Aydemir Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinde konuştu
Aydemir: ‘16 yılda her alanda ezberleri bozduk´
Tarih: 9.11.2017 19:46:03/ 1063okunma / 0yorum

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, ‘Biz on altı yılda her alanda ezberleri bozduk, her alanda alışılmış cehalet ve geri kalmışlık atmosferini yok ettik; eğitim meselesinde çıkmazda olan bir Türkiye vardı, o alanda da ezberleri bozduk.´ dedi. 
Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde söz alan AK Parti Erzurum Milletvekili Aydemir, Gençlik ve Eğitim ilişkisine değindi, AK Davanın Gençlik tarifini paylaştı.
AK ÖNDER´İN TARİHİ TARİFİ
Milletvekili Aydemir, ‘Sözlerime Sayın Cumhurbaşkanımıza ait olan bir vizyon belirlemesiyle başlamak istiyorum, diyor ki Sayın Cumhurbaşkanımız: “Üstat Necip Fazıl´ın ifade ettiği gibi ‘Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak.´ diyebilen bir gençlik istiyoruz. Bu, cehalete “çıkmaz sokak” diyebilen bir gençlik. Böyle bir bilinçle, böyle sağlam iradeyle kendini yetiştirecek, milletimize yönelecek her tehdidin karşısında dimdik durabilecek gençlik en büyük hayalimiz.” Ve beliğ bir hedef koyuyor AK önderimiz: “Biz istiyoruz ki önümüzdeki dönemde ülkemizin yeni Alparslanları, yeni Fatihleri, yeni Gazi Mustafa Kemalleri çıksın; bunu gerçekleştirelim istiyoruz. Biz istiyoruz ki bu topraklardan daha nice Yunus Emreler, Mevlânalar, Itriler, Mimar Sinanlar yetişsin.” 2002´den bugüne her alanda tarihe geçecek ilerleme kaydeden ülkemizin eğitim ve öğretimdeki temel hedefi budur.´ dedi.
AK DAVANIN GENÇLİK YAKLAŞIMI
AK Parti Gençlik yaklaşımını anlatan Milletvekili Aydemir, istiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy´un Asım´ın Nesli vurgusunu hatırlatarak, ‘Bizim tarifimizde, Mazisine ait değerler ve zirveler temelinde çağdaş bilgi ve birikime sahip bir gençlik. Tarihî geçmişiyle barışık, geleceğe yön vermeye amade bir gençlik. 15 Temmuzdaki gibi millî iradeye ipotek koymaya kalkışan hainler karşısında milletimizin vicdan, dirayet ve irfanını sergileyerek bir direniş destanı yazan gençlik vardır. Millî Şairimiz bu gençliği “Asım´ın nesli” olarak takdim ediyor ve o ruhu, o gençliği “Asım´ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek / İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.” ifadeleriyle kaydediyor. Böylesi bir nesli inşa etmek üzere mübarek bir niyetle eğitimde ilkleri başlatan Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsında tüm eğitim camiasına müteşekkiriz. ‘ ifadesini kullandı.
28 ŞUBAT KALINTILARI SİLİNDİ
‘Biz on altı yılda her alanda ezberleri bozduk, her alanda alışılmış cehalet ve geri kalmışlık atmosferini yok ettik; eğitim meselesinde çıkmazda olan bir Türkiye vardı, o alanda da ezberleri bozduk.´ diyen Milletvekili Aydemir, şunları kaydetti: ‘ On altı yılda 2002 yılına kadar yapılmış derslik sayısını katlayarak yürüdük, bir yapılanma ve bir yatırım dönemi yaşadık. İlköğretimden ortaöğretime kadar tüm eğitim kurumlarımızda ücretsiz ders kitapları dağıtım sistemine geçildi. Bunlar aslında bilinen şeyler ama tekrarda fayda var, ısrarla tekrar etmek lazım çünkü hakikaten insan hafızası nisyanla malul, unutuyoruz; bazen de siyasi yaklaşımla, muarız kafasıyla bunları unutturmaya çalışıyoruz.
Onun için altını çizerek her seferinde söylemek lazım. O babdan söylüyorum. Eğitimde yeni sistemle, 28 Şubat darbe döneminin ürünü haksızlıklara, adaletsizliklere, kat sayıyla ortaya çıkan mağduriyetlere son verildi, ortaöğretimde ayrımcılık ortadan kaldırıldı, 76 olan üniversite sayısı 200 eşiğine geldi, üniversitede okuyan gençlerimizin sayısı 10 milyon sınırında, her yıl milyonlarca öğrenci üniversitede eğitim görme imkânına kavuştu. Bunlar ilktir, tektir ve takdirliktir. Hasılı, bu ak dönem ekonomik kalkınma yanında eğitim kalkınması dönemidir. ‘ dedi.
AYDEMİR´DEN 2002 ÖNCESİ, BAŞÖRTÜSÜ ZULMÜ HATIRLATMASI
‘Devrisabık yapmak istemem ancak dünü hatırlamadan bugünü görmek mümkün değildir.´ ifadesiyle sözlerine devam eden Milletvekili Aydemir, ‘ İnançları sebebiyle, inançlarının gereğini yapıyor diye gençlerimizin üniversitelerden atıldığı dönemleri, milyonlarca gencin yükseköğretim hayalini gerçekleştiremediği yılları unutmadık, unutturmayacağız. Fikir, inanç ve girişim özgürlüklerinin kısıtlandığı, yükseköğretimin bir ayrımcılık hâline geldiği, kaliteli eğitimin ancak yüksek gelir dilimine mensup aile çocuklarına münhasır kılındığı dönemler hatırımızdan çıkmıyor. Yükseköğretim kurumlarının metropollerde yoğunlaştığı, her şehirde bir üniversite kurulmasının hayallere bile giremediği dönemleri hatırdan çıkarmak mümkün değildir. Şimdi, hâle bakın ve lütfen şükürle bakın. Kat sayı ayrımcılığından mağdur olan yok, dar gelirlilerin çocukları da dâhil olmak üzere her öğrenci ücretsiz dağıtılan ders kitaplarıyla eğitim alıyor, eğitimde kalite ve nitelik farkına imkân vermeyen, özellikle Anadolu´muzun ücra köşelerindeki gençlerimizin eğitim fırsatlarından yararlanması noktasında kampüslerimiz şehir şehir yükseliyor, her ilinde üniversite olan bir Türkiye var artık, gençlerimiz inanç özgürlüğü içinde eğitim imkânlarından yararlanıyor, başörtüsü zulmünden eser yok.‘ hatırlatmasını yaptı.
‘TÜRKİYE EĞİTİMDE ÇAĞ ATLAMIŞTIR´
Türkiye´nin eğitim alanında da çağ atladığını savunan Milletvekili Aydemir, ‘Burada eğitimde çağ atladığımızı beliğ biçimde kaydeden, ülkenin kavuştuğu eğitim nimetlerini vurgulayan bir tarifi hatırlatayım, Sayın Cumhurbaşkanımız “Biz öğrenciyi üniversiteye değil, üniversiteyi öğrencinin ayağına götürdük. Yaptığımız iş bu. Bizler bu konuda rahatız.” diyor ve vurguluyor: “Eğitim kimsenin tekelinde değildir, olamaz; eğitim de sağlık da ulaşım da diğer tüm hizmetler de sadece mutlu azınlığın, parası olanların değil, tüm milletin hakkıdır.” İşte geldiğimiz mükemmel konum budur. ‘ tarifinde bulundu.
15 TEMMUZ DİRİLİŞİNDE GENÇLERİN ROLÜ
Konuşmasında 15 Temmuzdaki hain darbe girişimine değinerek, milli irade ve bu irade içindeki gençlerin destansı duruşuna atıfta bulunan Milletvekili Aydemir şunları kaydetti: ‘Biz ilimle yoğrulmuş irfanın, hikmetin temsilcisi bir milletiz. Nitekim bu hazinemizi 15 Temmuzda bir ihanet odağını tarihe gömerek ortaya çıkardık. Millî irade basiret, irfan ve izanını bir kez daha ortaya koydu. Millî irade şuuru vesayet alçaklığına galip geldi. Bunda, hiç şüphesiz, aldığı eğitimle tarihiyle barışan, dil, inanç, kültür değerlerine yeniden dönen gençliğimizin payı büyüktür. Millî irade terbiyesinden geçmiş, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet idealine nefislerini adayan gençlerimize minnettarız. ‘
AYDEMİR MÜMTAZ TURHAN´IN TESPİTİNİ PAYLAŞTI
Bütçe sunumunda Erzurumlu Mütefekkir Merhum Mümtaz Turhan´ın tespitlerini aktaran Milletvekili Aydemir, ‘Evladı olmaktan müftehir olduğum Erzurum´un beşerî kıymetlerinden merhum Prof. Dr. Mümtaz Turhan, “Bir memlekette herkesin okuryazar olması, herkesin tahsilden geçmesi kalkınmanın bir sebebi değil fakat neticesidir.” diyor. Mümtaz Turhan, değerli Kamil Aydın Hocamın da ilçesinden
hemşehrisidir. Kendisiyle iftihar ediyoruz, Kamil Hocamla da öyle. Bu bir sosyolog tespiti tabii. Bugün Türkiye´de herkes ama herkes eğitim alma hak, fırsat ve imkânına sahip. Yukarıda kaydettiğim üzere, her yıl 2 milyon gencimiz yükseköğretime başlıyor, üstelik üniversite seçerek. Tüm bu gelişmeler, aynı zamanda, ülkenin iktisaden kalkındığının da resmidir. Hâle şükrediyoruz, katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz. ‘ dedi.
Kaynak: İHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Miniklerin semazen gösterisi büyüledi
Miniklerin semazen gösterisi büyüledi
.
Atatürk Üniversitesinin yeni Rektörü Küçük Zeynep oldu
Atatürk Üniversitesinin yeni Rektörü Küçük Zeynep oldu
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Atatürk Üniversitesi Rektörlük koltuğuna, Vakıf Okulları İlkokulu 3. Sınıf öğrencileri Zeynep Mavi ve Zeynep Tufançlı oturdu.
Türkiye Dadaş Necati´yi konuşuyor
Türkiye Dadaş Necati´yi konuşuyor
40 yılı aşkın süredir Dadaş folklor kıyafetini üzerinden çıkarmayan Dadaş Necati lakaplı Necati Tutaş´ın verdiği röportaj, izlenme ve paylaşım rekorları kırıyor.
 Erzurumlu Hafız Ebubekir Kaçan Dünya 4.sü oldu
Erzurumlu Hafız Ebubekir Kaçan Dünya 4.sü oldu
.
Hamzaoğlu: “Ciddi bir şekilde Antalyaspor maçına odaklandık”
Hamzaoğlu: “Ciddi bir şekilde Antalyaspor maçına odaklandık”
BB Erzurumspor´dan taraftara açık antrenman
Minik Başkan Özmen´den talimat yağmuru
Minik Başkan Özmen´den talimat yağmuru
.
İl Milli Eğitim Müdürü Kaygusuz´un 23 Nisan mesajı
İl Milli Eğitim Müdürü Kaygusuz´un 23 Nisan mesajı
Erzurum Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
TOKİ İlkokulu 23 Nisan´ı büyük coşkuyla kutladı
TOKİ İlkokulu 23 Nisan´ı büyük coşkuyla kutladı
Erzurum TOKİ İlkokulu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.
Vali Okay Memiş, Bilge öğrencileri kabul etti
Vali Okay Memiş, Bilge öğrencileri kabul etti
.
Minik Validen Emniyet Müdürüne talimat
Minik Validen Emniyet Müdürüne talimat
Kameraman babanın Vali kızı
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü yeni hizmet binalarına taşındı
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü yeni hizmet binalarına taşındı
.
Üniversiteliler ´İş Kulübü´ ile iş hayatına hazır
Üniversiteliler ´İş Kulübü´ ile iş hayatına hazır
.
Erzurum´da iş dünyasında kadın komisyonu (İDK) kuruldu
Erzurum´da iş dünyasında kadın komisyonu (İDK) kuruldu
İpekyolu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu bünyesinde İş Dünyasında Kadın Komisyonu kuruldu.
Minikler göz kamaştırdı
Minikler göz kamaştırdı
Özel Sevgi Kreş ve Anaokulu Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.
"Çevrecilik Milliyetçiliktir" sloganıyla çevredeki çöpleri topladılar
"Çevrecilik Milliyetçiliktir" sloganıyla çevredeki çöpleri topladılar
.
Kur´an Kursları Arası Kur´an-ı Kerim´i Güzel Okuma Yarışması
Kur´an Kursları Arası Kur´an-ı Kerim´i Güzel Okuma Yarışması
.
“Hediyem Kur´an Olsun” kampanyası
“Hediyem Kur´an Olsun” kampanyası
.
Bahar aylarında sebze yemenin önemi
Bahar aylarında sebze yemenin önemi
Dr. Fevzi Özgönül, ´´Pek çok sebzede pişirildikten sonra vitamin ve mineral değerinde oldukça ciddi azalmalar meydana gelir´´ dedi.
 Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Cağ Kebabı ziyafeti
Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Cağ Kebabı ziyafeti
Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz: "Cağ Kebap Erzurum´da yenilir. Cağ Kebabının en kalitelisi de Erzurum´da bulunur"
Okulu onarıp kütüphane haline getirdiler
Okulu onarıp kütüphane haline getirdiler
.
Oltu Canlı Hayvan pazarında satışlar durma noktasında
Oltu Canlı Hayvan pazarında satışlar durma noktasında
.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları