ETSO´da iş adamları ile şeker zirvesi
ETSO VE ERÇİMSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yücelik: Şeker fabrikasının alınması için kurtuluş savaşı mantığı ile hareket etmemiz lazım
Tarih: 15.3.2018 08:00:12/ 1248okunma / 0yorum

Sinan AYDIN

Türkiye´de 14 şeker fabrikasını özelleştirilmesi kararı alınmasının ardından, bu fabrikalar arasında bulunan Ilıca Şeker Fabrikası´nın yerel işletmeler tarafından satın alınması konusunda, istişare toplantısı yapıldı. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonunda yapılan toplantıya, 5 bin üyesi bulunan ETSO´nun 200´e yakın iş adamı katıldı. Toplantı başkanlığını yapan ERÇİMSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda ETSO Başkanı Lütfü Yücelik,  ERÇİMSAN´ın oluşuma destek vereceğini belirterek, tüm Erzurumluları imkanları ölçüsünde Şeker fabrikasını almak için katkı vermeye çağırdı.  Yücelik, “ Şeker fabrikasının alınması için kurtuluş savaşı mantığı ile hareket etmemiz lazım” dedi. Toplantıya katılan Ak parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı ise, siyasiler olarak Ankara´da gerekenleri yapacaklarını söyleyip, şeker fabrikasına isim dahi koydu. Ilıcalı, “ERÇİMSAN modeli gibi çok üyeli bir şirket ile özelleştirmeye talip olunması daha iyi olur. İsmini de ERŞEKERSAN´ koyabiliriz” dedi.

YÜCELİK: ALINMASI KONUSUNDA YOĞUN TALEP GELİYOR

Türkiye´deki 14 şeker fabrikasıyla birlikte Ilıca Şeker Fabrikasının özelleştirme kapsamına alındığını hatırlatan ETSO ve ERÇİMSAN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, geçtiğimiz günlerde sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle yaptıkları toplantıda bir netice alınamadığını açıkladı. Fabrikanın Aşkale Çimento´nun alınmasını sağlayan ERÇİMSAN modeli bir şirketle alınması konusunda kendilerine yoğun talepler geldiğini söyleyen Yücelik, “ Türkiye´de bunun bir model olmuş ERÇİMSAN var. Bütün halkımız da baskı yapıyor. İlla bunu da ‘ERÇİMSAN modeli yapalım´ hay hay dedik. Bu toplantıyı işadamlarımızın ne derece katkı vereceklerini görmek için düzenledik. Bir ön hazırlama yapmak için böyle bir oluşumda ne katkı olur sorusuna cevap bulmak için bir araya geldik” dedi.

“BU FABRİKA 56 MODEL BİR FABRİKA”

Şeker fabrikalarının çok ciddi kar eden kuruluşlar olmadığını savunan ETSO Başkanı Lütfü Yücelik, Ilıca Şeker Fabrikası´nın ciddi zararları bulunduğunu ifade etti. Fabrikanın geçtiğimiz yıl başa baş bir dönemi geride bıraktığını hatırlatan Yücelik, “Burada bu işe talip olundu mu bunları bilmek lazım. Bu fabrika 56 model fabrika. Rekabete hazır hale getirmek için çok ciddi manada yatırım ihtiyacı var. Bunlar yapılamaz mı? Yapılır. Esas olan insanımızın duyarlılığı. Ciddi manada arkadaşlarımız ilgi duyuyor. Bana ‘siz yaparsanız bu işin içinde varız´ diyorlar. Bize de ne düşüyorsa elimizden gelen katkıyı sağlarız diyorlar” diye konuştu. Özelleştirme sırasında karşılaşılabilecek sorunlar hakkında da bilgi veren Yücelik, satış sırasında bedelin yüzde 30´unun nakit, yüzde 70´inin de teminat olarak istendiğini ifade etti. Teminatın nakit para anlamına geldiğini vurgulayan Yücelik, bedelin en az yüzde 50´sinin hazır hale getirilmesinin önemine dikkat çekti.

 

“KURTULUŞ SAVAŞI MANTIĞIYLA HAREKET ETMEMİZ LAZIM”

 

“Amacımız yöre halkı ile birlikte Şeker fabrikasına talip olmak” diyen Yücelik, açıklamalarına şöyle devam etti.  “Tamamen yöre halkıyla bu iş olsun istiyorum. Kurumlarla, belediye ile olacak işler değil. Türkiye´ye mal olmuş bir model var burada. Eğer bu konuda bir birliktelik olursa biz de omuz vererek başarı elde edebiliriz. Sermaye yapısı sağlam yola çıkmamız lazım. Fabrikanın tutarının yüzde 50´sini nakit olarak karşılamalıyız. Fabrikanın ciddi yatırıma ihtiyacı var. Bu fabrikayı şehre kazandırmak için el birliğiyle koşalım. İşadamları ne diyorsa yol haritasını ona göre belirleyelim. Bütün gayemiz bölge insanın bu işle uğraşanların köylüsü, çiftçisinin, pancar kooperatiflerinin, sendikaların herkesin tek ses olup omuz vermesini sağlamak lazım. Özelleştirmenin amacı halka mal etmek. Özel bir yapıya mal etmek. Bir kamudan alıp bir kamuya verdikten sonra bir manası olmuyor. ERÇİMSAN´da bu modelle yardımcı olur. Esas olan bu. Çok kolay değil, yaşayan bilir lafla olmuyor. Örnekler ortada. Halkın tümünün katılımını sağlamak, yörede sadece söylemle olmuyor, eylem lazım. Herkes imkanları dahilinde elini taşın altına soksun, bir şey beklemeden soksun. Bir şey oluyor. Ne kadar kar, zarar etti. Burada, şeker fabrikasının alımı için kurtuluş savaşı mantığıyla hareket etmemiz lazım. Çok ciddi manada rekabet etmek zorundasın. Siyasetin de ciddi manada el atması lazım.”

MİLLETVEKİLİ ILICALI ADINI BİLE KOYDU: ERŞEKERSAN

İşadamlarıyla istişare toplantısına katılan AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı ise, Erzurumluların ERÇİMSAN modeli gibi çok üyeli bir şirket ile özelleştirmeye talip olmasının daya iyi olacağını bildirdi. Ankara´da siyasiler olarak ellerinde geleni yapacaklarını belirten Ilıcalı, birlik beraberlik içinde başarıya ulaşılacağını anlattı. . Ilıcalı, “ERÇİMSAN modeli gibi çok üyeli bir şirket ile özelleştirmeye talip olunması daha iyi olur. İsmini de ERŞEKERSAN´ koyabiliriz” dedi.  Ilıcalı, “Fabrikanın alınması konusunda Ankara´da siyasiler olarak gerekeni yapacağız. Burada gördüğüm tablo, Erzurumlu işadamlarımız ortak bir modelle şeker fabrikasını almaya talip. Bu konuda bir rapor hazırlayıp Cuma günü Erzurum´a gelecek olan sayın Cumhurbaşkanımıza sunacağım” şeklinde konuştu.

200 BİN TL VEREN DE OLDU 1 MİLYON TL´DE

İstişare toplantısı, katılımcı iş adamlarının görüş ve önerilerini belirtip, oluşturulacak ortaklığa ne kadar maddi destekte bulunacaklarını beyan etmeleri ile sona erdi. Şeker fabrikasını yerli işletmelerin alması için oluşturulacak ortak modele katılacaklarını söyleyen iş adamları arasında, 200 bin TL destekte bulunacağını açıklayan da oldu, 1 milyon TL ile ortaklığa katkı sunacağını belirten de oldu. Toplantıya, AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, ETSO Başkanı ve ERÇİMSAN Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Zafer Ergüney ve 200´e yakın iş adamı katıldı.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ETSO adamları şeker zirvesi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Yüzde 50 Hibe Destekli Yeni Ahır-Ağıl Yapımlarında Fırsatı kaçırmayın
Yüzde 50 Hibe Destekli Yeni Ahır-Ağıl Yapımlarında Fırsatı kaçırmayın
Çiftçilere devlet destekli ahır yapma fırsatı
Ezana saygısızlığa Solist Fikret Şimşek´ten şiirli tepki
Ezana saygısızlığa Solist Fikret Şimşek´ten şiirli tepki
Erzurumlu mahalli sanatçı ‘Dadaşlar Fasıl Ekibi´ solisti Fikret Şimşek, Taksim´de ezanın protesto edilmesine karşılık şiir okuyarak tepki gösterdi.
 Galatasaray taraftarları maddi zarara neden oldu
Galatasaray taraftarları maddi zarara neden oldu
Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile Galatasaray arasında Pazar günü akşam oynanan Süper Lig maçında, konuk taraftarların bulunduğu misafir tribününde büyük hasar meydana geldi.
Erzurumspor ‘da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı
Erzurumspor ‘da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı
Süper Lig´in 24. haftasında Galatasaray ile 1-1 berabere kalan Büyükşehir Belediye Erzurumspor´da, teknik direktör Mehmet Özdilek yollar ayrıldı.
Orman kanunlarında para cezası tarifesi değişti
Orman kanunlarında para cezası tarifesi değişti
Ormandan izinsiz toprak almanın da cezası var, bir gece dahi olsa konaklamanın da. Orman yangınına müdahale etmeyen vatandaşa, para cezası kesilebiliyor.
Yaban hayatına devlet baba eli değdi
Yaban hayatına devlet baba eli değdi
12 Bin 178 hayvan tedavi edildi, 5 bin 733´ü doğal yaşam alanlarına bırakıldı...
Erzurum´da evlilik azaldı, boşanma çoğaldı..!
Erzurum´da evlilik azaldı, boşanma çoğaldı..!
Erzurum´da 2018 yılı ölçeğinde, bir önceki döneme göre evlenme sayısında düşüş, boşanma sayısında ise artış görüldü. Evlenme sayısında yüzde 5.8 düşüş, boşanma sayısında ise yüzde 26.3´lük artış belirlendi.
 İspir´deki Elmalı Mağarası ziyaretçilerini bekliyor
İspir´deki Elmalı Mağarası ziyaretçilerini bekliyor
Erzurum´un İspir ilçesinde bulunan ve ziyaretçilerin büyüleyen Elmalı mağarasına ilgi her geçen yıl artıyor.
Komşunun vefalı taraftarları da Erzurum´da
Komşunun vefalı taraftarları da Erzurum´da
Ağrı 1970 Spor ile Erciş Gençlik Belediye Spor arasında oynanan müsabakada Ağrısporlu taraftarlar, B.B Erzurumspor´a destek pankartı açarak uzun süre tezahürat yapmıştı.
Tarihteki Galatasaray Ve Erzurumspor Maçları Ve Skorları
Tarihteki Galatasaray Ve Erzurumspor Maçları Ve Skorları
Süper Lig´de 5 Kez Karşı Karşıya Gelen Erzurumspor Ve Galatasaray Bugün Erzurum´da Oynanacak Karşılaşma İle 6. Kez Karşı Karşıya Gelmiş Olacak.
Bir bir gidiyoruz
Bir bir gidiyoruz
Erzurumspor Galatasaray´la 1-1 berabere kalarak, puanını 22´ye yükseltti.
Erdoğan sevgisine kar ve tipi de engel olamadı
Erdoğan sevgisine kar ve tipi de engel olamadı
Erzurumlular Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ı beklerken, kentte kar yağışı şiddetini arttırdı.
DADAŞLARLA BULUŞMAK BİZE GÜÇ VERİYOR
DADAŞLARLA BULUŞMAK BİZE GÜÇ VERİYOR
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında geldiği Erzurum´da yoğun kar yağışı ve tipiye rağmen coşkuyla karşılandı. Özel uçakla gelen Erdoğan, miting alanına geçiş güzergahındaki yollarda sık sık seçim otobüsünü durdurarak vatandaşla sohbet etti
Erzurumspor – Galatasaray maçını Cüneyt Çakır yönetecek
Erzurumspor – Galatasaray maçını Cüneyt Çakır yönetecek
Spor Toto Süper Lig´in 24. haftasında oynanacak karşılaşmalarda düdük çalacak hakemler belli oldu.
Erzurumspor puan peşinde
Erzurumspor puan peşinde
Spor toto Süper Ligde, düşme korkusunu atlatmak isteyen Erzurumspor, Galatasaray maçına yoğunlaştı. İstanbul´da sezonun ilk yarısında oynadığı Galatasaray maçını talihsiz bir şekilde yenilgiyle tamamlayan mavi beyazlı ekip, Erzurum´da çıkacağı karşılaşmada mutlak puan ya da puan almayı hedefliyor.
Erzurum´da DAF İçin Geri Sayım Başladı
Erzurum´da DAF İçin Geri Sayım Başladı
Bu Yıl Erzurum´da MNG Alışveriş ve Yaşam Merkezinde İkincisi 22-23-24 Mart 2019 Tarihleri Arasında Düzenlenecek Olan Doğu Anadolu Alışveriş Festivali (DAF) İçin Geri Sayım Başladı.
Orman memurlarına eğitim semineri
Orman memurlarına eğitim semineri
​Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Orman Muhafaza Memurlarına yönelik Hizmet İçi Eğitim Semineri düzenlendi.
Diş çürükleri ölümcül olabiliyor
Diş çürükleri ölümcül olabiliyor
Diş Hekimi Zafer Kazak, çürük dişin kalp sağlığını etkilediğini söyledi.
Sebze Üreticilerine Eğitim Verildi
Sebze Üreticilerine Eğitim Verildi
.
Büyükşehir´den ihtiyaç sahibi 2 bin 200 aileye gıda kartı
Büyükşehir´den ihtiyaç sahibi 2 bin 200 aileye gıda kartı
Erzurum Büyükşehir Belediyesi, maddi durumdan yoksun olan vatandaşlara gıda kartı verdi.
ABB Erzurum Şube Başkanı Çakır: “Şehitlerimiz bizim şeref levhalarımız”
ABB Erzurum Şube Başkanı Çakır: “Şehitlerimiz bizim şeref levhalarımız”
.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
Mide asidiniz bir jileti eritebilecek güctedir.

İlginç Bilgiler 6
Ellerinizin beyaz veya açık renge boyanmış kapı ve tahtalar üzerinde nasıl kötü izler bıraktığını bilirsiniz. Tahta eşyalar böyle kirlendiği zaman yapacağınız işlem şundan ibaret: Çiğ bir patatesi ortadan ikiye bölün ve lekeli yere hafifçe sürün. Lekeler hemen yok olacak ve eşya eski haline dönecektir. Ayrıca tahta eşyayı temizlemek için şu yöntem de çok etkilidir. İki çorba kaşığı çayı kaynar su içine atın. Su soğuduktan sora renkli kapı veya tahta eşyayı sünger yardımıyla bu su ile yıkayın. Yuşak bir bezle kurutun.

Tahta Kapı ve Çerçeve Temizliği