Gündem 23.01.2020 13:49:42 0

Yeni Kütüphane binasına taşınma işlemleri başladı

Modern kütüphaneciliğin mimarı İsmail Saib Sencer´in isminin yaşartılacağı Erzurum´un modern kütüphanesinde taşınma işlemleri yavaş yavaş başladı.

-ÖZEL-

Modern kütüphanede taşınma telaşı başladı

Sinan AYDIN

Erzurum´da yapılan ve Türkiye´nin en büyük kütüphanesi olma özelliğini taşıyacak olan İsmail Saib Sencer kütüphanesine taşınma işlemleri yavaş yavaş başladı. Erzurum İl Halk Kütüphanesi yeni binasına taşınma işlemlerinin 1 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor. 10 Bin m2 kare alan üzerine yapılan ve 9 bin m2 kapalı alanı olan yeni İl Halk Kütüphanesinde, çalışmalar bitti yerleşme işlemleri başladı.

YONCALIKTAKİ MERKEZ TAŞINDI

MNG AVM karşısında yer alan kütüphaneye il olarak Yoncalık´ta bulunan eski kütüphane binası taşındı. Yoncalık´taki il halk kütüphanesine gidenler, taşınma işleminin gerçekleştiği belirtilerek yeni binaya yönlendiriliyor. Yeni binaya diğer birimlerinde taşınmaya başladığı öğrenildi. Türkiye´nin alan itibariyle en büyük kütüphanelerinde biri olan yeni il halk kütüphanesinde; oyun alanları, çalışma salonları bireysel çalışma salonları, atölyeler, sinema salonu, konferans salonu, bilgisayar salonu ve kantin bulunuyor.

İSMAİL SAİB SENCER KİMDİR?

Kültür Müdürlüğü, yeni yapılan il halk kütüphanesine yapılan istişare sonucunda İsmail Saib Sencer isminin verileceğini duyurmuştu. 1873 yılında Erzurum´da doğan İsmail Saib Sencer Modern kütüphaneciliğin mimarı, dünyanın en büyük kütüphanecisi,6 yabancı dil bilen ve 1940 yılında vefat ettiğinde 4 devlet başkanı tarafından taziye dileklerinde bulundu. Modern dizgi mimarı, ayaklı kütüphane ?canlı bibliyografya?, ?Fihrist-i Ulum? denilirdi. Birçok İlim adamına ilham kaynağı olan bu güne kadar hiçbir yerde ismi verilmemiş olan İsmail Saib Sencer?in ismi, yeni yapılan İl Halk Kütüphanesine verilerek Erzurum´un kendisine vefası gösterilecek. 2020 yılında ise Türkiye´nin önemli Arkeoloji müzelerinden biri olan Fuat Sezgin Müzesi ve yine Türkiye´nin en büyük Kültür Merkezlerinden birisi olan Âşık Sümmani Kültür Merkezi de hizmete açılacak.