ŞİRKET KURMAK KOLAYLAŞIYOR!!!
Tarih: 5.2.2018 08:00:53 / 856okunma / 0yorum
Osman Turan DURMUŞ

 

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, ekonomik ortamın iyileştirmesi amacıyla hazırlanan 93 maddelik reform yasa paketini açıkladı. 

 

Pakette yer alan düzenlemelerden biri de şirket kuruluşlarının kolaylaştırılması…

 

Bu kapsamda şirket kurmak isteyenler, Ticaret sicil müdürlüklerine gitmesi yeterli olacak. Böylece düzenleme öncesinde 7 işlemden sonra kuruluş gerçekleştirirken, tek merciden tek işlemle şirket kurulabilecek, üstelik %25 sermaye blokajına da gerek kalmayacak. Ayrıca vergi dairesinin yoklama tutmasını beklemek te gerekmeyecek.

 

Şirket kuruluşunda bürokrasinin azalması ne kadar iyi değil mi? Zaten sırf bu bürokrasiden dolayı kimse şirket kurmuyordu!

 

Bence yine yanlış yapıyoruz…

 

Bürokrasinin azalması güzel bir şey buna diyecek bireyimiz yok ancak nicelik ve nitelik konusunda sıkıntılarımız devam ettiği sürece ister 3 güne kur şirketini, istersen 10 dakikaya…

 

Mevcut yasamızda Limited şirket başlangıç sermayesi olarak 10.000,00 TL öngörülmüş durumdadır. Şirket kuruluş işlemindeki masrafları sıfıra indirdiğimizi varsayalım. Fiilen 10.000 TL si olup olmadığını da bilmediğimiz biri şirket sahibi oldu. Daha doğrusu bir birkaç evrak içeren dosya sahibi oldu. Bu şirketi kuranın ticaret yapmak için fiilen sermayesi yoksa, bilgi birikim, tecrübesi v.b. yoksa bu dosya içerisindeki şirketine ait evraklarla ne yapacaktır…

 

Bir şirket kurulmadan amacına ulaşıp ulaşmayacağını bilmek tabi ki mümkün değildir. Ancak devlet, koyduğu kanun ve bir takım standartlarla kurulacak şirketlerin sürekliliklerini veya faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini artırabilir.

 

Günümüz şartlarında 10.000,00 TL sermayesi olan bir şirketin bu sermaye ile amacına ulaşabileceği düşünülemez. Durum böyleyken sermaye dışında da herhangi bir maddi standart düzenlenmemiş şirket kuruluşunun kolaylaştırılması ekonomiye, istatistiki bir yansıma dışında ne faydası olacaktır.

 

Tacir, ticari bir işi sürekli olarak yapan ve onu meslek edinen, bu faaliyeti bir düzen içerisinde meslek ve sanatının gereklerine göre yapan gerçek veya tüzel kişilerdir. 

 

Ticaret kanunumuzun 18. Md. Sinin 2. Fıkrasında “Her tacirin, ticaretine ait bütün faaliyetlerinde basiretli bir iş adamı gibi hareket etmesi gerekir.” Denmektedir.

 

Yani her tüccar yaptığı işin sonunu; gören, anlayan, bir iş adamı gibi hareket etmek zorundadır.

 

Bu saydığımız hükümler tacir sıfatı kazanmış insanların hukuki ve cezai sorumluluklarının ne kadar fazla olduğunu da göstermektedir.

 

Asıl olan şirket kurmak değil, kurulan şirketlerin amacını gerçekleştirebileceği, faaliyetlerinin sürekliliğini sağlayacağı yasal ve iktisadi düzenlemeler yapmaktır. Yoksa bir işi kolaylaştırmak her zaman başarı getirmez belki de telafisi zor sonuçlar ortaya çıkarabilir.

 

Bu istenmeyen sonuçların ortaya çıkmaması için bölgesel, ulusal ve evrensel gerçeklikleri nazara alan düzenlemeler yapma noktasında hareket edilmesi gerektiğini düşünmekteyim.

 

Hepinize hayırlı haftalar dilerim…

Anahtar Kelimeler: ŞİRKET, KURMAK, KOLAYLAŞIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
ZORUNLU MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ (19 Şubat 2018 - Pazartesi)
PARA! PARA! PARA! (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
GENEL MÜDÜRLÜK! (15 Ocak 2018 - Pazartesi)
ASGARİ ÜCRET (08 Ocak 2018 - Pazartesi)
ÜZERİMİZE VAZİFE! (01 Ocak 2018 - Pazartesi)
AİLE ŞİRKETLERİ –FİNAL- (25 Aralık 2017 - Pazartesi)
AİLE ŞİRKETLERİ -3- (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
AİLE ŞİRKETLERİ -2- (11 Aralık 2017 - Pazartesi)
AİLE ŞİRKETLERİ -1- (04 Aralık 2017 - Pazartesi)
TÜRKİYE´NİN KALKINMASI ÜLKÜSÜ! (06 Kasım 2017 - Pazartesi)
KLASİK AMA GERÇEK! EĞİTİM ŞART! (30 Ekim 2017 - Pazartesi)
AKLIMIZDAKİ SORULAR (23 Ekim 2017 - Pazartesi)
Sayfa:
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları