İlahiyat Fakültesinden bir öncülük daha “Pedagojik Formasyon Çalıştayı”
Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ilklere öncülük etmeye devam ediyor. Yüksek Öğretim Kurulu tarafından İlahiyat Fakültesi öğrencilerine öğrenimleri sırasında öğretmenlik için formasyon alma hakkı tanındığını duyuran Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Öge, fakültelerinin öncülüğünde konuya ilişkin olarak “Pedagojik Formasyon Dersleri Uygulama Çalıştayı” düzenleyeceklerini belirtti. Yapılan çalışmadan elde edilen sonucu tavsiye niteliğinde Türkiye´deki tüm İlahiyat Fakültelerine göndereceklerini kaydeden Dekan Öge, bu sayede Atatürk Üniversitesi ve İlahiyat Fakültesi olarak konuyla ilgili bir birliktelik sağlanmasına da ciddi katkı sunacaklarını dile getirdi.
Tarih: 11.7.2017 07:30:30/ 3651okunma / 0yorum

Nesrin Çetinkaya

1998 yılına kadar İlahiyat Fakültelerinin kendi müfredatı içerisinde pedagojik formasyon dersi vermekte olduğunu, ancak daha sonra bu uygulamanın kaldırıldığını dile getiren Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sinan Öge, bu doğrultuda öğrencilerin Eğitim Fakültelerinin yürüttüğü sertifika programlarına ücretli olarak katılmak zorunda bırakıldığını söyledi. Bu durumun öğrencilerde ciddi mağduriyet yarattığına dikkat çeken Öge, nihayetinde problemin çözülerek eskiden olduğu gibi pedagojik formasyon derslerini İlahiyat fakültelerinin kendi eğitim öğretim sürecinde yürüteceklerini söyledi.

İlahiyat Fakültesi öncülüğünde “Pedagojik Formasyon Dersleri Uygulama Çalıştayı” düzenleyeceklerini belirten Öge, yaklaşık 20 üniversiteden gelecek alan uzmanlarının söz konusu dersler ve dağılımı noktasında bir çalışma yapacaklarını duyurdu. Çalışmanın sonucunu Türkiye´deki tüm İlahiyat Fakültelerine birer tavsiye niteliğinde göndereceklerini söyleyen Öge, “Bu sayede Atatürk Üniversitesi ve İlahiyat Fakültesi olarak konuyla ilgili bir birliktelik sağlanmasına ciddi katkı sağlamış olacağız” dedi. 

İLAHİYAT FAKÜLTELERİNE PEDAGOJİK FORMASYON HAKKI

 Eskiden olduğu gibi artık pedagojik formasyon derslerini İlahiyat fakültelerinin kendi eğitim-öğretim sürecinde yürütebileceklerini duyuran Dekan Öge, “ Bilindiği üzere 1998 yılına kadar İlahiyat Fakülteleri kendi müfredatı içerisinde pedagojik formasyon dersi vermekte idi. Mezun olan öğrencilerimiz doğrudan öğretmen olarak atanabiliyordu. Ancak daha sonradan bu uygulama kaldırıldı ve öğrencilerimiz Eğitim Fakültelerinin yürüttüğü sertifika programlarına ücretli olarak katılmak zorunda bırakıldı. Hem ücret karşılığı olması hem de yeterli kontenjan açılamaması öğrencilerimizin mağdur olmasına sebebiyet veriyordu. Hem genel talep hem de Fakültemizin de aralarında bulunduğu bir komisyonun YÖK nezdinde girişimlerinin katkısıyla nihayet bu problem çözüldü. Artık eskiden olduğu gibi pedagojik formasyon derslerini İlahiyat fakülteleri kendi eğitim öğretim sürecinde yürütecekler. Bu bağlamda mevcut ders kredileri 150´ye düşürülecek ve ilave 25 kredilik formasyon dersleri bu yıl birinci sınıfta olanlardan başlamak üzere dört yıllık süreç içerisinde verilecektir” ifadelerine yer verdi.

“PEDAGOJİK FORMASYON DERSLERİ UYGULAMA ÇALIŞTAYI”

İlahiyat Fakültesi olarak, öncülük ederek konuyla ilgili bir çalıştay düzenlediklerini belirten dekan Öge, “Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi olarak öncülük yaparak konuyla ilgili bir çalıştay düzenlemekteyiz. 12.07.2017 Çarşamba günü yaklaşık 20 üniversiteden misafir edeceğimiz alan uzmanları söz konusu dersler ve dağılımı noktasında bir çalışma yapacaklar. ´´Pedagojik Formasyon Dersleri Uygulama Çalıştayı´´ isimli bu çalışmanın sonucunu Türkiye´deki tüm İlahiyat Fakültelerine tavsiye niteliğinde göndereceğiz. Böylece Atatürk Üniversitesi ve İlahiyat Fakültesi olarak konuyla ilgili bir birliktelik sağlanmasına ciddi katkı sağlamış olacağız” diye konuştu. 
Kaynak: İHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Kars 36 Spor: 0 Serhat Ardahan Spor: 0
Kars 36 Spor: 0 Serhat Ardahan Spor: 0
Bölgesel Amatör Lig (BAL) Ligi karşılaşmasında Kars 36 Spor kendi saha ve seyircisi önünde Serhat Ardahan Spor 0-0 berabere kaldı.
Bakan Arslan: "Biz bu coğrafyada mozaiğiz, diyorsak bu bizim zenginliğimizdir"
Bakan Arslan: "Biz bu coğrafyada mozaiğiz, diyorsak bu bizim zenginliğimizdir"
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Biz bu coğrafyada mozaiğiz diyorsak bu bizim zenginliğimizdir, bu Siirt´te de böyle Kars´ta da böyle. Siirt´te dört dillilik var Kars´ta beş dillilik var. Onu da söyleyeyim.” dedi.
Milletvekili Aydemir´den Sanayi esnafıyla istişare
Milletvekili Aydemir´den Sanayi esnafıyla istişare
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Erzurum´un geleceğine yol bulmak adına, ortaya koyacağımız en net ve doğru üslup, pozitif algı ve anlayışı hakim kılmak, negatif yaklaşım ve dayatmaları dışlamaktır. Bir heyecan işi olan kalkınma ancak, Erzurum´a sevda dadaşlık ruhuna teslimiyet ile olur. Bu yolu her daim açık tutmak durumundayız” dedi.
 Erzurum taşıtta 1, konutta 2´inci sırada
Erzurum taşıtta 1, konutta 2´inci sırada
FİNTÜRK-12 bazında Doğu Anadolu Bölgesi illeri bireysel bankacılık verileri paylaşıldı. Erzurum taşıt kredisinde 1, konut ve diğer tüketici kredisinde de Malatya´nın ardından 2. sırada yer aldı. Erzurum´da kişi başına düşen kredi tutarı taşıt kredisinde 56 TL, konut kredisinde ise 1.1 bin TL olarak hesaplandı. Bölge İlleri Taşıt Kredisi ve Erzurum
ASİMDER Başkanı Savaş Eğilmez: “Hollanda´nın asıl derdi, güçlenen Türkiye”
ASİMDER Başkanı Savaş Eğilmez: “Hollanda´nın asıl derdi, güçlenen Türkiye”
Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Savaş Eğilmez, Hollanda´nın Türkiye karşıtlığını hiçbir zaman bırakmadığını ifade ederek, “Hollanda´nın asıl derdi, güçlenen Türkiye” dedi.
Atatürk Üniversitesi yeni bir iş birliğine daha imza attı
Atatürk Üniversitesi yeni bir iş birliğine daha imza attı
İran Urmiye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rahim Hobbenaghi, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı´yı ziyaret etti.
 Kent Konseyi şehit yakını ve gazileri ağırladı
Kent Konseyi şehit yakını ve gazileri ağırladı
Erzurum Kent Konseyi Engelliler Meclisi “Afrin Harekatına Destek, Şehit yakını, Gaziler ve Engellilerle Söyleşi” programı düzenledi.
 Kent Konseyi Kadın Meclisi ihtiyaç sahibi ailelerin yanında
Kent Konseyi Kadın Meclisi ihtiyaç sahibi ailelerin yanında
Erzurum Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yadigar Nesrin Şerbetçioğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri ihtiyaç sahibi aileleri ziyaret etti.
Muhtarlardan Başkan Korkut´a memnuniyet plaketi
Muhtarlardan Başkan Korkut´a memnuniyet plaketi
Erzurum Merkez Yakutiye İlçe Belediye Başkanı Ali Korkut, 36 köy ve 8 merkez mahalle muhtarıyla kahvaltıda buluştu.
5. üniversite- basın buluşması gerçekleşti
5. üniversite- basın buluşması gerçekleşti
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum´da faaliyet gösteren basın kuruluşu temsilcileriyle 5. kez bir araya geldi.
Milletvekili Ilıcalı, Pasinler ilçe teşkilatını ziyaret etti
Milletvekili Ilıcalı, Pasinler ilçe teşkilatını ziyaret etti
AK Parti Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, AK Parti Pasinler İlçe teşkilatını ziyaret ederek teşkilat mensuplarıyla bir araya geldi.
Oltulular birlik beraberlik yemeğinde buluştu
Oltulular birlik beraberlik yemeğinde buluştu
Göreve geldiği günden biri adından övgüyle söz ettiren Mehmet Lütfü Karaca başkanlığındaki Oltu ve Yöresi Kültür Yardımlaşma Derneği, aylık olağan toplantılarına devam ediyor. Atatürk Üniversitesi Konuk Evi´nde yemekli toplantıda buluşan Oltulular, birlik beraberlik içinde Oltu için çalıştıklarını belirttiler.
Erzurum´da kar yağışı
Erzurum´da kar yağışı
Erzurum´da etkili olan kar yağışı nedeniyle cadde ve sokaklar yeniden beyaza büründü.
 Milletvekili Aydemir: “Bu asil millete hizmet boynumuzun borcudur”
Milletvekili Aydemir: “Bu asil millete hizmet boynumuzun borcudur”
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Çok şükür böyle bir Cumhurbaşkanı bizim başımızda var diyen analarımızın niyazı millet hissiyatını ifadede en net örnektir. Bu asil milletle aleme nizam vermek boynumuzun borcudur. Rabbim kolay kılsın” dedi.
Milletvekili Aydemir: “Şühedamızın ufku ufkumuzdur”
Milletvekili Aydemir: “Şühedamızın ufku ufkumuzdur”
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, “Varlığımızı Şühedamıza borçluyuz. Onların mübarek emanetleri, uğruna nefislerini adadıkları mukaddeslerini ilelebet aziz tutacağız. Yolları yolumuz, ufukları ufkumuzdur. Ruhları şad mekanları cennet olsun” dedi.
Telefon dolandırıcıları bu kez faka bastı!
Telefon dolandırıcıları bu kez faka bastı!
Uyanık vatandaş dolandırılmaktan son anda kurtuldu…
Rakip Gaziantepspor´un hocasından  göz yaşartan açıklamalar
Rakip Gaziantepspor´un hocasından göz yaşartan açıklamalar
Maddi sorunlarla boğuşan Gaziantepspor´da, teknik direktör Oktay Derelioğlu´nun yaptığı dramatik açıklamalar, bir dönem aynı sorunları yaşayan birçok Erzurumspor taraftarını da üzdü.
DOSİAD, bütçe denge verilerini paylaştı
DOSİAD, bütçe denge verilerini paylaştı
Erzurum´da yılın ilk ayında kişi başına düşen il geliri 1,4 bin TL, kişi başına yapılan kamu harcaması ise 596 TL olarak kaydedildi. İl, Doğu Anadolu Bölgesi illeri düzeyinde ocak ayı gelir bazında Van ve Malatya´nın ardından 3´üncü, tahsil edilen gelir tutarında 1´inci, kamu hizmet harcamaları bazında ise yine ilk sırada yer aldı.
Bu kez araç satan değil alan dolandırdı
Bu kez araç satan değil alan dolandırdı
Erzurum´da ilginç bir dolandırıcılık olayı meydana geldi. Araç alım satımı konusunda bugüne kadar hep araç satıcıları dolandırırdı. Ancak Erzurum´da bunun tam tersi oldu.
Sadakat problemi yaşayan kişiler dikkat
Sadakat problemi yaşayan kişiler dikkat
Psikolog Güliz Altınbaşak, ilişki de sadakat problemi yaşayan kişilere uyarılarda bulundu.
Bingöl: “Ilıca Şeker Fabrikası´nı Erzurumlular almalı”
Bingöl: “Ilıca Şeker Fabrikası´nı Erzurumlular almalı”
1956 yılında yaptırılan ve ülkenin “ilk” sayılabilecek şeker fabrikalarından biri olan Ilıca Şeker Fabrikası önümüzdeki günlerde özelleştirilecek.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları