SEKMEN, ‘‘CUMHURİYET CADDESİNİ YIKACAĞIZ´´
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, gazeteniz GÜNEBAKIŞ´a gerçekleştirdiği ziyarette Erzurum gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Seçim çalışmaları ile ilgili bilgi vere Başkan Sekmen, yaptıkları ve devam eden projeleri anlattı, seçimler sonrası Erzurum´a yapacakları yeni projelerle ilgili de açıklamalarda bulundu.
Tarih: 5.2.2019 08:00:51/ 1252okunma / 0yorum

Sinan AYDIN-Nesrin Çetinkaya

İlde hafif raylı sistem projesinin hayata geçirileceğini ifade eden Başkan Sekmen, şehir den Palandöken´e teleferik projesinin de yapacakları projeler arasında olduğunu söyledi. Palandöken ve Konaklı ile ilgili yeni bir Master planı çizdirdiklerini açıklayan Başkan Sekmen, özellikle Konaklı bölgesinde yapılacak butik otel ve iki katlı evler ve çarşı projesi ile bu bölgeyi yeniden canlandırarak turizme kazandıracaklarının müjdesini verdi. Sekmen, ildeki trafik problemi ile ilgili de projelerinin olduğunu belirterek, ‘‘ Cumhuriyet caddesini mecburiyet caddesi olmaktan çıkaracağız. Cumhuriyet Caddesini yıkacağız 7 metre genişleteceğiz´´ diye konuştu.

‘‘HAMDOLSUN HALKIMIZIN BİZDEN FAZLA TALEBİ YOK´´

Gazetemiz imtiyaz sahibi Veli Tugay ve Taner Tugay ile görüşen Başkan Sekmen, seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Sekmen, ‘‘ Bugün sabahtan öğlene kadar Palandöken ilçemizde esnaf ziyareti yaptık, yeni adayımızla birlikte. Şuan Yakutiye ilçemizde ev sohbetinden geliyoruz. Gez mahallesinden. Orada Şelale evler var. Orada halkımızı dinledik. Hamdolsun halkımızda öyle bir fazla talep yok bizden. Dertlerini dinliyoruz. Vatandaşlarımız sorularını soruyor. Gelecekle ilgili neler yapacaksınız? Bunları gündeme taşıyoruz. Gayet güzel gidiyor seçim çalışmalarımız´´ dedi. Erzurum´a yapılacak olan hafif raylı sistem projesinin son durumu ile ilgili açıklamada da bulunan Başkan Sekmen, şunları söyledi: ‘‘ Hafif raylı sistemde şu anda projemizi gerçekleştirdik. Kars Kapıdan başlayacak Cumhuriyet caddesinden havuz başından Üniversitesinin içerisinden Bölge hastanesine, oradan Palandöken´e çıkacak. Palandöken AVM´nin önünden geçerek Yenişehir , Yunusemre,  Kazım Yurdalan ve tekrar Karskapıya inecek. Böyle bir fır hattı düşünün. İleride şehir geliştikçe diğer hatlarda ona ilave edilecek.´´

‘‘DAĞDA ŞUAN OTEL YAPACAK YER YOK´´

Erzurum´a teleferik projesini hayata geçirmeye başladıklarını anlatan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, ‘‘ Küre kafeden Ejder tepeye bir teleferik projemiz başladı. Kış durunca durdu inşaat. Baharla birlikte 1 aylık bir işimiz var. Birde şehrin uygun bir yerinde yani merkezde şehrin uygun bir yerinden dağa bir teleferik koymayı hedefliyoruz Allah nasip ederse. Ayrıca dağda yine eğlence merkezleri ile, macera park ile yamaç paraşütü ile inşallah Palandöken´i canlandıracağız. Ayrıca dağda yeni oteller gerçekleşecek. Çünkü şuanda malumunuz dağımızda otel yeri yok şuanda. Her taraf dolu. İstiyoruz ki yeni oteller yapılsın. Hem istihdam olsun hem de gelen misafirler orada eğlensin. Ayrıca yaz dolayısı ile de futbol kampının dışında inşallah diğer spor dalları olan Basketbol voleybol, karate atletizm judo onlarla ilgili inşallah tesisimize bitti olimpiyat parkında yaptık. Kulüpler dağda veya şehirde kalacaklar orada kamp yapacaklar. İleriye doğru hem yeni sahalar hem de yeni kapalı spor salonu devreye girecek. Tabi bu at başı giden bir şey. Baktık ki talep oluyor. Kapalı spor salonu yeni çim sahaları gerçekleştireceğiz. Bu sefer karşılığında müşteri bekleyeceğiz.´´ dedi.

 

‘‘YENİ MİLLET BAHÇELERİ YAPACAĞIZ´´

Erzurum´un farklı bölgelerine yeni Millet bahçeleri yapacaklarını ifade eden Başkan Sekmen, projeleri ile ilgili şunları söyledi: ‘‘ Şehrimizde yeni millet bahçeleri yapacağız. Şükrüpaşa´da biraz daha doğuya doğru münasip yerlerde. Mesela şık köyünün hemen altında Tufanç caminin orada 30 dönümlük bir yer bulduk. Orada bir parkımız olacak, bir millet bahçesi. Edip Somunoğlu´nda daha büyük bir park devreye girecek. Bulabilirsek Çaykur´un oralarda bir yerde inşallah yine bir park düşünüyoruz. Ayrıca bunun dışında bu alt semtlerde şöyle bir 150 dönümlük bir yer bulabilirsek orada da Millet bahçesini devreye sokacağız.  Ayrıca yine bu bölgede cami projelerimiz var, okul projelerimiz var. Ayrıca biliyorsunuz Şükrüpaşa´yı  Dadaşkent´i yukarı bağlayacak kongre caddesine bağlayacak bir viyadüğümüz var. İnşaatı başladı 1 aylık bir işimiz var.  Kış grince yarım kaldı. İnşallah onu devreye sokacağız. Şükrüpaşa inşallah çok daha gelişmiş bir bölge konumuna gelecek.  Bunun dışında bol miktarda spor kompleksleri yapacağız. Sahalar basketbol voleybol alanları. Çünkü çocukların oyun oynayacakları alanlar yok.  Birde kapalı parklar oluşturacağız Allah nasip ederse.´´

‘‘PAZAR YERLERİ KAPALI OLACAK´´

Başkan Sekmen, semt aralarına yer alan Pazar yerleri ile ilgili de önemli bir projeyi açıkladı. Kapalı Pazar projesini hayata geçireceklerini duyuran Sekmen, ‘‘  Yeni pazarlarımız bir caddeye bir sokağa değil de bir meydana kurulacak. Üzeri de kapalı olacak. Semtlerde kurulan pazarların en yakınına kapalı pazarı kurup onları oralara taşıyacağız. Yine haftada bir gün kurulacak. Amaç sokakları rahatlatmak. Mesela pazarın kurulduğu yerde bir yangın olsa girmek mümkün değil. İnsanların ihtiyaçları oluyor. Namaz kılacak yer yok. Lavaboda abdest alacak yer yok. Böyle sokağın ortasında pazarlar, bunlar ilkel. Apartmanları engelliyor. Mesela gidin o pazarların kurulduğu yerlerde insanlar çok şikayetçi. Bilhassa hanımlar çok şikayetçi´´ şeklinde konuştu.

‘‘KONAKLI´YA BUTİK OTEL VE İKİ KATLI EVLER YAPILACAK´´

Palandöken ve Konaklı Kayak merkezleri ile ilgili yeni bir Master planı hazırladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, açıklamalarına şöyle devam etti: ‘‘ Konaklı ile yeniden bir Master planı çizdiriyorum. Hem Palandöken´e hem Konaklı´ya. Seçimlere doğruda bitmiş olur Allah´ın izniyle. Bittikten sonra bulursak özel sektör, bulamazsak biz bir tane Butik otel ve butik evler yapacağız. Palandöken´e de yapacağız Konaklı´ya da. Çünkü şöyle düşünüyoruz. Şimdi biz bu tesisleri yapmamış olsaydık bu ilgi olur muydu. ?

‘‘PALANDÖKEN´İN 60 BİN ZİYARETÇİİS VARDI 750 BİNE ÇIKARDIK´´

Bakın ben geldiğim sene dağın 60 bin ziyaretçisi vardı şimdi geçen yıl 750 bin bu senede 1 milyon hedef koyduk. Şimdi yeni ir hedef koyuyoruz bu sefer Konaklı için.  Orada da tesis yapacağız göreceksiniz ondan sonra talep olacak. Bu işler böyledir. Yani devlet bir yere bir şey yapmadı mı adam niye gelsin yatırım yapsın. Başkanım siz nasıl yapıyorsunuz diye sorarsanız bizim kar amacımız yok. Bizde gelir gideri karşıladı mı sıkıntı yok. Burada da inşallah güzel bir çarşı kuracağız. Niyetimiz o. Yani, böyle karşılıklı evler, dükkanlar evlerin önünde. Evler iki katlı dubleks evler yapacağız ahşaptan. Alt katları dükkan üzeri ev olur. Proje çizdirdik ama değiştirebiliriz şeklini. Bu arada bakarsınız talipli çıkar 30 yıl yap işlet devret şeklinde orayı da hareketlendireceğiz. Hatta belki oraya (Konaklı) termal su tesisi yapabiliriz. İnşallah seçim bitti mi projelerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz Allah´ın izniyle.

Bunun dışında şehrin muhtelif yerlerine 10 civarında millet bahçesi,  içinde millet kıraathanelerinin olduğu yerler yapacağız. 250-300 kişinin aynı anda oturabileceği çayını içebileceği etini kızartabileceği mekanlar yapacağız. Daha çok şehri doğusuna doğru yapacağız. Batıda epey oldu. Tortum yolu üzerinde Hasankale yolu üzerinde büyük alanlar olsun. İnsanlarımız gelip orada kafalarını dinlesinler. Bunun dışında bilgi evleri yapmaya devam edeceğiz. İçinde okuma salonları olan taziye yerleri olan yerler yapacağız.´´

‘‘CUMHURİYET CADDESİNİ YIKACAĞIZ´´

Gürcükapıdaki Peynirciler çarşısını daha modern bir hale getireceklerini açıklayan Başkan Sekmen, ildeki trafik sorunu için de projeleri olduğunu duyurdu. ‘‘ Cumhuriyet caddesini mecburiyet caddesi olmaktan çıkartacağız´´ diyen Sekmen, Cumhuriyet caddesini yıkacaklarını açıkladı. Başkan Sekmen, açıklamalarına şöyle devam etti: ‘‘  Aşkale garajı demirciler çok güzel olacak. Gürcükapı caminin  etrafını yıkacak oralara güzel dükkanlar yapacağız.  Trafik deyince bizim her şey Cumhuriyet caddesi üzerne yıkılmış. Kongre caddesi ışıl ışıl bir yer. O bölgelerde yaptığımız çalışmaları Cumhuriyet caddesine de yapacağız. Biz Kongre caddesine hayat verdik. Şimdi ara sokaklara gideceğiz. Oraları hareketlendireceğiz. Cumhuriyet caddesini mecburiyet caddesi olmaktan çıkartacağız. Cumhuriyet caddesini yıkacağız. AVM´nin karşısını. Orada tek katlı binalar var Vakıflara ait. Onları yıkıp 7 metre geri çekeceğiz. Caddeyi genişleteceğiz. Altına otopark koyacağız iki kat otopark olacak. Bir katı binalar bir katı da halk için. Binaların altına otopark yapıyoruz. Çaykaranın altına yapacağımız binaların altında da 3 kat otopark olacak. İnsanlar otoparka alışacak. Zamanla oturtacağız otopark hizmetini. Vani efendi, Hasani Basri, Rabiaana, Veyisefendi, Kevelciler…Buralar hep kentsel dönüşümden geçecek. Dağ mahallesi gölbaşı mahallebaşı sanayi mahalelsi buralar derlenip toplanacak ve şehir kendine gelecek. Bakın 1960´tan sonra ilke kez bu sene Erzurum nüfusu 7 bin 500 arttı. Arkadaşlar bu durum bu bölge için atom bombası demek.  Diyorlar ya filanca ülkenin atom bombası var. Bizimde nüfus artışımız bölge için atom bölgesi  demek. İnşallah bu dönem yapacaklarımızla göreceksiniz ki Erzurum´a çok büyük bir ilgi olmasını sağlayacağız. Tekstil kent projesini hayata geçireceğiz. İşsiz gençlerimiz yeni istihdam alanları oluşturacağız.´´

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Erzurum Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü Eğitim ve öğretime destek veriyor
Erzurum Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü Eğitim ve öğretime destek veriyor
Erzurum Öğretmenevi Müdürlüğü sosyal sorumluluk projelerine imza atmaya devam ediyor.
 MÜSİAD Erzurum Şubesi yeni yönetimini basına tanıttı
MÜSİAD Erzurum Şubesi yeni yönetimini basına tanıttı
MÜSAİD Erzurum Şube Başkanı Fuat Demir: Yatırımcıları Erzurum´a çekeceğiz
 Palandöken ilçesi lokomotif olmalı…
Palandöken ilçesi lokomotif olmalı…
Seçim çalışmalarına hız kesmeden devam eden AK Parti´nin Palandöken Belediye Başkan Adayı Muhammed Sunar, gazeteniz GÜNEBAKIŞ´ı ziyaret etti.
Rektör Çomaklı: “Sivil Toplum Kuruluşlarını Önemsiyoruz”
Rektör Çomaklı: “Sivil Toplum Kuruluşlarını Önemsiyoruz”
Cihannüma Erzurum İl Temsilciliğinden Rektör Çomaklı´ya Ziyaret
Türk Dünyası´nın acı kaybı
Türk Dünyası´nın acı kaybı
Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Türk Dünyasının sevilen sanatçılarından Abdurehim Heyit için taziye mesajı yayınladı.
Cristiano Sardi´den Cemal Almaz´a ziyaret
Cristiano Sardi´den Cemal Almaz´a ziyaret
.
ÇİFTÇİ KILIĞINDA YURT DIŞINA KAÇTILAR
ÇİFTÇİ KILIĞINDA YURT DIŞINA KAÇTILAR
Hınıs Ziraat Odası´nda PKK´lı 50 çiftçiyi yurt dışına kaçırtan proje!
ETÜ´de görev değişimi
ETÜ´de görev değişimi
Erzurum Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ile Edebiyat Fakültesi Dekanlıklarına yeni atamalar yapıldı.
Endonezyalı Artina Prastivi ile Afganistanlı öğrenci Najeebullah Mohammadi Erzurum´da nikah kıydı
Endonezyalı Artina Prastivi ile Afganistanlı öğrenci Najeebullah Mohammadi Erzurum´da nikah kıydı
Ülkelerinden binlerce kilometre uzaklıktan eğitim için gelen misafir öğrenciler aradıkları saadeti Erzurum´da buldular.
Doğu Anadolu´da Sibirya soğukları
Doğu Anadolu´da Sibirya soğukları
Kar yağışının ardından Sibirya soğuklarının etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi´nde Erzurum´un Tekman ilçesi sıfırın altında 24 derece ile Türkiye´nin en soğuk yerleşim birimi oldu.
Erzurum kasım 2018 kredi verileri açıklandı
Erzurum kasım 2018 kredi verileri açıklandı
TBB 2018 yılı Kasım ayı nakdi kredi iller dağılım sonuçlarını açıkladı. Erzurum´da 8,7 milyar TL tutarında kamu bankası, 2.9 milyar TL tutarında özel banka, toplamda ise 11,7 milyar tutarında nakdi kredi kullanımı gerçekleşti
Erzurum 2018´i 2´inci sırada tamamladı
Erzurum 2018´i 2´inci sırada tamamladı
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 2018 yılı ibrazında ödenen çek verileri iller dağılımını paylaştı. Erzurum zamanında ödenen çek sayısı yüksekliği bakımından 2018 yılını Van´ın ardından 2´inci sırada tamamladı
Erzurum´da 2018´de 8 bin 903 konut satıldı
Erzurum´da 2018´de 8 bin 903 konut satıldı
TÜİK 2018 yılı Erzurum Konut Satış istatistiklerini açıkladı
Erzurum´da kar ve fırtına etkili
Erzurum´da kar ve fırtına etkili
Erzurum´da gece başlayan ve aralıksız devan eden kar yağışı sonrası ken merkezinde metrelerce yükseklikte kar birikintisi oluştu.
Erzurum´da 36 Saatlik Kar Esareti Sona Erdi
Erzurum´da 36 Saatlik Kar Esareti Sona Erdi
Erzurum- Bingöl Karayolu´nda ulaşımı durduran kar fırtınası nedeniyle geçişlerine izin verilmeyerek Çat ilçesinde bekletilen 8´i otobüs 130 araçta bulunan yaklaşık 600 kişi, 36 saat süren kar esaretinin ardından AFAD ekiplerinin kontrolü altında Erzurum merkeze ulaştı.
“Kuran´ı anlamak ve Yaşamak” konferansı
“Kuran´ı anlamak ve Yaşamak” konferansı
Erzurum İl Müftülüğü tarafından Erzurum İl Müftülüğü konferans salonunda, “Kuran´ı anlamak ve yaşamak” konulu bir konferans tertip edildi.
İmzalar atıldı...
İmzalar atıldı...
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen ve yerelde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından koordine edilen Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında 2019 yılında uygulanmasına karar verilen Erzurum Tekstilkent, Mobilya Sektörü İnovasyon ve Teknoloji Merkezi, 2.OSB Doğalgaz ve Su Altyapısının Oluşturulması isimli üç projenin sözleşmeleri imzalandı.
Tenis şampiyonlarına ödül
Tenis şampiyonlarına ödül
Erzurum´da yapılan Okullar arası Tenis İl Birinciliğinde madalya kazanan sporculara ödülleri verildi.
Öğrenciler dikkat eksikliğini ata sporu okçuluk ile yeniyor
Öğrenciler dikkat eksikliğini ata sporu okçuluk ile yeniyor
Erzurum´un Pazaryolu ilçesinde Hasan Basri Demir Bağ Çok Programlı Anadolu Lisesi, öğrencilerinin dikkat eksikliğini ata sporu olan okçuluk ile yeniyor.
Bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat
Bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat
Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat çekerek, “Annelerin beslenme durumu ile değişmeyen anne sütü konsantrasyonunda zaten var olan bazı besin öğeleri vardır. Bunlar öncelikle kalsiyum, çinko, fosfor, protein ve kaloriler gibi bebek büyümesi ile ilişkili besinlerdir.” dedi.
Diş problemleri kötü intibaya sebep oluyor
Diş problemleri kötü intibaya sebep oluyor
Estetik Diş Hekimi Doktor Efe Kaya, diş problemlerinin kötü intibaya sebep olduğunu söyledi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları