DADAŞ, BELEDİYELERDE DEĞİŞİM İSTİYOR
Objektif ve tarafsız habercilikten taviz vermeyen gazeteniz GÜNEBAKIŞ, yaklaşan yerel seçimler öncesi sokağa çıkıp vatandaşların siyasilerle ilgili duygularına tercüman oldu. Çoğunluk Erzurum´a hizmet noktasında yeni isimlerin gelmesi gerektiğini savunup değişim istiyor.
Tarih: 15.11.2018 08:30:36/ 1914okunma / 0yorum

Sokağın dili ne söylüyor, mevcut başkanları nasıl buluyor, yeni geleceklerden ne bekliyor …

 

Seyfi BAYER

Yerel seçimlere aylar kala gazeteniz GÜNEBAKIŞ, sokağın nabzını tuttu. Vatandaşa seçimlerle ilgili düşüncelerini, mevcut belediye başkanlarının çalışmalarını, belediye başkanlarından memnun olup olmadıklarını ve nasıl bir belediye başkanı istedikleri yönünde sorular sorduk. Röportaja katılan vatandaşların çoğunluğu Büyükşehir ve ilçe belediyelerinden memnun olmadıklarını ifade edip değişim istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen´den memnun olanlar olsa da, çoğunluk Erzurum için yeni bir isimden yana görüş belirtti. Sekmen´in Erzurum için yeterli olmadığını düşünen de var, ‘‘ Bir ayağı Erzurum´a bir ayağı İstanbul´da. Erzurum´a Erzurum´da oturan ve bu halkın içinden bir belediye başkanı lazım´´ diyen de… Büyükşehir Belediye binasındaki Sekmen sonrası alınan güvenlik önlemlerine tepki gösterip, ‘ Adliyeye girmek Büyükşehir Belediyesi´ne girmekten daha kolay´ diyenlerde var.

DADAŞ ARTIK OY VERECEĞİ İSMİ SORGULUYOR

31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimler öncesi, Erzurum´da seçim havasına girdi. Partiler Belediye Başkanlığı için aday adaylığı müracaatlarını almaya devam ederken, seçimin en önemli unsuru olan ve sandıkta son sözü söyleyecek olan seçmen ne düşünüyor. Birçok seçimde adaya değil partiye oy veren Erzurum seçmeni, bu seçimde de aynı politikayı mı izleyecek bilinmiyor ancak, vatandaş oy verdiği ismi sorguluyor. GÜNEBAKIŞ Gazetesi olarak Erzurum´da sokağın yerel seçim nabzını tuttuk. Objektiflerimizi vatandaşlara çevirdik, seçimlerle ilgili görüşlerini aldık.

SOKAĞIN DİLİ NE SÖYLÜYOR?

Sokağın dilini konuşturduk, Erzurum´un ne istediğini sorguladık. Vatandaşlara 3 soru yöneltip, düşüncelerini yazdık. Halka ‘‘Yerel seçimlerle ilgili düşünceleriniz nelerdir, nasıl bir belediye başkanı istiyorsunuz ve mevcut belediye başkanlarından memnun musunuz?´´ şeklinde sorular yönelttik. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen´den memnun olanlar olsa da, çoğunluk Erzurum için yeni bir isimden yana görüş belirtti. Sekmen´in Erzurum için yeterli olmadığını düşünen de var, ‘‘ Bir ayağı Erzurum´a bir ayağı İstanbul´da. Erzurum´a Erzurum´da oturan ve bu halkın içinden bir belediye başkanı lazım´´ diyen de…

 

OLUMSUZ GÖRÜŞ BELİRTİP İSMİNİN GİZLİ KALMASINI İSTEYENLER ÇOĞUNLUKTA

Mevcut belediye başkanlarından memnun musunuz? sorusunu yöneltirken birincisi Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen´den ikincisi ise oturdukları mahallenin bağlı olduğu ilçe belediye başkanından memnun olup olmadıklarını sorduk. Röportaja çok sayıda vatandaş katıldı ancak birçoğu düşüncelerini dile getirip gazetede yazılmasını istese de, isminin ve fotoğrafının yayınlanması konusunda çekingen davranıp sadece sözlü beyanda bulundu. Bu tür katılımcı vatandaşların çoğunluğu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen´den memnun olmadıklarını ve yeni bir isimden yana olduklarını dile getirdiler. Az sayıda olsa da  Sekmen´in ekibini değiştirerek yola devam etmesi gerektiğini düşünen vatandaş ta var. Vatandaşların çoğunluğu, Erzurum´un büyükşehir olması hasebiyle iller bankasından aldığı payın küçümsenmeyecek bir meblağ olduğunu ancak bu payın Erzurum´a hizmet olarak yansımadığını düşünüyor. Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut ile Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar´dan da memnun olmayanlar var.

İşte tamamen tarafsız ve objektif bir şekilde yapılan ve kayıt altına da alınan röportajda, vatandaş görüşleri…

Kemalettin Baytak (Esnaf):

Esnafım. Kasap dükkanı işletiyorum. Emekliyim. Erzurum için şu anki duruma bakılırsa daha fazla hizmet istiyorum. Çünkü çevreye baktığımızda, dışarıdaki şehirlere baktığımızda Erzurum onlardan geride. Doğu´da iyiyiz ama batıya nazaran geri kalmış durumdayız. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen´in Erzurum´a hizmetlerini yüzde 10 olarak değerlendiriyorum. Fakat Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar´ın çalışmalarını hiç yeterli bulmuyorum. Yüzde olarak değerlendirecek olursak 0. Zaten kendisini de şuana kadar hiçbir yerde göremedik. Doğru söylemek gerekirse Büyükşehirden de Palandöken´den de hiç memnun değilim. Büyükşehir belediye başkanı Mehmet Sekmen´in sadece mezarlık hizmetleri çok güzel. Bir de B.B Erzurumspor´un süper lige çıkmasında katkısı olmuştur. Bu şehre başka yaptığı hiç birşey yoktur. Değişmelerinin gerektiği kanaatindeyim. Hep aynı klişe kelimedir. Seçilecek olanlar ‘Hizmette sınır tanımayacağız. Telefonlarımız 24 açıktır´ derler. Fakat hiç kimseye ulaşamıyoruz belediye başkanı olduktan sonra. Hizmet olarak yine sıfır, yine sıfır, yine sıfır. Gelecek olan belediye başkanından hangi partiden olursa olsun. Bizim derdimiz şudur. Eskilerin bir tabiri vardır. Taş üstüne taş koymak. Bizim derdimiz, davamız budur.

Kadir Boldaz (Esnaf):

Kuaförlük yapıyorum. Yerel seçimlerin Erzurum´a hayırlı olmasını diliyorum. Erzurum´un Büyükşehir ve alt belediye başkanlarının değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Hiçbirinden memnun değilim. Çalışma yok, hizmet yok. Belediyenin rutin işi olan yolların asfaltlanma işini dahi yaparken sanki Erzurum´a bağ bağışlamışlar gibi hareket ediyorlar. Belediye başkanı olduktan sonra makamlarına çekiliyorlar halkın arasına karışmıyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen´in Erzurum´a yeteri kadar hizmet yaptığını düşünmüyorum. O nedenle değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Halktan  kopuk bir belediye başkanı. Çalışkan ve taş üstüne taş koyacak bir belediye başkanı istiyorum. Ayrıca bir şey ifade etmek istiyorum. Daha önce Erzurum Büyükşehir belediyesine rahatlıkla girebilir, sorunlarımızı görevlilere anlatabilirdik. Mehmet Sekmen geldikten sonra Büyükşehir belediyesine çok abartılı güvenlik önlemleri aldılar. Adliyeye girmek Büyükşehir belediyesine girmekten daha kolay.

Cemalettin Baykat (Serbest Meslek):

Yerel seçimlerle ilgili mevcut olan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen´in pek çalışmadığı kanaatindeyim. Bununla alakalı halkın birçok mağduriyeti söz konusu. İnşallah yeni gelecek belediye başkanı insanların sorunlarının çözümünde yardımcı olur. Erzurum´a İstanbul ya da başka bir yerden gelecek ithal aday değil, bu halkın içinden gelen ve bu memleketin ayazını iliklerine kadar hissetmiş bir belediye başkanı lazım. Çalışan, insanlara yardım eden ve Erzurum adına istihdama yönelecek bir belediye başkanı istiyorum.

Cafer Gedik (Ayakkabı Boyacısı) :

Seçimlerin öncelikle Erzurum´a hayırlı olmasını diliyorum. Erzurum için kim hayırlı ise o belediye başkanı olarak hizmet etsin inşallah. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen´in hizmetlerinden büyük ölçüde memnunum. Ancak bizim gibi seyyar satıcılara yönelik çalışmalar yapılmasını istiyorum. Bize en azından bir üstü kapalı yer yapsınlar. Kışın karda, yağmurda çamurda soğukta çalışırken çok zorlanıyoruz. Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut´tan, daha doğrusu yaptığı çalışmalardan hizmetlerden memnunum.

Selahattin Kömürcü (Serbest Meslek):

Yerel seçimler öncesi mevcut belediye başkanlarından memnunum. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen´in çalışmalarından memnunum. Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut´tan memnunum. Çalışıyor. Ancak Palandöken belediye Başkanı çalışmıyor. Palandöken belediyesinde hiçbir şey yok. Bundan sonra seçilecek belediye başkanlarının hizmet etmesi lazım. İşten anlayan Erzurum´un sorunlarını bilen belediye başkanları lazım. Erzurum´da yapılacak daha çok iş var.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kars´ta Sedanur cinayeti: DNA örnekleri eşleşti
Kars´ta Sedanur cinayeti: DNA örnekleri eşleşti
Kars´ta kaybolduktan 7 gün sonra cesedi bulunan 9 yaşındaki Sedanur Güzel cinayetiyle ilgili soruşturmada Adli Tıp raporu dosyaya girdi. Sedanur´un tırnak arasından alınan doku ile tutuklu zanlılardan E.B.´nin DNA örnekleri eşleşti.
Tıkalı burun uykusuzluk sebebi
Tıkalı burun uykusuzluk sebebi
Op.Dr. Bahadır Baykal, tıkalı burunun uykusuzluk sebebi olduğunu söyledi.
Erzurum´un 500 yıllık geleneği Binbir Hatim başladı
Erzurum´un 500 yıllık geleneği Binbir Hatim başladı
Erzurum´u doğal afetlerden korumak için Pir Ali Baba tarafından yaklaşık 500 yıl önce başlatılan ‘Binbir Hatim´ geleneğine bu yıl da devam edildi. Pir Ali Baba türbesinde başlayan gelenekte, tekbirler eşliğinde 6 at üzerindeki hafızlar, Pir Ali Baba´nın yaşadığı dönemde hafızlarla at üstünde Kur´an-ı Kerim okuyarak şehri dolaşmasını canlandırdı.
Erzurum Ticaret Borsası Başkanlığı´ndan üyelerine indirim jesti
Erzurum Ticaret Borsası Başkanlığı´ndan üyelerine indirim jesti
Erzurum Ticaret Borsası, hükümetin açıkladığı “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı” çerçevesinde başlatılan indirim kampanyasına üyeleriyle birlikte destek vermeye devam ediyor.
Yüz estetiğinde ´´endoskopi´´ avantajı
Yüz estetiğinde ´´endoskopi´´ avantajı
Doç.Dr. Karaca Başaran, yüz estetiğinde ‘endoskopi´ avantajının olduğunu söyledi.
Mehmet Özdilek: “Ersun Yanal´ın Fenerbahçe maçında takımın başında olması bizi etkilemez”
Mehmet Özdilek: “Ersun Yanal´ın Fenerbahçe maçında takımın başında olması bizi etkilemez”
Spor Toto Süper Lig´in 16. haftasında deplasmanda Fenerbahçe ile karşılaşacak olan B.B. Erzurumspor´da Teknik Direktör Mehmet Özdilek, "Ersun Yanal´ın Fenerbahçe maçında takımın başında olması bizi etkilemez “dedi.
112 Acil ekipleri kışa hazır
112 Acil ekipleri kışa hazır
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü, 112 Acil Komuta Merkezi´ne bağlı istasyonlarda faaliyet gösteren acil sağlık ekipleri kış hazırlıklarını tamamladı.
B.B Erzurumspor´dan başsağlığı mesajı
B.B Erzurumspor´dan başsağlığı mesajı
Türkiye Futbol Federasyonu ve Süper Lig kulüpleri, Ankara´da yaşanan tren kazasında hayatını kaybedenler için baş sağlığı mesajları yayınladı.
PFDK´dan B.B Erzurumspor´a seyirci cezası
PFDK´dan B.B Erzurumspor´a seyirci cezası
Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Büyükşehir Belediye Erzurumspor´a Evkur Yeni Malatyaspor maçındaki kötü ve çirkin tezahurat gerekçesiyle ceza verdi.
Erzurumspor – FB maçını Aydınus yönetecek
Erzurumspor – FB maçını Aydınus yönetecek
Spor Toto Süper Lig´in 16. Haftasında Büyükşehir Belediye Erzurumspor´un deplasmanda oynayacağı Fenerbahçe karşılaşmasını Fırat Aydınus yönetecek.
Büyükşehir´den dev hizmet: Erzurum kitaplığı
Büyükşehir´den dev hizmet: Erzurum kitaplığı
Erzurum Büyükşehir Belediyesi yeni bir kültür projesini daha hayata geçirdi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında Erzurum ile ilgili yazılan kitaplar Erzurum Kitaplığı kapsamında tek bir çatı altında toplandı.
   Sağlıkçılara Neonatal Resusitasyon Uygulayıcı Eğitimi Verildi
Sağlıkçılara Neonatal Resusitasyon Uygulayıcı Eğitimi Verildi
Erzurum Sağlık İl Müdürlüğü, kurumda görevli personele yönelik eğitim toplantıolarını sürdürüyor. 1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası etkinlikleri kapsamında Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Neonatal Resusitasyon Uygulayıcı Eğitimi düzenlendi.
Erzurum ekonomisinde mükellef bereketi
Erzurum ekonomisinde mükellef bereketi
Maliye Bakanlığı Gelir idaresi Başkanlığı 2018 Kasım dönemi faal vergi mükellefi verilerini paylaştı.
Cemre Tur´la Doğu Ekspresi sefası
Cemre Tur´la Doğu Ekspresi sefası
Erzurum´un en prestijli seyahat acentelerinden birisi olan Cemre Tur, Doğu Ekspresi ile Kars turlarına başlıyor.
Ali Hoca dünya ikincisi oldu
Ali Hoca dünya ikincisi oldu
Kuran-ı Kerim´i dünyada en iyi okuyan ikinci adam Erzurumlu Ali Turhan hoca oldu.
Otomobil ile midibüs çarpıştı: 8 yaralı
Otomobil ile midibüs çarpıştı: 8 yaralı
Ardahan´ın Göle ilçesinde, otomobil ile yolcu midibüsünün çarpması sonucu meydana gelen kazada, 8 kişi yaralandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planı´nı açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planı´nı açıkladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 Günlük İcraat Programı"nı açıkladı.
Özakalın, ‘İZDES´ toplantısına katıldı
Özakalın, ‘İZDES´ toplantısına katıldı
İçişleri Bakanlığı´nın İZDES (İzleme Değerlendirme Sistemi) Projesi kapsamında Erzurum´a bir çalışma ziyareti gerçekleştiren İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, programının öğleden sonraki bölümünde, Palandöken Kaymakamlığı´nda düzenlenen, ‘Bakanlık İcraat Sunumu ve Koordinasyon Toplantısı´na başkanlık etti.
İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: “Erzurum önemli bir merkezimiz”
İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: “Erzurum önemli bir merkezimiz”
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, " Bakanlığımızın görmüş olduğu hizmetleri daha etkin, verimli, hızlı ve yüksek kalitede vatandaşın memnuniyetini esas alarak sürdürebilmesi maksadıyla bir izleme ve değerlendirme çalışması yapıyoruz. Erzurum sadece güvenlik açısından değil hem göç, hem de afet yönetimi bakımından önemli bir merkezimiz " dedi.
Erzurum´da Anka Temel Personel Eğitimi
Erzurum´da Anka Temel Personel Eğitimi
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde başlatılan Anka Temel Personel Eğitimi kapsamında Erzurum´da eğitim programı düzelendi.
İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Erzurum´da
İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Erzurum´da
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, kamu hizmetlerinin daha hızlı, verimli ve ekonomik şekilde verilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından uygulanan İzleme Değerlendirme Sistemi (İZDES) toplantısına katılmak üzere Erzurum´a geldi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları