YSK seçim takvimini açıkladı 31 Mart 2019´da
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Mahalli İdareler Seçimleri´nde aday olabilmek için kamu görevlilerinin 1 Aralık Cumartesi günü saat 17.00´ye kadar görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiğini bildirdi.
Tarih: 27.10.2018 10:28:33/ 2323okunma / 0yorum

 

GÜNEBAKIŞ

YSK´nın konuya ilişkin Resmi Gazete´de yayımlanan kararında, 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun´un 8. maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Mahalli İdareler Seçimleri 5 yılda bir yapılır. Her seçim döneminin 5. yılındaki 1 Ocak günü seçimin başlangıç tarihidir. Aynı yılın mart ayının son pazar günü oy verme günüdür." hükmüne istinaden Mahalli İdareler Seçimleri´nin 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacağı belirtilerek, seçimlerde aday olabilmek için kanun gereği çekilmesi veya görevlerinden ayrılması gerekenlerin çekilme veya görevlerinden ayrılma isteğinde bulunma tarihlerinin belirlenmesi için yapılan çalışmaların tamamlandığı belirtildi.

Kararda, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu´nun "Adaylık için görevden çekilmesi gerekenler" başlıklı 18. maddesi uyarınca 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri´nde aday olabilmek için kamu görevlileri, siyasi parti il, ilçe yöneticileri, subay ve astsubaylar ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların seçimin başlangıç tarihinden 1 ay önce görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiği sonucuna varıldığı bildirildi.

2839 sayılı kanunun 18. maddesinde, görevden ayrılması gerekenler ile ilgili genel kurala yer verildiği, Mahalli İdareler Seçimleri´ne katılacaklar açısından istisnaların 2972 sayılı kanunun 17. maddesinde sayıldığı belirtilen kararda, "İstisna hükmünde kendilerine yer verilmediğinden görev yaptıkları yerden aday adayı olmak isteyen siyasi partilerin il, ilçe teşkilatlarının yönetim kurulu başkan ve üyelerinin de istifa etmeleri gerekmektedir." Denildi.

"Aday olmak isteyen hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, subay ile astsubaylar, siyasi partilerin il, ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların en geç 1 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 17.00´ye kadar görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiğine karar verildi.

Kanunun 19. maddesinde yer alan görevden ayrılmaya ilişkin hükümlerin uygulanması, kamu görevlilerinden emeklilik dilekçesi verip aday olacakların en geç 1 Aralık 2018 Cumartesi tarihinden geçerli olmak üzere emeklilik isteğini belirten dilekçelerini en geç 1 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 17.00´ye kadar vermeleri gerektiği kararlaştırıldı.

Görev yaptıkları yerden aday olmak isteyen siyasi partilerin il, ilçe yönetim kurulu başkan ve üyelerinin de en geç 1 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 17.00´ye kadar istifa etmeleri gerektiğine ve istifa etmelerine ilişkin esas ve usullerin 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu´nun 40. maddesi uyarınca belirlenmesine karar verildi."

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: seçim takvimini açıkladı Mart 2019
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ASKOM toplantısı Erzurum´da yapıldı
ASKOM toplantısı Erzurum´da yapıldı
.
UCİM´den DAGC´ye ziyaret
UCİM´den DAGC´ye ziyaret
Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM), Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyetini (DAGC) ziyaret etti.
55. Kütüphaneler Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı
55. Kütüphaneler Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı
Her yıl Mart ayının son Pazartesi günü kutlanmaya başlanan Kütüphaneler Haftasının 55. si bu yıl 25 Mart 2019 ile 31 Mart 2019 tarihleri arasında okuma oranını yaygınlaştırmak temasıyla kutlanmaya başlandı.
Doğu Anadolu buz tuttu: Ardahan eksi 12
Doğu Anadolu buz tuttu: Ardahan eksi 12
Doğu Anadolu Bölgesi´nde kar yağışının ardından soğuk hava etkisini artırdı. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 12 dereceyle Ardahan´da ölçüldü.
Devlet korumasındaki çocuklardan şehitliklere ziyaret
Devlet korumasındaki çocuklardan şehitliklere ziyaret
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Nene Hatun Çocuk Evleri Sitesi, Atatürk Çocuk Evleri Sitesi ve Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezinde kalan çocuklar Erzurum´daki değerler eğitimi kapsamında şehitlikleri ziyaret ederek, şehitler için dua ettiler.
En eğlenceli hukuk dersi
En eğlenceli hukuk dersi
Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri köy okulunda ki öğrencilere gönüllü rehberlik yaptı.
Aman dikkat!
Aman dikkat!
Gözlük piyasasında satışı iyice artmış durumda olan korsan ürün, hem sağlığını hiçe sayıyor hem de ülke ekonomisine zarar veriyor.
Düğün salonlarına denetim şart!
Düğün salonlarına denetim şart!
Erzurum´da hizmet veren berber ve kuaförler, düğün salonlarının yaptığı kampanyalardan dolayı oldukça mağdur durumda olduklarını belirterek ‘Denetim şart´ dediler.
Türkülerde bile ismi geçiyordu ama...
Türkülerde bile ismi geçiyordu ama...
Geçmiş günlerde evlerin, mutfakların vaz geçilmezi olan elekler artık ismi bile bilinmiyor. Hatta bazı türkülere konu bile olmuştu.
Büyükşehir´den turizm atağı
Büyükşehir´den turizm atağı
Erzurum Büyükşehir Belediyesi İran´dan Türkiye´ye giriş yapan İranlı turistleri kurduğu özel ekiple Gürbulak Sınır Kapısı´nda karşılıyor. Aralarında Farsça konuşan tercümanların da bulunduğu turizm ekibi İranlı turistlere Farsça dilinde hazırlanan Erzurum´un tanıtım kitapçığı ve diğer materyalleri takdim ediyor.
Büyükşehir´de toplu iş sözleşme sevinci
Büyükşehir´de toplu iş sözleşme sevinci
Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve HAK-İŞ Konfederasyonu´na bağlı Hizmet-İş arasında iki yıllık toplu iş sözleşmesi imzalandı. Buna göre işçi maaşlarında 2019 yılı için yüzde 21, 2020 yılı için de yüzde 10 artı enflasyon farkı oranında artış yapılacak.
Erzurum beyaza büründü
Erzurum beyaza büründü
Erzurum´da yaşayanlar, pazar sabahına kar sürpriziyle uyandı. Kent merkezinde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı.
Başkan Demir, Hayvan Hastanesi´ni ziyaret etti
Başkan Demir, Hayvan Hastanesi´ni ziyaret etti
Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi´nin ‘Buzağılar Ölmesin´ projesinin DAP İdaresi tarafından desteklenmesiyle buzağı ölümlerinin yüzde 80 azaldığı bildirildi. Sonucu memnuniyetle karşıladığını ifade eden DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, “Daha önceki yıllarda yüzde 70 ölülük oranı varken, mevcut olan bu altyapının iyileştirilmesiyle bu oran yüzde 20´ye düşürülmüş. Bu gerçekten büyük bir başarıdır” dedi.
İspir karla uyandı
İspir karla uyandı
Erzurum´un İspir ilçesinde kar yağışı cadde ve sokakları beyaza büründürdü.
Kar kalınlığı 7 metreyi buldu
Kar kalınlığı 7 metreyi buldu
Kış aylarında kar ve tipi dolayısıyla kapanan Erzurum-Tekman arasındaki dağ yolunun yeniden ulaşıma açılması için ekipler çalışma başlattı.
DAİB Başkanı Ethem Tanrıver´e ödül
DAİB Başkanı Ethem Tanrıver´e ödül
EkoAvrasya 2019 Hizmet Ödülleri Ankara´da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan´ın da ödül aldığı gecede DAİB Başkanı Ethem Tanrıver de ödüle layık görüldü.
Yönetmen Mustafa Karadeniz, Atatürk Üniversitesi´nde
Yönetmen Mustafa Karadeniz, Atatürk Üniversitesi´nde
Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen 15.Uluslararası Kar Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerde yönetmen Mustafa Karadeniz, öğrencilerle buluştu.
Oltu Taşına Mardin Telkârisi işlenecek
Oltu Taşına Mardin Telkârisi işlenecek
MÜSİAD Erzurum Şube Başkanı Fuat Demir, Oltu taşına Mardin telkârisi ile işlenerek yeni çok güzel takılar ortaya çıkacağına vurgu yaptı.
Çakır´dan Erzurumspor uyarısı
Çakır´dan Erzurumspor uyarısı
Anadolu Basın Birliği (ABB) Erzurum Şube Başkanı Mehmet Musa Çakır, bazı kesimlerin Erzurumspor aleyhinde bir takım karalama kampanyalarına giriştiklerini hatırlattı.
Başkan Oral´a büyük görev
Başkan Oral´a büyük görev
Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Altyapı Danışma Kurulu (TADAK) üyeliğine TOBB´u temsilen görevlendirildi.
Ölçü aletleri cezalarında alt ve üst limit getirildi
Ölçü aletleri cezalarında alt ve üst limit getirildi
Erzurum Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından Ölçüler ve Ayar kanununda yapılan değişiklikler hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
Salatalık bir sebze değil, meyvedir.

İlginç bilgiler 7
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları