6 milletvekilini garanti altına alan Erzurum SINIRLARIN ÖTESİNİ GÖRMELİ
Milletvekili sayısının 600´e yükselmesini GÜNEBAKIŞ´a yorumlayan Erzurum Sivil Toplum Platformu Başkanı A.Mustafa Güvenli, ciddi göç vererek milletvekili sayısı 5´e düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Erzurum´un, 6 milletvekilini bu yasayla garanti altına aldığını vurguladı. Güvenli, göçün önünü alacak, kalkınmanın yolunu açacak önerilerini de paylaştı.
Tarih: 11.8.2017 07:45:20/ 5713okunma / 1yorum

Nesrin ÇETİNKAYA

Erzurum Sivil Toplum Platformu Başkanı A. Mustafa Güvenli, önümüzdeki dönem 600 milletvekiliyle milletin temsil edilmesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, yapılan son nüfus sayımına göre Erzurum´un milletvekili sayısının 5´e düşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını, çıkan bu yasayla kentin 6 milletvekiliyle temsilinin garanti altına alındığını vurguladı. Güvenli, “TBMM´de milletvekili sayısı 600´e çıkmasaydı, Erzurum vekil sayısı kesin 5´e düşecekti. Türkiye nüfusu artık 80 milyona ulaştı ve Erzurum şuan 760 binde. 80 milyonluk Türkiye´de, 760 bin nüfuslu şehiriz. Yaptığımız hesaplamalarda vekil sayımızın nüfusa oranla 5´e düşeceği gerçeği vardı. Şimdi bu sorun ortadan kalkmış oldu” dedi.

Erzurum´un milletvekili sayısını 5´e düşürecek oranda göç vermesinin kendisini derinden üzdüğünü kayda geçen Güvenli, 1946 seçimlerinde Erzurum´un TBMM´de ki 450 koltuğa rağmen 11 milletvekiliyle temsilini hatırlatarak, “Erzurum 1946 seçimlerine 11 mebus gönderdiğinde mecliste toplam sandalye sayısı 465´ti. Yani o gün 550 olsaydı matematiksel olarak 13 vekil ediyordu. Veya Türkiye nüfusu 40 milyon iken Erzurum´un 1 milyona yakın nüfusu vardı, yüzde iki buçuklardan geldik zaten o 465´in içerisinde ki 11´de bunu teyit ediyor. Şimdi ise yüzde 1´nin altına düşmekten bahsediyor olmak beni derinden üzüyor. Ve bu düşüş son 5 senedir de, 10 senedir de, 15 senedir de, 20 senedir de devam ediyor” diye konuştu.

Göçün önünün alınmasında ekonomik anlamda kentin sıçrama yapması gerektiğine işaret ederek, Erzurum´un 4 ülkeye 300 km mesafede olduğunu belirten Güvenli, sınır ötesi ticaretin önemine dikkat çekti.

KALKINMANIN YOLU, MEVCUT NÜFUSUN KORUNMASINDAN GEÇİYOR

Erzurum´un bir yandan beyin, bir yandan da sermaye göçü verdiğini dile getiren Güvenli, kalkınmanın yolunun mevcut nüfusun korumasından geçtiğini kaydetti.

Mevcut nüfusun korunması için verilecek en önemli teşvikin Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu işveren payı indirimi olduğuna dikkat çeken Güvenli, bugüne kadar çıkarılan teşvik programlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Daha önce de belirttiğim üzere şunu söylemek istiyorum, Gömlek farklı, beden farklı. Biz bunu hep yaşadık. Maalesef bu doktorun hastayı dikkatli muayene etmeden yazacağı reçeteye veya hiç kontrol etmeden yazacağı reçeteye benziyor.” dedi

‘KENDİ HALKININ DURMADIĞI BİR YERE YATIRIM YAPMAM´

“Eğer Erzurum kalkınacaksa ilk önce mevcut nüfusu korumak lazım.” Diyen Güvenli konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir kere şunu hep gözden kaçırdık, yıllardır hep altını ısrarla çizmiş olmama rağmen. Eğer burası kalkınacaksa ilk önce mevcut nüfusu korumak lazım. Geçmişte Sakıp Sabancı´nın Atatürk Üniversitesi´nde kendine sorulan soruya vermiş olduğu çok anlamlı bir cevap vardı. ‘Erzurum´a yatırım yapar mısınız?´ sorusuna, ‘Kendi halkının durmadığı bir yere yatırım yapmam´ cevabını vermişti. Eğer burada bir şey olacaksa ilk önce mevcudu korumak lazım. Bir yandan beyin, bir yandan sermaye göçü veriyoruz ve mevcut gidiyor. Biz yerine ne getirebiliriz hesabını yaparken, hiçbir netice alamıyoruz, alamayız da. Mevcudun korunması için de burada herkese yansıyacak en önemli teşvik, Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu işveren payı indirimidir. Bunu yıllardır hep söyledik. Bir kere Erzurum´da, Kars´ta, Iğdır´da vergi oranı İstanbul, İzmir, Kocaeli ile aynı olmamalı. Geçmişte böyle değildi bu ve sonra bütün Türkiye eşitlendi. Bölgelere göre bir düzenleme yapılmalı. Bir şeyin daha altını çizerek söylemek istiyorum: Doğu´yu kalkınma da üçe bölüyorlar. Güneydoğu, Ortadoğu Anadolu ve Kuzey Doğu Anadolu. Bunlardan kişi başı gelir seviyesi en düşük olan bölgesi Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi, yani burası. Güneydoğu´nun kişi başı geliri bu bölgenin yaklaşık yüzde 60 üstünde ve birde buradaki kayıt dışı orada ki ile mukayese edilemez. Her ikisi kayıt altına alınsa o yüzde 60 iki katına çıkar. Görmek lazım. O yüzden ilk önce mevcudun korunması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

ERZURUM ARTIK KAFASINI KALDIRMALI VE SINIRLARIN ÖTESİNİ GÖRMELİ

Devletin her şeyden önce, mevcut nüfusu koruyacak teşvikleri bir an önce çıkarması gerektiğini vurgulayan Güvenli, Erzurum´un komşu ülkeler ile yapacağı sınır ticaretinin önemine değindi.  

Komşu ülkeler ile sınır ticareti geliştirilmeden Erzurum´un kalkınamayacağını belirten Güvenli, “Öncelikle Erzurum artık kafasını kaldırıp komşu ülkelerini görmek zorunda. Eğer Erzurum komşu ülkelerini keşfedemezse kalkınamaz. Yani 300 kilometre ötede 4 tane ülke var ki, bu söz bana aittir. Artık bunu görmeden bu şehir kalkınamaz.  Bakın örnek vermek gerekirse Gaziantep´in çıkış noktası Halep ve Şam´dır. Bugün Halep, Şam´a bir şey satamıyor. Halep die bir şehir yok ama artık 144 ülke var. Bu da Gaziantep´i etkilemiyor. Erzurumlu müteşebbis sınırların ötesini görmeden bu şehir kalkınmaz. Devletin de buraya her şeyden önce, burada ki mevcudu koruyacak teşvikleri mutlak, artık bir an önce çıkarması gerekiyor. 15 yıldır teşvik konuşuluyor, ama ortada pozitif bir şey yok. Teşvikten dolayı Erzurum´a kuruldu diyebileceğimiz,100 kişi çalıştıran bir fabrika yok. 100´ün üstünde işçi çalıştıran küçük ölçekli bir üretim merkezinden bahsedemiyorsak bunu görmek zorundayız. Devletin mevcudu koruyacak teşviki çıkarması gerekiyor. Erzurum´un da artık kafasını kaldırıp sınırların ötesini görmesi lazım. Eğer koşu ülkelerle başta ticari ilişkiler gelişirse turizm gibi birçok unsurda bunun devamında gelecektir, devamında bölge ciddi anlamda kalkınır. Bundan 40 sene önce Antep, Erzurum kadar büyük veya gelişimle değildi, fakat bugün Ankara´nın doğusunda ki en büyük sanayi merkezi. Bu somut bir örnektir” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ümmetin gençleri iftar sofrasında bir araya geldiler
Ümmetin gençleri iftar sofrasında bir araya geldiler
Eğitimlerini Erzurum´da devam ettiren yaklaşık otuz ülkeden 111 uluslararası öğrenci, Erzurum Uluslararası Öğrenci Derneği ve Eğitim Bir-Sen´in düzenlemiş olduğu iftar yemeğinde bir araya geldiler.
Şampiyon şehrin şampiyon takımı BB. Erzurumspor
Şampiyon şehrin şampiyon takımı BB. Erzurumspor
Büyükşehir Belediye Erzurumspor, kentte büyük bir coşkuyla karşılandı.
Sağanak yağmur yolları göle çevirdi
Sağanak yağmur yolları göle çevirdi
Erzurum´un Oltu İlçesi´nde doluyla karışık yağan sağanak yağmur hayatı olumsuz yönde etkiledi. İlçede trafik adeta durma noktasına geldi.
Dişlere lazer sayesinde hızlı çözüm
Dişlere lazer sayesinde hızlı çözüm
Global Diş Hekimleri Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazak, "Uygun lazer dalga boyu kullanılarak doğru dozlarla kullanımı önemlidir. Hamileler, çocuklar ve kalp hastaları da dahil olmak üzere herkeste kullanılabilir" dedi.
C vitamini cildi gençleştiriyor
C vitamini cildi gençleştiriyor
Dr.Emrah Çinik, C vitaminin cildi gençleştirdiğini söyledi.
Motivasyon eğitimleri devam ediyor
Motivasyon eğitimleri devam ediyor
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 12. sınıfları kapsayan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavlarına yönelik başlatılan motivasyon seminerleri tüm hızıyla devam ediyor.
Çene eklem problemlerine dikkat
Çene eklem problemlerine dikkat
Diş Hekimi Yalçın Genç, çene eklemlerinin tam açılmama, hiç açılmama, çene açıldıkça yerinden çıkma gibi fonksiyon bozukluklarını kapsadığını söyledi. Genç, “Eklemin onarımı, eklemin ortadan kaldırılması ve suni bir eklem oluşturulması gibi girişimlerle sorun çözümlenir” dedi.
Erzurum´da kaçak sigara operasyonu
Erzurum´da kaçak sigara operasyonu
Erzurum Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince gerçekleştirilen operasyonda 14 bin paket kaçak sigara ele geçirildi.
Gençlik aşısı ile yıllara meydan okuyun
Gençlik aşısı ile yıllara meydan okuyun
Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, her geçen gün estetik kaygılar, güzel görünme isteği, yaşlılık bulgularını gizleme ve daha genç görünme arzusunun artmaya devam ettiğini söyledi.
Süper Ligdeyiz
Süper Ligdeyiz
Erzurumspor 17 yıl sonra yeniden Süper Ligde. Gazişehir ile Bursa´da oynanan play off finalinin normal süresi ve uzatma bölümünü 0-0 berabere kapatan mavi beyazlı ekip penaltılarda rakibine 5-4 üstünlük sağlayarak süper lige çıktı. Karşılaşmanın starı rakip takımın 4 penaltısını kurtaran kaleci Hakan Canbazoğlu´ydu.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı personeli iftarda buluştu
Orman ve Su İşleri Bakanlığı personeli iftarda buluştu
Erzurum´da görev yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı´na bağlı personel iftar sofrasında bir araya geldi.
Mor Reyhana DAP desteği
Mor Reyhana DAP desteği
Merkezi Erzurum´da bulunan kısa adı DAP olan Doğu Anadolu Kalkınma idaresi, Bölge illerinin zenginliklerini değerlendirmesi için para musluklarını açtı. Erzurum´da çok sayıda projeyi destekleyen DAP, en son Malatya´dan gelen bir projeyi imzaladı.
TSK MEHMETÇİK VAKFI´NDAN YILDIZKENT İMKB ORTAOKULU´NA ŞİLT VE ŞİLT BERATI
TSK MEHMETÇİK VAKFI´NDAN YILDIZKENT İMKB ORTAOKULU´NA ŞİLT VE ŞİLT BERATI
TSK Mehmetçik Vakfı Erzurum Temsilcisi Emekli Albay Sabri TOPDAĞI, yaptıkları bağışa istinaden Vakıf Genel Müdürlüğünden gönderilen şilt ve şilt beratını Yıldızkent İMKB Ortaokulu Müdürü Ahmet Muhtar Gacır´a takdim etti.
Erzurum´da yağmur altında şampiyonluk coşkusu
Erzurum´da yağmur altında şampiyonluk coşkusu
Spor Toto Süper Lig´de 34. hafta maçında deplasmanda Göztepe´yi 1-0 mağlup eden Galatasaray, 2017-2018 sezonunu şampiyon tamamladı. Galatasaray´ın şampiyonluğu Erzurum´da yağmur yağışı altında coşkuyla kutlandı.
Spor Toto 1. Lig Play-Off Final: Gazişehir Gaziantep: 0 - BŞB. Erzurumspor: 0 (Maç sonucu)
Spor Toto 1. Lig Play-Off Final: Gazişehir Gaziantep: 0 - BŞB. Erzurumspor: 0 (Maç sonucu)
Gazişehir Gaziantep ile BŞB. Erzurumspor, Spor Toto 1. Lig Play-Off Final maçında Bursa´da karşı karşıya geldi. Normal süresi 0-0 sona eren maçı, BŞB. Erzurumspor penaltılarla 5-4 kazandı. Erzurumspor Süper Lig´e çıkan son takım oldu.
BB Erzurumspor Süper Lig sevinci
BB Erzurumspor Süper Lig sevinci
Spor Toto 1. Lig Play-off final maçında Bursa´da oynanan müsabakada Gazişehir Gaziantepspor´u penaltı atışları sonucu mağlup ederek Süper Lig´e yükselen son takım olan BB Erzurumspor taraftarı şampiyonluğu kutladı.
BŞB. Erzurumspor kupayı kaldırdı
BŞB. Erzurumspor kupayı kaldırdı
Spor Toto 1. Lig Play-Off Final maçında Gazişehir Gaziantep´u penaltılarla 5-4 yenen BŞB. Erzurumspor kupayı kaldırdı.
Aydemir: ‘Teşekkürler Erzurumspor´
Aydemir: ‘Teşekkürler Erzurumspor´
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Erzurumspor´un Türkiye Futbol tarihine bir damga vurarak üst üste lig atlayan takım konumuna geldiğini, bu başarıda emeği geçen herkes ve her kesimi kutladığını bildirdi.
Sözeri: "Dramatik bir son"
Sözeri: "Dramatik bir son"
Gazişehir Gaziantep Teknik Direktörü Erkan Sözeri, play-off finalinde kupayı kaptırdıkları Erzurumspor müsabakasının ardından yaptığı açıklamada, "Dramatik bir son. İki defa elimize kadar geldi, gol atsak bitecekti. Dönüşünde Erzurumspor kazandı kupayı. Söyleyecek fazla bir şey yok” dedi.
Erzurum´da Süper Lig coşkusu
Erzurum´da Süper Lig coşkusu
Spor Toto 1. Lig Play-off final maçında Gazişehir Gaziantep´i penaltı atışları sonucu 5-4 mağlup ederek Süper Lig´e yükselen BB Erzurumspor 17 yıl sonra Süper Lig´e yeniden yükselmeyi başardı.
Altıparmak: "Erzurumspor´u layık olduğu yere taşıdık"
Altıparmak: "Erzurumspor´u layık olduğu yere taşıdık"
Süper Lig´e yükselen son takım olan Büyükşehir Belediye Erzurumspor´da Teknik Direktör Mehmet Altıparmak, “20 sene sonra Erzurumspor´u layık olduğu yere taşıdık. İki penaltı kaçırdığımızda da inancımızı yitirmedik. Analarının ak sütü gibi helal olsun" dedi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Üzerinize veya halıya kahve dökülürse, lekeyi soğuk suyla ıslattıktan sonra hemen birkaç damla gliserin ile çitileyin.

Kahve Dökülürse