TARİHİ ESER KORUMA ALTINA ALINSIN

Erzurum’un en eski tarihi kapılarından biri olan Kavak Kapının üstündeki otlar kimliği belirsiz kişiler tarafından yakıldı.

Tarih: 18.09.2023 20:01 Güncelleme: 18.09.2023 20:01

www.erzurumgunebakis.com/ Rabia Aslan Karakaş 

Kavak Kapının üstündeki otların yakılmasına tepki gösteren vatandaşlar, Kavak Kapının tinercilerin ayyaşların meskeni olduğunu tarihi esere sahip çıkılması gerektiğini söylediler.

 Vatandaşlar,” Erzurum’un eski tarihi kapılarından bir olan kavak kapıda gün geçmiyor ki olay olmasın. Her gün bu yerde bir olay yaşanıyor. En son burada yaşanan olay bu yerin otlarının yakılması oldu. Kavak Kapının tinercilerin ayyaşların meskeni haline geldi. Yetkililerimizin bu yerle alakalı biran evvel çalışma başlatması gerekir. Tarihi eser olan bu yeri koruma altına alması lazım. “

İnsanların Eski Gibi Tarihi Eserlere Karşı Duyarlılıkları Yok. 

Vatandaş,”Tarihi eserlere daha çok ilgi göstermemiz gerekir, Kültür Bakanlığı’ndan ışık bekliyoruz. Bir süredir bu vaziyette duruyor. İçler acısı tabii işte gördüğümüz gibi çok güzel bir tarihi eser bırakmışlar ama sahip çıkamadık. Buradan yetkililerden yardım istiyoruz. Madde bağımlılarının yatağı oldu, onları da kovalamaktan yorulur hale geldik. Artık ne yapacağımızı şaşırdık. Eğer koruma altına aldıysa devlet korusun.”

Tarih Yalanla Dolanla Yazılamaz

Köklü bir kültüre sahip olmayan milletler ise, tarih sahnesinden silinmeye mahkûm olduğunu ifade eden vatandaşlar, Türk Milleti, kökü tarihin derinliklerine uzanan güçlü ve köklü bir kültüre sahip nadir milletlerden biri olduğunu dile getirdiler.

Vatandaşlar,” Bu gerçekten çok üzücü bir durum; atalarımızın bize bıraktığı bu zengin mirasın, gelecek nesillerimize aktarılması gerekmektedir. Biz bu tarihi eserimizi çocuklarımıza ve gelecek nesillere aktarmamız gerekmektedir. Kalıcı kültüre sahip milletlerin maddî ve manevî tüm değerleri, kendisinden sonra gelen nesillere de intikal eder. Köklü bir kültüre sahip olmayan milletler ise, tarih sahnesinden silinmeye mahkûmdurlar. Türk Milleti, kökü tarihin derinliklerine uzanan güçlü ve köklü bir kültüre sahip nadir milletlerden biridir. Tarih yalanla dolanla yazılamaz, kendi tarihimizin belgelerini korumak için ise ulusça daha özverili davranmalıyız.”