Erzurum´da kontenjan gündemi
Türkiye Dil ve edebiyat Derneği Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş, her şehirde üniversite açılmasının ve üzerinde ciddi bir çalışma yapılmadan bölümlerde kontenjan artışına gidilmesinin önemli sorunları da beraberinde getirdiğini belirtti.
Tarih: 21.9.2018 08:45:26/ 1818okunma / 0yorum

 

Nesrin Çetinkaya

Gazeteniz GÜNEBAKIŞ´ın manşetten gündeme taşıdığı “Atatürk Üniversitesi´nin bazı bölümleri kontenjanda sıfır çekti” haberini, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş yorumladı.  Ertaş, kontenjan düşüşünü iki ana nedene bağladı. Ertaş, “Atatürk üniversitesinde kontenjan sayısındaki düşüşün iki ana nedeni var: Bunlardan bir tanesi her şehre üniversite açılması. İkinci neden ise şehir ve ülke gerçekleriyle bilim dünyasında ihtiyaç analizi yapılmadan, öğrencilerin talepleri gözlemlenmeden bölümlerin kontenjan artırması veya bunu ikinci öğretim olarak da açmaları. Bu iki neden kontenjanların boş kalmasının temel nedenidir.” dedi.

‘KONTENJAN FAZLALIĞI EĞİTİM KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR´

Üniversitelerde açılan kontenjan fazlalığının eğitim kalitesini düşürdüğünü ifade eden Ertaş, “Üniversite ve bölgenin ihtiyaçları analiz edilmeden açıldığında veya var olan üniversitelerde yine o bölgenin, yerin, ülkenin gerçekleri dikkate alınmadan bir bölüm açıldığında bu bölümlerin aslında öğrenciler tarağından çok fazla rağbet edilmediğini görüyoruz.  Çünkü artık her şehirde, neredeyse birden çok üniversite var. Bu üniversiteler ihtiyacın üzerinde kontenjanla öğrenci alıyor. Mesela, bir bölüm 40 öğrenci alacakken 80 öğrenci alıyor, bir de bunun ikinci öğretimini açıyor ki oluyor 160. Aldığımız bazı duyumlara göre YÖK,  üniversitelerin bildirdiği kontenjandan daha fazlasını verebiliyor. Yani YÖK´ün de burada müdahalesi söz konusu.Kontenjan fazlalığı eğitim kalitesini düşürüyor. Bundan 15-20 sene evvel çok nitelikli öğrencilerin okuduğu bölümlere çok niteliksiz öğrenciler giriyor.  Çünkü kontenjanların artması, puanların düşmesi daha çok kişinin üniversite okuması demek.  Niteliksizlik aynı zamanda bilimin ölmesi demek.  Şu an üniversite hocalarının bir çoğu, -kimse kusura bakmasın- sadece öğretmenlik yapıyor. Gündüz derse giriyor, akşam derse giriyor; kitap okumaya, laboratuvarda araştırma, inceleme yapmaya fırsatları yok, bilimsel bilgi üretme gibi konularda büyük bir eksiklik var. Bunun nedeni de kontenjan fazlalığıdır. Çok derse girmek öğretim üyesini bilimden uzaklaştırıyor.” diye konuştu.

ERZURUM´DA Kİ ÜNİVERSİTELERİN KENDİSİNİ GÖZDEN GEÇİRMESİ LAZIM

Türkiye ve Erzurum genelindeki üniversitelerin kendisini gözden geçirmesi gerektiğine dikkat çeken Ertaş, “Erzurum´da bir Atatürk Üniversitesi, bir de Erzurum Teknik Üniversitesi var. Her iki üniversitemizde de benzer bölümler var. Benzer bölüm olduğu için kontenjanda çok var demektir. Birinci öğretimlerin yanına bir de ikinci öğretimleri koyarsak sayı dörde katlanıyor.  Fakat hem şehrin nüfusu belli, hem değir şehirlerden Erzurum´a gelen öğrenci sayısı azalmış; artık Erzurum´daki öğrenci de Erzurum´da okumak istemiyor. Bende bu durumu destekliyorum; öğrenci bari üniversiteyi dışarda okuyarak dış dünyayı tanısın, hep anne-babasının dizinin dibinde okumakla olmaz. Bu şöyle bir kötü tablo ortaya çıkarıyor: “İsraf”.  İhtiyaçtan fazla kontenjan açıldığında bazı bölümlerde öğretim üyesi sayısı öğrenciden fazla oluyor. Bu durumda ciddi bir israf söz konusu oluyor. Hoca var, yeterli donatım var, malzeme var; fakat öğrenci yok. Bu çok acı bir tablo. Bu nedenle Türkiye ve Erzurum genelindeki üniversitelerin kendisini şöyle bir gözden geçirmesigerekiyor” ifadelerine yer verdi.

NİTELİKSİZ BÖLÜMLERE GELEN ÖĞRENCİ ŞEHİR EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAZ

Ertaş, kontenjan belirlemeyi şehir ekonomisi açısından değerlendirerek sözlerini şöyle sürdürdü; ‘Kontenjan belirlemeyi şehre ekonomik destek olalım kriteri ile yaparsanız olacağı da budur. Niteliksiz bölümlere şehir içinden veya dışından gelen öğrenci çok fazla katkı sağlamaz. Ama öğrenci sayısı az olur, bölüm puanları yüksek olur ve dışarıdan gelen öğrenci sayısı artarsa ancak o zaman şehrin ekonomisine katkı sağlanabilir. Yani nicelik her zaman kârlılık demek değildir, bunu şehir ekonomisi açısından söylüyorum. ”

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Doğu Anadolu´da Sibirya soğukları
Doğu Anadolu´da Sibirya soğukları
Kar yağışının ardından Sibirya soğuklarının etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi´nde Erzurum´un Tekman ilçesi sıfırın altında 24 derece ile Türkiye´nin en soğuk yerleşim birimi oldu.
Erzurum kasım 2018 kredi verileri açıklandı
Erzurum kasım 2018 kredi verileri açıklandı
TBB 2018 yılı Kasım ayı nakdi kredi iller dağılım sonuçlarını açıkladı. Erzurum´da 8,7 milyar TL tutarında kamu bankası, 2.9 milyar TL tutarında özel banka, toplamda ise 11,7 milyar tutarında nakdi kredi kullanımı gerçekleşti
Erzurum 2018´i 2´inci sırada tamamladı
Erzurum 2018´i 2´inci sırada tamamladı
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 2018 yılı ibrazında ödenen çek verileri iller dağılımını paylaştı. Erzurum zamanında ödenen çek sayısı yüksekliği bakımından 2018 yılını Van´ın ardından 2´inci sırada tamamladı
Erzurum´da 2018´de 8 bin 903 konut satıldı
Erzurum´da 2018´de 8 bin 903 konut satıldı
TÜİK 2018 yılı Erzurum Konut Satış istatistiklerini açıkladı
Erzurum´da kar ve fırtına etkili
Erzurum´da kar ve fırtına etkili
Erzurum´da gece başlayan ve aralıksız devan eden kar yağışı sonrası ken merkezinde metrelerce yükseklikte kar birikintisi oluştu.
Erzurum´da 36 Saatlik Kar Esareti Sona Erdi
Erzurum´da 36 Saatlik Kar Esareti Sona Erdi
Erzurum- Bingöl Karayolu´nda ulaşımı durduran kar fırtınası nedeniyle geçişlerine izin verilmeyerek Çat ilçesinde bekletilen 8´i otobüs 130 araçta bulunan yaklaşık 600 kişi, 36 saat süren kar esaretinin ardından AFAD ekiplerinin kontrolü altında Erzurum merkeze ulaştı.
“Kuran´ı anlamak ve Yaşamak” konferansı
“Kuran´ı anlamak ve Yaşamak” konferansı
Erzurum İl Müftülüğü tarafından Erzurum İl Müftülüğü konferans salonunda, “Kuran´ı anlamak ve yaşamak” konulu bir konferans tertip edildi.
İmzalar atıldı...
İmzalar atıldı...
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen ve yerelde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından koordine edilen Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında 2019 yılında uygulanmasına karar verilen Erzurum Tekstilkent, Mobilya Sektörü İnovasyon ve Teknoloji Merkezi, 2.OSB Doğalgaz ve Su Altyapısının Oluşturulması isimli üç projenin sözleşmeleri imzalandı.
Tenis şampiyonlarına ödül
Tenis şampiyonlarına ödül
Erzurum´da yapılan Okullar arası Tenis İl Birinciliğinde madalya kazanan sporculara ödülleri verildi.
Öğrenciler dikkat eksikliğini ata sporu okçuluk ile yeniyor
Öğrenciler dikkat eksikliğini ata sporu okçuluk ile yeniyor
Erzurum´un Pazaryolu ilçesinde Hasan Basri Demir Bağ Çok Programlı Anadolu Lisesi, öğrencilerinin dikkat eksikliğini ata sporu olan okçuluk ile yeniyor.
Bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat
Bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat
Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat çekerek, “Annelerin beslenme durumu ile değişmeyen anne sütü konsantrasyonunda zaten var olan bazı besin öğeleri vardır. Bunlar öncelikle kalsiyum, çinko, fosfor, protein ve kaloriler gibi bebek büyümesi ile ilişkili besinlerdir.” dedi.
Diş problemleri kötü intibaya sebep oluyor
Diş problemleri kötü intibaya sebep oluyor
Estetik Diş Hekimi Doktor Efe Kaya, diş problemlerinin kötü intibaya sebep olduğunu söyledi.
Uzman estetisyen yılın güzellik sektörü girişimci ödülünü aldı
Uzman estetisyen yılın güzellik sektörü girişimci ödülünü aldı
Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Gelin Damat Dergisi 2018 Ödül Töreninde Uzman Estetisyen Neslim Güngen Yılın Güzellik Sektörü Girişimci Kadın Ödülünü aldı.
Göz kapak düşüklüğü yüz ifademizi etkiliyor
Göz kapak düşüklüğü yüz ifademizi etkiliyor
Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, göz kapak düşüklüğünün yüz ifadesini etkilediğini söyledi.
Mahsur kalan yolcular belediye ekiplerince kurtarıldı
Mahsur kalan yolcular belediye ekiplerince kurtarıldı
Erzurum´da etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle mahsur kalan yolcular Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Çat Belediyesi ekiplerince kurtarıldı.
Özel sporcu Kadir Telli´den büyük başarı
Özel sporcu Kadir Telli´den büyük başarı
Özel Sporcular Türkiye Kayak Şampiyonasında, Malatya Turgut Özal Özel Çocuklar Spor Kulübü´nün sporcusu Kadir Telli, Büyük Erkekler Alp Disiplininde Türkiye Şampiyonu oldu.
Erzurum-Bingöl karayolunda mahsur kalan vatandaşlar 5,5 saat sonra kurtarıldı
Erzurum-Bingöl karayolunda mahsur kalan vatandaşlar 5,5 saat sonra kurtarıldı
Kar ve tipinin gece saatlerinde ulaşıma kapadığı Erzurum-Bingöl karayolunda mahsur kalan vatandaşlar 5 buçuk saat sonra kurtarıldı. Kar ve tipi dolayısıyla birçok güzergahın ulaşıma kapandığı Erzurum´da hastaların imdadına kar üstü araçlar yetişti.
Gençleşmenin yeni sırrı; İple yüz germe
Gençleşmenin yeni sırrı; İple yüz germe
Medikal Estetik Hekimi Doktor Jale Şenyurt, güzellik ve estetik dünyasındaki trendlerin her gün değiştiğini belirterek, “Genç kalmak ve daha genç görünmek de şüphesiz ki herkesin ortak hayalidir. Son yıllarda ameliyatsız iple yüz germe yöntemi bu hayale kavuşmanın kolay yollarından biridir” dedi.
Üç büyükler ikinci yarı 30 bin kilometre yol yapacak!
Üç büyükler ikinci yarı 30 bin kilometre yol yapacak!
Spor Toto Süper Lig´in ikinci devresinde Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray, deplasman maçları için 30 bin 90 kilometre yol yapacak. İkinci yarı en uzun deplasman yolculuğunu ise 12 bin 362 km ile Beşiktaş katedecek.
‘DENEYAP´ Erzurum´da açılıyor
‘DENEYAP´ Erzurum´da açılıyor
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirmek amacıyla yürüttüğü ‘DENEYAP´ projesi tüm Türkiye´ye yayılacak.
Otizmli öğrencilerden B.B Erzurumspor´a moral ziyareti
Otizmli öğrencilerden B.B Erzurumspor´a moral ziyareti
Süper Ligde ikinci yarı hazırlıklarını sürdüren Büyükşehir Belediye Erzurumspor´da, dünkü antrenman sürpriz bir ziyarete sahne oldu.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
Salatalık bir sebze değil, meyvedir.

İlginç Bilgiler 8
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları