SEKMEN, ‘‘CUMHURİYET CADDESİNİ YIKACAĞIZ´´
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, gazeteniz GÜNEBAKIŞ´a gerçekleştirdiği ziyarette Erzurum gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Seçim çalışmaları ile ilgili bilgi vere Başkan Sekmen, yaptıkları ve devam eden projeleri anlattı, seçimler sonrası Erzurum´a yapacakları yeni projelerle ilgili de açıklamalarda bulundu.
Tarih: 5.2.2019 08:00:51/ 2898okunma / 0yorum

Sinan AYDIN-Nesrin Çetinkaya

İlde hafif raylı sistem projesinin hayata geçirileceğini ifade eden Başkan Sekmen, şehir den Palandöken´e teleferik projesinin de yapacakları projeler arasında olduğunu söyledi. Palandöken ve Konaklı ile ilgili yeni bir Master planı çizdirdiklerini açıklayan Başkan Sekmen, özellikle Konaklı bölgesinde yapılacak butik otel ve iki katlı evler ve çarşı projesi ile bu bölgeyi yeniden canlandırarak turizme kazandıracaklarının müjdesini verdi. Sekmen, ildeki trafik problemi ile ilgili de projelerinin olduğunu belirterek, ‘‘ Cumhuriyet caddesini mecburiyet caddesi olmaktan çıkaracağız. Cumhuriyet Caddesini yıkacağız 7 metre genişleteceğiz´´ diye konuştu.

‘‘HAMDOLSUN HALKIMIZIN BİZDEN FAZLA TALEBİ YOK´´

Gazetemiz imtiyaz sahibi Veli Tugay ve Taner Tugay ile görüşen Başkan Sekmen, seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Sekmen, ‘‘ Bugün sabahtan öğlene kadar Palandöken ilçemizde esnaf ziyareti yaptık, yeni adayımızla birlikte. Şuan Yakutiye ilçemizde ev sohbetinden geliyoruz. Gez mahallesinden. Orada Şelale evler var. Orada halkımızı dinledik. Hamdolsun halkımızda öyle bir fazla talep yok bizden. Dertlerini dinliyoruz. Vatandaşlarımız sorularını soruyor. Gelecekle ilgili neler yapacaksınız? Bunları gündeme taşıyoruz. Gayet güzel gidiyor seçim çalışmalarımız´´ dedi. Erzurum´a yapılacak olan hafif raylı sistem projesinin son durumu ile ilgili açıklamada da bulunan Başkan Sekmen, şunları söyledi: ‘‘ Hafif raylı sistemde şu anda projemizi gerçekleştirdik. Kars Kapıdan başlayacak Cumhuriyet caddesinden havuz başından Üniversitesinin içerisinden Bölge hastanesine, oradan Palandöken´e çıkacak. Palandöken AVM´nin önünden geçerek Yenişehir , Yunusemre,  Kazım Yurdalan ve tekrar Karskapıya inecek. Böyle bir fır hattı düşünün. İleride şehir geliştikçe diğer hatlarda ona ilave edilecek.´´

‘‘DAĞDA ŞUAN OTEL YAPACAK YER YOK´´

Erzurum´a teleferik projesini hayata geçirmeye başladıklarını anlatan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, ‘‘ Küre kafeden Ejder tepeye bir teleferik projemiz başladı. Kış durunca durdu inşaat. Baharla birlikte 1 aylık bir işimiz var. Birde şehrin uygun bir yerinde yani merkezde şehrin uygun bir yerinden dağa bir teleferik koymayı hedefliyoruz Allah nasip ederse. Ayrıca dağda yine eğlence merkezleri ile, macera park ile yamaç paraşütü ile inşallah Palandöken´i canlandıracağız. Ayrıca dağda yeni oteller gerçekleşecek. Çünkü şuanda malumunuz dağımızda otel yeri yok şuanda. Her taraf dolu. İstiyoruz ki yeni oteller yapılsın. Hem istihdam olsun hem de gelen misafirler orada eğlensin. Ayrıca yaz dolayısı ile de futbol kampının dışında inşallah diğer spor dalları olan Basketbol voleybol, karate atletizm judo onlarla ilgili inşallah tesisimize bitti olimpiyat parkında yaptık. Kulüpler dağda veya şehirde kalacaklar orada kamp yapacaklar. İleriye doğru hem yeni sahalar hem de yeni kapalı spor salonu devreye girecek. Tabi bu at başı giden bir şey. Baktık ki talep oluyor. Kapalı spor salonu yeni çim sahaları gerçekleştireceğiz. Bu sefer karşılığında müşteri bekleyeceğiz.´´ dedi.

 

‘‘YENİ MİLLET BAHÇELERİ YAPACAĞIZ´´

Erzurum´un farklı bölgelerine yeni Millet bahçeleri yapacaklarını ifade eden Başkan Sekmen, projeleri ile ilgili şunları söyledi: ‘‘ Şehrimizde yeni millet bahçeleri yapacağız. Şükrüpaşa´da biraz daha doğuya doğru münasip yerlerde. Mesela şık köyünün hemen altında Tufanç caminin orada 30 dönümlük bir yer bulduk. Orada bir parkımız olacak, bir millet bahçesi. Edip Somunoğlu´nda daha büyük bir park devreye girecek. Bulabilirsek Çaykur´un oralarda bir yerde inşallah yine bir park düşünüyoruz. Ayrıca bunun dışında bu alt semtlerde şöyle bir 150 dönümlük bir yer bulabilirsek orada da Millet bahçesini devreye sokacağız.  Ayrıca yine bu bölgede cami projelerimiz var, okul projelerimiz var. Ayrıca biliyorsunuz Şükrüpaşa´yı  Dadaşkent´i yukarı bağlayacak kongre caddesine bağlayacak bir viyadüğümüz var. İnşaatı başladı 1 aylık bir işimiz var.  Kış grince yarım kaldı. İnşallah onu devreye sokacağız. Şükrüpaşa inşallah çok daha gelişmiş bir bölge konumuna gelecek.  Bunun dışında bol miktarda spor kompleksleri yapacağız. Sahalar basketbol voleybol alanları. Çünkü çocukların oyun oynayacakları alanlar yok.  Birde kapalı parklar oluşturacağız Allah nasip ederse.´´

‘‘PAZAR YERLERİ KAPALI OLACAK´´

Başkan Sekmen, semt aralarına yer alan Pazar yerleri ile ilgili de önemli bir projeyi açıkladı. Kapalı Pazar projesini hayata geçireceklerini duyuran Sekmen, ‘‘  Yeni pazarlarımız bir caddeye bir sokağa değil de bir meydana kurulacak. Üzeri de kapalı olacak. Semtlerde kurulan pazarların en yakınına kapalı pazarı kurup onları oralara taşıyacağız. Yine haftada bir gün kurulacak. Amaç sokakları rahatlatmak. Mesela pazarın kurulduğu yerde bir yangın olsa girmek mümkün değil. İnsanların ihtiyaçları oluyor. Namaz kılacak yer yok. Lavaboda abdest alacak yer yok. Böyle sokağın ortasında pazarlar, bunlar ilkel. Apartmanları engelliyor. Mesela gidin o pazarların kurulduğu yerlerde insanlar çok şikayetçi. Bilhassa hanımlar çok şikayetçi´´ şeklinde konuştu.

‘‘KONAKLI´YA BUTİK OTEL VE İKİ KATLI EVLER YAPILACAK´´

Palandöken ve Konaklı Kayak merkezleri ile ilgili yeni bir Master planı hazırladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, açıklamalarına şöyle devam etti: ‘‘ Konaklı ile yeniden bir Master planı çizdiriyorum. Hem Palandöken´e hem Konaklı´ya. Seçimlere doğruda bitmiş olur Allah´ın izniyle. Bittikten sonra bulursak özel sektör, bulamazsak biz bir tane Butik otel ve butik evler yapacağız. Palandöken´e de yapacağız Konaklı´ya da. Çünkü şöyle düşünüyoruz. Şimdi biz bu tesisleri yapmamış olsaydık bu ilgi olur muydu. ?

‘‘PALANDÖKEN´İN 60 BİN ZİYARETÇİİS VARDI 750 BİNE ÇIKARDIK´´

Bakın ben geldiğim sene dağın 60 bin ziyaretçisi vardı şimdi geçen yıl 750 bin bu senede 1 milyon hedef koyduk. Şimdi yeni ir hedef koyuyoruz bu sefer Konaklı için.  Orada da tesis yapacağız göreceksiniz ondan sonra talep olacak. Bu işler böyledir. Yani devlet bir yere bir şey yapmadı mı adam niye gelsin yatırım yapsın. Başkanım siz nasıl yapıyorsunuz diye sorarsanız bizim kar amacımız yok. Bizde gelir gideri karşıladı mı sıkıntı yok. Burada da inşallah güzel bir çarşı kuracağız. Niyetimiz o. Yani, böyle karşılıklı evler, dükkanlar evlerin önünde. Evler iki katlı dubleks evler yapacağız ahşaptan. Alt katları dükkan üzeri ev olur. Proje çizdirdik ama değiştirebiliriz şeklini. Bu arada bakarsınız talipli çıkar 30 yıl yap işlet devret şeklinde orayı da hareketlendireceğiz. Hatta belki oraya (Konaklı) termal su tesisi yapabiliriz. İnşallah seçim bitti mi projelerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz Allah´ın izniyle.

Bunun dışında şehrin muhtelif yerlerine 10 civarında millet bahçesi,  içinde millet kıraathanelerinin olduğu yerler yapacağız. 250-300 kişinin aynı anda oturabileceği çayını içebileceği etini kızartabileceği mekanlar yapacağız. Daha çok şehri doğusuna doğru yapacağız. Batıda epey oldu. Tortum yolu üzerinde Hasankale yolu üzerinde büyük alanlar olsun. İnsanlarımız gelip orada kafalarını dinlesinler. Bunun dışında bilgi evleri yapmaya devam edeceğiz. İçinde okuma salonları olan taziye yerleri olan yerler yapacağız.´´

‘‘CUMHURİYET CADDESİNİ YIKACAĞIZ´´

Gürcükapıdaki Peynirciler çarşısını daha modern bir hale getireceklerini açıklayan Başkan Sekmen, ildeki trafik sorunu için de projeleri olduğunu duyurdu. ‘‘ Cumhuriyet caddesini mecburiyet caddesi olmaktan çıkartacağız´´ diyen Sekmen, Cumhuriyet caddesini yıkacaklarını açıkladı. Başkan Sekmen, açıklamalarına şöyle devam etti: ‘‘  Aşkale garajı demirciler çok güzel olacak. Gürcükapı caminin  etrafını yıkacak oralara güzel dükkanlar yapacağız.  Trafik deyince bizim her şey Cumhuriyet caddesi üzerne yıkılmış. Kongre caddesi ışıl ışıl bir yer. O bölgelerde yaptığımız çalışmaları Cumhuriyet caddesine de yapacağız. Biz Kongre caddesine hayat verdik. Şimdi ara sokaklara gideceğiz. Oraları hareketlendireceğiz. Cumhuriyet caddesini mecburiyet caddesi olmaktan çıkartacağız. Cumhuriyet caddesini yıkacağız. AVM´nin karşısını. Orada tek katlı binalar var Vakıflara ait. Onları yıkıp 7 metre geri çekeceğiz. Caddeyi genişleteceğiz. Altına otopark koyacağız iki kat otopark olacak. Bir katı binalar bir katı da halk için. Binaların altına otopark yapıyoruz. Çaykaranın altına yapacağımız binaların altında da 3 kat otopark olacak. İnsanlar otoparka alışacak. Zamanla oturtacağız otopark hizmetini. Vani efendi, Hasani Basri, Rabiaana, Veyisefendi, Kevelciler…Buralar hep kentsel dönüşümden geçecek. Dağ mahallesi gölbaşı mahallebaşı sanayi mahalelsi buralar derlenip toplanacak ve şehir kendine gelecek. Bakın 1960´tan sonra ilke kez bu sene Erzurum nüfusu 7 bin 500 arttı. Arkadaşlar bu durum bu bölge için atom bombası demek.  Diyorlar ya filanca ülkenin atom bombası var. Bizimde nüfus artışımız bölge için atom bölgesi  demek. İnşallah bu dönem yapacaklarımızla göreceksiniz ki Erzurum´a çok büyük bir ilgi olmasını sağlayacağız. Tekstil kent projesini hayata geçireceğiz. İşsiz gençlerimiz yeni istihdam alanları oluşturacağız.´´

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kanaat Önderleri Derneği, istişare toplantısı gerçekleştirdi
Kanaat Önderleri Derneği, istişare toplantısı gerçekleştirdi
.
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı´ndan K7A talimatı
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı´ndan K7A talimatı
“Erzurum kış memleketi, her okulda kapalı spor salonu olmalı”
 Sağlıklı İletişimi Tiyatro ile Pekiştirdiler
Sağlıklı İletişimi Tiyatro ile Pekiştirdiler
Sağlık çalışanları tiyatrocu oldu
MHP İl Başkanı Karataş´tan Berat Kandili mesajı
MHP İl Başkanı Karataş´tan Berat Kandili mesajı
MHP Erzurum İl Başkanı Naim Karataş, Berat Kandili münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
 Para çok çoban yok…
Para çok çoban yok…
Erzurum köylüsü, 10 ile 15 bin TL aylık maaşla sosyal medyadan çoban arıyor…
Hakkımızı helal etmiyoruz
Hakkımızı helal etmiyoruz
B.B Erzurumspor Başkanı Hüseyin Üneş, hakem hatalarına isyan etti:
Erzurumspor – Akhisar maçını Arslanboğa yönetecek
Erzurumspor – Akhisar maçını Arslanboğa yönetecek
Spor Toto Süper Lig´in 28. haftasında oynanacak olan maçlarda görev yapacak hakemler belli oldu. Erzurumspor´un 15 Nisan´da Erzurum´da oynayacağı Akhisarspor karşılaşmasını Suat Arslanboğa yönetecek.
Mustafa Ilıcalı yaşadığı acıyı kaleme aldı
Mustafa Ilıcalı yaşadığı acıyı kaleme aldı
Geçmişte trafik kazalarında yakınlarını kaybettiği için trafik canavarının ailelerde yaşattığı acıyı iyi bilen isim olan Mustafa Ilıcalı, Atilla Dölekli´nin hayatını kaybettiği kazaya en çok üzülenlerden biri oldu. Ilıcalı, yaşadığı acı ve üzüntüyü Yeni Şafak gazetesinde yazdığı köşe yazısı ile kaleme alıp, vatandaşlara ‘trafik güvenliği konusunda azami hassasiyet´ ricasında bulundu.
TOKİ Palandökendeki evleri teslim etmeye başladı
TOKİ Palandökendeki evleri teslim etmeye başladı
.
Köylüye orman eli değdi
Köylüye orman eli değdi
.
Erzurum´da 2 ayda 23 şirket kuruldu
Erzurum´da 2 ayda 23 şirket kuruldu
.
Bile bile zehir alıyoruz
Bile bile zehir alıyoruz
Daha önceden birçok kez sahte kozmetik ürünlerinden dolayı yaşanan sıkıntıları görüp bilmemize rağmen hala sağlığımızı hiçe saymaya devam ediyoruz.
Erzurum Kızılelma Gençliği´nden Sekmen´e tam destek
Erzurum Kızılelma Gençliği´nden Sekmen´e tam destek
.
Hala önem vermiyoruz
Hala önem vermiyoruz
Erzurum´da çoğu evde kullanılan kombi bakım oranı hala çok düşük. Vatandaş, bir sorun çıkmadıkça kombi bakımı yaptırmıyor.
 Yüzde 50 Hibe Destekli Yeni Ahır-Ağıl Yapımlarında Fırsatı kaçırmayın
Yüzde 50 Hibe Destekli Yeni Ahır-Ağıl Yapımlarında Fırsatı kaçırmayın
Çiftçilere devlet destekli ahır yapma fırsatı
Ezana saygısızlığa Solist Fikret Şimşek´ten şiirli tepki
Ezana saygısızlığa Solist Fikret Şimşek´ten şiirli tepki
Erzurumlu mahalli sanatçı ‘Dadaşlar Fasıl Ekibi´ solisti Fikret Şimşek, Taksim´de ezanın protesto edilmesine karşılık şiir okuyarak tepki gösterdi.
 Galatasaray taraftarları maddi zarara neden oldu
Galatasaray taraftarları maddi zarara neden oldu
Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile Galatasaray arasında Pazar günü akşam oynanan Süper Lig maçında, konuk taraftarların bulunduğu misafir tribününde büyük hasar meydana geldi.
Erzurumspor ‘da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı
Erzurumspor ‘da Mehmet Özdilek ile yollar ayrıldı
Süper Lig´in 24. haftasında Galatasaray ile 1-1 berabere kalan Büyükşehir Belediye Erzurumspor´da, teknik direktör Mehmet Özdilek yollar ayrıldı.
Orman kanunlarında para cezası tarifesi değişti
Orman kanunlarında para cezası tarifesi değişti
Ormandan izinsiz toprak almanın da cezası var, bir gece dahi olsa konaklamanın da. Orman yangınına müdahale etmeyen vatandaşa, para cezası kesilebiliyor.
Yaban hayatına devlet baba eli değdi
Yaban hayatına devlet baba eli değdi
12 Bin 178 hayvan tedavi edildi, 5 bin 733´ü doğal yaşam alanlarına bırakıldı...
Erzurum´da evlilik azaldı, boşanma çoğaldı..!
Erzurum´da evlilik azaldı, boşanma çoğaldı..!
Erzurum´da 2018 yılı ölçeğinde, bir önceki döneme göre evlenme sayısında düşüş, boşanma sayısında ise artış görüldü. Evlenme sayısında yüzde 5.8 düşüş, boşanma sayısında ise yüzde 26.3´lük artış belirlendi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları