‘Erzurum ne kadar Türk kaldı ki Kerkük Türk kalsın´ “Dilimizin ve türkülerimizin sokulmadığı yere kasıla kasıla giriyoruz!”
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş´la AVM Kültürü ve Dil üzerine sohbet ettik. AVM´nin, dil, kültür, tüketim, ticaret ilişkileri açısından büyük oranda İngiliz kültürünün şirinleştirilmiş elçileri, casusları olduğunu söyleyen Ertaş, “Bizim geleneksel ticaret merkezlerimiz olan çarşı ve meydan kültürümüzün ötesinde, Batılı bir zihniyetin tezahürüdür.” dedi
Tarih: 3.10.2017 08:00:32/ 16659okunma / 0yorum

 

Nesrin Çetinkaya

Ertaş´la gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi ilgiyle okuyacağınıza inanıyoruz… Buyurun

GENEL İTİBARİYLE AVM´LERİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Kısa adı AVM olan alışveriş ve sosyal merkezleri, bizim geleneksel ticaret merkezlerimiz olan çarşı ve meydan kültürümüzün ötesinde, Batılı bir zihniyetin tezahürüdür. Bir şeye toptan karşı çıkma bağnazlığına elbet düşmeyeceğiz; lâkin popülizm, küreselleştirme tezgâhlarına da gelmemeye direneceğiz.

Erzurum´a bundan sekiz sene evvel ilk AVM (İlk açıldığında adı Redevco olup sonra Erzurum AVM´ye dönüştürülen Yenişehir´deki AVM) açıldığında yazdığım gazete yazısında (1 Kasım 2009) belirttiğim gibi AVM´lerin elbette olumlu tarafları da vardır: Her sınıftan, sosyal tabakadan, meslek grubundan ve statüden insanın aynı mekânda karşılıklı etkileşim ve iletişimle daha iyi sosyalleşebilmeleri; mağaza çalışanlarının nazik, sevecen, samimi ve eğitimli olmaları ve bunun şehrin diğer esnaflarına olumlu tesiri, AVM´deki mağazalarda ürün çeşidi ve zenginliği, kış memleketi Erzurum´da kapalı bir sosyal yaşam alanı ihtiyacını karşılaması vs.

Ancak her AVM´nin, dil, kültür, tüketim, ticaret ilişkileri açısından büyük oranda İngiliz kültürünün şirinleştirilmiş elçileri, casusları olduğunu söylemeliyim.

DİLİMİZİN VE TÜRKÜLERİMİZİN SOKULMADIĞI YERE KASILA KASILA GİRİYORUZ!

DİL VE KÜLTÜR AÇISINDAN AVM´LERİ DEĞERLENDİR MİSİNİZ?

Benim için AVM eşittir, yabancı kimlikler, yabancı veya spastik tabelalar, yabancı müzikler, çığırtılar, yabancı görseller, resimler… Bu bir işgal değil midir, bir hegemonya.

Tarih boyunca tüm bilge kişilerin üzerinde hem fikir oldukları bir konu var: Dil. Bir milletin varlığının adı olan dil. Dil, bir milletin namusudur. Dil, bir milleti yok etmek için kullanılan en sinsi silahtır, sonra kültür…

Soruyorum size, sizin nezdinizde tüm kamuoyuna… AVM´de türkü duyuyor musunuz, ya sanat musikisi…  Türk´e ait bir ezgi… Kanun sesi var mı, ut, santur, bağlama… Yok. O halde orada Türk yok. Türkülerimizin sokulmadığı yere kasıla kasıla giriyoruz ama… Bu ihanet değilse nedir? En iyi ihtimalle cahilliktir, Batı´ya hayranlık ve şarlatanlıktır, umursamazlık ve gaflettir.  İş vatana, millete, bayrağa gelince mangalda kül bırakmıyoruz. Bizim neremiz milliyetçi, neremiz muhafazakâr?

DİL AÇISINDAN BAKTIĞIMIZDA

Bir kere hemen hemen tüm AVM´lerde olduğu gibi bu AVM´nin de adı kendini ele veriyor. MNG MALL… Gördüğüm kadarıyla MNG Alışveriş ve Sosyal Yaşam Merkezi deniyor hep; lâkin AVM´nin orijinal adı MNG MALL… 

AVM´de tabelaların kaçı Türkçe? Yabancı tabelalar yetmezmiş gibi Türkçe´yi bozarak türetilen yoz ve melez tabelalar da arttı. AVM´den içeri girdiğinizde kibirle ve şaşkın yürüyen insanlarıyla, kulağınıza gelen şuh müziklerle, yabancı dille donatılmış tabelalarla hiç Türk çarşısında geziyormuş hissine kapılıyor musunuz?

Copy center, consept, shopping, home, resort gibi atadan dededen kalma kelimelerimizin yanında MALL´ımız eksikti. Mall, yani İngilizlerin alışveriş merkezine koydukları ad. Türkiye´de, Erzurum´da biz de bir İngiliz ruhuyla MALL sahibi olduk. Ne mutlu İngilizcemize... Hayırlı olsun. İngilizcemizi yaşatanlara minnettarız. Sonra da kalk “Kerkük Türk´tür Türk kalacak..”  Erzurum ne kadar Türk kaldı ki Kerkük Türk kalsın.. Pratik Türkçenin neredeyse yüzde ellisi İngilizceden alınan kelimeler… Dilimiz artık “Türkçe” değil, “Turkche” olmuş. Adam tabela asmış “Dönerchi”. Bu ihanettir, net. Gönüllü sömürge olmadır. İzahı yok. Türklüğünden, dilinden ve kültüründen utanmadır. Hal böyleyken, bizim ilk kaygımız Erzurum Türk´tür Türk kalacak olmalı.

TİCARET KÜLTÜRÜMÜZ AÇISINDAN BAKTIĞIMIZDA

Bir kez AVM´lerde herkes birbirine yabancı… Herkesin gözü sadece vitrinlerde ve tüketim içgüdülerinde… Herkeste bir tüketerek, harcayarak ötekinin önüne geçme yarışı… İnsanlar harcadıkça, israf ettikçe statü kazandıklarını sanıyorlar, kendilerine güvenleri geliyor. Bak şu profesör şunu giyiyor ben de aynından giyineyim. Aynı kıyafeti giyen kendisini ötekiyle eş görüyor. Hocanın kürkü hikâyesindeki gibi.. Dükkân sahipleri gelirlerinin büyük bölümünü kiraya veriyor. Verdikleri verginin büyük bölümü de Erzurum dışına çıkıyor. Modern insan gibi iş yerleri de bencil ve soğuk… İsrafın olduğu yerde bereket olmaz. Yeni nesil gözlerini AVM´lerde açtı, bu yüzden yeni nesil ne bilsin çarşının bereketini, dostluğunu, muhabbetini, dayanışmasını…

AVM şehrin çarşı ve caddelerini yalnızlaştırdı, AVM açılışını bu bakımdan da hiç önemsemiyorum. Her AVM olumsuz manada bir kentsel dönüşümdür. Cumhuriyet Caddesi, Gürcükapı, Taşmağazalar, Mahallebaşı şehrin kendisidir, insanıdır, kimliğidir. Belki istihdam diyeceksiniz, AVM olmasa da birçok ticarethane cadde ve çarşıda aynı istihdamı oluşturacaktı. Üstelik AVM´ler ruhen içimize sinen ve bizi kemiren truva atlarıdır. Dayattığı kimlik, eğlence, görseller, sosyal yaşam alternatifleri, şuh müzik vs. enstrümanlarıyla... AVM´lerde Türk kokusu almanız çok zor. Birçok insan AVM´lere özünden, kendi töresinden kaçmak ve farklı bir kimliğe bürünmek için gidiyor... O kimlik de maalesef harcayarak statü kazanma ve kendini "eropalı" hissetme hazzı.

TEK BAŞINA AVM OLMAZ ÇEVRE DÜZENLEMESİ ŞART!

AVM´ler elbet şehir dışına yapılmalıdır. Yapılan konutlarla, açılan iş yerleriyle yaya, iş ve araç yoğunluğu artan caddeler trafiği kaldıramaz hale gelir. İnsan ve araç yoğunluğunu artıran her yatırımla beraber o yatırımlara giden yollara yeni yollar eklenmeli, eski yollar gözden geçirilmeli. MNG MALL´ın önündeki caddede onlarca kahveci ve yemek salonu açıldı, yeni konutlar yapıldı, okul bağlantı yolları var, ETÜ´ye, otogara ve havaalanına gidenlerin yoğunluğu var... Ne olacak şimdi?
Çile bülbülüm çile! Erzurum Büyükşehir Belediyesi, mutlaka bu işe el atacaktır, diye düşünüyorum.

Şehrin bir tarafı boşalırken diğer tarafı yoğunluktan tıkanıyor, izdiham yaşanıyor. Şehrin genleriyle oynamak buna denir.

 

 

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kurban pazarında ilginç pazarlık görüntüleri
Kurban pazarında ilginç pazarlık görüntüleri
Erzurum´un Horasan ilçesinde ilginç pazarlıklar ve görüntülerin ortaya çıktığı canlı hayvan pazarında, bayram öncesi sabah saatlerinde yoğunluk yaşanıyor.
Kurban Bayramı´nın birinci günü toplu taşıma ücretsiz
Kurban Bayramı´nın birinci günü toplu taşıma ücretsiz
Erzurum´da Kurban Bayramı´nın birinci gününde toplu taşıma ücretsiz olacak.
Başkan Sekmen: “Bayramlar birlik ve beraberlik günleridir”
Başkan Sekmen: “Bayramlar birlik ve beraberlik günleridir”
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında bayramların, birlik ve beraberliğe vesile olan özel ve önemli günlerden biri olduğunu söyledi.
Kıl dönmesi hayatımızı etkiliyor
Kıl dönmesi hayatımızı etkiliyor
Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir, kıl dönmesi problemine dikkat çekti.
Mimikler sonucu, kaslar deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar
Mimikler sonucu, kaslar deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar
Belda Yurtseven Tüner, yüzde ki çizgilere ve kırışıklıklara botox ile son verileceğini söyledi.
B.B. Erzurumspor Beşiktaş maçı hazırlıklarını sürdürdü
B.B. Erzurumspor Beşiktaş maçı hazırlıklarını sürdürdü
Süper Lig´in 2. haftasında Beşiktaş´la karşılaşacak olan Büyükşehir Belediye Erzurumspor´un Teknik Direktörü Mehmet Altıparmak, “Rakibin kim olduğuna bakmadan kendi oyunumuzu oynayacağız” dedi.
Badem göz estetiği ile etkili bakışlar
Badem göz estetiği ile etkili bakışlar
Dr. Sevgi Ekiyor, “Etkili bakışlar her güzel kadın ve erkeğin vazgeçilmezidir. Parlak göz altları, düşük olmayan göz kapakları, iri ve çekik göz yapısı güzelliğin simgesi haline gelmiştir.” Dedi.
Başkan Sekmen personeliyle bayramlaştı
Başkan Sekmen personeliyle bayramlaştı
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kurumda görev yapan personeliyle bayramlaştı.
Sağlık-İş Sendikası Erzurum Şubesi yeni başkanını seçti
Sağlık-İş Sendikası Erzurum Şubesi yeni başkanını seçti
Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Erzurum Şubesi´nde yapılan oylama ile yeni dönemde görev yapacak şube başkanı seçildi. Bu dönem başkanlık görevine seçilen isim Cihat Çoruh oldu. Düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Çoruh, “Siz emekçi kardeşlerimizle birlik ve beraberlik içerisinde bir bütün olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.
Erzurum´daki hayvanlara suluk ve gölgelik hizmeti
Erzurum´daki hayvanlara suluk ve gölgelik hizmeti
Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Türkiye´nin büyükbaş hayvan satısı bakımından en büyük ikinci ili olan Erzurum´da, 225 bin dekarlık alanda mera ve göletlik çalışması yaptı.
Erzurum´da hedef en az dane kaybı
Erzurum´da hedef en az dane kaybı
​Hububat hasadında oluşan dane kaybı ülkemiz ekonomisi için büyük kayıplar oluşturmakta. Erzurum Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri de, ilde, tarla bitkilerinin (buğday, arpa, çavdar vb.) zamanında, en az ürün kaybı ile tekniğine uygun olarak hasat edilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemek amacıyla bir kısım tedbirlere başvurdu.
Düzgün Marketler Gurubu 16. Şubesini açtı
Düzgün Marketler Gurubu 16. Şubesini açtı
Erzurum´un yerli sermayedeki gururu Düzgün Marketler Grubu, 16. şubesini Gez Mahallesi Bulutlar Sitesi altında açtı.
Erzurum vergi tahsilatında 5´inci sırada
Erzurum vergi tahsilatında 5´inci sırada
Erzurum vergi tahsilat oranı yüksekliği bakımından bölgesel ortalamaları yine geçti.
Konut satışları düştü
Konut satışları düştü
TÜİK Temmuz ayı Erzurum Konut Satış istatistiklerini açıkladı.
Erzurumspor – BJK maçını Öztürk yönetecek
Erzurumspor – BJK maçını Öztürk yönetecek
Spor Toto Süper Ligde bu hafta Pazar günü oynanacak olan Erzurumspor – Beşiktaş karşılaşmasını Ümit Öztürk yönetecek.
Aziziye´de Kurban Bayramı hazırlığı
Aziziye´de Kurban Bayramı hazırlığı
Yaklaşan Kurban Bayramı münasebetiyle Aziziye Belediyesi´nde seferberlik ilan edildi.
Emniyet´ten sahte para uyarısı
Emniyet´ten sahte para uyarısı
Erzurum´da vatandaşlar dolandırıcılık ve sahte para konusunda uyarıldı.
Başsavcı İnal´dan Rektör Çomaklı´ya veda ziyareti
Başsavcı İnal´dan Rektör Çomaklı´ya veda ziyareti
Geçtiğimiz günlerde yayımlanan kararname ile Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı´ya veda ziyaretinde bulundu.
Aziziye´de Kurban Bayramı hazırlığı
Aziziye´de Kurban Bayramı hazırlığı
Yaklaşan Kurban Bayramı münasebetiyle Aziziye Belediyesi´nde seferberlik ilan edildi.
Kent Konseyi Başkanı Tanfer: “AK Parti bu ülke için bir milattır”
Kent Konseyi Başkanı Tanfer: “AK Parti bu ülke için bir milattır”
Erzurum Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Tanfer, AK Parti´nin kuruluşunun 17. yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.
Yerde nadir görülen kuşlardan biri olan Ebabil kuşu Erzurum´da bulundu
Yerde nadir görülen kuşlardan biri olan Ebabil kuşu Erzurum´da bulundu
Kur´an-ı Kerim´de de adından söz edilen, ender kuşlardan bir tanesi olan Ebabil kuşu gece gündüz sürekli havada uçuş halinde olduğundan yerde çok nadir görülüyor.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
deneme deneme

deneme 4