6 milletvekilini garanti altına alan Erzurum SINIRLARIN ÖTESİNİ GÖRMELİ
Milletvekili sayısının 600´e yükselmesini GÜNEBAKIŞ´a yorumlayan Erzurum Sivil Toplum Platformu Başkanı A.Mustafa Güvenli, ciddi göç vererek milletvekili sayısı 5´e düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Erzurum´un, 6 milletvekilini bu yasayla garanti altına aldığını vurguladı. Güvenli, göçün önünü alacak, kalkınmanın yolunu açacak önerilerini de paylaştı.
Tarih: 11.8.2017 07:45:20/ 7769okunma / 1yorum

Nesrin ÇETİNKAYA

Erzurum Sivil Toplum Platformu Başkanı A. Mustafa Güvenli, önümüzdeki dönem 600 milletvekiliyle milletin temsil edilmesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, yapılan son nüfus sayımına göre Erzurum´un milletvekili sayısının 5´e düşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını, çıkan bu yasayla kentin 6 milletvekiliyle temsilinin garanti altına alındığını vurguladı. Güvenli, “TBMM´de milletvekili sayısı 600´e çıkmasaydı, Erzurum vekil sayısı kesin 5´e düşecekti. Türkiye nüfusu artık 80 milyona ulaştı ve Erzurum şuan 760 binde. 80 milyonluk Türkiye´de, 760 bin nüfuslu şehiriz. Yaptığımız hesaplamalarda vekil sayımızın nüfusa oranla 5´e düşeceği gerçeği vardı. Şimdi bu sorun ortadan kalkmış oldu” dedi.

Erzurum´un milletvekili sayısını 5´e düşürecek oranda göç vermesinin kendisini derinden üzdüğünü kayda geçen Güvenli, 1946 seçimlerinde Erzurum´un TBMM´de ki 450 koltuğa rağmen 11 milletvekiliyle temsilini hatırlatarak, “Erzurum 1946 seçimlerine 11 mebus gönderdiğinde mecliste toplam sandalye sayısı 465´ti. Yani o gün 550 olsaydı matematiksel olarak 13 vekil ediyordu. Veya Türkiye nüfusu 40 milyon iken Erzurum´un 1 milyona yakın nüfusu vardı, yüzde iki buçuklardan geldik zaten o 465´in içerisinde ki 11´de bunu teyit ediyor. Şimdi ise yüzde 1´nin altına düşmekten bahsediyor olmak beni derinden üzüyor. Ve bu düşüş son 5 senedir de, 10 senedir de, 15 senedir de, 20 senedir de devam ediyor” diye konuştu.

Göçün önünün alınmasında ekonomik anlamda kentin sıçrama yapması gerektiğine işaret ederek, Erzurum´un 4 ülkeye 300 km mesafede olduğunu belirten Güvenli, sınır ötesi ticaretin önemine dikkat çekti.

KALKINMANIN YOLU, MEVCUT NÜFUSUN KORUNMASINDAN GEÇİYOR

Erzurum´un bir yandan beyin, bir yandan da sermaye göçü verdiğini dile getiren Güvenli, kalkınmanın yolunun mevcut nüfusun korumasından geçtiğini kaydetti.

Mevcut nüfusun korunması için verilecek en önemli teşvikin Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu işveren payı indirimi olduğuna dikkat çeken Güvenli, bugüne kadar çıkarılan teşvik programlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Daha önce de belirttiğim üzere şunu söylemek istiyorum, Gömlek farklı, beden farklı. Biz bunu hep yaşadık. Maalesef bu doktorun hastayı dikkatli muayene etmeden yazacağı reçeteye veya hiç kontrol etmeden yazacağı reçeteye benziyor.” dedi

‘KENDİ HALKININ DURMADIĞI BİR YERE YATIRIM YAPMAM´

“Eğer Erzurum kalkınacaksa ilk önce mevcut nüfusu korumak lazım.” Diyen Güvenli konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir kere şunu hep gözden kaçırdık, yıllardır hep altını ısrarla çizmiş olmama rağmen. Eğer burası kalkınacaksa ilk önce mevcut nüfusu korumak lazım. Geçmişte Sakıp Sabancı´nın Atatürk Üniversitesi´nde kendine sorulan soruya vermiş olduğu çok anlamlı bir cevap vardı. ‘Erzurum´a yatırım yapar mısınız?´ sorusuna, ‘Kendi halkının durmadığı bir yere yatırım yapmam´ cevabını vermişti. Eğer burada bir şey olacaksa ilk önce mevcudu korumak lazım. Bir yandan beyin, bir yandan sermaye göçü veriyoruz ve mevcut gidiyor. Biz yerine ne getirebiliriz hesabını yaparken, hiçbir netice alamıyoruz, alamayız da. Mevcudun korunması için de burada herkese yansıyacak en önemli teşvik, Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu işveren payı indirimidir. Bunu yıllardır hep söyledik. Bir kere Erzurum´da, Kars´ta, Iğdır´da vergi oranı İstanbul, İzmir, Kocaeli ile aynı olmamalı. Geçmişte böyle değildi bu ve sonra bütün Türkiye eşitlendi. Bölgelere göre bir düzenleme yapılmalı. Bir şeyin daha altını çizerek söylemek istiyorum: Doğu´yu kalkınma da üçe bölüyorlar. Güneydoğu, Ortadoğu Anadolu ve Kuzey Doğu Anadolu. Bunlardan kişi başı gelir seviyesi en düşük olan bölgesi Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi, yani burası. Güneydoğu´nun kişi başı geliri bu bölgenin yaklaşık yüzde 60 üstünde ve birde buradaki kayıt dışı orada ki ile mukayese edilemez. Her ikisi kayıt altına alınsa o yüzde 60 iki katına çıkar. Görmek lazım. O yüzden ilk önce mevcudun korunması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

ERZURUM ARTIK KAFASINI KALDIRMALI VE SINIRLARIN ÖTESİNİ GÖRMELİ

Devletin her şeyden önce, mevcut nüfusu koruyacak teşvikleri bir an önce çıkarması gerektiğini vurgulayan Güvenli, Erzurum´un komşu ülkeler ile yapacağı sınır ticaretinin önemine değindi.  

Komşu ülkeler ile sınır ticareti geliştirilmeden Erzurum´un kalkınamayacağını belirten Güvenli, “Öncelikle Erzurum artık kafasını kaldırıp komşu ülkelerini görmek zorunda. Eğer Erzurum komşu ülkelerini keşfedemezse kalkınamaz. Yani 300 kilometre ötede 4 tane ülke var ki, bu söz bana aittir. Artık bunu görmeden bu şehir kalkınamaz.  Bakın örnek vermek gerekirse Gaziantep´in çıkış noktası Halep ve Şam´dır. Bugün Halep, Şam´a bir şey satamıyor. Halep die bir şehir yok ama artık 144 ülke var. Bu da Gaziantep´i etkilemiyor. Erzurumlu müteşebbis sınırların ötesini görmeden bu şehir kalkınmaz. Devletin de buraya her şeyden önce, burada ki mevcudu koruyacak teşvikleri mutlak, artık bir an önce çıkarması gerekiyor. 15 yıldır teşvik konuşuluyor, ama ortada pozitif bir şey yok. Teşvikten dolayı Erzurum´a kuruldu diyebileceğimiz,100 kişi çalıştıran bir fabrika yok. 100´ün üstünde işçi çalıştıran küçük ölçekli bir üretim merkezinden bahsedemiyorsak bunu görmek zorundayız. Devletin mevcudu koruyacak teşviki çıkarması gerekiyor. Erzurum´un da artık kafasını kaldırıp sınırların ötesini görmesi lazım. Eğer koşu ülkelerle başta ticari ilişkiler gelişirse turizm gibi birçok unsurda bunun devamında gelecektir, devamında bölge ciddi anlamda kalkınır. Bundan 40 sene önce Antep, Erzurum kadar büyük veya gelişimle değildi, fakat bugün Ankara´nın doğusunda ki en büyük sanayi merkezi. Bu somut bir örnektir” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dadaş Ortaokulu´nda Mevlid-i Nebi etkinliği
Dadaş Ortaokulu´nda Mevlid-i Nebi etkinliği
Erzurum Yakutiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Dadaş Ortaokulu,Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle bir dizi etkinlik düzenlendi.
Fırat Aydınus´a derbiden sonra ilk görev
Fırat Aydınus´a derbiden sonra ilk görev
Spor Toto Süper Lig´de 11. haftadaki Galatasaray - Fenerbahçe derbisinden sonraki hafta orta hakem olarak görev alamayan Fırat Aydınus, 13. haftada Kasımpaşa - Yeni Maltayspor maçında düdük çalacak.
Ülkü Ocakları´ndan Vali Memiş´e ziyaret
Ülkü Ocakları´ndan Vali Memiş´e ziyaret
Ülkü Ocakları İl Başkanı Haktan Genç beraberinde yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Erzurum Valisi Okay Memiş´i ziyaret etti.
Soğuk havalarda kuru cilde dikkat
Soğuk havalarda kuru cilde dikkat
Dermatoloji Uzmanı Dr.Ata Nejat Ertek, soğuk havalarda cilt kurumasına dikkat çekti.
Ali Şafak Öztürk: "Erzurumspor maçı ile galibiyetlere başlayacağız"
Ali Şafak Öztürk: "Erzurumspor maçı ile galibiyetlere başlayacağız"
Antalyaspor Kulübü Başkanı Ali Şafak Öztürk, Akhisarspor karşısında istemedikleri bir mağlubiyet aldıklarını belirterek, Erzurumspor maçı ile yeniden galibiyetlere başlayacaklarını söyledi.
Bülent Korkmaz: "BB Erzurumspor deplasmanı zor geçecek"
Bülent Korkmaz: "BB Erzurumspor deplasmanı zor geçecek"
Antalyaspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz, son haftalarda iyi oynadıklarını belirterek, Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçının çok zorlu geçeceğini kaydetti.
Çocuk sahibi olmak istiyorsanız stresten uzak durun
Çocuk sahibi olmak istiyorsanız stresten uzak durun
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof.Dr. Bülent Berker, çiftlere tüp bebek tedavisine başladıklarında tedaviye başladıklarını ya da süreç hakkında bilgileri çok gerekmedikçe yakınlarına bile vermemelerini tavsiye etti. "Çünkü tüp bebek tedavisi eve canlı bebek götürünce anlam kazanıyor" diyen Berker," Naif ve hassas olan çiftlere her daim bebeklerinin olmadığının hatırlatılması onların stresini artırıyor. Nasıl kilo ve sigara bebek sahibi olmayı engelleyici sebeplerse, stres bile tek başına bebeğin olmasını engelleyici bir faktördür” dedi.
Vücuttaki istenmeyen benler psikolojiyi bozuyor
Vücuttaki istenmeyen benler psikolojiyi bozuyor
Dermatoloji Uzmanı Dr. Fatma Yıldız, vücuttaki istenmeyen benlerin psikolojiyi etkilediğini söyledi.
Vücuttaki çatlaklara dikkat
Vücuttaki çatlaklara dikkat
Dermatoloji Uzmanı Doktor Fulya Tezel, vücuttaki çatlaklara dikkat çekti.
Kuruyan ciltlerinizin formülü evlerinizde saklı
Kuruyan ciltlerinizin formülü evlerinizde saklı
Estetisyen ve Beslenme Koçu Emine Aytek, “Kuruyan ciltlerinizin formülü evlerinizde saklı” dedi.
Fıtık olduğunuzu nasıl anlarsınız
Fıtık olduğunuzu nasıl anlarsınız
Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Fahri Yetişir, fıtığın kasları yerinde tutan sağlam bir dokuda olan karın duvarında açıklık veya yırtık oluşması olduğunu kaydederek, “Karın duvarı kaslarının iç tabakasında oluşan zayıflama sonucunda karın içi basınç artışları esnasında bu zayıf noktalarda bir yırtılma veya açılma olmaktadır.” dedi.
  Sağlık İl Müdürü Uçar´dan KOAH uyarısı
Sağlık İl Müdürü Uçar´dan KOAH uyarısı
Erzurum Sağlık İl Müdürlüğü, “Her Adımda Sağlıklı Nefes” sloganı ile KOAH hastalığına dikkat çekmek amacıyla etkinlikler düzenleyecek.
Tarım ve hayvancılık sektörünün paydaşları bir araya geldi
Tarım ve hayvancılık sektörünün paydaşları bir araya geldi
Erzurum´da Tarım ve hayvancılık sektörü temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda bitkisel ve hayvansal üretimdeki başlıca sorunlar masaya yatırılarak, çözüm önerileri sıralandı.
Erhan Çelenk´ten taraftara müjde
Erhan Çelenk´ten taraftara müjde
Sakatlıktan tamamen kurtulan Erhan Çelenk, taraftarlara müjdeyi vererek, ‘‘ İnşallah bundan sonra eski Erhan´ı görecekler´´ dedi.
‘Kar Çiftçiler İçin Müjdedir´
‘Kar Çiftçiler İçin Müjdedir´
Kar yağışı birçokları için çile olsa da, çiftçileri sevindirecek bir gelişim. Atatürk Üniversitesi. Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Bitki Besleme Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nesrin Astam Yıldız, daha önce yaptığı açıklamayı tekrarlayarak, kar yağışının çiftçileri sevindirecek bir müjde olduğunu söyledi.
Erzurum Valisi Okay Memiş TRT Erzurum Radyosunun konuğu oldu
Erzurum Valisi Okay Memiş TRT Erzurum Radyosunun konuğu oldu
Erzurum Valisi Okay Memiş, TRT Erzurum Radyosunda yapımcılığını ve sunuculuğunu Yıldıray Çiçek´in yaptığı “Doğunun Sesi” adlı programa canlı yayın konuğu olarak katıldı. Gazeteci Esat Bindesen ve İhlas Haber Bölge Müdürü Ayhan Türkez´in sorularını yanıtlayan Vali Memiş, Erzurum Valiliğinin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgiler verdi.
Rus sporculardan metrelerce yüksekten nefes kesen atlayış
Rus sporculardan metrelerce yüksekten nefes kesen atlayış
"Sakin Kent Uzundere" yabancı ekstrem sporcularının gözdesi oldu. Rusya´dan Türkiye´ye gelen 9 ekstrem sporcusu, ilçede daha önce belirlenen yüksek sıradağlardan görenlerin adeta nefesini kesen serbest uçuş ve paraşütle atlama gerçekleştirdi.
Doğu´da soğuk hava
Doğu´da soğuk hava
Doğu Anadolu Bölgesi´nde karla karışık yağmur ve kar yağışı etkili olacak. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı Ağrı´da eksi 5 derece olarak ölçüldü. Meteoroloji 12´nci Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölgede havanın parçalı ve zamanla çok bulutlu olması bekleniyor.
Nene Hatun Çocuk Evleri Sitesinde Dünya Çocuk Hakları Günü etkinliği
Nene Hatun Çocuk Evleri Sitesinde Dünya Çocuk Hakları Günü etkinliği
Dünya Çocuk Hakları günü Erzurum´da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Burun estetiğinin önemli kriterleri
Burun estetiğinin önemli kriterleri
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım, ülkemizde burun ameliyatları en sık yapılan estetik operasyonların başında geldiğini söyledi. Yıldırım, ”Estetik kaygılar ve buruna bağlı sağlık sorunları nedeniyle burun estetiği olanların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor” dedi.
Jandarma´dan Şehitler anısına hatıra ormanı
Jandarma´dan Şehitler anısına hatıra ormanı
Aşkale İlçe Jandarma Komutanlığı´nce ilçede tüm şehitler anısına oluşturacağı hatıra ormanına ağaç dikimi gerçekleştirildi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları