‘Erzurum ne kadar Türk kaldı ki Kerkük Türk kalsın´ “Dilimizin ve türkülerimizin sokulmadığı yere kasıla kasıla giriyoruz!”
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş´la AVM Kültürü ve Dil üzerine sohbet ettik. AVM´nin, dil, kültür, tüketim, ticaret ilişkileri açısından büyük oranda İngiliz kültürünün şirinleştirilmiş elçileri, casusları olduğunu söyleyen Ertaş, “Bizim geleneksel ticaret merkezlerimiz olan çarşı ve meydan kültürümüzün ötesinde, Batılı bir zihniyetin tezahürüdür.” dedi
Tarih: 3.10.2017 08:00:32/ 7100okunma / 0yorum

 

Nesrin Çetinkaya

Ertaş´la gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi ilgiyle okuyacağınıza inanıyoruz… Buyurun

GENEL İTİBARİYLE AVM´LERİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Kısa adı AVM olan alışveriş ve sosyal merkezleri, bizim geleneksel ticaret merkezlerimiz olan çarşı ve meydan kültürümüzün ötesinde, Batılı bir zihniyetin tezahürüdür. Bir şeye toptan karşı çıkma bağnazlığına elbet düşmeyeceğiz; lâkin popülizm, küreselleştirme tezgâhlarına da gelmemeye direneceğiz.

Erzurum´a bundan sekiz sene evvel ilk AVM (İlk açıldığında adı Redevco olup sonra Erzurum AVM´ye dönüştürülen Yenişehir´deki AVM) açıldığında yazdığım gazete yazısında (1 Kasım 2009) belirttiğim gibi AVM´lerin elbette olumlu tarafları da vardır: Her sınıftan, sosyal tabakadan, meslek grubundan ve statüden insanın aynı mekânda karşılıklı etkileşim ve iletişimle daha iyi sosyalleşebilmeleri; mağaza çalışanlarının nazik, sevecen, samimi ve eğitimli olmaları ve bunun şehrin diğer esnaflarına olumlu tesiri, AVM´deki mağazalarda ürün çeşidi ve zenginliği, kış memleketi Erzurum´da kapalı bir sosyal yaşam alanı ihtiyacını karşılaması vs.

Ancak her AVM´nin, dil, kültür, tüketim, ticaret ilişkileri açısından büyük oranda İngiliz kültürünün şirinleştirilmiş elçileri, casusları olduğunu söylemeliyim.

DİLİMİZİN VE TÜRKÜLERİMİZİN SOKULMADIĞI YERE KASILA KASILA GİRİYORUZ!

DİL VE KÜLTÜR AÇISINDAN AVM´LERİ DEĞERLENDİR MİSİNİZ?

Benim için AVM eşittir, yabancı kimlikler, yabancı veya spastik tabelalar, yabancı müzikler, çığırtılar, yabancı görseller, resimler… Bu bir işgal değil midir, bir hegemonya.

Tarih boyunca tüm bilge kişilerin üzerinde hem fikir oldukları bir konu var: Dil. Bir milletin varlığının adı olan dil. Dil, bir milletin namusudur. Dil, bir milleti yok etmek için kullanılan en sinsi silahtır, sonra kültür…

Soruyorum size, sizin nezdinizde tüm kamuoyuna… AVM´de türkü duyuyor musunuz, ya sanat musikisi…  Türk´e ait bir ezgi… Kanun sesi var mı, ut, santur, bağlama… Yok. O halde orada Türk yok. Türkülerimizin sokulmadığı yere kasıla kasıla giriyoruz ama… Bu ihanet değilse nedir? En iyi ihtimalle cahilliktir, Batı´ya hayranlık ve şarlatanlıktır, umursamazlık ve gaflettir.  İş vatana, millete, bayrağa gelince mangalda kül bırakmıyoruz. Bizim neremiz milliyetçi, neremiz muhafazakâr?

DİL AÇISINDAN BAKTIĞIMIZDA

Bir kere hemen hemen tüm AVM´lerde olduğu gibi bu AVM´nin de adı kendini ele veriyor. MNG MALL… Gördüğüm kadarıyla MNG Alışveriş ve Sosyal Yaşam Merkezi deniyor hep; lâkin AVM´nin orijinal adı MNG MALL… 

AVM´de tabelaların kaçı Türkçe? Yabancı tabelalar yetmezmiş gibi Türkçe´yi bozarak türetilen yoz ve melez tabelalar da arttı. AVM´den içeri girdiğinizde kibirle ve şaşkın yürüyen insanlarıyla, kulağınıza gelen şuh müziklerle, yabancı dille donatılmış tabelalarla hiç Türk çarşısında geziyormuş hissine kapılıyor musunuz?

Copy center, consept, shopping, home, resort gibi atadan dededen kalma kelimelerimizin yanında MALL´ımız eksikti. Mall, yani İngilizlerin alışveriş merkezine koydukları ad. Türkiye´de, Erzurum´da biz de bir İngiliz ruhuyla MALL sahibi olduk. Ne mutlu İngilizcemize... Hayırlı olsun. İngilizcemizi yaşatanlara minnettarız. Sonra da kalk “Kerkük Türk´tür Türk kalacak..”  Erzurum ne kadar Türk kaldı ki Kerkük Türk kalsın.. Pratik Türkçenin neredeyse yüzde ellisi İngilizceden alınan kelimeler… Dilimiz artık “Türkçe” değil, “Turkche” olmuş. Adam tabela asmış “Dönerchi”. Bu ihanettir, net. Gönüllü sömürge olmadır. İzahı yok. Türklüğünden, dilinden ve kültüründen utanmadır. Hal böyleyken, bizim ilk kaygımız Erzurum Türk´tür Türk kalacak olmalı.

TİCARET KÜLTÜRÜMÜZ AÇISINDAN BAKTIĞIMIZDA

Bir kez AVM´lerde herkes birbirine yabancı… Herkesin gözü sadece vitrinlerde ve tüketim içgüdülerinde… Herkeste bir tüketerek, harcayarak ötekinin önüne geçme yarışı… İnsanlar harcadıkça, israf ettikçe statü kazandıklarını sanıyorlar, kendilerine güvenleri geliyor. Bak şu profesör şunu giyiyor ben de aynından giyineyim. Aynı kıyafeti giyen kendisini ötekiyle eş görüyor. Hocanın kürkü hikâyesindeki gibi.. Dükkân sahipleri gelirlerinin büyük bölümünü kiraya veriyor. Verdikleri verginin büyük bölümü de Erzurum dışına çıkıyor. Modern insan gibi iş yerleri de bencil ve soğuk… İsrafın olduğu yerde bereket olmaz. Yeni nesil gözlerini AVM´lerde açtı, bu yüzden yeni nesil ne bilsin çarşının bereketini, dostluğunu, muhabbetini, dayanışmasını…

AVM şehrin çarşı ve caddelerini yalnızlaştırdı, AVM açılışını bu bakımdan da hiç önemsemiyorum. Her AVM olumsuz manada bir kentsel dönüşümdür. Cumhuriyet Caddesi, Gürcükapı, Taşmağazalar, Mahallebaşı şehrin kendisidir, insanıdır, kimliğidir. Belki istihdam diyeceksiniz, AVM olmasa da birçok ticarethane cadde ve çarşıda aynı istihdamı oluşturacaktı. Üstelik AVM´ler ruhen içimize sinen ve bizi kemiren truva atlarıdır. Dayattığı kimlik, eğlence, görseller, sosyal yaşam alternatifleri, şuh müzik vs. enstrümanlarıyla... AVM´lerde Türk kokusu almanız çok zor. Birçok insan AVM´lere özünden, kendi töresinden kaçmak ve farklı bir kimliğe bürünmek için gidiyor... O kimlik de maalesef harcayarak statü kazanma ve kendini "eropalı" hissetme hazzı.

TEK BAŞINA AVM OLMAZ ÇEVRE DÜZENLEMESİ ŞART!

AVM´ler elbet şehir dışına yapılmalıdır. Yapılan konutlarla, açılan iş yerleriyle yaya, iş ve araç yoğunluğu artan caddeler trafiği kaldıramaz hale gelir. İnsan ve araç yoğunluğunu artıran her yatırımla beraber o yatırımlara giden yollara yeni yollar eklenmeli, eski yollar gözden geçirilmeli. MNG MALL´ın önündeki caddede onlarca kahveci ve yemek salonu açıldı, yeni konutlar yapıldı, okul bağlantı yolları var, ETÜ´ye, otogara ve havaalanına gidenlerin yoğunluğu var... Ne olacak şimdi?
Çile bülbülüm çile! Erzurum Büyükşehir Belediyesi, mutlaka bu işe el atacaktır, diye düşünüyorum.

Şehrin bir tarafı boşalırken diğer tarafı yoğunluktan tıkanıyor, izdiham yaşanıyor. Şehrin genleriyle oynamak buna denir.

 

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Kars 36 Spor: 0 Serhat Ardahan Spor: 0
Kars 36 Spor: 0 Serhat Ardahan Spor: 0
Bölgesel Amatör Lig (BAL) Ligi karşılaşmasında Kars 36 Spor kendi saha ve seyircisi önünde Serhat Ardahan Spor 0-0 berabere kaldı.
Bakan Arslan: "Biz bu coğrafyada mozaiğiz, diyorsak bu bizim zenginliğimizdir"
Bakan Arslan: "Biz bu coğrafyada mozaiğiz, diyorsak bu bizim zenginliğimizdir"
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Biz bu coğrafyada mozaiğiz diyorsak bu bizim zenginliğimizdir, bu Siirt´te de böyle Kars´ta da böyle. Siirt´te dört dillilik var Kars´ta beş dillilik var. Onu da söyleyeyim.” dedi.
Milletvekili Aydemir´den Sanayi esnafıyla istişare
Milletvekili Aydemir´den Sanayi esnafıyla istişare
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Erzurum´un geleceğine yol bulmak adına, ortaya koyacağımız en net ve doğru üslup, pozitif algı ve anlayışı hakim kılmak, negatif yaklaşım ve dayatmaları dışlamaktır. Bir heyecan işi olan kalkınma ancak, Erzurum´a sevda dadaşlık ruhuna teslimiyet ile olur. Bu yolu her daim açık tutmak durumundayız” dedi.
 Erzurum taşıtta 1, konutta 2´inci sırada
Erzurum taşıtta 1, konutta 2´inci sırada
FİNTÜRK-12 bazında Doğu Anadolu Bölgesi illeri bireysel bankacılık verileri paylaşıldı. Erzurum taşıt kredisinde 1, konut ve diğer tüketici kredisinde de Malatya´nın ardından 2. sırada yer aldı. Erzurum´da kişi başına düşen kredi tutarı taşıt kredisinde 56 TL, konut kredisinde ise 1.1 bin TL olarak hesaplandı. Bölge İlleri Taşıt Kredisi ve Erzurum
ASİMDER Başkanı Savaş Eğilmez: “Hollanda´nın asıl derdi, güçlenen Türkiye”
ASİMDER Başkanı Savaş Eğilmez: “Hollanda´nın asıl derdi, güçlenen Türkiye”
Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Savaş Eğilmez, Hollanda´nın Türkiye karşıtlığını hiçbir zaman bırakmadığını ifade ederek, “Hollanda´nın asıl derdi, güçlenen Türkiye” dedi.
Atatürk Üniversitesi yeni bir iş birliğine daha imza attı
Atatürk Üniversitesi yeni bir iş birliğine daha imza attı
İran Urmiye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rahim Hobbenaghi, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı´yı ziyaret etti.
 Kent Konseyi şehit yakını ve gazileri ağırladı
Kent Konseyi şehit yakını ve gazileri ağırladı
Erzurum Kent Konseyi Engelliler Meclisi “Afrin Harekatına Destek, Şehit yakını, Gaziler ve Engellilerle Söyleşi” programı düzenledi.
 Kent Konseyi Kadın Meclisi ihtiyaç sahibi ailelerin yanında
Kent Konseyi Kadın Meclisi ihtiyaç sahibi ailelerin yanında
Erzurum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yadigar Nesrin Şerbetçioğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri ihtiyaç sahibi aileleri ziyaret etti.
Muhtarlardan Başkan Korkut´a memnuniyet plaketi
Muhtarlardan Başkan Korkut´a memnuniyet plaketi
Erzurum Merkez Yakutiye İlçe Belediye Başkanı Ali Korkut, 36 köy ve 8 merkez mahalle muhtarıyla kahvaltıda buluştu.
5. üniversite- basın buluşması gerçekleşti
5. üniversite- basın buluşması gerçekleşti
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum´da faaliyet gösteren basın kuruluşu temsilcileriyle 5. kez bir araya geldi.
Milletvekili Ilıcalı, Pasinler ilçe teşkilatını ziyaret etti
Milletvekili Ilıcalı, Pasinler ilçe teşkilatını ziyaret etti
AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, AK Parti Pasinler İlçe teşkilatını ziyaret ederek teşkilat mensuplarıyla bir araya geldi.
Oltulular birlik beraberlik yemeğinde buluştu
Oltulular birlik beraberlik yemeğinde buluştu
Göreve geldiği günden biri adından övgüyle söz ettiren Mehmet Lütfü Karaca başkanlığındaki Oltu ve Yöresi Kültür Yardımlaşma Derneği, aylık olağan toplantılarına devam ediyor. Atatürk Üniversitesi Konuk Evi´nde yemekli toplantıda buluşan Oltulular, birlik beraberlik içinde Oltu için çalıştıklarını belirttiler.
Erzurum´da kar yağışı
Erzurum´da kar yağışı
Erzurum´da etkili olan kar yağışı nedeniyle cadde ve sokaklar yeniden beyaza büründü.
 Milletvekili Aydemir: “Bu asil millete hizmet boynumuzun borcudur”
Milletvekili Aydemir: “Bu asil millete hizmet boynumuzun borcudur”
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Çok şükür böyle bir Cumhurbaşkanı bizim başımızda var diyen analarımızın niyazı millet hissiyatını ifadede en net örnektir. Bu asil milletle aleme nizam vermek boynumuzun borcudur. Rabbim kolay kılsın” dedi.
Milletvekili Aydemir: “Şühedamızın ufku ufkumuzdur”
Milletvekili Aydemir: “Şühedamızın ufku ufkumuzdur”
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Varlığımızı Şühedamıza borçluyuz. Onların mübarek emanetleri, uğruna nefislerini adadıkları mukaddeslerini ilelebet aziz tutacağız. Yolları yolumuz, ufukları ufkumuzdur. Ruhları şad mekanları cennet olsun” dedi.
Telefon dolandırıcıları bu kez faka bastı!
Telefon dolandırıcıları bu kez faka bastı!
Uyanık vatandaş dolandırılmaktan son anda kurtuldu…
Rakip Gaziantepspor´un hocasından  göz yaşartan açıklamalar
Rakip Gaziantepspor´un hocasından göz yaşartan açıklamalar
Maddi sorunlarla boğuşan Gaziantepspor´da, teknik direktör Oktay Derelioğlu´nun yaptığı dramatik açıklamalar, bir dönem aynı sorunları yaşayan birçok Erzurumspor taraftarını da üzdü.
DOSİAD, bütçe denge verilerini paylaştı
DOSİAD, bütçe denge verilerini paylaştı
Erzurum´da yılın ilk ayında kişi başına düşen il geliri 1,4 bin TL, kişi başına yapılan kamu harcaması ise 596 TL olarak kaydedildi. İl, Doğu Anadolu Bölgesi illeri düzeyinde ocak ayı gelir bazında Van ve Malatya´nın ardından 3´üncü, tahsil edilen gelir tutarında 1´inci, kamu hizmet harcamaları bazında ise yine ilk sırada yer aldı.
Bu kez araç satan değil alan dolandırdı
Bu kez araç satan değil alan dolandırdı
Erzurum´da ilginç bir dolandırıcılık olayı meydana geldi. Araç alım satımı konusunda bugüne kadar hep araç satıcıları dolandırırdı. Ancak Erzurum´da bunun tam tersi oldu.
Sadakat problemi yaşayan kişiler dikkat
Sadakat problemi yaşayan kişiler dikkat
Psikolog Güliz Altınbaşak, ilişki de sadakat problemi yaşayan kişilere uyarılarda bulundu.
Bingöl: “Ilıca Şeker Fabrikası´nı Erzurumlular almalı”
Bingöl: “Ilıca Şeker Fabrikası´nı Erzurumlular almalı”
1956 yılında yaptırılan ve ülkenin “ilk” sayılabilecek şeker fabrikalarından biri olan Ilıca Şeker Fabrikası önümüzdeki günlerde özelleştirilecek.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Ellerinizin beyaz veya açık renge boyanmış kapı ve tahtalar üzerinde nasıl kötü izler bıraktığını bilirsiniz. Tahta eşyalar böyle kirlendiği zaman yapacağınız işlem şundan ibaret: Çiğ bir patatesi ortadan ikiye bölün ve lekeli yere hafifçe sürün. Lekeler hemen yok olacak ve eşya eski haline dönecektir. Ayrıca tahta eşyayı temizlemek için şu yöntem de çok etkilidir. İki çorba kaşığı çayı kaynar su içine atın. Su soğuduktan sora renkli kapı veya tahta eşyayı sünger yardımıyla bu su ile yıkayın. Yuşak bir bezle kurutun.

Tahta Kapı ve Çerçeve Temizliği