İmzalar atıldı...
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen ve yerelde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından koordine edilen Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında 2019 yılında uygulanmasına karar verilen Erzurum Tekstilkent, Mobilya Sektörü İnovasyon ve Teknoloji Merkezi, 2.OSB Doğalgaz ve Su Altyapısının Oluşturulması isimli üç projenin sözleşmeleri imzalandı.
Tarih: 18.1.2019 08:00:20/ 1067okunma / 0yorum

Nesrin Çetinkaya


Türkiye´nin tekstil devleriyle görüşmeler yaptıklarını ve onların ciddi taahhütlerde bulunduğunu anlatan Vali Okay Memiş şunları söyledi. “Tekstilkent projesi gündeme geldiğinde bu büyük firmalarla hem ben hem de Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen Bey görüşmeler yaptık. Siz bize bu mekânları yaparsanız biz de size şu kadar istihdam sağlayacağız sözünü verdiler. Hemen harekete geçtik ve Bakanlıktan gelen onayla birlikte bugün bu imzaları atıyoruz. Eksiğimiz, hatamız olabilir ama tek bir derdimiz var o da kısa ve orta vadede yaklaşık 4 bin kişiye istihdam kapısı açmak. Bu nedenle gerekirse şantiye şefliği yapacağım. Sürekli takip edeceğim. Bir an önce bu yatırımlar bitecek” diye konuştu. 

Erzurum Tekstilkent Projesi 
Proje uygulayıcısı, Erzurum Valiliği (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) olup proje ortakları ise Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Erzurum 2.OSB Müdürlüğü şeklindedir. Toplam bütçesi 8.555.400,00 TL olan projeye sağlanacak CMDP katkısı ise 8 milyon TL şeklindedir. 
2017 yılında Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar´da yapılan değişiklikle Erzurum´da OSB içerisinde yapılacak imalat yatırımları açısından 6ncı bölge teşvikleri sağlanmaktadır. İstihdama cazip teşvikler sağlanan 6ncı bölge destekleri sonrasında ilimize emek yoğun tekstil sektörü konusunda birçok yatırımcı İlimize ilgi duymaya başlamıştır. Erzurum Teksilkent Projesi ile 2.OSB´de 50 dönümlük bir alanda herbiri ortalama 3 bin metrekare kapalı alana sahip 5 adet tekstil fabrikası yapılarak tekstil yatırımcılarına tahsis edilecektir. Tekstilkent projesiyle kısa vadede 1.000-4.000 arası istihdam sağlanacağı ayrıca ilin üretim ve ihracat kapasitesinde ciddi artışlar sağlanacağı öngörülmektedir. 
Erzurum Mobilya Sektörü İnovasyon ve Teknoloji Merkezi (Minotek) 
Proje uygulayıcısı, Erzurum Valiliği (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) olup proje ortakları ise Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Erzurum Marangozlar, Duvarcılar ve Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası, S.S. Erzurum Mobilyacılar ve Ağaç İşleri Yapı Kooperatifi´dir. Toplam bütçesi 5.094.500,00 TL olan projeye CMDP kapsamında 5 milyon TL destek sağlanacaktır. 
Mobilya sektörü Erzurum imalat sanayinde gıda imalatından (et ve süt işleme, un/yem sanayi) sonra başat sektörlerden bir tanesidir. Halihazırda Erzurum Mobilyacılar Odası´na ve Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası´na kayıtlı 350´nin üzerinde mobilya imalatçısından önemli bir kısmı sermaye ve işgücü yetersizliği nedeniyle apartmanların bodrum katlarında dağınık olarak ve geleneksel metotlarla (torna-tezgah) üretim yapmaktadır. Kurulması planlanan tasarım, ortak kullanım ve mesleki eğitim kompleksi ile İlimizde ve çevre illerde mobilya imalatı ile uğraşan tüm işletmelerin ortak kullanımına açık bir teknoloji merkezi oluşturularak mobilya işletmelerinin ihtiyaç duyduğu ara ürünlerin (kesme, işleme, ebatlama, kapı üretimi ve boyama) cüzi bedellerle mobilya işletmelerine tedarik edilmesi sağlanacaktır. 
Ayrıca yeni trendlere uygun mobilya tasarımı konusunda da işletmelere destek sağlanacak ve yıllık periyodik olarak düzenlenecek MEB onaylı mobilyacılık mesleki eğitimleriyle de sektörün ihtiyaç duyduğu ara elemanların yetiştirilmesi sağlanacaktır. MİnoTek ilimizde istihdam ve işyeri sayısı açısından kümelenme potansiyeli taşıyan mobilyacılık sektörünün ilimizin ve bölgemizin başat sektörlerinden biri olmasına yol açarak yakın coğrafyamızda mobilyacılık açısından önemli bir pazar olan Irak, Azerbaycan, Gürcistan, Suudi Arabistan, İran gibi ülkelere mobilya ihracatının da artmasına vesile olacaktır. 
İkinci OSB Doğalgaz Altyapısının Kurulması 
Proje uygulayıcısı Erzurum Valiliği (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı), proje ortağı ise Erzurum 2.OSB Müdürlüğü´dür. Toplam 4,5 milyon TL bütçeye sahip projenin 2,5 milyon TL´lik bölümü CMDP´den karşılanacaktır. 
Toplam 216 hektar alana sahip Erzurum 2.Organize Sanayi Bölgesi´nin 50 hektarlık birinci etabının altyapısı tamamlanarak 37 parsel halinde yatırımcılara tahsisi sağlanmıştır. 166 hektarlık ikinci etabının ise altyapı ihalesi yapılarak yüklenici firma ile sözleşme imzalanmıştır. 
Hâlihazırda OSB´nin 1.etabının elektrik, su, kanalizasyon, yol ve aydınlatma altyapıları hazır olup 2.etapta ise söz konusu altyapı çalışmaları 2019 yılı itibariyle başlanacaktır. Ancak gerek birinci ve gerekse ikinci etabın doğalgaz altyapısı bulunmamaktadır. Ayrıca 2.OSB Müdürlüğü yatırımcılara ucuz su temin etmek üzere kendi imkânları ile bölgede 2 adet su kuyusu açarak 300 metrede suya ulaşmıştır. 
CMDP Programı kapsamında yürütülmesi planlanan proje ile 2.OSB´ye 4,5 km uzunluğunda doğalgaz altyapısı kurulması ve 6 adet ilave su kuyusu açılması planlanmaktadır. Projenin tamamlanması sonrasında yatırımcılara ucuz su ve doğalgaz ile ısınma altyapısı temin edilerek OSB´nin mevcut ve potansiyel yatırımcılar için daha cazip hale getirilmesi sağlanacaktır. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kanaat Önderleri Derneği, istişare toplantısı gerçekleştirdi
Kanaat Önderleri Derneği, istişare toplantısı gerçekleştirdi
.
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı´ndan K7A talimatı
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı´ndan K7A talimatı
“Erzurum kış memleketi, her okulda kapalı spor salonu olmalı”
 Sağlıklı İletişimi Tiyatro ile Pekiştirdiler
Sağlıklı İletişimi Tiyatro ile Pekiştirdiler
Sağlık çalışanları tiyatrocu oldu
MHP İl Başkanı Karataş´tan Berat Kandili mesajı
MHP İl Başkanı Karataş´tan Berat Kandili mesajı
MHP Erzurum İl Başkanı Naim Karataş, Berat Kandili münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
 Para çok çoban yok…
Para çok çoban yok…
Erzurum köylüsü, 10 ile 15 bin TL aylık maaşla sosyal medyadan çoban arıyor…
Hakkımızı helal etmiyoruz
Hakkımızı helal etmiyoruz
B.B Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş, hakem hatalarına isyan etti:
Erzurumspor – Akhisar maçını Arslanboğa yönetecek
Erzurumspor – Akhisar maçını Arslanboğa yönetecek
Spor Toto Süper Lig´in 28. haftasında oynanacak olan maçlarda görev yapacak hakemler belli oldu. Erzurumspor´un 15 Nisan´da Erzurum´da oynayacağı Akhisarspor karşılaşmasını Suat Arslanboğa yönetecek.
Mustafa Ilıcalı yaşadığı acıyı kaleme aldı
Mustafa Ilıcalı yaşadığı acıyı kaleme aldı
Geçmişte trafik kazalarında yakınlarını kaybettiği için trafik canavarının ailelerde yaşattığı acıyı iyi bilen isim olan Mustafa Ilıcalı, Atilla Dölekli´nin hayatını kaybettiği kazaya en çok üzülenlerden biri oldu. Ilıcalı, yaşadığı acı ve üzüntüyü Yeni Şafak gazetesinde yazdığı köşe yazısı ile kaleme alıp, vatandaşlara ‘trafik güvenliği konusunda azami hassasiyet´ ricasında bulundu.
TOKİ Palandökendeki evleri teslim etmeye başladı
TOKİ Palandökendeki evleri teslim etmeye başladı
.
Köylüye orman eli değdi
Köylüye orman eli değdi
.
Erzurum´da 2 ayda 23 şirket kuruldu
Erzurum´da 2 ayda 23 şirket kuruldu
.
Bile bile zehir alıyoruz
Bile bile zehir alıyoruz
Daha önceden birçok kez sahte kozmetik ürünlerinden dolayı yaşanan sıkıntıları görüp bilmemize rağmen hala sağlığımızı hiçe saymaya devam ediyoruz.
Erzurum Kızılelma Gençliği´nden Sekmen´e tam destek
Erzurum Kızılelma Gençliği´nden Sekmen´e tam destek
.
Hala önem vermiyoruz
Hala önem vermiyoruz
Erzurum´da çoğu evde kullanılan kombi bakım oranı hala çok düşük. Vatandaş, bir sorun çıkmadıkça kombi bakımı yaptırmıyor.
 Yüzde 50 Hibe Destekli Yeni Ahır-Ağıl Yapımlarında Fırsatı kaçırmayın
Yüzde 50 Hibe Destekli Yeni Ahır-Ağıl Yapımlarında Fırsatı kaçırmayın
Çiftçilere devlet destekli ahır yapma fırsatı
Ezana saygısızlığa Solist Fikret Şimşek´ten şiirli tepki
Ezana saygısızlığa Solist Fikret Şimşek´ten şiirli tepki
Erzurumlu mahalli sanatçı ‘Dadaşlar Fasıl Ekibi´ solisti Fikret Şimşek, Taksim´de ezanın protesto edilmesine karşılık şiir okuyarak tepki gösterdi.
 Galatasaray taraftarları maddi zarara neden oldu
Galatasaray taraftarları maddi zarara neden oldu
Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile Galatasaray arasında Pazar günü akşam oynanan Süper Lig maçında, konuk taraftarların bulunduğu misafir tribününde büyük hasar meydana geldi.
Erzurumspor ‘da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı
Erzurumspor ‘da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı
Süper Lig´in 24. haftasında Galatasaray ile 1-1 berabere kalan Büyükşehir Belediye Erzurumspor´da, teknik direktör Mehmet Özdilek yollar ayrıldı.
Orman kanunlarında para cezası tarifesi değişti
Orman kanunlarında para cezası tarifesi değişti
Ormandan izinsiz toprak almanın da cezası var, bir gece dahi olsa konaklamanın da. Orman yangınına müdahale etmeyen vatandaşa, para cezası kesilebiliyor.
Yaban hayatına devlet baba eli değdi
Yaban hayatına devlet baba eli değdi
12 Bin 178 hayvan tedavi edildi, 5 bin 733´ü doğal yaşam alanlarına bırakıldı...
Erzurum´da evlilik azaldı, boşanma çoğaldı..!
Erzurum´da evlilik azaldı, boşanma çoğaldı..!
Erzurum´da 2018 yılı ölçeğinde, bir önceki döneme göre evlenme sayısında düşüş, boşanma sayısında ise artış görüldü. Evlenme sayısında yüzde 5.8 düşüş, boşanma sayısında ise yüzde 26.3´lük artış belirlendi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
Salatalık bir sebze değil, meyvedir.

İlginç bilgiler 7
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları