Tüp bebekte karşılaşılacak sorunlara dikkat
Prof.Dr. Bülent Berker, tüp bebekte karşılaşılacak sorunlar hakkında bilgi verdi.
Tarih: 10.1.2019 20:23:23/ 906okunma / 0yorum


Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof.Dr. Bülent Berker, dikkat edilmesi gerekenleri şöyle açıkladı: 
“Erkekte Sperm Bulunamaması: Sperm bulmak amacıyla TESE yöntemi uygulanan erkeklerin yüzde 40´ında bu sorunla karşılaşılmaktadır. 
Kadında Yumurta Bulunamaması: Yumurtalık rezervi belirli kapasiteye erişmemiş ve ilerleyen yaşlarda söz konusu olan durumdur. Bu hastalarda Foliküller istenen büyüklüğe erişmesine rağmen Aspirasyon sırasında yumurta ile karşılaşılamamaktadır. 
Döllenmenin Gerçekleşmemesi: Yumurta ve Spermlerde herhangi bir problemle karşılaşılmamasına rağmen bu duruma rastlanabilmektedir. Ortalama Döllenme oranı ise yüzde 70 olarak tespit edilmiştir. 
Gebelik Testi´nden Önce Kanama Yaşanması: Ender olarak karşılaşılan bir durumdur. Gebelik elde etme ihtimalini düşüren bir faktör olsa da tamamen ortadan kaldırmamaktadır. 
OHSS (Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu): Tüp Bebek Tedavisi sırasında uygulanan Yumurta uyarılması işleminde ilaçlardan aşırı şekilde etkilenen kadınlarda karşılaşılan ve tedavilerde en çok soruna yol açan durum olduğu söylenebilir. Yumurta uyarılması işleminde yapılan ayarlamada normal ve aşırı uyarılma durumu her zaman kontrol edilemeyebilir. Bunun sonucunda gerçekleşecek aşrı derecede Östrojen artışını engellemek amacıyla ilaçların dozu azaltılmakta veya bir ya da birkaç gün süreyle ilaç kullanımı bırakılmaktadır. OHSS´nin yol açtığı sorunlar, gebeliğin meydana geldiği durumlarda daha şiddetli şekilde yaşanmaktadır. Buna bağlı olarak Nefes darlığı, yumurta boyutlarının artması, Karın ağrısı, Karın boşluğunda sıvı birikmesi, Göğüs boşluğunda sıvı birikmesi, İdrarda azalma ve Pıhtılaşma sorunları oluşabilir. Şayet Yumurta toplama işleminden evvel hCG Enjeksiyonu yani “Pregnyl”, “Choragon” “Profazi” ve “Ovitrelle” uygulanmamışsa söz konusu durumlar yaşanmaz. 
OHSS´nin Önlenmesi: Bu tür vakalarda ilk olarak Yumurta toplama uygulamasından vazgeçilerek önleme yoluna gidilir. Bunun tercih edilmediği durumlarda ise HES ve HSA sıvıları verilerek hCG dozunun düşürülmesi sağlanabilir. Yumurta toplama uygulamasından sonra döllenme oluştuğunda Dondurma uygulamasına gidilebilir ve aynı süreçte kullanılan ilaçlarla yüzde 80 ila yüzde 90 arasında başarı sağlanabilir. OHSS, çoğul gebelik durumlarında daha büyük sorunlar oluşturduğundan dolayı transfer söz konusu ise 1 ya da 2 embriyo ile uygulama yoluna gidilmelidir. 
OHSS´nin Tedavisi: OHSS´nin hafif belirtiler gösterdiği durumlarda kadın hastaneye yatırılmadan tedavi edilir. Bu amaçla öncelikle tuz ve sıvı tüketimine kısıtlamalar getirilir. Bu süreç içerisinde hasta Karın bölgesi etrafında bir gün içerisinde 3 santim artış, kiloda bir günde 2 kiloluk artış, idrarda azalma ve Nefes darlığı gibi sorunlarla karşılaştığı takdirde Doktor kontrolü için başvuru yapmalıdır. OHSS´nin şiddetli bir şekilde gerçekleştiği durumlarda ise Parasentez Yöntemi uygulanarak hastaya Serum verilir ve iğne aracılığıyla karında toplanan sıvının boşaltılması sağlanır. Tedavi Hastane´de ve 2 ila 3 haftalık bir süreyle uygulanır. Araştırmalara göre bazı vakalarda Parasentez Yöntemi´ne 10 ila 15 defa başvurulabilmektedir. Gebeliğin oluşmadığı vakalarda çok geçmeden şikayetler azalmaktadır. Gebelik durumu söz konusu ise iyileşme süreci daha uzun sürebilir. 
Transferde Yaşanan Güçlükler: Bazı hastaların Genital organlarının Anatomik yapısı transferde güçlüklere sebep olabilmekte ve gebelik elde edilme ihtimalini düşürmektedir. 
Tedavinin Sonlandırılması: Folikül gelişimi istenen seviyede gerçekleşmemesi ya da hastanın tedaviye olumlu yanıt vermemesi gibi durumlarda tedavinin sonlandırılması gündeme gelmektedir.” 
Kaynak: İHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Doğu Anadolu´da Sibirya soğukları
Doğu Anadolu´da Sibirya soğukları
Kar yağışının ardından Sibirya soğuklarının etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi´nde Erzurum´un Tekman ilçesi sıfırın altında 24 derece ile Türkiye´nin en soğuk yerleşim birimi oldu.
Erzurum kasım 2018 kredi verileri açıklandı
Erzurum kasım 2018 kredi verileri açıklandı
TBB 2018 yılı Kasım ayı nakdi kredi iller dağılım sonuçlarını açıkladı. Erzurum´da 8,7 milyar TL tutarında kamu bankası, 2.9 milyar TL tutarında özel banka, toplamda ise 11,7 milyar tutarında nakdi kredi kullanımı gerçekleşti
Erzurum 2018´i 2´inci sırada tamamladı
Erzurum 2018´i 2´inci sırada tamamladı
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 2018 yılı ibrazında ödenen çek verileri iller dağılımını paylaştı. Erzurum zamanında ödenen çek sayısı yüksekliği bakımından 2018 yılını Van´ın ardından 2´inci sırada tamamladı
Erzurum´da 2018´de 8 bin 903 konut satıldı
Erzurum´da 2018´de 8 bin 903 konut satıldı
TÜİK 2018 yılı Erzurum Konut Satış istatistiklerini açıkladı
Erzurum´da kar ve fırtına etkili
Erzurum´da kar ve fırtına etkili
Erzurum´da gece başlayan ve aralıksız devan eden kar yağışı sonrası ken merkezinde metrelerce yükseklikte kar birikintisi oluştu.
Erzurum´da 36 Saatlik Kar Esareti Sona Erdi
Erzurum´da 36 Saatlik Kar Esareti Sona Erdi
Erzurum- Bingöl Karayolu´nda ulaşımı durduran kar fırtınası nedeniyle geçişlerine izin verilmeyerek Çat ilçesinde bekletilen 8´i otobüs 130 araçta bulunan yaklaşık 600 kişi, 36 saat süren kar esaretinin ardından AFAD ekiplerinin kontrolü altında Erzurum merkeze ulaştı.
“Kuran´ı anlamak ve Yaşamak” konferansı
“Kuran´ı anlamak ve Yaşamak” konferansı
Erzurum İl Müftülüğü tarafından Erzurum İl Müftülüğü konferans salonunda, “Kuran´ı anlamak ve yaşamak” konulu bir konferans tertip edildi.
İmzalar atıldı...
İmzalar atıldı...
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen ve yerelde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından koordine edilen Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında 2019 yılında uygulanmasına karar verilen Erzurum Tekstilkent, Mobilya Sektörü İnovasyon ve Teknoloji Merkezi, 2.OSB Doğalgaz ve Su Altyapısının Oluşturulması isimli üç projenin sözleşmeleri imzalandı.
Tenis şampiyonlarına ödül
Tenis şampiyonlarına ödül
Erzurum´da yapılan Okullar arası Tenis İl Birinciliğinde madalya kazanan sporculara ödülleri verildi.
Öğrenciler dikkat eksikliğini ata sporu okçuluk ile yeniyor
Öğrenciler dikkat eksikliğini ata sporu okçuluk ile yeniyor
Erzurum´un Pazaryolu ilçesinde Hasan Basri Demir Bağ Çok Programlı Anadolu Lisesi, öğrencilerinin dikkat eksikliğini ata sporu olan okçuluk ile yeniyor.
Bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat
Bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat
Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat çekerek, “Annelerin beslenme durumu ile değişmeyen anne sütü konsantrasyonunda zaten var olan bazı besin öğeleri vardır. Bunlar öncelikle kalsiyum, çinko, fosfor, protein ve kaloriler gibi bebek büyümesi ile ilişkili besinlerdir.” dedi.
Diş problemleri kötü intibaya sebep oluyor
Diş problemleri kötü intibaya sebep oluyor
Estetik Diş Hekimi Doktor Efe Kaya, diş problemlerinin kötü intibaya sebep olduğunu söyledi.
Uzman estetisyen yılın güzellik sektörü girişimci ödülünü aldı
Uzman estetisyen yılın güzellik sektörü girişimci ödülünü aldı
Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Gelin Damat Dergisi 2018 Ödül Töreninde Uzman Estetisyen Neslim Güngen Yılın Güzellik Sektörü Girişimci Kadın Ödülünü aldı.
Göz kapak düşüklüğü yüz ifademizi etkiliyor
Göz kapak düşüklüğü yüz ifademizi etkiliyor
Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, göz kapak düşüklüğünün yüz ifadesini etkilediğini söyledi.
Mahsur kalan yolcular belediye ekiplerince kurtarıldı
Mahsur kalan yolcular belediye ekiplerince kurtarıldı
Erzurum´da etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle mahsur kalan yolcular Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Çat Belediyesi ekiplerince kurtarıldı.
Özel sporcu Kadir Telli´den büyük başarı
Özel sporcu Kadir Telli´den büyük başarı
Özel Sporcular Türkiye Kayak Şampiyonasında, Malatya Turgut Özal Özel Çocuklar Spor Kulübü´nün sporcusu Kadir Telli, Büyük Erkekler Alp Disiplininde Türkiye Şampiyonu oldu.
Erzurum-Bingöl karayolunda mahsur kalan vatandaşlar 5,5 saat sonra kurtarıldı
Erzurum-Bingöl karayolunda mahsur kalan vatandaşlar 5,5 saat sonra kurtarıldı
Kar ve tipinin gece saatlerinde ulaşıma kapadığı Erzurum-Bingöl karayolunda mahsur kalan vatandaşlar 5 buçuk saat sonra kurtarıldı. Kar ve tipi dolayısıyla birçok güzergahın ulaşıma kapandığı Erzurum´da hastaların imdadına kar üstü araçlar yetişti.
Gençleşmenin yeni sırrı; İple yüz germe
Gençleşmenin yeni sırrı; İple yüz germe
Medikal Estetik Hekimi Doktor Jale Şenyurt, güzellik ve estetik dünyasındaki trendlerin her gün değiştiğini belirterek, “Genç kalmak ve daha genç görünmek de şüphesiz ki herkesin ortak hayalidir. Son yıllarda ameliyatsız iple yüz germe yöntemi bu hayale kavuşmanın kolay yollarından biridir” dedi.
Üç büyükler ikinci yarı 30 bin kilometre yol yapacak!
Üç büyükler ikinci yarı 30 bin kilometre yol yapacak!
Spor Toto Süper Lig´in ikinci devresinde Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray, deplasman maçları için 30 bin 90 kilometre yol yapacak. İkinci yarı en uzun deplasman yolculuğunu ise 12 bin 362 km ile Beşiktaş katedecek.
‘DENEYAP´ Erzurum´da açılıyor
‘DENEYAP´ Erzurum´da açılıyor
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmek amacıyla yürüttüğü ‘DENEYAP´ projesi tüm Türkiye´ye yayılacak.
Otizmli öğrencilerden B.B Erzurumspor´a moral ziyareti
Otizmli öğrencilerden B.B Erzurumspor´a moral ziyareti
Süper Ligde ikinci yarı hazırlıklarını sürdüren Büyükşehir Belediye Erzurumspor´da, dünkü antrenman sürpriz bir ziyarete sahne oldu.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları