şaşırıp hasbel kader gelirlerse gelebilirler ama çıkma imkanları yok artık" diye konuştu.

KAHRAMAN ŞEHİT MUHTARIN KANI YERDE KALMADI

Vali Azizoğlu´nun açıklamalarının ardından araştırmacı Gazetecilik ilkesinden yola çıkan gazeteniz GÜNEBAKIŞ, şehit muhtar ve eşinin katillerinin de geçen yıl yapılan operasyonlarda öldürülen teröristler arasında olduğu bilgisine ulaştı.  Erzurum İl Jandarma Komutanlığı´na bağlı ekipler ile Emniyet Müdürlüğüne bağlı Özel Harekat Şubesinde görevli Polisler tarafından yapılan ortak operasyonlarda,  Şenkaya kırsalında yılardır halkın canına ve malına kasteden çok sayıda terörist öldürüldü.  Gerek öldürülen teröristlerin kimlik bilgilerinin tespiti, gerekse sağ yakalanan teröristlerin ifadeleri sonucunda, öldürülen PKK´lılar arasında Beşpınar köyü muhtarı Sinan Sinanoğlu ve eşi Güleser Sinanoğlu´nun şehit edildiği saldırıyı gerçekleştiren teröristte olduğu belirlendi. İstihbari çalışmalar sonucunda, örgütün çevreyi iyi bilen elemanlarını yıllardır o bölgede tuttuğunu, sadece sözde lider kadronun değiştiği belirlendi.

VALİ AZİZOĞLU: KAHRAMAN MUHTARIMIZIN KANI YERDE KALMADI

Bölgedeki operasyonları yakından takip eden ve zaman zaman helikopterle havadan inceleme yapan Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, gazeteniz GÜNEBAKIŞ´ın konu ile ilgili sorusu üzerine, ‘‘ Kahraman şehit muhtarımızın kanı yerde kalmadı´´ diyerek bilgileri teyit etti. Vali Azizoğlu, ‘‘ Askerimiz ve Polisimiz Şenkaya-Göle kırsalında amansız bir mücadele verdi. Kahraman silahlı kuvvetlerimiz, çok önemli operasyonlara imza attı. Bölgede yıllardır halkın canına ve malına kasteden üst düzey isimlerinde olduğu teröristler etkisiz hale getirilerek Şenkaya kırsalı temizlendi. Öldürülen teröristlerin kimlik tespitlerinin yanı sıra yakalanan teröristlerin de ifadeleri sonrası önemli bilgiler elde edildi. Kahraman şehit muhtarımız ve eşinin de kanı yerde kalmadı. Katilleri etkisiz hale getirildi ´´ dedi.

İŞTE ŞENKAYA ‘DA 2017 YILI OPERASYON BİLANÇOSU…

27 Nisan:

Şenkaya ilçesi Ormanlı köyü kırsalında teröristlerle çıkan çatışmada ağır yaralanan teğmen, helikopterle Erzurum´a getirilerek tedavi altına alındı. Çatışmada iki asker ise hafif yaralandı.

5 Mayıs

Türk Silahlı Kuvvetleri, Şırnak, Hakkari, Siirt, Diyarbakır ve Erzurum-Şenkaya´da  icra edilen operasyonlarda 78 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 1 askerin ise şehit olduğunu açıkladı. 

18 Maıs:

Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Doğan Akgöbek 17-14 operasyonu kapsamında sabaha karşı saat 02.00 sıralarında Şenkaya ilçesinin Değirmen Dere köyü ile Beşpınar köyü arasında arama tarama çalışmaları yapan güvenlik güçleri ile 5 kişilik PKK´lı terörist grubu arasında çatışma çıktı. Çatışmada 1 teröristi ölü ele geçirilirken Jandarma Astsubay Üstçavuş Mustafa Coşğun (34) yaralandı.

26 Mayıs:

Şırnak / Beytüşşebap - Merkez (Bestler Dereler, Cudi Dağı), Hakkari/Yüksekova, Diyarbakır/Dicle, Erzurum/ Şenkaya ve Ardahan/Göle bölgelerinde orta çaplı operasyonlar icra edildi. Operasyonlarda; 45 terörist etkisiz hale getirildi, 3 roketatar, 5 makineli tüfek, 13 piyade tüfeği ve 43 el bombası ele geçirildi, 27 el yapımı patlayıcı (EYP) tespit edilerek imha edildi. Teröristler tarafından kullanılan 26 sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirildi.

2 Haziran:

Şırnak Beytüşşebap Bestler Dereler, Cudi Dağı, Hakkari Yüksekova, Diyarbakır Lice, Bingöl Genç, Elazığ Arıcak, Erzurum-Şenkaya, Ardahan Göle ve Hatay-Osmaniye-Gaziantep bölgelerinde büyük ve orta çaplı operasyonlar icra edildi. Operasyonlarda biri (Suriye uyruklu, sözde Tunceli/Ovacık Özel Güç Sorumlusu) sözde lider kadroda olmak üzere 92 terörist etkisiz hale getirildi

17 Haziran:

Şehit Jandarma Uzman Onbaşı Doğan Akgöbek 17-19 operasyonunda, 17 Haziran 2017 Cumartesi günü Saat 10.00 sıralarında Çamlıalan kırsalında Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensupları ile temas sağlandı. Çatışma sonucunda; Bölücü Terör Örgütünün Sarıkamış- Göle- Şenkaya sorumlusu Alişer kod adlı Zeynel Leblebici ile birlikte Sevkan kod adlı Kenan Kahraman ve Cesur kod adlı Hancan Sevinç ölü olarak ele geçirildi. Çıkan çatışmada, Jandarma Uzman Çavuş Yakup Yılmaz şehit oldu. Operasyonda; 1 adet Kanas, 1 adet Bixi, 1 adet Kalaşnikof marka silah ve 1 adet Tabanca, 5 adet çanta ve bu silahlara ait çok sayıda mühimmat ile yaşam malzemesi ele geçirildi.

25 Eylül:

Şenkaya´da, güvenlik güçleri tarafından yapılan arazi aramasında, tespit edilen bir sığınakta 103 adet Biksi makineli tüfek fişeği ve muhtelif yaşam malzemesi ele geçirildi

3 Kasım

Şenkaya´da sürdürülen operasyonda, birden fazla terörist öldürüldü. Çok sayıda mühimmata el konuldu. Çatışmanın ardından kaçan teröristlerin yakalanması için bölgede geniş çaplı operasyonlar sürdürüldü.

27 Kasım:

Şenkaya - Göle ilçeleri kırsal alanında devam eden terör operasyonunda terör yuvaları karış karış arandı. Eksi 20 dereceyi bulan soğuk havada icra edilen operasyonda ele geçirilen malzemeler ve sığınak imha edildi.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Şehit Muhtar Eşinin Kanı Yerde Kalmadı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Doğu Anadolu´da Sibirya soğukları
Doğu Anadolu´da Sibirya soğukları
Kar yağışının ardından Sibirya soğuklarının etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi´nde Erzurum´un Tekman ilçesi sıfırın altında 24 derece ile Türkiye´nin en soğuk yerleşim birimi oldu.
Erzurum kasım 2018 kredi verileri açıklandı
Erzurum kasım 2018 kredi verileri açıklandı
TBB 2018 yılı Kasım ayı nakdi kredi iller dağılım sonuçlarını açıkladı. Erzurum´da 8,7 milyar TL tutarında kamu bankası, 2.9 milyar TL tutarında özel banka, toplamda ise 11,7 milyar tutarında nakdi kredi kullanımı gerçekleşti
Erzurum 2018´i 2´inci sırada tamamladı
Erzurum 2018´i 2´inci sırada tamamladı
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 2018 yılı ibrazında ödenen çek verileri iller dağılımını paylaştı. Erzurum zamanında ödenen çek sayısı yüksekliği bakımından 2018 yılını Van´ın ardından 2´inci sırada tamamladı
Erzurum´da 2018´de 8 bin 903 konut satıldı
Erzurum´da 2018´de 8 bin 903 konut satıldı
TÜİK 2018 yılı Erzurum Konut Satış istatistiklerini açıkladı
Erzurum´da kar ve fırtına etkili
Erzurum´da kar ve fırtına etkili
Erzurum´da gece başlayan ve aralıksız devan eden kar yağışı sonrası ken merkezinde metrelerce yükseklikte kar birikintisi oluştu.
Erzurum´da 36 Saatlik Kar Esareti Sona Erdi
Erzurum´da 36 Saatlik Kar Esareti Sona Erdi
Erzurum- Bingöl Karayolu´nda ulaşımı durduran kar fırtınası nedeniyle geçişlerine izin verilmeyerek Çat ilçesinde bekletilen 8´i otobüs 130 araçta bulunan yaklaşık 600 kişi, 36 saat süren kar esaretinin ardından AFAD ekiplerinin kontrolü altında Erzurum merkeze ulaştı.
“Kuran´ı anlamak ve Yaşamak” konferansı
“Kuran´ı anlamak ve Yaşamak” konferansı
Erzurum İl Müftülüğü tarafından Erzurum İl Müftülüğü konferans salonunda, “Kuran´ı anlamak ve yaşamak” konulu bir konferans tertip edildi.
İmzalar atıldı...
İmzalar atıldı...
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen ve yerelde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından koordine edilen Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında 2019 yılında uygulanmasına karar verilen Erzurum Tekstilkent, Mobilya Sektörü İnovasyon ve Teknoloji Merkezi, 2.OSB Doğalgaz ve Su Altyapısının Oluşturulması isimli üç projenin sözleşmeleri imzalandı.
Tenis şampiyonlarına ödül
Tenis şampiyonlarına ödül
Erzurum´da yapılan Okullar arası Tenis İl Birinciliğinde madalya kazanan sporculara ödülleri verildi.
Öğrenciler dikkat eksikliğini ata sporu okçuluk ile yeniyor
Öğrenciler dikkat eksikliğini ata sporu okçuluk ile yeniyor
Erzurum´un Pazaryolu ilçesinde Hasan Basri Demir Bağ Çok Programlı Anadolu Lisesi, öğrencilerinin dikkat eksikliğini ata sporu olan okçuluk ile yeniyor.
Bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat
Bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat
Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat çekerek, “Annelerin beslenme durumu ile değişmeyen anne sütü konsantrasyonunda zaten var olan bazı besin öğeleri vardır. Bunlar öncelikle kalsiyum, çinko, fosfor, protein ve kaloriler gibi bebek büyümesi ile ilişkili besinlerdir.” dedi.
Diş problemleri kötü intibaya sebep oluyor
Diş problemleri kötü intibaya sebep oluyor
Estetik Diş Hekimi Doktor Efe Kaya, diş problemlerinin kötü intibaya sebep olduğunu söyledi.
Uzman estetisyen yılın güzellik sektörü girişimci ödülünü aldı
Uzman estetisyen yılın güzellik sektörü girişimci ödülünü aldı
Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Gelin Damat Dergisi 2018 Ödül Töreninde Uzman Estetisyen Neslim Güngen Yılın Güzellik Sektörü Girişimci Kadın Ödülünü aldı.
Göz kapak düşüklüğü yüz ifademizi etkiliyor
Göz kapak düşüklüğü yüz ifademizi etkiliyor
Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, göz kapak düşüklüğünün yüz ifadesini etkilediğini söyledi.
Mahsur kalan yolcular belediye ekiplerince kurtarıldı
Mahsur kalan yolcular belediye ekiplerince kurtarıldı
Erzurum´da etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle mahsur kalan yolcular Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Çat Belediyesi ekiplerince kurtarıldı.
Özel sporcu Kadir Telli´den büyük başarı
Özel sporcu Kadir Telli´den büyük başarı
Özel Sporcular Türkiye Kayak Şampiyonasında, Malatya Turgut Özal Özel Çocuklar Spor Kulübü´nün sporcusu Kadir Telli, Büyük Erkekler Alp Disiplininde Türkiye Şampiyonu oldu.
Erzurum-Bingöl karayolunda mahsur kalan vatandaşlar 5,5 saat sonra kurtarıldı
Erzurum-Bingöl karayolunda mahsur kalan vatandaşlar 5,5 saat sonra kurtarıldı
Kar ve tipinin gece saatlerinde ulaşıma kapadığı Erzurum-Bingöl karayolunda mahsur kalan vatandaşlar 5 buçuk saat sonra kurtarıldı. Kar ve tipi dolayısıyla birçok güzergahın ulaşıma kapandığı Erzurum´da hastaların imdadına kar üstü araçlar yetişti.
Gençleşmenin yeni sırrı; İple yüz germe
Gençleşmenin yeni sırrı; İple yüz germe
Medikal Estetik Hekimi Doktor Jale Şenyurt, güzellik ve estetik dünyasındaki trendlerin her gün değiştiğini belirterek, “Genç kalmak ve daha genç görünmek de şüphesiz ki herkesin ortak hayalidir. Son yıllarda ameliyatsız iple yüz germe yöntemi bu hayale kavuşmanın kolay yollarından biridir” dedi.
Üç büyükler ikinci yarı 30 bin kilometre yol yapacak!
Üç büyükler ikinci yarı 30 bin kilometre yol yapacak!
Spor Toto Süper Lig´in ikinci devresinde Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray, deplasman maçları için 30 bin 90 kilometre yol yapacak. İkinci yarı en uzun deplasman yolculuğunu ise 12 bin 362 km ile Beşiktaş katedecek.
‘DENEYAP´ Erzurum´da açılıyor
‘DENEYAP´ Erzurum´da açılıyor
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmek amacıyla yürüttüğü ‘DENEYAP´ projesi tüm Türkiye´ye yayılacak.
Otizmli öğrencilerden B.B Erzurumspor´a moral ziyareti
Otizmli öğrencilerden B.B Erzurumspor´a moral ziyareti
Süper Ligde ikinci yarı hazırlıklarını sürdüren Büyükşehir Belediye Erzurumspor´da, dünkü antrenman sürpriz bir ziyarete sahne oldu.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Ellerinizin beyaz veya açık renge boyanmış kapı ve tahtalar üzerinde nasıl kötü izler bıraktığını bilirsiniz. Tahta eşyalar böyle kirlendiği zaman yapacağınız işlem şundan ibaret: Çiğ bir patatesi ortadan ikiye bölün ve lekeli yere hafifçe sürün. Lekeler hemen yok olacak ve eşya eski haline dönecektir. Ayrıca tahta eşyayı temizlemek için şu yöntem de çok etkilidir. İki çorba kaşığı çayı kaynar su içine atın. Su soğuduktan sora renkli kapı veya tahta eşyayı sünger yardımıyla bu su ile yıkayın. Yuşak bir bezle kurutun.

Tahta Kapı ve Çerçeve Temizliği