İmzalar atıldı...
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen ve yerelde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından koordine edilen Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında 2019 yılında uygulanmasına karar verilen Erzurum Tekstilkent, Mobilya Sektörü İnovasyon ve Teknoloji Merkezi, 2.OSB Doğalgaz ve Su Altyapısının Oluşturulması isimli üç projenin sözleşmeleri imzalandı.
Tarih: 18.1.2019 08:00:20/ 1078okunma / 0yorum

Nesrin Çetinkaya


Türkiye´nin tekstil devleriyle görüşmeler yaptıklarını ve onların ciddi taahhütlerde bulunduğunu anlatan Vali Okay Memiş şunları söyledi. “Tekstilkent projesi gündeme geldiğinde bu büyük firmalarla hem ben hem de Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen Bey görüşmeler yaptık. Siz bize bu mekânları yaparsanız biz de size şu kadar istihdam sağlayacağız sözünü verdiler. Hemen harekete geçtik ve Bakanlıktan gelen onayla birlikte bugün bu imzaları atıyoruz. Eksiğimiz, hatamız olabilir ama tek bir derdimiz var o da kısa ve orta vadede yaklaşık 4 bin kişiye istihdam kapısı açmak. Bu nedenle gerekirse şantiye şefliği yapacağım. Sürekli takip edeceğim. Bir an önce bu yatırımlar bitecek” diye konuştu. 

Erzurum Tekstilkent Projesi 
Proje uygulayıcısı, Erzurum Valiliği (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) olup proje ortakları ise Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Erzurum 2.OSB Müdürlüğü şeklindedir. Toplam bütçesi 8.555.400,00 TL olan projeye sağlanacak CMDP katkısı ise 8 milyon TL şeklindedir. 
2017 yılında Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar´da yapılan değişiklikle Erzurum´da OSB içerisinde yapılacak imalat yatırımları açısından 6ncı bölge teşvikleri sağlanmaktadır. İstihdama cazip teşvikler sağlanan 6ncı bölge destekleri sonrasında ilimize emek yoğun tekstil sektörü konusunda birçok yatırımcı İlimize ilgi duymaya başlamıştır. Erzurum Teksilkent Projesi ile 2.OSB´de 50 dönümlük bir alanda herbiri ortalama 3 bin metrekare kapalı alana sahip 5 adet tekstil fabrikası yapılarak tekstil yatırımcılarına tahsis edilecektir. Tekstilkent projesiyle kısa vadede 1.000-4.000 arası istihdam sağlanacağı ayrıca ilin üretim ve ihracat kapasitesinde ciddi artışlar sağlanacağı öngörülmektedir. 
Erzurum Mobilya Sektörü İnovasyon ve Teknoloji Merkezi (Minotek) 
Proje uygulayıcısı, Erzurum Valiliği (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) olup proje ortakları ise Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Erzurum Marangozlar, Duvarcılar ve Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası, S.S. Erzurum Mobilyacılar ve Ağaç İşleri Yapı Kooperatifi´dir. Toplam bütçesi 5.094.500,00 TL olan projeye CMDP kapsamında 5 milyon TL destek sağlanacaktır. 
Mobilya sektörü Erzurum imalat sanayinde gıda imalatından (et ve süt işleme, un/yem sanayi) sonra başat sektörlerden bir tanesidir. Halihazırda Erzurum Mobilyacılar Odası´na ve Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası´na kayıtlı 350´nin üzerinde mobilya imalatçısından önemli bir kısmı sermaye ve işgücü yetersizliği nedeniyle apartmanların bodrum katlarında dağınık olarak ve geleneksel metotlarla (torna-tezgah) üretim yapmaktadır. Kurulması planlanan tasarım, ortak kullanım ve mesleki eğitim kompleksi ile İlimizde ve çevre illerde mobilya imalatı ile uğraşan tüm işletmelerin ortak kullanımına açık bir teknoloji merkezi oluşturularak mobilya işletmelerinin ihtiyaç duyduğu ara ürünlerin (kesme, işleme, ebatlama, kapı üretimi ve boyama) cüzi bedellerle mobilya işletmelerine tedarik edilmesi sağlanacaktır. 
Ayrıca yeni trendlere uygun mobilya tasarımı konusunda da işletmelere destek sağlanacak ve yıllık periyodik olarak düzenlenecek MEB onaylı mobilyacılık mesleki eğitimleriyle de sektörün ihtiyaç duyduğu ara elemanların yetiştirilmesi sağlanacaktır. MİnoTek ilimizde istihdam ve işyeri sayısı açısından kümelenme potansiyeli taşıyan mobilyacılık sektörünün ilimizin ve bölgemizin başat sektörlerinden biri olmasına yol açarak yakın coğrafyamızda mobilyacılık açısından önemli bir pazar olan Irak, Azerbaycan, Gürcistan, Suudi Arabistan, İran gibi ülkelere mobilya ihracatının da artmasına vesile olacaktır. 
İkinci OSB Doğalgaz Altyapısının Kurulması 
Proje uygulayıcısı Erzurum Valiliği (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı), proje ortağı ise Erzurum 2.OSB Müdürlüğü´dür. Toplam 4,5 milyon TL bütçeye sahip projenin 2,5 milyon TL´lik bölümü CMDP´den karşılanacaktır. 
Toplam 216 hektar alana sahip Erzurum 2.Organize Sanayi Bölgesi´nin 50 hektarlık birinci etabının altyapısı tamamlanarak 37 parsel halinde yatırımcılara tahsisi sağlanmıştır. 166 hektarlık ikinci etabının ise altyapı ihalesi yapılarak yüklenici firma ile sözleşme imzalanmıştır. 
Hâlihazırda OSB´nin 1.etabının elektrik, su, kanalizasyon, yol ve aydınlatma altyapıları hazır olup 2.etapta ise söz konusu altyapı çalışmaları 2019 yılı itibariyle başlanacaktır. Ancak gerek birinci ve gerekse ikinci etabın doğalgaz altyapısı bulunmamaktadır. Ayrıca 2.OSB Müdürlüğü yatırımcılara ucuz su temin etmek üzere kendi imkânları ile bölgede 2 adet su kuyusu açarak 300 metrede suya ulaşmıştır. 
CMDP Programı kapsamında yürütülmesi planlanan proje ile 2.OSB´ye 4,5 km uzunluğunda doğalgaz altyapısı kurulması ve 6 adet ilave su kuyusu açılması planlanmaktadır. Projenin tamamlanması sonrasında yatırımcılara ucuz su ve doğalgaz ile ısınma altyapısı temin edilerek OSB´nin mevcut ve potansiyel yatırımcılar için daha cazip hale getirilmesi sağlanacaktır. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dadaş´ta hedef seriyi bozup seri yakalamak
Dadaş´ta hedef seriyi bozup seri yakalamak
Erzurumspor´da hedef Keçiörengücü´nün sahasındaki 1,5 yıllık yenilmezlik serisine son verip seri galibiyetler yakalamak için çıkışa geçmek.
MHP Lideri Devlet Bahçeli bugün Erzurum´a geliyor
MHP Lideri Devlet Bahçeli bugün Erzurum´a geliyor
Milliyetçi Hareket Partisi 8MHP) Genel başkanı Dr. Devlet bahçeli, Bayburt ve Erzincan´da düzenlenecek olan mitinglere katılmak ve bir dizi temaslarda bulunmak üzere bugün Erzurum´a geliyor.
Ilıca´nın turizm bölgesi sınırları yeniden belirlendi
Ilıca´nın turizm bölgesi sınırları yeniden belirlendi
Erdoğan imzaladı, resmi gazetede yayımlandı. Karara göre, Ilıca´nın turizm bölgesi sınırları yeniden çizildi.
Cenk Ahmet:  Bizim sadece bir seriye ihtiyacımız var
Cenk Ahmet: Bizim sadece bir seriye ihtiyacımız var
BB Erzurumspor´un başarılı isimlerinden Cenk Ahmet, milli maç arasını iyi değerlendirdiklerini söyledi.
Erzurum´da Moğolların en önemli silahı bulundu
Erzurum´da Moğolların en önemli silahı bulundu
Tünel kazısı sırasında Moğollardan kalma 2 tonluk mancınık güllesi, Erzurum´da bulundu.
Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü´ne Oktay Ayatay Atandı
Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü´ne Oktay Ayatay Atandı
Amasya Orman Bölge Müdürlüğünü vekaleten yürüten Oktay Ayatay, Erzurum Orman Bölge Müdürlüğüne Bölge Müdürü olarak atandı.
   Orman personeline farkındalık eğitimi verildi
Orman personeline farkındalık eğitimi verildi
Orman Bölge Müdürlüğü personeline, , "Bilgi Güvenliği ve Farkındalık Eğitimi" verildi.
   Futbolculara kahvaltı jesti
Futbolculara kahvaltı jesti
Lokka kafenin sahibi genç iş adamı Lokman Acar, BB Erzurumspor teknik heyeti ve futbolculara Keçiören deplasmanı öncesinde kahvaltı verdi.
Erzurumspor galibiyete uçtu
Erzurumspor galibiyete uçtu
BB Erzurumspor, deplasmanda karşılaşacağı zorlu Keçiörengücüspor maçının son antrenmanını yaptı.
   Seviye 2 ´´KBRN Destek Personeli” Eğitimi Yapıldı
Seviye 2 ´´KBRN Destek Personeli” Eğitimi Yapıldı
Erzurrum AFAD personeli, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehditler hakkında bilgilendirildi.
Muzaffer hoca altyapıya büyük önem veriyor
Muzaffer hoca altyapıya büyük önem veriyor
Muzaffer Bilzaer U19 maçını izledi
Atatürk Üniversitesi Web Sitesi Yenilendi
Atatürk Üniversitesi Web Sitesi Yenilendi
Atatürk Üniversitesi; kurumsal bilgilerin, haberlerin, duyuruların, etkinliklerin ve daha birçok bilginin yer aldığı yeni web sitesini hizmete sundu.
BB Erzurumspor´da parola 3 puan
BB Erzurumspor´da parola 3 puan
Hafta sonu zorlu bir Ankara deplasmanına gidecek olan BB Erzurumspor, 3 puanla dönüp seri yakalamak istiyor.
DSİ personeline kimyasal madde eğitimi
DSİ personeline kimyasal madde eğitimi
DSİ Erzurum Bölge personeli, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehdit ve tehlikelere karşı bilgilendirildi.
İntiharları önlemek bizim elimizde!
İntiharları önlemek bizim elimizde!
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü, 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü´ nedeniyle bir açıklama yaparak, ihtiyacı olan vatandaşların psikolojik destek aldıkları sağlık merkezlerini açıkladı.
Bazı özel okul yöneticilerine şok suçlama!
Bazı özel okul yöneticilerine şok suçlama!
Erzurum´daki bazı özel okul yöneticilerinin servis taşımacılığı yapan servis aracı sahiplerinden ‘öğrenci taşıma karşılığında makam aracı´ gibi taleplerde bulunduğu iddia edildi.
Hikmet Karaca: Kırtasiye, kırtasiyeciden alınır”
Hikmet Karaca: Kırtasiye, kırtasiyeciden alınır”
Erzurum Matbaa, Kitap-Kırtasiye ve Tabelacılar Esnaf Odası Başkanı Hikmet Karaca, ‘‘bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kampüslerde açtıkları kitap ve kırtasiye satış mağazaları esnafımızı daha fazla mağdur etmeden acilen kapatılmalıdır. Kurumlar kendi uzmanlık alanlarında hizmet verdiğinde daha verimli olurlar´´ dedi.
BB Erzurumspor´dan Kanstrup´a kınama
BB Erzurumspor´dan Kanstrup´a kınama
Tüm alacakları zamanında ödenerek takımdan ayrılan Pierre Kanstrup´un, Başkan Üneş hakkında söyledikleri büyük tepki çekti. Kulüp tarafından yapılan açıklamada, ‘ Haksız ve mesnetsiz iddiaları kınıyoruz´´ denildi.
Doktorun sır intiharı!
Doktorun sır intiharı!
Genç Doktor, ‘mal varlığımı çocuk esirgeme kurumuna bağışlıyorum´ diye not bırakıp intihar etti..
   Çalışkan Müdürü Uğurlama Kuyruğu
Çalışkan Müdürü Uğurlama Kuyruğu
Çalışmaları ile takdir toplayan Erzurum Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü´ne atandı. Müdür Bıyıklı´yı personeli kuyruk oluşturup vedalaşarak uğurladı.
TOKİ sakinleri yönetim mağduru oldu
TOKİ sakinleri yönetim mağduru oldu
TOKİ sakinleri, site yönetiminin fatura bedellerini alıp ortadan kaybolması nedeniyle büyük mağduriyet yaşıyor. 24 apartmanda 570 daire, elektrik, su ve doğalgazsız bir hayat sürüyor.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları