6 milletvekilini garanti altına alan Erzurum SINIRLARIN ÖTESİNİ GÖRMELİ
Milletvekili sayısının 600´e yükselmesini GÜNEBAKIŞ´a yorumlayan Erzurum Sivil Toplum Platformu Başkanı A.Mustafa Güvenli, ciddi göç vererek milletvekili sayısı 5´e düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Erzurum´un, 6 milletvekilini bu yasayla garanti altına aldığını vurguladı. Güvenli, göçün önünü alacak, kalkınmanın yolunu açacak önerilerini de paylaştı.
Tarih: 11.8.2017 07:45:20/ 7682okunma / 1yorum

Nesrin ÇETİNKAYA

Erzurum Sivil Toplum Platformu Başkanı A. Mustafa Güvenli, önümüzdeki dönem 600 milletvekiliyle milletin temsil edilmesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, yapılan son nüfus sayımına göre Erzurum´un milletvekili sayısının 5´e düşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını, çıkan bu yasayla kentin 6 milletvekiliyle temsilinin garanti altına alındığını vurguladı. Güvenli, “TBMM´de milletvekili sayısı 600´e çıkmasaydı, Erzurum vekil sayısı kesin 5´e düşecekti. Türkiye nüfusu artık 80 milyona ulaştı ve Erzurum şuan 760 binde. 80 milyonluk Türkiye´de, 760 bin nüfuslu şehiriz. Yaptığımız hesaplamalarda vekil sayımızın nüfusa oranla 5´e düşeceği gerçeği vardı. Şimdi bu sorun ortadan kalkmış oldu” dedi.

Erzurum´un milletvekili sayısını 5´e düşürecek oranda göç vermesinin kendisini derinden üzdüğünü kayda geçen Güvenli, 1946 seçimlerinde Erzurum´un TBMM´de ki 450 koltuğa rağmen 11 milletvekiliyle temsilini hatırlatarak, “Erzurum 1946 seçimlerine 11 mebus gönderdiğinde mecliste toplam sandalye sayısı 465´ti. Yani o gün 550 olsaydı matematiksel olarak 13 vekil ediyordu. Veya Türkiye nüfusu 40 milyon iken Erzurum´un 1 milyona yakın nüfusu vardı, yüzde iki buçuklardan geldik zaten o 465´in içerisinde ki 11´de bunu teyit ediyor. Şimdi ise yüzde 1´nin altına düşmekten bahsediyor olmak beni derinden üzüyor. Ve bu düşüş son 5 senedir de, 10 senedir de, 15 senedir de, 20 senedir de devam ediyor” diye konuştu.

Göçün önünün alınmasında ekonomik anlamda kentin sıçrama yapması gerektiğine işaret ederek, Erzurum´un 4 ülkeye 300 km mesafede olduğunu belirten Güvenli, sınır ötesi ticaretin önemine dikkat çekti.

KALKINMANIN YOLU, MEVCUT NÜFUSUN KORUNMASINDAN GEÇİYOR

Erzurum´un bir yandan beyin, bir yandan da sermaye göçü verdiğini dile getiren Güvenli, kalkınmanın yolunun mevcut nüfusun korumasından geçtiğini kaydetti.

Mevcut nüfusun korunması için verilecek en önemli teşvikin Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu işveren payı indirimi olduğuna dikkat çeken Güvenli, bugüne kadar çıkarılan teşvik programlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Daha önce de belirttiğim üzere şunu söylemek istiyorum, Gömlek farklı, beden farklı. Biz bunu hep yaşadık. Maalesef bu doktorun hastayı dikkatli muayene etmeden yazacağı reçeteye veya hiç kontrol etmeden yazacağı reçeteye benziyor.” dedi

‘KENDİ HALKININ DURMADIĞI BİR YERE YATIRIM YAPMAM´

“Eğer Erzurum kalkınacaksa ilk önce mevcut nüfusu korumak lazım.” Diyen Güvenli konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir kere şunu hep gözden kaçırdık, yıllardır hep altını ısrarla çizmiş olmama rağmen. Eğer burası kalkınacaksa ilk önce mevcut nüfusu korumak lazım. Geçmişte Sakıp Sabancı´nın Atatürk Üniversitesi´nde kendine sorulan soruya vermiş olduğu çok anlamlı bir cevap vardı. ‘Erzurum´a yatırım yapar mısınız?´ sorusuna, ‘Kendi halkının durmadığı bir yere yatırım yapmam´ cevabını vermişti. Eğer burada bir şey olacaksa ilk önce mevcudu korumak lazım. Bir yandan beyin, bir yandan sermaye göçü veriyoruz ve mevcut gidiyor. Biz yerine ne getirebiliriz hesabını yaparken, hiçbir netice alamıyoruz, alamayız da. Mevcudun korunması için de burada herkese yansıyacak en önemli teşvik, Vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu işveren payı indirimidir. Bunu yıllardır hep söyledik. Bir kere Erzurum´da, Kars´ta, Iğdır´da vergi oranı İstanbul, İzmir, Kocaeli ile aynı olmamalı. Geçmişte böyle değildi bu ve sonra bütün Türkiye eşitlendi. Bölgelere göre bir düzenleme yapılmalı. Bir şeyin daha altını çizerek söylemek istiyorum: Doğu´yu kalkınma da üçe bölüyorlar. Güneydoğu, Ortadoğu Anadolu ve Kuzey Doğu Anadolu. Bunlardan kişi başı gelir seviyesi en düşük olan bölgesi Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi, yani burası. Güneydoğu´nun kişi başı geliri bu bölgenin yaklaşık yüzde 60 üstünde ve birde buradaki kayıt dışı orada ki ile mukayese edilemez. Her ikisi kayıt altına alınsa o yüzde 60 iki katına çıkar. Görmek lazım. O yüzden ilk önce mevcudun korunması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

ERZURUM ARTIK KAFASINI KALDIRMALI VE SINIRLARIN ÖTESİNİ GÖRMELİ

Devletin her şeyden önce, mevcut nüfusu koruyacak teşvikleri bir an önce çıkarması gerektiğini vurgulayan Güvenli, Erzurum´un komşu ülkeler ile yapacağı sınır ticaretinin önemine değindi.  

Komşu ülkeler ile sınır ticareti geliştirilmeden Erzurum´un kalkınamayacağını belirten Güvenli, “Öncelikle Erzurum artık kafasını kaldırıp komşu ülkelerini görmek zorunda. Eğer Erzurum komşu ülkelerini keşfedemezse kalkınamaz. Yani 300 kilometre ötede 4 tane ülke var ki, bu söz bana aittir. Artık bunu görmeden bu şehir kalkınamaz.  Bakın örnek vermek gerekirse Gaziantep´in çıkış noktası Halep ve Şam´dır. Bugün Halep, Şam´a bir şey satamıyor. Halep die bir şehir yok ama artık 144 ülke var. Bu da Gaziantep´i etkilemiyor. Erzurumlu müteşebbis sınırların ötesini görmeden bu şehir kalkınmaz. Devletin de buraya her şeyden önce, burada ki mevcudu koruyacak teşvikleri mutlak, artık bir an önce çıkarması gerekiyor. 15 yıldır teşvik konuşuluyor, ama ortada pozitif bir şey yok. Teşvikten dolayı Erzurum´a kuruldu diyebileceğimiz,100 kişi çalıştıran bir fabrika yok. 100´ün üstünde işçi çalıştıran küçük ölçekli bir üretim merkezinden bahsedemiyorsak bunu görmek zorundayız. Devletin mevcudu koruyacak teşviki çıkarması gerekiyor. Erzurum´un da artık kafasını kaldırıp sınırların ötesini görmesi lazım. Eğer koşu ülkelerle başta ticari ilişkiler gelişirse turizm gibi birçok unsurda bunun devamında gelecektir, devamında bölge ciddi anlamda kalkınır. Bundan 40 sene önce Antep, Erzurum kadar büyük veya gelişimle değildi, fakat bugün Ankara´nın doğusunda ki en büyük sanayi merkezi. Bu somut bir örnektir” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kurban pazarında ilginç pazarlık görüntüleri
Kurban pazarında ilginç pazarlık görüntüleri
Erzurum´un Horasan ilçesinde ilginç pazarlıklar ve görüntülerin ortaya çıktığı canlı hayvan pazarında, bayram öncesi sabah saatlerinde yoğunluk yaşanıyor.
Kurban Bayramı´nın birinci günü toplu taşıma ücretsiz
Kurban Bayramı´nın birinci günü toplu taşıma ücretsiz
Erzurum´da Kurban Bayramı´nın birinci gününde toplu taşıma ücretsiz olacak.
Başkan Sekmen: “Bayramlar birlik ve beraberlik günleridir”
Başkan Sekmen: “Bayramlar birlik ve beraberlik günleridir”
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında bayramların, birlik ve beraberliğe vesile olan özel ve önemli günlerden biri olduğunu söyledi.
Kıl dönmesi hayatımızı etkiliyor
Kıl dönmesi hayatımızı etkiliyor
Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir, kıl dönmesi problemine dikkat çekti.
Mimikler sonucu, kaslar deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar
Mimikler sonucu, kaslar deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar
Belda Yurtseven Tüner, yüzde ki çizgilere ve kırışıklıklara botox ile son verileceğini söyledi.
B.B. Erzurumspor Beşiktaş maçı hazırlıklarını sürdürdü
B.B. Erzurumspor Beşiktaş maçı hazırlıklarını sürdürdü
Süper Lig´in 2. haftasında Beşiktaş´la karşılaşacak olan Büyükşehir Belediye Erzurumspor´un Teknik Direktörü Mehmet Altıparmak, “Rakibin kim olduğuna bakmadan kendi oyunumuzu oynayacağız” dedi.
Badem göz estetiği ile etkili bakışlar
Badem göz estetiği ile etkili bakışlar
Dr. Sevgi Ekiyor, “Etkili bakışlar her güzel kadın ve erkeğin vazgeçilmezidir. Parlak göz altları, düşük olmayan göz kapakları, iri ve çekik göz yapısı güzelliğin simgesi haline gelmiştir.” Dedi.
Başkan Sekmen personeliyle bayramlaştı
Başkan Sekmen personeliyle bayramlaştı
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kurumda görev yapan personeliyle bayramlaştı.
Sağlık-İş Sendikası Erzurum Şubesi yeni başkanını seçti
Sağlık-İş Sendikası Erzurum Şubesi yeni başkanını seçti
Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Erzurum Şubesi´nde yapılan oylama ile yeni dönemde görev yapacak şube başkanı seçildi. Bu dönem başkanlık görevine seçilen isim Cihat Çoruh oldu. Düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Çoruh, “Siz emekçi kardeşlerimizle birlik ve beraberlik içerisinde bir bütün olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.
Erzurum´daki hayvanlara suluk ve gölgelik hizmeti
Erzurum´daki hayvanlara suluk ve gölgelik hizmeti
Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Türkiye´nin büyükbaş hayvan satısı bakımından en büyük ikinci ili olan Erzurum´da, 225 bin dekarlık alanda mera ve göletlik çalışması yaptı.
Erzurum´da hedef en az dane kaybı
Erzurum´da hedef en az dane kaybı
​Hububat hasadında oluşan dane kaybı ülkemiz ekonomisi için büyük kayıplar oluşturmakta. Erzurum Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri de, ilde, tarla bitkilerinin (buğday, arpa, çavdar vb.) zamanında, en az ürün kaybı ile tekniğine uygun olarak hasat edilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemek amacıyla bir kısım tedbirlere başvurdu.
Düzgün Marketler Gurubu 16. Şubesini açtı
Düzgün Marketler Gurubu 16. Şubesini açtı
Erzurum´un yerli sermayedeki gururu Düzgün Marketler Grubu, 16. şubesini Gez Mahallesi Bulutlar Sitesi altında açtı.
Erzurum vergi tahsilatında 5´inci sırada
Erzurum vergi tahsilatında 5´inci sırada
Erzurum vergi tahsilat oranı yüksekliği bakımından bölgesel ortalamaları yine geçti.
Konut satışları düştü
Konut satışları düştü
TÜİK Temmuz ayı Erzurum Konut Satış istatistiklerini açıkladı.
Erzurumspor – BJK maçını Öztürk yönetecek
Erzurumspor – BJK maçını Öztürk yönetecek
Spor Toto Süper Ligde bu hafta Pazar günü oynanacak olan Erzurumspor – Beşiktaş karşılaşmasını Ümit Öztürk yönetecek.
Aziziye´de Kurban Bayramı hazırlığı
Aziziye´de Kurban Bayramı hazırlığı
Yaklaşan Kurban Bayramı münasebetiyle Aziziye Belediyesi´nde seferberlik ilan edildi.
Emniyet´ten sahte para uyarısı
Emniyet´ten sahte para uyarısı
Erzurum´da vatandaşlar dolandırıcılık ve sahte para konusunda uyarıldı.
Başsavcı İnal´dan Rektör Çomaklı´ya veda ziyareti
Başsavcı İnal´dan Rektör Çomaklı´ya veda ziyareti
Geçtiğimiz günlerde yayımlanan kararname ile Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı´ya veda ziyaretinde bulundu.
Aziziye´de Kurban Bayramı hazırlığı
Aziziye´de Kurban Bayramı hazırlığı
Yaklaşan Kurban Bayramı münasebetiyle Aziziye Belediyesi´nde seferberlik ilan edildi.
Kent Konseyi Başkanı Tanfer: “AK Parti bu ülke için bir milattır”
Kent Konseyi Başkanı Tanfer: “AK Parti bu ülke için bir milattır”
Erzurum Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Tanfer, AK Parti´nin kuruluşunun 17. yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.
Yerde nadir görülen kuşlardan biri olan Ebabil kuşu Erzurum´da bulundu
Yerde nadir görülen kuşlardan biri olan Ebabil kuşu Erzurum´da bulundu
Kur´an-ı Kerim´de de adından söz edilen, ender kuşlardan bir tanesi olan Ebabil kuşu gece gündüz sürekli havada uçuş halinde olduğundan yerde çok nadir görülüyor.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları