Atatürk Üniversitesi´ni 3´üncü Nesil Üniversite hedefine İlahiyat Fakültesi taşıyacak
Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Sinan Öge, Atatürk Üniversitesi´nin 3´üncü nesil üniversite hedefine ulaşma noktasında İlahiyat Fakültesinin önemine dikkat çekerek, faaliyetlerin bu doğrultuda ilerlediğini kaydetti.
Tarih: 4.3.2017 10:15:24/ 4062okunma / 0yorum

Günebakış/Nesrin ÇETİNKAYA

Fakülte hocalarının şehirde birçok sivil toplum kuruluşunun organizasyonunda sohbetler, konferanslar, konuşmalar yaptıklarını belirten Dekan Öge, halk ile üniversiteyi birleştirme konusunda ilk adımı attıklarını paylaştı.

FAKÜLTE TÜRKİYE´DE BİRÇOK İLAHİYATÇI´YI YETİŞTİRMİŞ

Ülke kapsamında fakültenin önemli bir yere sahip olduğuna değinen Öge, “Üniversitemizin en eski, en köklü fakültelerinden birisidir, İlahiyat Fakültesi. 1971 yılında İslami İlimler Fakültesi ismiyle kurulmuş, daha sonradan 1981´de yeni binasıyla şuan ki mevcut haliyle İlahiyat Fakültesi ismini alarak hizmetlerini sürdürmüştür. Tabi o zaman fazla İlahiyat Fakültesi yoktu, Türkiye´de 2-3 yerde vardı sadece.  Bu nedenle Türkiye´de ki birçok ilahiyatçıyı yetiştirmiş bir kurumdur üniversitemiz ve fakültemiz. Pek çok üniversitenin kuruculuğunu yapmış ve yahut kurucu hocaları bizden gitmiş, bu anlamda da çok saygın bir fakülteye sahibiz. Bugünde yine aynı şekilde gerek hoca donanımı, gerek öğrenci sayısı itibariyle hem üniversitemiz açısından önemli bir fakülte hem de ülkemiz açısından hatırı sayılır fakültelerimizden birisi. Fakültemiz üç temel bölümden oluşmaktadır. Temel İslam Bilimler, Felsefe ve Din Bilimleri ve birde İslam Tarihi ve Sanatları. Dolayısıyla ders içerikleri, hoca profilleri ve hizmetleri de bu üç alanda devam etmekte” diye konuştu.

YENİ YÖNETİMLE BİRLİKTE YENİ HEDEFLER

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi olarak yeni yönetim ile birlikte yeni hedefler koyarak 3. Nesil üniversite olma yolunda faaliyetlere başladıklarını belirten Dekan Öge, “Biz yaklaşık 6 aydır yeni yönetimle birlikte hem üniversitemiz hem fakültemiz elbette ki yeni hedefler koyduk ve bu noktada faaliyetlere başladık. Fakültemizin zaten sosyal anlamda birde doğası gereği ilahiyat olduğu için hizmetleri vardı. Ama üniversitemizin yeni Rektörümüzün de ana hedeflerinden birisi 3. Nesil üniversite. 3 nesil üniversitenin en önemli ayağı ise üniversitenin şehir ile işbirliği içinde olması. Şehre doğrudan katkı yapan üniversite olması demek bir anlamda...  Bu ayağın en önemli fakültelerinden birisi biziz aslında. Çünkü hem biraz daha kolay hem de konusu gereği toplumla ile iç içe olması gereken bir fakülte. Bizde bu noktada ciddi faaliyetlere başladık. Fakülte hocalarımız şehirde pek çok sivil toplum kuruluşunun organizasyonunda sohbetler, konferanslar, konuşmalar yapmakta. Örneğin şu ilk dönemim bir istatistiğini çıkardık. Yaklaşık 5 ay içerisinde şehirde 200 civarında konuşma yapmışız. Yani bu çok ciddi bir rakam... Bunun içerisinde tabi bazı hocalarımızın haftalık periyodik konuşmaları var onun dışında münferit konuşmalar. Bu ciddi bir katkı sağlar diye düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi

ÜNİVERSİTE İLE HALKI BİRLEŞTİRME HUSUSUNDA İLK ADIMI ATTIK

Sivil toplum kuruluşlarının organizasyonlarında yapılan konuşmaların, sohbetlerin yanı sıra halk ile üniversiteyi birleştirme kapsamında sohbetler verdiklerini kaydeden Dekan Öge, “Pazar günleri sabah namazlarında Mehmet Sait Kotku Cami´nde namazı müteakiben fakülte hocalarımız konuşma yapmaktalar. Böylece üniversite hocalarıyla halkı birleştirme, dini doğrudan ilahiyat fakültelerinin anlatması şeklinde ki beklentiye de karşılık vermek için ilk adımı atmış olduk. Çünkü bu süreçte malumuz 15 Temmuz´dan sonra bu tür tartışmalar çok yapıldı. Yani dini söylemi böyle belli grupların, belli ideolojilerin eline bırakmamak lazım, aksi halde istismara sebebiyet veriyor. Diyanet´in, ilahiyat fakültelerinin buna biraz el atması lazım. Toplumun dini algılarına sahip bilgilerle oluşturulması lazım diye haklı bir beklenti. Bizde bu sorumluluk çerçevesinde hem dediğim diğer faaliyetler sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan, hem de bu faaliyet fakültemizin topluma halka doğrudan hizmetinin önemli unsurlarından birisi” dedi.

ÖĞRENCİ KALİTEMİZİ ARTTIRMAYA YÖNELİK CİDDİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzalayarak, fakülte hocalarının okullarda da eğitimler, seminerler vermesini sağladıklarını belirleten Dekan Öge öğrenci kalitesinin artması içinde ciddi gayretler verdiklerini söyledi.

Bunun dışında Diyanet ve Müftülükle de protokollere ima attıklarını belirten Dekan Öge, “Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzaladık. Dolayısıyla okullara hocalarımızın giderek eğitim vermesi, seminerler düzenlemesi şeklinde. Diyanet ve müftülükle bazı protokollere imza attık. İlçe müftülerinin eğitimi, imamların, vaizlerin eğitimi ya da eğiticilerin eğitimi şeklinde bunlara yönelikte faaliyetlerimiz başladı ve devam edecek. Bu şekilde hem paydaşımız olan Milli Eğitim, Diyanet, Müftülük hem sivil toplum kuruluşları hem de bireysel hocalarımızın faaliyetleriyle halkımıza yönelik çok ciddi katkılar sunma niyetindeyiz. Bunlar dediğimiz gibi fakültemizin sosyal boyutlarıydı. Bunu dışında fakülte içerisinde de eğitim öğretimin kalitesinin artırılmasına yönelik ciddi yapılanmalarımız var. Öğrencilerimize yönelik ekstra çalışmalarımız ve takviye programlarımız var. Ayrıca Diyanet Vakfı ile birlikte bir proje şuanda uygulamaya geçireceğiz. Diyanet Vakfı kızlardan ve erkeklerden 10´ar öğrenci seçerek onların barınma ihtiyaçlarını ücretsiz karşılayacak. 5 yıl boyunca onlara burs vererek, fakülte derslerine ilaveten ekstra programlar uygulayacak. Bu da öğrenci kalitemizi artırmaya yönelik çok ciddi bir girişimdir” ifadelerini kullandı.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Enerjiniz habersiz kesilmesin!
Enerjiniz habersiz kesilmesin!
.
Atatürk Üniversitesi Bahar Şenliği başlıyor
Atatürk Üniversitesi Bahar Şenliği başlıyor
Atatürk Üniversitesi 2018 Bahar Şenliği etkinlikleri 8 Mayıs saat. 14. 30´da başlıyor.
Başkan Sekmen´den Vakıflar Haftası mesajı
Başkan Sekmen´den Vakıflar Haftası mesajı
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Vakıflar Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Vali Azizoğlu´ndan Vakıflar Haftası mesajı
Vali Azizoğlu´ndan Vakıflar Haftası mesajı
Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Vakıflar Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
ESOB´ta ‘Fırat´ ile yola devam
ESOB´ta ‘Fırat´ ile yola devam
Erzurum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği´nin (ESOB) 30´uncu Olağan Genel Kurulu´nda esnaf temsilcileri, mevcut Başkan Rasim Fırat ile yola devam kararı aldı. Başkan Fırat, “Esnaf ve sanatkârımıza hizmete kaldığımız yerden devam edeceğiz” dedi.
2018 yılı DAP sulama projelerinin protokolleri imzalandı
2018 yılı DAP sulama projelerinin protokolleri imzalandı
DAP İdaresi´nden 79 proje 58 milyonluk kaynak
Anadolu´dan TOKİ´ye talep yağıyor
Anadolu´dan TOKİ´ye talep yağıyor
Anadolu´nun birçok bölgesinden konut için yoğun talep geldiğini vurgulayan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, “Dar gelirli konuta erişmekte zorlanan vatandaşlarımıza yönelik arz ettiğimiz konutlara 5-10, hatta 50 katı müracaat alıyoruz. İstanbul´da 605 konutumuza yaklaşık 17 bin, Kütahya´da bin 51 konutumuza 8 bin 70, Adana Seyhan´da 88 konutumuza 413, Erzurum Palandöken´de 114 konutumuza bin 827 başvuru yapıldı. Dolayısıyla yaptığımız konutlardan çok daha fazla talep geliyor. İdare olarak bu talebi karşılamak için çalışıyoruz” dedi.
Atatürk Üniversitesi ile İran Urmiye Tıp Üniversitesi arasında diploma denklik protokolü imzalandı
Atatürk Üniversitesi ile İran Urmiye Tıp Üniversitesi arasında diploma denklik protokolü imzalandı
.
Sekmen Çat ilçesine çıkarma yaptı
Sekmen Çat ilçesine çıkarma yaptı
Başkan Sekmen: “İlçelerimiz modern yatırımlarla buluşuyor”
Sekmen: "Gençlik Türkiye´nin öznesidir"
Sekmen: "Gençlik Türkiye´nin öznesidir"
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleriyle bir araya geldi.
Aydemir: ‘Hak her daim galip, batıl her dem zail olacaktır´
Aydemir: ‘Hak her daim galip, batıl her dem zail olacaktır´
Aydemir 28 şubat zihniyetini telin etti
Başbakan Yardımcısı Akdağ: “Çocuk istismarı konusunda cezalarda ağırlaştırma yapılacak”
Başbakan Yardımcısı Akdağ: “Çocuk istismarı konusunda cezalarda ağırlaştırma yapılacak”
“Çalışmalarımızda bürokratlarla bakanlar arasında hiyararşiyi kaldırdık”
Saltukbey Ortaokulu Ordusunun yanında
Saltukbey Ortaokulu Ordusunun yanında
Saltukbey Ortaokulu öğrencileri, okul bahçesinde toplanarak Afrin´deki Mehmetçik için mektuplar, şiirler okuyup dualar etti.
Milliyetçi Hareket Partisi Erzurum İl Başkanlığı Afrin ve tüm vatan şehitleri için Fatiha´da buluştu.
Milliyetçi Hareket Partisi Erzurum İl Başkanlığı Afrin ve tüm vatan şehitleri için Fatiha´da buluştu.
Milliyetçi Hareket Partisi Erzurum İl Başkanlığı Afrin ve tüm vatan şehitleri için Lalapaşa Cami avlusunda lokma tatlısı ikramında bulundu.
ETÜ 3. kariyer zirvesi tamamlandı
ETÜ 3. kariyer zirvesi tamamlandı
Kariyer Planlama-Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARPAM) tarafından organize edilen ve ETÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde düzenlenen 3. Kariyer Zirvesi tamamlandı.
5. Üniversite-STK buluşması gerçekleşti
5. Üniversite-STK buluşması gerçekleşti
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum´da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileriyle 5. kez bir araya geldi.
TÜGVA gönülleri fethetti
TÜGVA gönülleri fethetti
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) “Şehitlerimize vefa, Mehmetçiğimize dua” programıyla şehitlerimiz için mevlit okuttu.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç´tan açıköğretim zirvesi
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç´tan açıköğretim zirvesi
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bünyelerinde açıköğretim fakültesi bulunan üniversitelerin rektörleri ve ilgili fakülte dekanlarıyla bir araya geldi.
Atatürk Üniversitesi´nde denetimli serbestlik konuşuldu
Atatürk Üniversitesi´nde denetimli serbestlik konuşuldu
Uluslararası Denetimli Serbestlik Bağlamında Suç Sosyolojisi Ve Rehabilitasyon Uygulamaları Sempozyumu Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salonda yapıldı.
Adalet Sen Erzurum İl Başkanı Şenbak: ‘Rotasyonun kaldırılacağını ümit ediyoruz´
Adalet Sen Erzurum İl Başkanı Şenbak: ‘Rotasyonun kaldırılacağını ümit ediyoruz´
.
Erzurum´da “Biz birlikte Türkiye´yiz” konferansı
Erzurum´da “Biz birlikte Türkiye´yiz” konferansı
AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner´in konuşmacı olduğu “Biz Birlikte Türkiye´yiz” konferansı Erzurum´da yapıldı.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
Salatalık bir sebze değil, meyvedir.

İlginç bilgiler 7
Güvelerin dolaplarınızı istila etmelerini önlemek için, büyükçe bir portakal alın, üzerine kabuğu görünmeyecek kadar sık biçimde karanfil batırın. Bu karanfilli portakalı giyecek dolabınıza ya da sandığın bir köşesine koyun. Böylece güveleri giyecek dolaplarınızdan uzak tutmuş olursunuz.

Güvelerden Kurtulmak İçin