6 milletvekilini garanti altına alan Erzurum SINIRLARIN ÖTESİNİ GÖRMELİ
Milletvekili sayısının 600´e yükselmesini GÜNEBAKIŞ´a yorumlayan Erzurum Sivil Toplum Platformu Başkanı A.Mustafa Güvenli, ciddi göç vererek milletvekili sayısı 5´e düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Erzurum´un, 6 milletvekilini bu yasayla garanti altına aldığını vurguladı. Güvenli, göçün önünü alacak, kalkınmanın yolunu açacak önerilerini de paylaştı.
Tarih: 11.8.2017 07:45:20/ 2678okunma / 1yorum

Nesrin ÇETİNKAYA

Erzurum Sivil Toplum Platformu Başkanı A. Mustafa Güvenli, önümüzdeki dönem 600 milletvekiliyle milletin temsil edilmesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, yapılan son nüfus sayımına göre Erzurum´un milletvekili sayısının 5´e düşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını, çıkan bu yasayla kentin 6 milletvekiliyle temsilinin garanti altına alındığını vurguladı. Güvenli, “TBMM´de milletvekili sayısı 600´e çıkmasaydı, Erzurum vekil sayısı kesin 5´e düşecekti. Türkiye nüfusu artık 80 milyona ulaştı ve Erzurum şuan 760 binde. 80 milyonluk Türkiye´de, 760 bin nüfuslu şehiriz. Yaptığımız hesaplamalarda vekil sayımızın nüfusa oranla 5´e düşeceği gerçeği vardı. Şimdi bu sorun ortadan kalkmış oldu” dedi.

Erzurum´un milletvekili sayısını 5´e düşürecek oranda göç vermesinin kendisini derinden üzdüğünü kayda geçen Güvenli, 1946 seçimlerinde Erzurum´un TBMM´de ki 450 koltuğa rağmen 11 milletvekiliyle temsilini hatırlatarak, “Erzurum 1946 seçimlerine 11 mebus gönderdiğinde mecliste toplam sandalye sayısı 465´ti. Yani o gün 550 olsaydı matematiksel olarak 13 vekil ediyordu. Veya Türkiye nüfusu 40 milyon iken Erzurum´un 1 milyona yakın nüfusu vardı, yüzde iki buçuklardan geldik zaten o 465´in içerisinde ki 11´de bunu teyit ediyor. Şimdi ise yüzde 1´nin altına düşmekten bahsediyor olmak beni derinden üzüyor. Ve bu düşüş son 5 senedir de, 10 senedir de, 15 senedir de, 20 senedir de devam ediyor” diye konuştu.

Göçün önünün alınmasında ekonomik anlamda kentin sıçrama yapması gerektiğine işaret ederek, Erzurum´un 4 ülkeye 300 km mesafede olduğunu belirten Güvenli, sınır ötesi ticaretin önemine dikkat çekti.

KALKINMANIN YOLU, MEVCUT NÜFUSUN KORUNMASINDAN GEÇİYOR

Erzurum´un bir yandan beyin, bir yandan da sermaye göçü verdiğini dile getiren Güvenli, kalkınmanın yolunun mevcut nüfusun korumasından geçtiğini kaydetti.

Mevcut nüfusun korunması için verilecek en önemli teşvikin Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu işveren payı indirimi olduğuna dikkat çeken Güvenli, bugüne kadar çıkarılan teşvik programlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Daha önce de belirttiğim üzere şunu söylemek istiyorum, Gömlek farklı, beden farklı. Biz bunu hep yaşadık. Maalesef bu doktorun hastayı dikkatli muayene etmeden yazacağı reçeteye veya hiç kontrol etmeden yazacağı reçeteye benziyor.” dedi

‘KENDİ HALKININ DURMADIĞI BİR YERE YATIRIM YAPMAM´

“Eğer Erzurum kalkınacaksa ilk önce mevcut nüfusu korumak lazım.” Diyen Güvenli konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir kere şunu hep gözden kaçırdık, yıllardır hep altını ısrarla çizmiş olmama rağmen. Eğer burası kalkınacaksa ilk önce mevcut nüfusu korumak lazım. Geçmişte Sakıp Sabancı´nın Atatürk Üniversitesi´nde kendine sorulan soruya vermiş olduğu çok anlamlı bir cevap vardı. ‘Erzurum´a yatırım yapar mısınız?´ sorusuna, ‘Kendi halkının durmadığı bir yere yatırım yapmam´ cevabını vermişti. Eğer burada bir şey olacaksa ilk önce mevcudu korumak lazım. Bir yandan beyin, bir yandan sermaye göçü veriyoruz ve mevcut gidiyor. Biz yerine ne getirebiliriz hesabını yaparken, hiçbir netice alamıyoruz, alamayız da. Mevcudun korunması için de burada herkese yansıyacak en önemli teşvik, Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu işveren payı indirimidir. Bunu yıllardır hep söyledik. Bir kere Erzurum´da, Kars´ta, Iğdır´da vergi oranı İstanbul, İzmir, Kocaeli ile aynı olmamalı. Geçmişte böyle değildi bu ve sonra bütün Türkiye eşitlendi. Bölgelere göre bir düzenleme yapılmalı. Bir şeyin daha altını çizerek söylemek istiyorum: Doğu´yu kalkınma da üçe bölüyorlar. Güneydoğu, Ortadoğu Anadolu ve Kuzey Doğu Anadolu. Bunlardan kişi başı gelir seviyesi en düşük olan bölgesi Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi, yani burası. Güneydoğu´nun kişi başı geliri bu bölgenin yaklaşık yüzde 60 üstünde ve birde buradaki kayıt dışı orada ki ile mukayese edilemez. Her ikisi kayıt altına alınsa o yüzde 60 iki katına çıkar. Görmek lazım. O yüzden ilk önce mevcudun korunması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

ERZURUM ARTIK KAFASINI KALDIRMALI VE SINIRLARIN ÖTESİNİ GÖRMELİ

Devletin her şeyden önce, mevcut nüfusu koruyacak teşvikleri bir an önce çıkarması gerektiğini vurgulayan Güvenli, Erzurum´un komşu ülkeler ile yapacağı sınır ticaretinin önemine değindi.  

Komşu ülkeler ile sınır ticareti geliştirilmeden Erzurum´un kalkınamayacağını belirten Güvenli, “Öncelikle Erzurum artık kafasını kaldırıp komşu ülkelerini görmek zorunda. Eğer Erzurum komşu ülkelerini keşfedemezse kalkınamaz. Yani 300 kilometre ötede 4 tane ülke var ki, bu söz bana aittir. Artık bunu görmeden bu şehir kalkınamaz.  Bakın örnek vermek gerekirse Gaziantep´in çıkış noktası Halep ve Şam´dır. Bugün Halep, Şam´a bir şey satamıyor. Halep die bir şehir yok ama artık 144 ülke var. Bu da Gaziantep´i etkilemiyor. Erzurumlu müteşebbis sınırların ötesini görmeden bu şehir kalkınmaz. Devletin de buraya her şeyden önce, burada ki mevcudu koruyacak teşvikleri mutlak, artık bir an önce çıkarması gerekiyor. 15 yıldır teşvik konuşuluyor, ama ortada pozitif bir şey yok. Teşvikten dolayı Erzurum´a kuruldu diyebileceğimiz,100 kişi çalıştıran bir fabrika yok. 100´ün üstünde işçi çalıştıran küçük ölçekli bir üretim merkezinden bahsedemiyorsak bunu görmek zorundayız. Devletin mevcudu koruyacak teşviki çıkarması gerekiyor. Erzurum´un da artık kafasını kaldırıp sınırların ötesini görmesi lazım. Eğer koşu ülkelerle başta ticari ilişkiler gelişirse turizm gibi birçok unsurda bunun devamında gelecektir, devamında bölge ciddi anlamda kalkınır. Bundan 40 sene önce Antep, Erzurum kadar büyük veya gelişimle değildi, fakat bugün Ankara´nın doğusunda ki en büyük sanayi merkezi. Bu somut bir örnektir” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Kars 36 Spor: 0 Serhat Ardahan Spor: 0
Kars 36 Spor: 0 Serhat Ardahan Spor: 0
Bölgesel Amatör Lig (BAL) Ligi karşılaşmasında Kars 36 Spor kendi saha ve seyircisi önünde Serhat Ardahan Spor 0-0 berabere kaldı.
Bakan Arslan: "Biz bu coğrafyada mozaiğiz, diyorsak bu bizim zenginliğimizdir"
Bakan Arslan: "Biz bu coğrafyada mozaiğiz, diyorsak bu bizim zenginliğimizdir"
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Biz bu coğrafyada mozaiğiz diyorsak bu bizim zenginliğimizdir, bu Siirt´te de böyle Kars´ta da böyle. Siirt´te dört dillilik var Kars´ta beş dillilik var. Onu da söyleyeyim.” dedi.
Milletvekili Aydemir´den Sanayi esnafıyla istişare
Milletvekili Aydemir´den Sanayi esnafıyla istişare
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Erzurum´un geleceğine yol bulmak adına, ortaya koyacağımız en net ve doğru üslup, pozitif algı ve anlayışı hakim kılmak, negatif yaklaşım ve dayatmaları dışlamaktır. Bir heyecan işi olan kalkınma ancak, Erzurum´a sevda dadaşlık ruhuna teslimiyet ile olur. Bu yolu her daim açık tutmak durumundayız” dedi.
 Erzurum taşıtta 1, konutta 2´inci sırada
Erzurum taşıtta 1, konutta 2´inci sırada
FİNTÜRK-12 bazında Doğu Anadolu Bölgesi illeri bireysel bankacılık verileri paylaşıldı. Erzurum taşıt kredisinde 1, konut ve diğer tüketici kredisinde de Malatya´nın ardından 2. sırada yer aldı. Erzurum´da kişi başına düşen kredi tutarı taşıt kredisinde 56 TL, konut kredisinde ise 1.1 bin TL olarak hesaplandı. Bölge İlleri Taşıt Kredisi ve Erzurum
ASİMDER Başkanı Savaş Eğilmez: “Hollanda´nın asıl derdi, güçlenen Türkiye”
ASİMDER Başkanı Savaş Eğilmez: “Hollanda´nın asıl derdi, güçlenen Türkiye”
Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Savaş Eğilmez, Hollanda´nın Türkiye karşıtlığını hiçbir zaman bırakmadığını ifade ederek, “Hollanda´nın asıl derdi, güçlenen Türkiye” dedi.
Atatürk Üniversitesi yeni bir iş birliğine daha imza attı
Atatürk Üniversitesi yeni bir iş birliğine daha imza attı
İran Urmiye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rahim Hobbenaghi, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı´yı ziyaret etti.
 Kent Konseyi şehit yakını ve gazileri ağırladı
Kent Konseyi şehit yakını ve gazileri ağırladı
Erzurum Kent Konseyi Engelliler Meclisi “Afrin Harekatına Destek, Şehit yakını, Gaziler ve Engellilerle Söyleşi” programı düzenledi.
 Kent Konseyi Kadın Meclisi ihtiyaç sahibi ailelerin yanında
Kent Konseyi Kadın Meclisi ihtiyaç sahibi ailelerin yanında
Erzurum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yadigar Nesrin Şerbetçioğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri ihtiyaç sahibi aileleri ziyaret etti.
Muhtarlardan Başkan Korkut´a memnuniyet plaketi
Muhtarlardan Başkan Korkut´a memnuniyet plaketi
Erzurum Merkez Yakutiye İlçe Belediye Başkanı Ali Korkut, 36 köy ve 8 merkez mahalle muhtarıyla kahvaltıda buluştu.
5. üniversite- basın buluşması gerçekleşti
5. üniversite- basın buluşması gerçekleşti
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum´da faaliyet gösteren basın kuruluşu temsilcileriyle 5. kez bir araya geldi.
Milletvekili Ilıcalı, Pasinler ilçe teşkilatını ziyaret etti
Milletvekili Ilıcalı, Pasinler ilçe teşkilatını ziyaret etti
AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, AK Parti Pasinler İlçe teşkilatını ziyaret ederek teşkilat mensuplarıyla bir araya geldi.
Oltulular birlik beraberlik yemeğinde buluştu
Oltulular birlik beraberlik yemeğinde buluştu
Göreve geldiği günden biri adından övgüyle söz ettiren Mehmet Lütfü Karaca başkanlığındaki Oltu ve Yöresi Kültür Yardımlaşma Derneği, aylık olağan toplantılarına devam ediyor. Atatürk Üniversitesi Konuk Evi´nde yemekli toplantıda buluşan Oltulular, birlik beraberlik içinde Oltu için çalıştıklarını belirttiler.
Erzurum´da kar yağışı
Erzurum´da kar yağışı
Erzurum´da etkili olan kar yağışı nedeniyle cadde ve sokaklar yeniden beyaza büründü.
 Milletvekili Aydemir: “Bu asil millete hizmet boynumuzun borcudur”
Milletvekili Aydemir: “Bu asil millete hizmet boynumuzun borcudur”
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Çok şükür böyle bir Cumhurbaşkanı bizim başımızda var diyen analarımızın niyazı millet hissiyatını ifadede en net örnektir. Bu asil milletle aleme nizam vermek boynumuzun borcudur. Rabbim kolay kılsın” dedi.
Milletvekili Aydemir: “Şühedamızın ufku ufkumuzdur”
Milletvekili Aydemir: “Şühedamızın ufku ufkumuzdur”
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Varlığımızı Şühedamıza borçluyuz. Onların mübarek emanetleri, uğruna nefislerini adadıkları mukaddeslerini ilelebet aziz tutacağız. Yolları yolumuz, ufukları ufkumuzdur. Ruhları şad mekanları cennet olsun” dedi.
Telefon dolandırıcıları bu kez faka bastı!
Telefon dolandırıcıları bu kez faka bastı!
Uyanık vatandaş dolandırılmaktan son anda kurtuldu…
Rakip Gaziantepspor´un hocasından  göz yaşartan açıklamalar
Rakip Gaziantepspor´un hocasından göz yaşartan açıklamalar
Maddi sorunlarla boğuşan Gaziantepspor´da, teknik direktör Oktay Derelioğlu´nun yaptığı dramatik açıklamalar, bir dönem aynı sorunları yaşayan birçok Erzurumspor taraftarını da üzdü.
DOSİAD, bütçe denge verilerini paylaştı
DOSİAD, bütçe denge verilerini paylaştı
Erzurum´da yılın ilk ayında kişi başına düşen il geliri 1,4 bin TL, kişi başına yapılan kamu harcaması ise 596 TL olarak kaydedildi. İl, Doğu Anadolu Bölgesi illeri düzeyinde ocak ayı gelir bazında Van ve Malatya´nın ardından 3´üncü, tahsil edilen gelir tutarında 1´inci, kamu hizmet harcamaları bazında ise yine ilk sırada yer aldı.
Bu kez araç satan değil alan dolandırdı
Bu kez araç satan değil alan dolandırdı
Erzurum´da ilginç bir dolandırıcılık olayı meydana geldi. Araç alım satımı konusunda bugüne kadar hep araç satıcıları dolandırırdı. Ancak Erzurum´da bunun tam tersi oldu.
Sadakat problemi yaşayan kişiler dikkat
Sadakat problemi yaşayan kişiler dikkat
Psikolog Güliz Altınbaşak, ilişki de sadakat problemi yaşayan kişilere uyarılarda bulundu.
Bingöl: “Ilıca Şeker Fabrikası´nı Erzurumlular almalı”
Bingöl: “Ilıca Şeker Fabrikası´nı Erzurumlular almalı”
1956 yılında yaptırılan ve ülkenin “ilk” sayılabilecek şeker fabrikalarından biri olan Ilıca Şeker Fabrikası önümüzdeki günlerde özelleştirilecek.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
Salatalık bir sebze değil, meyvedir.

İlginç Bilgiler 8
Güvelerin dolaplarınızı istila etmelerini önlemek için, büyükçe bir portakal alın, üzerine kabuğu görünmeyecek kadar sık biçimde karanfil batırın. Bu karanfilli portakalı giyecek dolabınıza ya da sandığın bir köşesine koyun. Böylece güveleri giyecek dolaplarınızdan uzak tutmuş olursunuz.

Güvelerden Kurtulmak İçin