Erzurumda arıcılıktan para kazanmanın birçok yöntemi var!
Erzurum iklim koşulları sayesinde her bölgesinde arıcılık yapılabilecek bir coğrafyaya sahip!
Tarih: 30.10.2019 07:26:57/ 1068okunma / 0yorum

-ÖZEL-

Erzurum + Arıcılık = Para

Sinan AYDIN

 

Erzurum´da arı yetiştiriciliği (arıcılık) yaparak para kazanmak için oldukça elverişli özelliklere sahip iller arasında ilk sırada yer alıyor. Arı, çoğumuz için etrafımızdaki en ufak hareketleri bile büyük korkulara sebep olabilirken, bazılarımız için verdikleri enerji dolu mucizevi yiyecekle ekmek kapısı olarak bilinmekte. Arı yetiştiriciliği son zamanlarda eskiye nazaran popülerliğini kaybetse de hala bazı bölgeler için önemli geçim kaynakları arasında. Erzurum ve Rize bölgesi, arıcılık için son derece elverişli bölgeler arasında yer alıyor. Bu yörelerde her ne kadar babadan oğula geçen bir kültürün parçası olarak öğrenilse de, açılan halk eğitim kurslarıyla toplumun geneli bu konuda bilgilendirilmeye çalışılıyor. Çünkü Erzurum iklim koşulları sayesinde her bölgesinde arıcılık yapılabilecek bir coğrafyaya sahip! Yani Erzurum arıcılık yaparak para kazanmak hususunda oldukça elverişli özelliklere sahip.

Peki, arıcılık yaparak para kazanmak hakkında ne kadar çok şey biliyorsunuz? Herkes arıcılık yapabilir mi? Arıcılık yaparak ne kadar para kazanılır? Tüm bu soruların cevabını, paratic.com araştırarak verdi. Erzurum´da arıcılıktan para kazananlar ve arıcılıkta uygulanan yöntemler, şöyle sıralandı:

 

Arıcılık Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler Uygulanır?

 

Öncelikle bu işin, öyle önüne gelen herkesin yapabileceği bir iş olmadığını belirtmeliyim. Bu işten para kazanabilmek için konu hakkında ayrıntılı araştırma yapmalı ve bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca arıcılığın çıraklık, kalfalık ve ustalık olarak aşama aşama öğrenilecek bir iş olduğunu bilmelisiniz. Çıraklıkta bir arı hakkında gerekli bilgiye sahip olmanız en temel kurallardan biridir. Ayrıca arıcılığın çıraklık, kalfalık ve ustalık yetiştiricisinin yanında çalışın demiyorum. Bu iş için açılmış kurslara katılarak, etrafınızdaki tecrübeli arıcılardan bilgi alarak ve internetten detaylı araştırma yaparak çıraklığa ilk adımınızı atmış olursunuz.

Ardından bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız, ilk etapta az sayıda koloniyle arı yetiştiriciliği yapmanızı öneririm. Bu şekilde, işin tüm inceliklerini öğrenirken, sermayenizi ve emeğinizi de çok fazla riske etmemiş olursunuz. Sonuçta 30 koloni arıya bakmak ile 100 koloni arıya bakmak arasında dağlar kadar fark vardır, değil mi? Hatta kendinizi sağlama almak sizin için çok önemliyse, sadece birkaç kovanın bakımını üstlenerek, bu işin altından kalkıp kalkamayacağınıza karar verebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem bazılarının temel kazanç kapısı olsa da bazıları için ek gelir elde ettikleri bir hobi olarak uygulanmaktadır. İşte bu nedenden dolayı, arıcılığı ne amaçla yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.


Gezginci (Mobil) Arıcılık Yaparak Para Kazanmak

 

Gezginci arıcılığın sabit arıcılığa göre daha fazla kazanç getirdiğini söyleyerek ayrıntıları anlatmaya başlayayım. Öncelikle gezginci arıcılık nedir, bunu inceleyelim. Aslına bakarsanız, gezginci arıcılığın ne olduğunu adına bakarak da anlayabilirsiniz. Biliyorsunuz, arıcılığın altın kurallarından bir tanesi kolonilerin bölgesinde yeterli bitki örtüsünün ve ballı çiçeklerin bulunmasıdır. İşte bu bölgelerdeki çiçekler azaldıktan sonra, arıların bal yapmaya devam edebilmesi için kolonilerin taşınmasına gezginci arıcılık denmektedir. Elbette gezginci arıcılar kafalarının estiği zamana göre bir yerlere taşınmıyorlar. Bunun için önceden plan yapıp, hangi bölgede hangi çiçek türlerinin olduğunu, bunların en verimli zamanlarını değerlendirerek ilgili kuruluşlardan izin alıyorlar. Sonuçta, arıcılık yaparak para kazanmanın yollarından bir tanesi de kovanlarınızı sırtlanıp bu küçük mucizelerinizle birlikte yeni yerlere doğru yola çıkmanız olacaktır.


Organik Bal Üretimi Yaparak Para Kazanmak

 

Evet, balın bir şifa kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz. Tabii günümüzde her şeyin sahtesinin yapıldığı düşünülürse, baldan ziyade organik balların ne kadar önem taşıdığını anlayabilirsiniz. Gelelim, bu iş hakkında bilmeniz gerekenlere. Öncelikle şunu söyleyeyim, organik bal üretimi yapmak istiyorsanız, bunun için uygun koşulları sağlamalısınız. Bu koşullar, nektar kaynağı, ısı süreci, arıların bal bulma alanları, arıların yönetimi, bal çıkarma süreci, ambalaj malzemeleri gibi faktörleri içine alır. Zaten bu koşulları sağlayamadığınız takdirde, balınız yapılan testlerden geçemeyecek ve organik sertifikasını alamayacaktır.

Diğer taraftan, sertifikasını aldığınız organik ballarınızı ister kendi etiketinizle satar isterseniz de büyük markalara pazarlayabilirsiniz. Çünkü çoğu küçük arıcı, ürettiği balları büyük firmalara satmayı tercih etmektedir. Sonuçta organik bal üretiminin kazancı yüksek olabilir ama aynı derecede titizlik ve özenli çalışma istediğini de hesaba katmalısınız.


Paket Arıcılık Yaparak Para Kazanmak

 

Arıcılık yaparak para kazanmak hususunda paket arıcılıktan da bahsetmek istedim. Öncelikle paket arıcılık kavramı ile ilk kez karşılaşanlar için şu açıklamayı yapayım. Bu iş, Akdeniz ve Ege gibi mevsimin daha erken başladığı yerlerde üretilen bal arılarının, Doğu Anadolu ve Kuzey bölgeleri gibi mevsimin daha geç başladığı yerlere özel kutular halinde satılması olarak tanımlanabilir. Bu kutuların içerisinde bir ana arı ve yeteri kadar işçi arı bulunmaktadır. Öte yandan, paket arıcılık mevsimin geç başladığı bölgelerdeki arı yetiştiricileri için oldukça avantaj sağlamaktadır. Çünkü bu şekilde arıcılar, paketleri ellerine ulaşmadan önce gereken hazırlıkları yapabiliyorlar. Mesela, paket arılarının geliş tarihlerini yoğun çiçek mevsiminden 2-3 ay önceye ayarlıyorlar. Böylece çok daha verimli bir biçimde bal üretimi yapabiliyorlar.


Çiçek Tozu, Arı Sütü ve Polen Üreterek Para Kazanmak

 

Aslına bakarsanız, arı poleni yıllar önce bir güzellik iksiri olarak keşfedildi. Daha sonra ise, arı poleninin her derde deva olan bir şifa kaynağı olduğu anlaşıldı. Hatta bazıları, arı poleninin kanserli hücrelere iyi geldiğini savunmaktadır. Sonuçta arı poleni, birçok yönden insanoğlu için mucizevi bir besindir, diyebilirim. Peki, arı poleni nasıl toplanıyor? Şöyle ki, bu çiçek tozları ya da polenler arılar aracılığıyla kovanlara taşınıyor. Ve kovanda bulunan bu altın değerindeki tozlar, arıcılar tarafından özel tekniklerle toplanıyor. Kısacası, arıcılık birçok yönüyle kazançlı olabilecek bir yöntemdir.


Kimler Arı Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanabilir?

 

Gelelim, bu işin kimler tarafından yapılabileceğine… Yazının başında da belirttiğim gibi, arıcılık yapmak isteyenler, bu iş hakkındaki tüm detayları öğrenmelisiniz. İsterseniz ara ara düzenlenen arıcılık kurslarına katılmayı da deneyebilirsiniz. Sonuçta siz yeter ki öğrenmek isteyin. Mesela, bazıları bu işe bir hobi olarak başlar ve daha sonra usta birer arıcı olup çıkarlar. Diğer taraftan, bu iş için sermayeye ihtiyacınız olacağını da bilmelisiniz. Ama eğer yeterli sermayeniz yoksa devletin arıcılar için sunduğu özel kredilerden faydalanmayı deneyebilirsiniz. Ve devlet kredisi almak istiyorsanız, en az 30 kovan arıyla işe başlamanız gerektiğini de bilin.


Arıcılık Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

 

Aslında, bu sorunun cevabı sizin işinizi ne kadar iyi yaptığınıza bağlı olarak değişecektir. Yani arıları yönetim biçiminiz, kovan sayınız, kaç personelle çalıştığınız, sabit mi yoksa gezginci arıcılık mı yapıyor olduğunuz gibi faktörler kazancınıza direk etki edecektir. Eğer işinizi gerçekten iyi bir şekilde yapıyorsanız, iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca iyi bir verim elde ederseniz, satacağınız kavanoz kavanoz ballardan bal gibi para kazanırsınız!

Öte yandan; bazılarının ağzından “arıcılıkta para yok” gibi sözler duymuş olabilirsiniz. Ancak bu tür bilgilere kulak asmamanızı ve gereken araştırmayı yapmanızı öneririm. Sonuçta her işte iyi kazananlar ve işi batıranlar olacaktır, değil mi? Bu şansa değil planlı çalışmaya ve yeterli bilgi birikimine bağlı olarak belirlenecektir. Yani, arıcılık para kazandırır mı diyecek olursanız, evet kesinlikle kazandırır diyebilirim. Bu iş, en kötü ihtimalle kendini amorti eden bir iş olarak da gösterilebilir.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ticaret Bakanlığı Bütçesinde ‘Erzurum´ gündemi
Ticaret Bakanlığı Bütçesinde ‘Erzurum´ gündemi
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Ticaret Bakanlığı 2020 bütçesi görüşmelerinde Erzurum´la ilgili beklentilerini paylaştı. Aydemir, Erzurum´da İpekyolu Araştırma Enstitüsü kurulması, ilde bir ticaret müzesi açılmasını talep etti.
Oltu Cağ Kebabına danışmalık desteği
Oltu Cağ Kebabına danışmalık desteği
.
Türk SEO uzmanından uyarılar
Türk SEO uzmanından uyarılar
Google Ürün Uzmanları Zirvesi 2019 etkinliği kapsamında Almanya´nın Berlin şehrine davet edilen Seo Uzmanı Celilcan Topçuoğlu, işletmeleri uyararak, “Google Benim İşletmem ile reklam maliyetlerinizi düşürerek daha kolay tanıtım yapabilirsiniz. Ama bunu yaparken de dolandırıcıların tuzaklarına düşmemeye dikkat etmelisiniz.” dedi.
Erzurum patentte farkı açtı
Erzurum patentte farkı açtı
Erzurum patent üretimi yoğunluğu bakımından sergilediği yüksek performansını eylül ayında da sürdürdü.
Erzurum esnafının sözü de çeki de sağlam
Erzurum esnafının sözü de çeki de sağlam
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Ocak- Eylül 2019 dönemi ibrazında ödenen çek verileri iller dağılımını paylaştı.
Erzurum 9 ayda 138 marka üretti
Erzurum 9 ayda 138 marka üretti
TÜRKPATENT 2019 Eylül dönemi marka başvuru verilerini paylaştı. Erzurum´da eylül ayında 18, ocak –eylül ayları arasında ise 138 marka başvurusu kaydedildi. İlden eylül ayında yapılan başvuru sayısı temmuz ayına göre yüzde 5,8 oranında artış kaydetti.
 Erzurum´un yöresel 3 değeri tescillendi
Erzurum´un yöresel 3 değeri tescillendi
Göğermiş peynir, çivil peynir ve kadayıf dolması, TPT tarafından tescillenerek coğrafi işaretli ürünler kervanına katıldı.
BDDK açıkladı! Erzurum borç batağında
BDDK açıkladı! Erzurum borç batağında
Mevduattan daha fazla kredi kullanan illerin başında Siirt, Erzurum ve Kahramanmaraş geliyor.
Hikmet Karaca: Süper marketler mantar gibi çoğaldı
Hikmet Karaca: Süper marketler mantar gibi çoğaldı
‘En büyük sorun piyasalardaki talep daralması´ diyen Erzurum Matbaa-Kırtasiye ve Tabelacılar Odası Başkanı Hikmet Karaca, esnafın sorunlarını sıraladı.
Vali Memiş, TİM Başkanı Gülle´ye tekstilkenti anlattı
Vali Memiş, TİM Başkanı Gülle´ye tekstilkenti anlattı
.
Erzurum´da 10 yılda 1908 şirket kuruldu
Erzurum´da 10 yılda 1908 şirket kuruldu
.
Doğu´da teşvikli yatırım rekabeti
Doğu´da teşvikli yatırım rekabeti
.
Kuzey ilçelerinden istihdam ve üretim seferberliği
Kuzey ilçelerinden istihdam ve üretim seferberliği
Oltu Cağı Et Entegre Kırmız Et ve Parçalama Tesisi Proje Tanıtım toplantısı gerçekleşti
Erzurum´da 5 ayda 2 bin 603 konut satıldı
Erzurum´da 5 ayda 2 bin 603 konut satıldı
.
Avantajlar ülkesi Kazakistan, Türk yatırımcıları bekliyor
Avantajlar ülkesi Kazakistan, Türk yatırımcıları bekliyor
KAZAKİSTAN´da istikrar umut vaad ediyor
Erzurum´un 9 ürünü coğrafi işaret alırken, 7 ürünü de tescil bekliyor
Erzurum´un 9 ürünü coğrafi işaret alırken, 7 ürünü de tescil bekliyor
.
 İşte Erzurum´un 30 Güçlü Yönü!
İşte Erzurum´un 30 Güçlü Yönü!
KUDAKA, Erzurum´un güçlü yönlerini araştırıp 30 madde halinde bir rapor hazırladı.
 Erzurum´un 4 ayda 55 şirket kuruldu
Erzurum´un 4 ayda 55 şirket kuruldu
Erzurum´da Ocak-Nisan döneminde 55 şirket kuruldu, sermayesi ise 17.5 milyon TL oldu.
 Erzurum´un 4 aylık banka kredi verileri açıklandı
Erzurum´un 4 aylık banka kredi verileri açıklandı
.
 Erzurum zamanında ödenen çekler sıralamasında bölge ikincisi
Erzurum zamanında ödenen çekler sıralamasında bölge ikincisi
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Ocak- Nisan 2019 dönemi ibrazında ödenen çek verileri iller dağılımını paylaştı.
Esnaf can suyu bekliyor
Esnaf can suyu bekliyor
.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları