Yanlış bilinenler sağlığı tehlikeye atabilir
Sağlıkla ilgili sayısız yanlış efsane söylentilerin bulunduğunu belirten Dr. Nafiz Karagözoğlu, bu efsanelerin sağlık açısından birçok tehlikeye kapı açtığını söyledi.
Tarih: 12.10.2017 20:10:51/ 1003okunma / 0yorum


İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu, doğru bilinen yanlışları şöyle sıraladı:
“YANLIŞ: Antibiyotik Alırsanız Soğuk Algınlığı İle Savaşırsınız.
DOĞRU: Antibiyotikler Bakterilere karşı kullanılan ilaçlardır. Virüsler bu mikroplardan farklı özelliklere sahiptir. Soğuk Algınlığı Virüslerin neden olduğu hastalıklardır. Bu nedenle Soğuk Algınlığında Antibiyotik kullanmak bir işe yaramaz. Hastalığı tedavi etmez. Hatta gereksiz Antibiyotik kullanımı Antibiyotik Direncine neden olur. Daha sonra karşılaşacağınız bakteri hastalıklarında kullanacağınız ilaç çeşidi azalır. Savunmanız zayıflar.
YANLIŞ: Ortopedik ayakkabılar sadece düztabanlarda faydalıdır.
DOĞRU: Düztabanlık hastalığında ayağa destek için Ortopedik yani Sağlıklı doğal ayak yapısı için düzenlenmiş ayakkabı kullanımı önerilir. Ancak yapılan son çalışmalarda bu uygulamanın tedavi değil destek için yapılması gerektiği tespit edilmiştir. Yanlış ayakkabılar Şeker hastalarında ayak kesilmesine, başparmak kemik çıkıntısına, bel fıtığına, mantar hastalığına, nasıra neden olabilir.
YANLIŞ: Kalp Krizi Sırasında Nefesi tutmak gerekir.
DOĞRU: Kalp Krizi kalbin ihtiyacı olan kanın, gereken anda gereken mikterda kalbe gitmesine engel olacak düzeyde damar tıkanıklığına bağlı olarak ortaya çıkar. BU sırada Kalbin kan pompalaması düzeni bozulur. Akciğere yeterli miktarda kan gitmesi azalır. Dolayısı ile Oksijenlenen kan miktarı azalır. Nefes tutulması Oksijenlenmeyi daha da azaltan bir davranıştır. Hastalığı kötüleştirir. Ağırlaştırır. Kalp Krizi sırasında Burundan, derin derin ve yavaş yavaş hava almamız gerekir. Bu kanın oksijenlenmesini en üst düzeye çıkarır.
YANLIŞ: Ateşiniz Yoksa Hastalık Bulaşıcı Değildir.
DOĞRU: Bazı hastalıklar bulaşıcı olmalarına rağmen ateşi yükseltmezler. Ayrıca ateş yükselten enfeksiyon geçirirken kullanılan bazı ilaçlar ateşin yükselmesini engellerler. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerin de ateş yükselten enfeksiyonlarda ateşi yükselmez. Özellikle viral kökenli hastalıklar, atipik mikroorganizmaların neden olduğu bu hastalıklar oldukça da bulaşıcıdırlar. Ateşi olmayan kişiye sarılmak, öpmek, kullandığı eşyaları kullanmak doğru değildir. Hem sizden geçecek enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı hastayı korumak hem de hastadan size geçmesi muhtemel hastalıkları engellemek için hastayla temasınızı kontrollü ve az olarak gerçekleştirin.
YANLIŞ: Burun Kanamasında Başınızı Geri Atmalısınız.
DOĞRU: Başınızı öne doğru bükün ve burnunuzu iki parmağınızla sıkın. Bu pozisyon kanama odağına daha iyi basınç uygulamanızı sağlar. Ayrıca geriye akan kanın solunum sistemine kaçmamasını da sağlarsınız. Baş pozisyonu nedeniyle hareket etmede ve denge sağlamakta zorluk çekmezsiniz.
YANLIŞ: Stres Yüksek Tansiyonun Tek Sebebidir.
DOĞRU: Stresi olmayan, sinirlenmeyen, kaygılanmayan insanlarda da Hipertansiyon Hastalığı olabilir. Şişmanlık, aşırı tuzlu beslenme, böbrek, beyin ve kalp damar hastalıkları, böbreküstü bezi hastalıkları, troid çalışmasını bozan hastalıklar, genetik geçişli ailesel hastalıklar, alerjik tepkiler, ilaçlara karşı yan etkiler nedeniyle Hipertansiyon hastalığı görülebilir.”
Kaynak: İHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Doğu Anadolu´da Sibirya soğukları
Doğu Anadolu´da Sibirya soğukları
Kar yağışının ardından Sibirya soğuklarının etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi´nde Erzurum´un Tekman ilçesi sıfırın altında 24 derece ile Türkiye´nin en soğuk yerleşim birimi oldu.
Erzurum kasım 2018 kredi verileri açıklandı
Erzurum kasım 2018 kredi verileri açıklandı
TBB 2018 yılı Kasım ayı nakdi kredi iller dağılım sonuçlarını açıkladı. Erzurum´da 8,7 milyar TL tutarında kamu bankası, 2.9 milyar TL tutarında özel banka, toplamda ise 11,7 milyar tutarında nakdi kredi kullanımı gerçekleşti
Erzurum 2018´i 2´inci sırada tamamladı
Erzurum 2018´i 2´inci sırada tamamladı
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 2018 yılı ibrazında ödenen çek verileri iller dağılımını paylaştı. Erzurum zamanında ödenen çek sayısı yüksekliği bakımından 2018 yılını Van´ın ardından 2´inci sırada tamamladı
Erzurum´da 2018´de 8 bin 903 konut satıldı
Erzurum´da 2018´de 8 bin 903 konut satıldı
TÜİK 2018 yılı Erzurum Konut Satış istatistiklerini açıkladı
Erzurum´da kar ve fırtına etkili
Erzurum´da kar ve fırtına etkili
Erzurum´da gece başlayan ve aralıksız devan eden kar yağışı sonrası ken merkezinde metrelerce yükseklikte kar birikintisi oluştu.
Erzurum´da 36 Saatlik Kar Esareti Sona Erdi
Erzurum´da 36 Saatlik Kar Esareti Sona Erdi
Erzurum- Bingöl Karayolu´nda ulaşımı durduran kar fırtınası nedeniyle geçişlerine izin verilmeyerek Çat ilçesinde bekletilen 8´i otobüs 130 araçta bulunan yaklaşık 600 kişi, 36 saat süren kar esaretinin ardından AFAD ekiplerinin kontrolü altında Erzurum merkeze ulaştı.
“Kuran´ı anlamak ve Yaşamak” konferansı
“Kuran´ı anlamak ve Yaşamak” konferansı
Erzurum İl Müftülüğü tarafından Erzurum İl Müftülüğü konferans salonunda, “Kuran´ı anlamak ve yaşamak” konulu bir konferans tertip edildi.
İmzalar atıldı...
İmzalar atıldı...
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen ve yerelde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından koordine edilen Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında 2019 yılında uygulanmasına karar verilen Erzurum Tekstilkent, Mobilya Sektörü İnovasyon ve Teknoloji Merkezi, 2.OSB Doğalgaz ve Su Altyapısının Oluşturulması isimli üç projenin sözleşmeleri imzalandı.
Tenis şampiyonlarına ödül
Tenis şampiyonlarına ödül
Erzurum´da yapılan Okullar arası Tenis İl Birinciliğinde madalya kazanan sporculara ödülleri verildi.
Öğrenciler dikkat eksikliğini ata sporu okçuluk ile yeniyor
Öğrenciler dikkat eksikliğini ata sporu okçuluk ile yeniyor
Erzurum´un Pazaryolu ilçesinde Hasan Basri Demir Bağ Çok Programlı Anadolu Lisesi, öğrencilerinin dikkat eksikliğini ata sporu olan okçuluk ile yeniyor.
Bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat
Bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat
Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat çekerek, “Annelerin beslenme durumu ile değişmeyen anne sütü konsantrasyonunda zaten var olan bazı besin öğeleri vardır. Bunlar öncelikle kalsiyum, çinko, fosfor, protein ve kaloriler gibi bebek büyümesi ile ilişkili besinlerdir.” dedi.
Diş problemleri kötü intibaya sebep oluyor
Diş problemleri kötü intibaya sebep oluyor
Estetik Diş Hekimi Doktor Efe Kaya, diş problemlerinin kötü intibaya sebep olduğunu söyledi.
Uzman estetisyen yılın güzellik sektörü girişimci ödülünü aldı
Uzman estetisyen yılın güzellik sektörü girişimci ödülünü aldı
Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Gelin Damat Dergisi 2018 Ödül Töreninde Uzman Estetisyen Neslim Güngen Yılın Güzellik Sektörü Girişimci Kadın Ödülünü aldı.
Göz kapak düşüklüğü yüz ifademizi etkiliyor
Göz kapak düşüklüğü yüz ifademizi etkiliyor
Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, göz kapak düşüklüğünün yüz ifadesini etkilediğini söyledi.
Mahsur kalan yolcular belediye ekiplerince kurtarıldı
Mahsur kalan yolcular belediye ekiplerince kurtarıldı
Erzurum´da etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle mahsur kalan yolcular Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Çat Belediyesi ekiplerince kurtarıldı.
Özel sporcu Kadir Telli´den büyük başarı
Özel sporcu Kadir Telli´den büyük başarı
Özel Sporcular Türkiye Kayak Şampiyonasında, Malatya Turgut Özal Özel Çocuklar Spor Kulübü´nün sporcusu Kadir Telli, Büyük Erkekler Alp Disiplininde Türkiye Şampiyonu oldu.
Erzurum-Bingöl karayolunda mahsur kalan vatandaşlar 5,5 saat sonra kurtarıldı
Erzurum-Bingöl karayolunda mahsur kalan vatandaşlar 5,5 saat sonra kurtarıldı
Kar ve tipinin gece saatlerinde ulaşıma kapadığı Erzurum-Bingöl karayolunda mahsur kalan vatandaşlar 5 buçuk saat sonra kurtarıldı. Kar ve tipi dolayısıyla birçok güzergahın ulaşıma kapandığı Erzurum´da hastaların imdadına kar üstü araçlar yetişti.
Gençleşmenin yeni sırrı; İple yüz germe
Gençleşmenin yeni sırrı; İple yüz germe
Medikal Estetik Hekimi Doktor Jale Şenyurt, güzellik ve estetik dünyasındaki trendlerin her gün değiştiğini belirterek, “Genç kalmak ve daha genç görünmek de şüphesiz ki herkesin ortak hayalidir. Son yıllarda ameliyatsız iple yüz germe yöntemi bu hayale kavuşmanın kolay yollarından biridir” dedi.
Üç büyükler ikinci yarı 30 bin kilometre yol yapacak!
Üç büyükler ikinci yarı 30 bin kilometre yol yapacak!
Spor Toto Süper Lig´in ikinci devresinde Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray, deplasman maçları için 30 bin 90 kilometre yol yapacak. İkinci yarı en uzun deplasman yolculuğunu ise 12 bin 362 km ile Beşiktaş katedecek.
‘DENEYAP´ Erzurum´da açılıyor
‘DENEYAP´ Erzurum´da açılıyor
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmek amacıyla yürüttüğü ‘DENEYAP´ projesi tüm Türkiye´ye yayılacak.
Otizmli öğrencilerden B.B Erzurumspor´a moral ziyareti
Otizmli öğrencilerden B.B Erzurumspor´a moral ziyareti
Süper Ligde ikinci yarı hazırlıklarını sürdüren Büyükşehir Belediye Erzurumspor´da, dünkü antrenman sürpriz bir ziyarete sahne oldu.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları