Evinizde depreme karşı önlem alın
Evinizde depremlere karşı bugün bir önlem almaya ne dersiniz? Örneğin; depremde zarar görme riskini azaltmak için, yatağınızı pencereye ve ağır dolaplara uzak şekilde konumlandırın
Tarih: 16.8.2019 08:27:00/ 1177okunma / 0yorum

-BAYRAM ÖZEL-

 

Sinan AYDIN

 

Son olarak bayram arifesinde Denizli´de meydana gelen deprem, ülkemizin deprem gerçeğini bir kez daha gündeme getirdi. Artık hepimiz biliyoruz ki, bir deprem ülkesinde yaşıyoruz. Türkiye topraklarının % 96´sı çeşitli aktif deprem kuşakları üzerinde yer alıyor. Bu toprakların üzerinde nüfusumuzun % 98´i yaşıyor. Biz bunu ne yazık ki, deprem ile ilgili bir takım acı tecrübeler yaşadıktan sonra öğrendik. AFAD, yayımladığı deprem rehber kitapçıkları ile, evlerde depreme karşı alınması gereken önlemleri anlatarak halkı bilinçlendiriyor. ‘Evinizde depremlere karşı bugün bir önlem almaya ne dersiniz?´ bölümünde, örneğin; depremde zarar görme riskini azaltmak için, yatağınızı pencereye ve ağır dolaplara uzak şekilde konumlandırın´ deniliyor. 

 

 

Öğrendiğimiz bir başka bilgi de şu ki; “Deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür.” Bu cümleyi özellikle 1999 depreminden sonra sıklıkla duymaya başladık. Depremin yaşanmasına engel olabilmek mümkün değil, ancak olası zararlarını en aza indirmek, hatta tamamen ortadan kaldırabilmek elbette mümkün. Kendimizi, sevdiklerimizi, ailemizi, evimizi ve hatta ülkemizi depremden korumanın en etkili yolu ise, öncesinde tedbir almaktan geçiyor. Hayatta kendimizi en çok huzurlu ve güvende hissettiğimiz yerin evimiz olacağı düşüncesinden yola çıkacak olursak, öncelikli olarak tedbir almamız gereken yerin de evlerimiz olduğunu görürüz.

 

İşte depreme karşı evinizde alabileceğiniz önlemler:

 

1. Binanızı Kontrol Ettirin

Oturduğunuz binanın ne kadar sağlam olduğunu öğrenin. Dayanıklı binalar hayat kurtarır. Binanızın betonarme olduğundan emin olun. Eğer binanız depreme yeterince dayanıklı değilse, dayanıklı duruma getirilmesini sağlayın.

 

2. Deprem Planı Hazırlayın

 

Evinizin güvenli bölgelerini tespit edin ve deprem esnasında nerede durmanız gerektiğine karar verin. Evinizdeki gaz, elektrik şalteri ve su vanasının yerlerini önceden öğrenin. Deprem anında hepsini kapatmayı ihmal etmeyin. Tüm aile bireylerinizin bu planı bildiğinden emin olun. Yılda iki kez bu planı hep birlikte gözden geçirin, hatta deprem esnasında nasıl davranmanız gerektiğini unutmamak için zaman zaman birlikte tatbikat da yapabilirsiniz.

 

3. Evinizi Güvenli Hale Getirin

 

Sarsıntı sırasında kitaplık, raf gibi devrilecek eşyaların bulunduğu bölgelerden uzak durun ve bu gibi eşyaları sabit bir duruma getirin. Dolapların üzerine koyduğunuz eşyaları, kayarak düşme ihtimallerine karşı plastik tutucu veya yapıştırıcı ile sabitleyin. Soba veya benzeri ısıtıcıları da sabitlemeyi unutmayın. Tavana ya da duvara astığınız avize, klima gibi cihazlarınızı kanca ile asın. Yataklarınızın pencerenizin ya da üzerine ağır dolapların düşebileceği alanların önünde bulunmamasına dikkat edin. Evinizde bir yangın söndürücü bulundurun ve nasıl kullanacağınızı öğrenin.

4. Deprem Çantası Hazırlayın

 

Deprem çantanızın içine pil, radyo, fener, düdük, ilk yardım malzemeleri, bisküvi, su gibi gıda malzemeleri, battaniye, yedek anahtarlar, bir miktar para vs. koyabilirsiniz. Çantanızı evinizde deprem sırasında kolay ulaşabileceğinizi düşündüğünüz bir yerde bulundurun. Örneğin evinizin çıkış kapısına yakın bir yer ideal olabilir.

 

5. Toplanma Noktası Belirleyin

 

Deprem sonrasında aile bireyleri ile kolayca bir araya gelebilmeniz için bir buluşma noktası belirleyin.

 

6. Deprem Sigortanızı Yaptırın

 

Deprem Sigortası, 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi ile gündeme gelerek, zorunlu deprem sigortasının genel adı oldu ve böylelikle hayatımıza girdi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından verilmekte olan Deprem Sigortası ile evinizi depreme ve depremin sebep olabileceği doğal afetlere (yer kayması, infilak, yangın, tsunami – dev dalgalar) karşı güvence altına alın. Deprem Sigortası yaptırdığınız takdirde, evinizde deprem nedeniyle meydana gelebilecek maddi zararlara karşı teminat alma hakkınız doğar. Bir sigorta şirketine giderek DASK Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak istediğinizi belirttiğinizde, binanızın değeri hesaplanır. Gerekirse isteğe bağlı deprem sigortasına ihtiyacınız olup olmadığı da bu esnada belirlenir. Deprem Sigortası yaptırmadığınız bir durumda ise, konut sigortası da yaptırmanız mümkün değildir. Üstelik olası bir maddi hasarlı deprem geçirmeniz neticesinde doğan zararlarınızda, Doğal Afet Sigortaları Kurumu´ndan (DASK) herhangi bir şekilde yardım talep etme hakkınız olmaz.

Deprem sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için Unico Sigorta´nın DASK – Zorunlu Deprem Sigortası adresini ziyaret ederek, siz de konutunuzu güvence altına alabilirsiniz.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Evinizde depreme karşı önlem alın
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 KKYDP 13. Etap Uygulama Rehberi Yayımlandı
KKYDP 13. Etap Uygulama Rehberi Yayımlandı
Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğe Ait Uygulama Rehberi Yayınlandı.
 DOSİAD önerdi: ‘Erzurumiyatçı yetiştirmeliyiz´
DOSİAD önerdi: ‘Erzurumiyatçı yetiştirmeliyiz´
.
 Doğu´nun Çukurovası Uzundere
Doğu´nun Çukurovası Uzundere
Erzurum´da yaz sıcaklığının en uzun süre yaşandığı ilçeler arasında yer alan Uzundere´de, kavun ve karpuz hasadı başladı. Uzundere, kiraz, kavun, karpuz ve bir çok sebze yetiştiriciliği ile ‘Doğunun Çukurovası´ unvanını aldı.
 Devasa eğiitm yatırımı gün sayıyor
Devasa eğiitm yatırımı gün sayıyor
Doğunun en büyük eğitim binası inşaatında sona gelindi
 Erzurum´un en iyi Liseleri belli oldu
Erzurum´un en iyi Liseleri belli oldu
Yüzdelik dilimlere göre Erzurum´Un en başarılı 10 lisesi belli oldu. İlk sırada İbrahim Hakkı Fen Lisesi yer alıyor.
 Narman Adalı gölü görsel şölen sunuyor
Narman Adalı gölü görsel şölen sunuyor
Her bahar şenliklerin yapıldığı bölgede bulunan Adalı göl, içerisinde yüzen ada olan büyük bir göl. Bu göl ziyaretçilerine, yaban hayatının tadını alabilecekleri bir görsel şölen sunuyor.
 Bu dünyadan bir Gullebi Turan geçti
Bu dünyadan bir Gullebi Turan geçti
Nam-ı Değer Gullebi Turan! O şimdi kimsesizler mezarlığında yatıyor!
 Erzurum´da ‘kem göz´ inancının kökeni çok eskilere dayanıyor
Erzurum´da ‘kem göz´ inancının kökeni çok eskilere dayanıyor
Erzurum´da Nazar (Göz) Değmesi ´Tü, Tü, Tü... Maşallah´…Kırk Bir Kere Maşallah!...
 Deniz yok ama imkan var!
Deniz yok ama imkan var!
Denizi olmayan Erzurum´un 28 adet balık tesisi var
 Mahmut Tanal: Erzurum halkının yanındayız
Mahmut Tanal: Erzurum halkının yanındayız
Türk Hava Yolları´nın (THY) Erzurum´a yönelik politikasına bir tepki de CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal´dan geldi.
 Bu Proje Huzurumuz ve Geleceğimiz İçin!
Bu Proje Huzurumuz ve Geleceğimiz İçin!
Mahallenizin huzurunu istiyorsanız bu mücadeleye sizde katılın!
Prof Dr.Yıldız: Küresel iklim değişikliği ile mücadelenin çözüm yolu bilinçli çiftçi
Prof Dr.Yıldız: Küresel iklim değişikliği ile mücadelenin çözüm yolu bilinçli çiftçi
.
Nezahat onbaşının adı yaşatılmalı
Nezahat onbaşının adı yaşatılmalı
8 yaşında cepheye gitti, 12 yaşında onbaşı rütbesi aldı. Erzurumlu Nezahat onbaşı, milli mücadele yıllarının kadın kahramanlarından biri olarak tarihe adını altın harflerle yazdırdı.
 Erzurum´da değişmeyen gelenek kurban bayramı adetleri
Erzurum´da değişmeyen gelenek kurban bayramı adetleri
Erzurum´da kurban bayramı adetleri, tören ve uygulamaları, bayram adetleri…
 Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkiye´de İlk On İçinde!
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkiye´de İlk On İçinde!
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, 74 Tıp Fakültesi Arasında 8´inci sırada yer aldı.
Tortum Şelalesi ve Narman Peribacaları turizme kazandırılacak
Tortum Şelalesi ve Narman Peribacaları turizme kazandırılacak
Erzurum Valisi Okay Memiş, şelale ve peribacalarında incelemelerde bulundu
Büyükşehir´in mobil mezbahalarına tam not
Büyükşehir´in mobil mezbahalarına tam not
Erzurum Büyükşehir Belediyesi´nin sağlıklı ve hijyenik kurban kesimi için kent genelinde oluşturduğu mobil mezbaha uygulaması Erzurumlulardan yine takdir topladı.
Vali Okay Memiş, Bayram Namazı sonrası vatandaşla bayramlaştı
Vali Okay Memiş, Bayram Namazı sonrası vatandaşla bayramlaştı
Erzurum Valisi Okay Memiş, Kurban Bayramı Namazını Tarihi Ulu Camii´nde eda etti. Kılınan namazın ve okunan hutbenin ardından cemaatle tek tek bayramlaşan Vali Okay Memiş, cami çıkışında vatandaşlarla bir süre sohbet etti, bayramlarını kutladı.
 LGS´de Oltu birinci Hınıs sonuncu oldu!
LGS´de Oltu birinci Hınıs sonuncu oldu!
LGS bitti ama tartışmaları bitmedi. Erzurum´un ilçeleri arasında LGS´de en başarılı ilçe Oltu olurken, Hınıs ise listede son sırada yer aldı.
 Rektörlere kurban ziyareti
Rektörlere kurban ziyareti
İl Müftülüğü kurban komisyonu, kamu kurum ve kuruluşlarının başındaki isimleri ziyaret ederek bağış hakkında detaylı bilgiler veriyor.
 Nihat Altay´da acı reçete: Vücudumuza her gün 2 bin adet zararlı madde giriyor
Nihat Altay´da acı reçete: Vücudumuza her gün 2 bin adet zararlı madde giriyor
Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, ‘‘ Sadece küçük bir sakızda bile 18 tane katkı maddesi var´´ diyerek insan sağlığı ile nasıl oynandığının acı reçetesini açıkladı.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
deneme deneme

deneme 4