Mahallede sorunların çözüm noktası muhtardır
Yakutiye Ziraat Odası Başkanı ve iki dönemdir üst üste Dadaşköy mahalle muhtarı seçilen İslam Yıldırım seçildiği günden bu yana yaptığı çalışmaları GÜNEBAKIŞ´a paylaştı.
Tarih: 13.2.2019 08:10:09/ 1760okunma / 0yorum

Nesrin Çetinkaya

2009 yılından bu yana Dadaşköy mahalle muhtarlığı görevini yürüten İslam yıldırım, 10 yıllık süre içinde yaptığı çalışmaları değerlendirdi. Vatandaşın sorunlarıyla yakından ilgilendiğini, birçok hizmeti mahallesine kazandırdığını ifade eden Yıldırım´ın, şuan için seçimlerde bir rakibi yok. Yaptığı en büyük hizmetlerden birinin Dadaşköy´e doğalgazın gelmesi olduğuna dikkat çeken Yıldırım, içme suyu altyapısı, çöp sorunu, sokak aydınlatmaları gibi birçok sorunu çözüme kavuşturduklarını kaydetti. 25 yaşında seçim kazanan ve Türkiye´nin en genç muhtarı olan İslam Yıldırım, Köyde ya da mahallede bütün sorunların çözüm noktasının muhtar olarak görüldüğünü belirtti. Dadaşköy´ün çehresini değiştirmek için adeta gecesini gündüzüne katan Yıldırım, 3´üncü dönem için çalışmalarını sürdürüyor.

100 YILLIK SORUN ÇÖZÜLDÜ

Dadaşköy´ün içme suyu şebekesinin tahrip bir durumda olduğunu belirten Yıldırım, içme suyu altyapısının yenilenmesine vesile olduklarını, şuanda 100 yıldan fazla sürecek bir altyapı oluşturduklarını  kaydederek, “Ben ilk olarak 2009 yılında Dadaşköy mahallemize muhtar olarak seçildim. Seçildiğim dönemde köyümüz belde belediyesiydi. 2009 yılında çıkarılan Büyükşehir yasasıyla birlikte Yakutiye Belediyesine bağlı mahalleye dönüştü. Bende belediyeden sonraki ilk mahalle muhtarı olarak göreve başladım. Öncelikle 2009 yılında olsun, 2014 yılında olsun bizi destekleyen, bize oy veren değerli vatandaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.  Tabi bu 10 yıllık süre içinde muhtarlık olarak bir takım çalışmamız oldu. Bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum. İlk seçildiğimiz dönem mahallemizin bir fotoğrafını çektik, nerede ne eksiklikler var, görev yetkilerimiz dâhilinde ne gibi çalışmalar yapabiliriz bunları masaya yatırdık. İlk olarak köyümüzün altyapısı, içme suyu şebekesi tahrip bir durumdaydı. Her tarafta su arızaları, su patlakları meydana geliyordu. Şöyle ki; içme suyu şebekesinin boruları en son 1960´lı yıllarda yapılmış, paslı, demir borulardı. Hem sağlık açısından çok büyük sorun teşkil ediyordu, hem de her gün su arızalarından kaynaklanan su arızaları meydana gelmekteydi. O dönem ki ESKİ genel Müdürümüzle görüşmeler yaparak epey de bir zaman harcayarak köyümüzün içme suyu altyapısının yenilenmesine vesile olduk. Şuanda 100 yıldan fazla sürecek bir altyapı oluşturduk, neredeyse 100 yıllık bir problem çözülmüş oldu diyebiliriz” ifadelerine yer verdi.

YILDIRIM´DAN MUHTARLIK TARİFİ

Muhtarların 3 türlü hizmet yapma olanaklarının olduğunu söyleyen Yıldırım şu ifadeleri kullandı; “Birincisi hizmetlerin mahallesine veya köyüne gelmesine vesile olur. Bildiğiniz üzere muhtarlıkların herhangi bir bütçesi, geliri, bir personeli yok. Ama mahallesinde veya köyünde görmüş olduğu aksayan hizmetleri ilgili kurumlara bildirir ve bunun takibini gerçekleştirirse bulunduğu yere hizmetin gelmesine vesile olur. İkincisi muhtarların kendi çalışmaları, kendi çabaları, gayretleri ile yaptıkları hizmetleri olur. Buralara üçüncüsü de ben ekleyeceğim, muhtarların kendi kişiliğinden, şahsiyetinden, insanlığından örfi hizmetler vardır. Bu saydıklarımın içerisinde ben bunu en önemlisi olarak görüyorum. Bizde bu üç kategoride vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışıyoruz.”

 

ÇÖP SORUNU ORTADAN KALKTI

Mahallede ki çöp sorunun ortadan kalktığına değinen Yıldırım, “O dönem ki belediyemiz zamanında köyümüzde 12 tane çöp konteynırı vardı, her taraf çöp yığını ile doluydu. Yakutiye Belediyesi ile yaptığımız görüşmeler neticesinde çöp sorunun da ortadan kalkmasına vesile olduk. Girişimlerimiz sonucunda Şuanda mahallemizde 100´e yakın çöp konteynırı var. Herhangi bir temizlik sorunu yok. Çöplerimiz haftada 3 kere alınıyor. Yine ilk zamanlarda mahallemizde 90 tane sokak aydınlatma lambamız vardı, şuanda bu sayı 250´nin üzerinde” diye konuştu.

BİN 500 HAYVANIN BARINACAĞI 8 BİN METREKARELİK HAYVAN AĞILI

Hayvancılığın kalkınması ve çiftçilerin yaz aylarında rahat etmesi için mahallemizde yaklaşık Bin 500 hayvanın barınacağı 8 bin metrekarelik bir hayvan ağılı oluşturduklarını kaydeden Yıldırım, “Köyümüz hayvanlarının açık havada barındırılması için ilk zamanlarda da bir çalışmamız olmuştu. Şuanda mahallemizde yaklaşık Bin 500 hayvanın barınacağı 8 bin metrekarelik bir hayvan ağılı oluşturduk. Bunu da biz Büyükşehir Belediyemizin katkıları ile gerçekleştirdik. Bu da köyümüz hayvancılığının kalkınması ve çiftçilerimizin yaz aylarında rahat etmesi, hayvanların açık havada dana da gelişmesi için yaptığımız önemli bir çalışma oldu. Vatandaşlarımızdan da büyük kabul gördü, fazlası ile olumlu tepkiler aldık. Yaptığımız ağıllarla köyümüzün Yakutiye Belediyesini devrolan bur arazisine de sahip çıkmış olduk” dedi.

“SORUNLARA HEMEN MÜDAHALE ETMEKTEYİZ”

Arazi yollarının, yayla yollarının yapılmasına büyük katkılar sunduklarını söyleyen Yıldırım, sorunlara anında müdahale ettiklerinin altını çizerek, “Köy içinde Yakutiye Belediyesi tarafından yaklaşık 22 bin metrekare taş kaplama çalışmasına vesile olduk fakat şuan taşlar tarih oldu. Muhtarlık ofisi oluşturduk. Suları akmayan çeşmelerimiz vardı, bunların tamir ve tadilatını yaptık. Bu bahsettiğim çeşmelerden ikisi de hatta tarihi eser özelliği taşımaktadır. Camilerimizin, okullarımızın, sağlık merkezimizin maddi ve manevi sorunlarıyla yakından ilgilendik, destekte bulunduk. Şuanda camimizde de, okulumuzda da, aile sağlık merkezimizde herhangi bir sorun yoktur, olsa bile hemen müdahale etmekteyiz” şeklinde konuştu.

DADAŞKÖY´E DOĞALGAZI GETİRDİK

10 yıl içerisinde birçok hizmette bulunduklarını ifade eden Yıldırım, bu süre içinde yapılan en önemli hizmetin mahalleye doğalgaz gelmesi olduğunu dikkat çekti. Yıldırım, “ Son olarak da köyümüze doğalgazın gelmesine çok ciddi manada gayret sarf ederek Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen ve Ak Parti Erzurum Milletvekilimiz İbrahim Aydemir´in katkılarıyla mahallemize, köyümüze doğalgazın gelmesine vesile olduk. Şuanda Dadaşköy´ümüzde doğalgazımız var, insanlarımız çok rahat ediyor. Bununla birlikte bütün hizmetlerimizi de taçlandırdığımızı düşünüyorum. Bu bir köy için yapılması çok zor bir çalışmaydı, kümse olacağına dair ihtimal vermedi ama gayretlerimiz başarı ile sonuçlandı. Budan dolayı da çok mutluyum. Son olarak şunu belirteyim. Köyde ya da mahallede bütün sorunların çözüm noktası muhtar olarak görülüyor. Bizlerde bu işlerde yılmadan, kimsenin kalbini gönlünü kırmadan bir şeyler yapmaya çalıştık. Allah´ta bize yardım etti, başarılı olduğumuza da inanıyorum. İki dönem seçimlere girdim, oylarımız artarak devam etti, başarılı olduğumuza da inanıyorum. Şuan ki seçimlerde de karşımızda herhangi bir rakip yok, bu da bizim hizmetlerimizin insanlarımız tarafından kabul gördüğünü gösteriyor” ifadelerini kullandı.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Büyük zaferin yıl dönümünde şühedaya vefa
Büyük zaferin yıl dönümünde şühedaya vefa
Aziziye Belediyesi Çanakkale Zaferi´nin 104. Yıl dönümünde aziz şehitlerimizin isimlerinin yaşatılacağı Şüheda Parkı´nı hizmete açtı.
TYB Erzurum Şubesi´nden Kaymakam Turan´a ziyaret
TYB Erzurum Şubesi´nden Kaymakam Turan´a ziyaret
Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şubesi Başkanı M. Hanefi İSPİRLİ ve beraberindeki heyet, planlanan bir kültür program öncesi Kaymakam Şenol Turan´ı ziyaret etti.
OSB Başkanı Ergüney basına veda etti
OSB Başkanı Ergüney basına veda etti
Erzurum 1. Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Zafer Ergüney kahvaltıda gazetecilerle bir araya gelerek veda etti.
Monocle Erzurum´u yazdı
Monocle Erzurum´u yazdı
Monocle dergisi son sayısında Erzurum´a geniş yer verdi.
Şenkaya´da eğitime destek kermesi düzenlendi
Şenkaya´da eğitime destek kermesi düzenlendi
Şenkaya Kaymakamlığı, Şenkaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Eğitime Destek Kermesi düzenlendi.
Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Malefane, Rektör Çomaklı´yı ziyaret etti
Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Malefane, Rektör Çomaklı´yı ziyaret etti
Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pule İsaac Malefane ve beraberindeki heyet Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı´yı ziyaret etti.
Yaka-Koop Erzurum´da
Yaka-Koop Erzurum´da
Yaklaşık 6 yıldır küçük yaşta evliliklere karşı duyarlılık oluşturmak amacıyla “18 yaş altı evliliklere hayır!” adı altında kampanya yürüten ve birçok kesimle görüşmeler gerçekleştiren Yaka-Koop aktivistleri, bu süre içinde kampanyaya destek veren oda ve dernek yönetici ve üyeleriyle, Urartu Otel´de verilen yemekte bir araya geldi.
Aşkale´de Çanakkale Zaferi etkinliği
Aşkale´de Çanakkale Zaferi etkinliği
Çanakkale Zaferi 104. yılında Erzurum´un Aşkale İlçesi´nde coşkuyla kutlandı.
Palandöken´in zirvesinde şehitleri yad ettiler
Palandöken´in zirvesinde şehitleri yad ettiler
Erzurum Atatürk Üniversitesi Spor Kulübü tarafından Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104´üncü yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Palandöken´in 3 bin 176 metredeki zirvesine tırmanış gerçekleştirdi.
Başkan Sekmen´den Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi mesajı
Başkan Sekmen´den Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi mesajı
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Şehitleri Anma Günü ve 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104´üncü yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Vali Memiş en küçük şehit yakınını yanından ayırmadı
Vali Memiş en küçük şehit yakınını yanından ayırmadı
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısı ile Erzurum´da düzenlenen programda Vali Okay Memiş en küçük şehit yakını Nursema Karaca´yı yanından ayırmadı.
Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın çevre duyarlılığı
Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın çevre duyarlılığı
Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Merkezleri, doğa ve çevre bilincine katkı amacıyla ürettiği bez torbaları halka dağıtıyor.
‘Geleceği Yazan Kadınlar´ın eğitimi ETSO´da başladı
‘Geleceği Yazan Kadınlar´ın eğitimi ETSO´da başladı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Turkcell ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde başlatılan, ‘Geleceği Yazan Kadınlar Projesi´ kapsamında düzenlenen, ‘Mobil Teknoloji Eğitimleri´ 24 ille eş zamanlı olarak Erzurum´da da başladı.
Doğu Anadolu´daki 7 ile buzlanma ve çığ uyarısı
Doğu Anadolu´daki 7 ile buzlanma ve çığ uyarısı
Doğu Anadolu Bölgesi´ndeki 7 il için buzlanma ve çığ uyarısında bulunulurken, karla mücadele çalışmaları da aralıksız sürdürülüyor.
Oltu´da Çanakkale şehitleri anıldı
Oltu´da Çanakkale şehitleri anıldı
18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıl dönümü ve Şehitler Günü münasebetiyle Oltu´da bir dizi etkinlik düzenlendi.
Aşkale Belediye Başkanı Şenol Polat´tan Rektör Çomaklı´ya ziyaret
Aşkale Belediye Başkanı Şenol Polat´tan Rektör Çomaklı´ya ziyaret
Aşkale Belediye Başkanı Şenol Polat, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı´yı makamında ziyaret etti.
DAG Teleskobuna yönelik bir proje daha başarıyla tamamlandı
DAG Teleskobuna yönelik bir proje daha başarıyla tamamlandı
Atatürk Üniversitesi bünyesinde başarıyla yürütülen, Türkiye´nin 2023 vizyon projeleri arasında yer alan ve en büyük temel bilim projesi olan "Doğu Anadolu Gözlemevi"nin (DAG) ileriye dönük optik kalitesini artıracak görüntü düzeltici sistem "Derotator 2"nin (DR2) tasarımı, FMV Işık Üniversitesi-OPAM tarafından başarıyla tamamlandı. Son tasarım toplantısı, FMV Işık Üniversitesinin İstanbul Maslak´daki yerleşkesinde, 8 Mart 2019 tarihinde yapıldı.
Başkan Kılıç´tan 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü mesajı
Başkan Kılıç´tan 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü mesajı
Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar Çanakkale Zaferini kutladı
Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar Çanakkale Zaferini kutladı
Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, “Çanakkale Zaferi, şanlı tarihimize altın harflerle yazılmış bir destanın adıdır” dedi.
Kop Dağı Geçidi ulaşıma kapandı
Kop Dağı Geçidi ulaşıma kapandı
Bayburt´ta akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışının ardından Kop Dağı Geçidi ulaşıma kapandı.
Erzurum´da Mart kapıdan baktırdı
Erzurum´da Mart kapıdan baktırdı
Erzurum´da Mart kapıdan baktırdı, kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları