Gündem 25.08.2020 13:17:46 0

?Bana göre yeni bir umuttur!

Mali Müşavir Osman Turan Durmuş, gazetemize, Karadenizde bulunan Doğalgaz rezervi keşfine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Orhan Durmuş

Ülkemizin en büyük doğalgaz rezervinin bulunduğu geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edildi. 2019 yılı verileri göz önünde bulundurulduğuna keşfedilen rezervin ülkenin ihtiyaçlarına 6-7 yıl yeteceği anlaşılıyor.

Durmuş konuyailişkin yaptığı açıklamada ?Bana göre bu doğalgaz rezervinin keşfi her şeyden önce ve önemli olarak yeni bir umuttur! 5-10 yıl öncesi için hayal edemediğimiz kendi gemilerimiz, kendi insanımızın emeği ile keşifler yapmakta ve hedefe adım adım yaklaşmaktayız. Bugün bir bölgeden 320 milyar metreküp buluruz, yarın belki de onlarca bölgeden?Önemli olan devletimizin kendi imkanları ile sahip olduğumuz doğal kaynakları aramak, bulmak ve işlemek azminde oluşu ve bunu adım adım gerçekleştirmeye başlamasıdır. Artık yeni müjdeler, yeni keşifler beklemek olası hale gelmiştir.? Şeklinde ifade ederek değerlendirmelerine devam etti;

?Bu rezervin işletilmesi ile birlikte özellikle sanayimizin en önemli rekabet faktörü olan enerji maliyetlerine yapacağı katkı, bizleri önümüzdeki 2023 ve 2071 vizyonları adına çok daha umutlandırmaktadır. Bu kıymetli ekonomik değerin en kısa sürede ülkemizin kalkınması, milletimizin refahının arttırılması yolunda değerlendirileceğine inanıyorum.

Ülkemiz son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini, sanayisi sürekli güçlenen, gıdada kendine yeten, savunma sanayisindeki yerlilik payı giderek artan güçlü bir ülke olduğunu unutmamız lazım ve her geçen gün güçlenmeye de devam edeceğiz.

İnşallah bulunan bu enerji kaynakları Türkiye´nin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak ve ayağımızdaki en büyük prangalardan birinden daha kurtulacağız. Bu enerji kaynağı, dış ticaret açığımızı azaltacak, sanayimizin rekabet gücünü artıracak ve böylece refah seviyemize olumlu katkısı sağlayacaktır.

Bu olağanüstü güzel gelişmeyi bile mutlulukla karşılamayanların varlığını anlamak gerçekten zor. Bu durum insanı gerçekten üzüyor. Türkiye´nin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak bir kaynak bulunduğunu açıklarken, bazıları buna kulp bulmaya çalışıyor. Kimi kalitesini beğenmiyor, kimi rezervin yetersizliğinden ve çıkarma maliyetlerinden dem vuruyor.

Hiçbirini yapamayanlar ise enerji zengini ülkelerin durumundan bahsediyor. Enerji zengini olup da sanayisi güçlü olmayan ve savunması dışa bağımlı, yarı sömürge ülkelerle Türkiye´yi karşılaştırmak abesle iştigaldir. Türkiye, sanayi tabanlı ihracatı ile zenginleşen, yerli savunma sanayisi sayesinde dik duruşlu, onurlu bir ülkedir. Hiçbir güç Türkiye´ye istikamet veremez.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti , binlerce yılı aşan güçlü devlet geleneği olan bir ülkedir ve tarihten ders çıkarmayı bilir. Türkiye´nin yakında, buna benzer birçok yeni müjde alacağımıza da inanıyorum. Allah´a şükür tüm denizlerimizde ve topraklarımızda enerji kaynağı aramalarımız her geçen gün artarak sürüyor. Uluslararası hukuktan doğan haklarımızı kullanarak denizlerdeki aramaları yapmamız bile sanayimiz güçlendikten ve savunma gücümüz millileştikten sonra mümkün oldu. Bu nedenle yakın zamanda yeni müjdeler alacağımıza inanıyorum. şeklinde konuştu.

Milletimiz, yeni müjdelere hazır olsun, bulunan ve bulunacaklar Türk milletine hayırlı olsun. ? temennilerinde bulundu.