Yanlış bilinenler sağlığı tehlikeye atabilir
Sağlıkla ilgili sayısız yanlış efsane söylentilerin bulunduğunu belirten Dr. Nafiz Karagözoğlu, bu efsanelerin sağlık açısından birçok tehlikeye kapı açtığını söyledi.
Tarih: 12.10.2017 20:10:51/ 972okunma / 0yorum


İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu, doğru bilinen yanlışları şöyle sıraladı:
“YANLIŞ: Antibiyotik Alırsanız Soğuk Algınlığı İle Savaşırsınız.
DOĞRU: Antibiyotikler Bakterilere karşı kullanılan ilaçlardır. Virüsler bu mikroplardan farklı özelliklere sahiptir. Soğuk Algınlığı Virüslerin neden olduğu hastalıklardır. Bu nedenle Soğuk Algınlığında Antibiyotik kullanmak bir işe yaramaz. Hastalığı tedavi etmez. Hatta gereksiz Antibiyotik kullanımı Antibiyotik Direncine neden olur. Daha sonra karşılaşacağınız bakteri hastalıklarında kullanacağınız ilaç çeşidi azalır. Savunmanız zayıflar.
YANLIŞ: Ortopedik ayakkabılar sadece düztabanlarda faydalıdır.
DOĞRU: Düztabanlık hastalığında ayağa destek için Ortopedik yani Sağlıklı doğal ayak yapısı için düzenlenmiş ayakkabı kullanımı önerilir. Ancak yapılan son çalışmalarda bu uygulamanın tedavi değil destek için yapılması gerektiği tespit edilmiştir. Yanlış ayakkabılar Şeker hastalarında ayak kesilmesine, başparmak kemik çıkıntısına, bel fıtığına, mantar hastalığına, nasıra neden olabilir.
YANLIŞ: Kalp Krizi Sırasında Nefesi tutmak gerekir.
DOĞRU: Kalp Krizi kalbin ihtiyacı olan kanın, gereken anda gereken mikterda kalbe gitmesine engel olacak düzeyde damar tıkanıklığına bağlı olarak ortaya çıkar. BU sırada Kalbin kan pompalaması düzeni bozulur. Akciğere yeterli miktarda kan gitmesi azalır. Dolayısı ile Oksijenlenen kan miktarı azalır. Nefes tutulması Oksijenlenmeyi daha da azaltan bir davranıştır. Hastalığı kötüleştirir. Ağırlaştırır. Kalp Krizi sırasında Burundan, derin derin ve yavaş yavaş hava almamız gerekir. Bu kanın oksijenlenmesini en üst düzeye çıkarır.
YANLIŞ: Ateşiniz Yoksa Hastalık Bulaşıcı Değildir.
DOĞRU: Bazı hastalıklar bulaşıcı olmalarına rağmen ateşi yükseltmezler. Ayrıca ateş yükselten enfeksiyon geçirirken kullanılan bazı ilaçlar ateşin yükselmesini engellerler. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerin de ateş yükselten enfeksiyonlarda ateşi yükselmez. Özellikle viral kökenli hastalıklar, atipik mikroorganizmaların neden olduğu bu hastalıklar oldukça da bulaşıcıdırlar. Ateşi olmayan kişiye sarılmak, öpmek, kullandığı eşyaları kullanmak doğru değildir. Hem sizden geçecek enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı hastayı korumak hem de hastadan size geçmesi muhtemel hastalıkları engellemek için hastayla temasınızı kontrollü ve az olarak gerçekleştirin.
YANLIŞ: Burun Kanamasında Başınızı Geri Atmalısınız.
DOĞRU: Başınızı öne doğru bükün ve burnunuzu iki parmağınızla sıkın. Bu pozisyon kanama odağına daha iyi basınç uygulamanızı sağlar. Ayrıca geriye akan kanın solunum sistemine kaçmamasını da sağlarsınız. Baş pozisyonu nedeniyle hareket etmede ve denge sağlamakta zorluk çekmezsiniz.
YANLIŞ: Stres Yüksek Tansiyonun Tek Sebebidir.
DOĞRU: Stresi olmayan, sinirlenmeyen, kaygılanmayan insanlarda da Hipertansiyon Hastalığı olabilir. Şişmanlık, aşırı tuzlu beslenme, böbrek, beyin ve kalp damar hastalıkları, böbreküstü bezi hastalıkları, troid çalışmasını bozan hastalıklar, genetik geçişli ailesel hastalıklar, alerjik tepkiler, ilaçlara karşı yan etkiler nedeniyle Hipertansiyon hastalığı görülebilir.”
Kaynak: İHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Trafik magandası kaldırımdaki yayayı ezip kaçtı, onlarca çocuk ezilmekten son anda kurtuldu
Trafik magandası kaldırımdaki yayayı ezip kaçtı, onlarca çocuk ezilmekten son anda kurtuldu
Erzurum´da trafik magandası kaldırımda duran vatandaşın üzerinden geçip bir süre kaçtıktan sonra aracı terk etti. Kaldırımdaki 10´a yakın çocuk ise ezilmekten son anda kurtuldu.
Büyükşehir Olur´un çehresini değiştirdi
Büyükşehir Olur´un çehresini değiştirdi
Erzurum Büyükşehir Belediyesi, “Prestij Cadde Projesi” ile şehrin yerleşim yerlerini turizm ilçelerine dönüştürüyor.
Andımız bilimsel açıdan değerlendirilmeli
Andımız bilimsel açıdan değerlendirilmeli
Öğrencilerimizi aynı ülkü ve değerler doğrultusunda birleştirmek için 1933-2013 tarihleri arasında okutulan, 2013 yılında kaldırılan ve Danıştay´ın iptal kararını bozmasıyla tekrar gündeme gelen “Öğrenci Andının” (Andımız) okullarda yeniden okutulması ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı İshak Çelebi, konunun günlük siyasete alet edilemeyecek kadar önemli olduğunu; mutlaka sosyolog, pedagog, psikolog ve eğitimciler tarafından değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Ortodontist mi, diş hekimi mi?
Ortodontist mi, diş hekimi mi?
Dr. Özlem Aylıkcı, ortodontist ve diş hekimliği hakkında bilgi verdi.
Açık tenliler daha çabuk yaşlanıyor
Açık tenliler daha çabuk yaşlanıyor
Dr. Ata Nejat Ertek, açık tenlilerin daha çabuk yaşlandığını söyledi.
Yaşlanmaya meydan okuyun
Yaşlanmaya meydan okuyun
Dr. Jale Şenyurt, iple yüz germe yöntemi ile yaşlanmaya meydan okumanın mümkün olduğunu söyledi.
Aziziye´de halk günü toplantısı
Aziziye´de halk günü toplantısı
Aziziye Belediyesi´nin yerel yönetimde katılımcılığı sağlamak ve ortak çözümde buluşmak anlayışıyla hayata geçirdiği Halk Günü Toplantıları´nda Aziziyeliler, her konuda taleplerini Başkan Orhan´a iletiyor.
KEDFE´den Aşkale Kaymakamlığına ziyaret
KEDFE´den Aşkale Kaymakamlığına ziyaret
Kocaeli Erzurum Dernekler Federasyonu yönetim olarak Aşkake Kaymakamlığını ziyaret etti.
İlk dersi Vali Azizoğlu verdi
İlk dersi Vali Azizoğlu verdi
Eğitime verdiği önemi her fırsatta dile getiren Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, inşaat aşamasından beri titizlikle takip ettiği Rabia Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi´ni ziyaret etti.
Horlama erkeklerde daha sık görülüyor
Horlama erkeklerde daha sık görülüyor
Horlamanın, insan sağlığını önemli derecede tehdit ettiğini belirten Op.Dr. Bahadır Baykal, tedavi edilmediği takdirde yaşam kalitesinde de ciddi kayıplara neden olduğunu söyledi.
Erzurum´da ‘Nesiller Buluşuyor´ projesi
Erzurum´da ‘Nesiller Buluşuyor´ projesi
Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğüne bağlı çocuk evlerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “Nesiller Buluşuyor Projesi” kapsamında Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Öge Çocuk Evlerindeki çocuklarla bir araya geldi.
Karslı öğrenciler Erzurum´u gezdi
Karslı öğrenciler Erzurum´u gezdi
Karslı öğrenciler, “ÇOGEP Umutlu Yarınlar İçin Takipteyiz” projesi kapsamında Erzurum´u gezdi.
Kurban keserek uğurladılar
Kurban keserek uğurladılar
Bugün deplasmanda Trabzonspor´la oynayacak olan Büyükşehir Belediye Erzurumspor, Trabzon´a uğurlandı. Mavi beyazlı futbolcular, kurban kesilerek dualar ve başarı temennileri ile yolcu edildi.
Erzurum´da 3 dönemlik başkanlara kötü haber!
Erzurum´da 3 dönemlik başkanlara kötü haber!
Erzurum´da 7 belediye başkanı 3 dönem kuralına takılıyor
Atatürk Üniversitesinde Online Eğitim Çalıştayı Düzenlendi
Atatürk Üniversitesinde Online Eğitim Çalıştayı Düzenlendi
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı tarafından bizzat yürütülen “Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi” hız kesmeden devam ediyor.
Erzurum´da 9 ayda 182 şirket kuruldu
Erzurum´da 9 ayda 182 şirket kuruldu
Ne de dolar kurunu yükseltme oyunu, ne TÜFE´deki negatif gelişme, Erzurum´da şirketleşme performansını etkiledi.
Arkadaşlık teklifini geri çeviren kızı markette bıçakladı
Arkadaşlık teklifini geri çeviren kızı markette bıçakladı
Erzurum´da bir kişi, arkadaşlık teklifi,ni kabul etmeyen genç kızı markette bıçakladı. Korku dolu o anlar saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı.
ETSO ABBM´den, ‘Kültürel Miras Yılı´ etkinlikleri
ETSO ABBM´den, ‘Kültürel Miras Yılı´ etkinlikleri
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Avrupa Birliği Bilgi Merkezi (ABBM), 2018 Avrupa Kültürel Miras Yılı kapsamında 17 ve 18 Ekim de, ‘Kültürel Mirasın İzinde´ adlı bir program gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ´Ensar ile muhacir nedir o adam bilmez´
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ´Ensar ile muhacir nedir o adam bilmez´
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lideri Kemal Kılıçdaroğlu´nun "Suriyelileri geri göndereceğiz" sözlerini eleştirerek, "Bunun insanlıktan nasibi var mı? İnsanlıktan nasibini almamış olan bir kişi ancak bunu söyleyebilir. Bunlar muhacir, biz ise ensarız. Ensar ile muhacir nedir o adam bilmez, o hassasiyeti anlamaz" dedi.
Doğu medyası Iğdır´da buluştu
Doğu medyası Iğdır´da buluştu
Doğu Anadolu Bölgesindeki gazeteciler cemiyetlerinin başkan ve yöneticileri Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu tarafından Iğdır Gazeteciler Cemiyeti ile müşterek düzenlenen, mesleki sorunlar ve çözüm yolları konusundaki toplantı için Iğdır´da bir araya geldi.
Aşkale´de iki Okul iki Kütüphane açılışı
Aşkale´de iki Okul iki Kütüphane açılışı
Aşkale´de yapımı tamamlanan ve 2018-2019 yılı Eğitim Öğretim yılına yetiştirilen iki Okul ve iki Kütüphane´nin açılışı gerçekleştirildi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
Mide asidiniz bir jileti eritebilecek güctedir.

İlginç Bilgiler 6
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları