‘Erzurum ne kadar Türk kaldı ki Kerkük Türk kalsın´ “Dilimizin ve türkülerimizin sokulmadığı yere kasıla kasıla giriyoruz!”
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş´la AVM Kültürü ve Dil üzerine sohbet ettik. AVM´nin, dil, kültür, tüketim, ticaret ilişkileri açısından büyük oranda İngiliz kültürünün şirinleştirilmiş elçileri, casusları olduğunu söyleyen Ertaş, “Bizim geleneksel ticaret merkezlerimiz olan çarşı ve meydan kültürümüzün ötesinde, Batılı bir zihniyetin tezahürüdür.” dedi
Tarih: 3.10.2017 08:00:32/ 11882okunma / 0yorum

 

Nesrin Çetinkaya

Ertaş´la gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi ilgiyle okuyacağınıza inanıyoruz… Buyurun

GENEL İTİBARİYLE AVM´LERİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Kısa adı AVM olan alışveriş ve sosyal merkezleri, bizim geleneksel ticaret merkezlerimiz olan çarşı ve meydan kültürümüzün ötesinde, Batılı bir zihniyetin tezahürüdür. Bir şeye toptan karşı çıkma bağnazlığına elbet düşmeyeceğiz; lâkin popülizm, küreselleştirme tezgâhlarına da gelmemeye direneceğiz.

Erzurum´a bundan sekiz sene evvel ilk AVM (İlk açıldığında adı Redevco olup sonra Erzurum AVM´ye dönüştürülen Yenişehir´deki AVM) açıldığında yazdığım gazete yazısında (1 Kasım 2009) belirttiğim gibi AVM´lerin elbette olumlu tarafları da vardır: Her sınıftan, sosyal tabakadan, meslek grubundan ve statüden insanın aynı mekânda karşılıklı etkileşim ve iletişimle daha iyi sosyalleşebilmeleri; mağaza çalışanlarının nazik, sevecen, samimi ve eğitimli olmaları ve bunun şehrin diğer esnaflarına olumlu tesiri, AVM´deki mağazalarda ürün çeşidi ve zenginliği, kış memleketi Erzurum´da kapalı bir sosyal yaşam alanı ihtiyacını karşılaması vs.

Ancak her AVM´nin, dil, kültür, tüketim, ticaret ilişkileri açısından büyük oranda İngiliz kültürünün şirinleştirilmiş elçileri, casusları olduğunu söylemeliyim.

DİLİMİZİN VE TÜRKÜLERİMİZİN SOKULMADIĞI YERE KASILA KASILA GİRİYORUZ!

DİL VE KÜLTÜR AÇISINDAN AVM´LERİ DEĞERLENDİR MİSİNİZ?

Benim için AVM eşittir, yabancı kimlikler, yabancı veya spastik tabelalar, yabancı müzikler, çığırtılar, yabancı görseller, resimler… Bu bir işgal değil midir, bir hegemonya.

Tarih boyunca tüm bilge kişilerin üzerinde hem fikir oldukları bir konu var: Dil. Bir milletin varlığının adı olan dil. Dil, bir milletin namusudur. Dil, bir milleti yok etmek için kullanılan en sinsi silahtır, sonra kültür…

Soruyorum size, sizin nezdinizde tüm kamuoyuna… AVM´de türkü duyuyor musunuz, ya sanat musikisi…  Türk´e ait bir ezgi… Kanun sesi var mı, ut, santur, bağlama… Yok. O halde orada Türk yok. Türkülerimizin sokulmadığı yere kasıla kasıla giriyoruz ama… Bu ihanet değilse nedir? En iyi ihtimalle cahilliktir, Batı´ya hayranlık ve şarlatanlıktır, umursamazlık ve gaflettir.  İş vatana, millete, bayrağa gelince mangalda kül bırakmıyoruz. Bizim neremiz milliyetçi, neremiz muhafazakâr?

DİL AÇISINDAN BAKTIĞIMIZDA

Bir kere hemen hemen tüm AVM´lerde olduğu gibi bu AVM´nin de adı kendini ele veriyor. MNG MALL… Gördüğüm kadarıyla MNG Alışveriş ve Sosyal Yaşam Merkezi deniyor hep; lâkin AVM´nin orijinal adı MNG MALL… 

AVM´de tabelaların kaçı Türkçe? Yabancı tabelalar yetmezmiş gibi Türkçe´yi bozarak türetilen yoz ve melez tabelalar da arttı. AVM´den içeri girdiğinizde kibirle ve şaşkın yürüyen insanlarıyla, kulağınıza gelen şuh müziklerle, yabancı dille donatılmış tabelalarla hiç Türk çarşısında geziyormuş hissine kapılıyor musunuz?

Copy center, consept, shopping, home, resort gibi atadan dededen kalma kelimelerimizin yanında MALL´ımız eksikti. Mall, yani İngilizlerin alışveriş merkezine koydukları ad. Türkiye´de, Erzurum´da biz de bir İngiliz ruhuyla MALL sahibi olduk. Ne mutlu İngilizcemize... Hayırlı olsun. İngilizcemizi yaşatanlara minnettarız. Sonra da kalk “Kerkük Türk´tür Türk kalacak..”  Erzurum ne kadar Türk kaldı ki Kerkük Türk kalsın.. Pratik Türkçenin neredeyse yüzde ellisi İngilizceden alınan kelimeler… Dilimiz artık “Türkçe” değil, “Turkche” olmuş. Adam tabela asmış “Dönerchi”. Bu ihanettir, net. Gönüllü sömürge olmadır. İzahı yok. Türklüğünden, dilinden ve kültüründen utanmadır. Hal böyleyken, bizim ilk kaygımız Erzurum Türk´tür Türk kalacak olmalı.

TİCARET KÜLTÜRÜMÜZ AÇISINDAN BAKTIĞIMIZDA

Bir kez AVM´lerde herkes birbirine yabancı… Herkesin gözü sadece vitrinlerde ve tüketim içgüdülerinde… Herkeste bir tüketerek, harcayarak ötekinin önüne geçme yarışı… İnsanlar harcadıkça, israf ettikçe statü kazandıklarını sanıyorlar, kendilerine güvenleri geliyor. Bak şu profesör şunu giyiyor ben de aynından giyineyim. Aynı kıyafeti giyen kendisini ötekiyle eş görüyor. Hocanın kürkü hikâyesindeki gibi.. Dükkân sahipleri gelirlerinin büyük bölümünü kiraya veriyor. Verdikleri verginin büyük bölümü de Erzurum dışına çıkıyor. Modern insan gibi iş yerleri de bencil ve soğuk… İsrafın olduğu yerde bereket olmaz. Yeni nesil gözlerini AVM´lerde açtı, bu yüzden yeni nesil ne bilsin çarşının bereketini, dostluğunu, muhabbetini, dayanışmasını…

AVM şehrin çarşı ve caddelerini yalnızlaştırdı, AVM açılışını bu bakımdan da hiç önemsemiyorum. Her AVM olumsuz manada bir kentsel dönüşümdür. Cumhuriyet Caddesi, Gürcükapı, Taşmağazalar, Mahallebaşı şehrin kendisidir, insanıdır, kimliğidir. Belki istihdam diyeceksiniz, AVM olmasa da birçok ticarethane cadde ve çarşıda aynı istihdamı oluşturacaktı. Üstelik AVM´ler ruhen içimize sinen ve bizi kemiren truva atlarıdır. Dayattığı kimlik, eğlence, görseller, sosyal yaşam alternatifleri, şuh müzik vs. enstrümanlarıyla... AVM´lerde Türk kokusu almanız çok zor. Birçok insan AVM´lere özünden, kendi töresinden kaçmak ve farklı bir kimliğe bürünmek için gidiyor... O kimlik de maalesef harcayarak statü kazanma ve kendini "eropalı" hissetme hazzı.

TEK BAŞINA AVM OLMAZ ÇEVRE DÜZENLEMESİ ŞART!

AVM´ler elbet şehir dışına yapılmalıdır. Yapılan konutlarla, açılan iş yerleriyle yaya, iş ve araç yoğunluğu artan caddeler trafiği kaldıramaz hale gelir. İnsan ve araç yoğunluğunu artıran her yatırımla beraber o yatırımlara giden yollara yeni yollar eklenmeli, eski yollar gözden geçirilmeli. MNG MALL´ın önündeki caddede onlarca kahveci ve yemek salonu açıldı, yeni konutlar yapıldı, okul bağlantı yolları var, ETÜ´ye, otogara ve havaalanına gidenlerin yoğunluğu var... Ne olacak şimdi?
Çile bülbülüm çile! Erzurum Büyükşehir Belediyesi, mutlaka bu işe el atacaktır, diye düşünüyorum.

Şehrin bir tarafı boşalırken diğer tarafı yoğunluktan tıkanıyor, izdiham yaşanıyor. Şehrin genleriyle oynamak buna denir.

 

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ümmetin gençleri iftar sofrasında bir araya geldiler
Ümmetin gençleri iftar sofrasında bir araya geldiler
Eğitimlerini Erzurum´da devam ettiren yaklaşık otuz ülkeden 111 uluslararası öğrenci, Erzurum Uluslararası Öğrenci Derneği ve Eğitim Bir-Sen´in düzenlemiş olduğu iftar yemeğinde bir araya geldiler.
Şampiyon şehrin şampiyon takımı BB. Erzurumspor
Şampiyon şehrin şampiyon takımı BB. Erzurumspor
Büyükşehir Belediye Erzurumspor, kentte büyük bir coşkuyla karşılandı.
Sağanak yağmur yolları göle çevirdi
Sağanak yağmur yolları göle çevirdi
Erzurum´un Oltu İlçesi´nde doluyla karışık yağan sağanak yağmur hayatı olumsuz yönde etkiledi. İlçede trafik adeta durma noktasına geldi.
Dişlere lazer sayesinde hızlı çözüm
Dişlere lazer sayesinde hızlı çözüm
Global Diş Hekimleri Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazak, "Uygun lazer dalga boyu kullanılarak doğru dozlarla kullanımı önemlidir. Hamileler, çocuklar ve kalp hastaları da dahil olmak üzere herkeste kullanılabilir" dedi.
C vitamini cildi gençleştiriyor
C vitamini cildi gençleştiriyor
Dr.Emrah Çinik, C vitaminin cildi gençleştirdiğini söyledi.
Motivasyon eğitimleri devam ediyor
Motivasyon eğitimleri devam ediyor
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 12. sınıfları kapsayan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavlarına yönelik başlatılan motivasyon seminerleri tüm hızıyla devam ediyor.
Çene eklem problemlerine dikkat
Çene eklem problemlerine dikkat
Diş Hekimi Yalçın Genç, çene eklemlerinin tam açılmama, hiç açılmama, çene açıldıkça yerinden çıkma gibi fonksiyon bozukluklarını kapsadığını söyledi. Genç, “Eklemin onarımı, eklemin ortadan kaldırılması ve suni bir eklem oluşturulması gibi girişimlerle sorun çözümlenir” dedi.
Erzurum´da kaçak sigara operasyonu
Erzurum´da kaçak sigara operasyonu
Erzurum Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince gerçekleştirilen operasyonda 14 bin paket kaçak sigara ele geçirildi.
Gençlik aşısı ile yıllara meydan okuyun
Gençlik aşısı ile yıllara meydan okuyun
Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, her geçen gün estetik kaygılar, güzel görünme isteği, yaşlılık bulgularını gizleme ve daha genç görünme arzusunun artmaya devam ettiğini söyledi.
Süper Ligdeyiz
Süper Ligdeyiz
Erzurumspor 17 yıl sonra yeniden Süper Ligde. Gazişehir ile Bursa´da oynanan play off finalinin normal süresi ve uzatma bölümünü 0-0 berabere kapatan mavi beyazlı ekip penaltılarda rakibine 5-4 üstünlük sağlayarak süper lige çıktı. Karşılaşmanın starı rakip takımın 4 penaltısını kurtaran kaleci Hakan Canbazoğlu´ydu.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı personeli iftarda buluştu
Orman ve Su İşleri Bakanlığı personeli iftarda buluştu
Erzurum´da görev yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı´na bağlı personel iftar sofrasında bir araya geldi.
Mor Reyhana DAP desteği
Mor Reyhana DAP desteği
Merkezi Erzurum´da bulunan kısa adı DAP olan Doğu Anadolu Kalkınma idaresi, Bölge illerinin zenginliklerini değerlendirmesi için para musluklarını açtı. Erzurum´da çok sayıda projeyi destekleyen DAP, en son Malatya´dan gelen bir projeyi imzaladı.
TSK MEHMETÇİK VAKFI´NDAN YILDIZKENT İMKB ORTAOKULU´NA ŞİLT VE ŞİLT BERATI
TSK MEHMETÇİK VAKFI´NDAN YILDIZKENT İMKB ORTAOKULU´NA ŞİLT VE ŞİLT BERATI
TSK Mehmetçik Vakfı Erzurum Temsilcisi Emekli Albay Sabri TOPDAĞI, yaptıkları bağışa istinaden Vakıf Genel Müdürlüğünden gönderilen şilt ve şilt beratını Yıldızkent İMKB Ortaokulu Müdürü Ahmet Muhtar Gacır´a takdim etti.
Erzurum´da yağmur altında şampiyonluk coşkusu
Erzurum´da yağmur altında şampiyonluk coşkusu
Spor Toto Süper Lig´de 34. hafta maçında deplasmanda Göztepe´yi 1-0 mağlup eden Galatasaray, 2017-2018 sezonunu şampiyon tamamladı. Galatasaray´ın şampiyonluğu Erzurum´da yağmur yağışı altında coşkuyla kutlandı.
Spor Toto 1. Lig Play-Off Final: Gazişehir Gaziantep: 0 - BŞB. Erzurumspor: 0 (Maç sonucu)
Spor Toto 1. Lig Play-Off Final: Gazişehir Gaziantep: 0 - BŞB. Erzurumspor: 0 (Maç sonucu)
Gazişehir Gaziantep ile BŞB. Erzurumspor, Spor Toto 1. Lig Play-Off Final maçında Bursa´da karşı karşıya geldi. Normal süresi 0-0 sona eren maçı, BŞB. Erzurumspor penaltılarla 5-4 kazandı. Erzurumspor Süper Lig´e çıkan son takım oldu.
BB Erzurumspor Süper Lig sevinci
BB Erzurumspor Süper Lig sevinci
Spor Toto 1. Lig Play-off final maçında Bursa´da oynanan müsabakada Gazişehir Gaziantepspor´u penaltı atışları sonucu mağlup ederek Süper Lig´e yükselen son takım olan BB Erzurumspor taraftarı şampiyonluğu kutladı.
BŞB. Erzurumspor kupayı kaldırdı
BŞB. Erzurumspor kupayı kaldırdı
Spor Toto 1. Lig Play-Off Final maçında Gazişehir Gaziantep´u penaltılarla 5-4 yenen BŞB. Erzurumspor kupayı kaldırdı.
Aydemir: ‘Teşekkürler Erzurumspor´
Aydemir: ‘Teşekkürler Erzurumspor´
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Erzurumspor´un Türkiye Futbol tarihine bir damga vurarak üst üste lig atlayan takım konumuna geldiğini, bu başarıda emeği geçen herkes ve her kesimi kutladığını bildirdi.
Sözeri: "Dramatik bir son"
Sözeri: "Dramatik bir son"
Gazişehir Gaziantep Teknik Direktörü Erkan Sözeri, play-off finalinde kupayı kaptırdıkları Erzurumspor müsabakasının ardından yaptığı açıklamada, "Dramatik bir son. İki defa elimize kadar geldi, gol atsak bitecekti. Dönüşünde Erzurumspor kazandı kupayı. Söyleyecek fazla bir şey yok” dedi.
Erzurum´da Süper Lig coşkusu
Erzurum´da Süper Lig coşkusu
Spor Toto 1. Lig Play-off final maçında Gazişehir Gaziantep´i penaltı atışları sonucu 5-4 mağlup ederek Süper Lig´e yükselen BB Erzurumspor 17 yıl sonra Süper Lig´e yeniden yükselmeyi başardı.
Altıparmak: "Erzurumspor´u layık olduğu yere taşıdık"
Altıparmak: "Erzurumspor´u layık olduğu yere taşıdık"
Süper Lig´e yükselen son takım olan Büyükşehir Belediye Erzurumspor´da Teknik Direktör Mehmet Altıparmak, “20 sene sonra Erzurumspor´u layık olduğu yere taşıdık. İki penaltı kaçırdığımızda da inancımızı yitirmedik. Analarının ak sütü gibi helal olsun" dedi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
deneme deneme

deneme 4