Hakan Oral´dan Meslek Lisesine ziyaret
Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hakan Oral, eğitimde başarı grafiğini her geçen dönem yükselterek Erzurum´un gururu olan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ni ziyaret ederek incelemelerde bulunup öğrencilerle sohbet etti.
Tarih: 11.10.2019 08:30:42/ 987okunma / 0yorum

-ÖZEL-

 

Sinan AYDIN

 

Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hakan Oral, beraberinde İl Milli Eğitim Müdürümüz Salih Kaygusuz ile birlikte, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde incelemelerde bulundu.  Nitelikli işgücü eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla eğitim veren ve ülkemizdeki sayılı okullardan biri konumundaki, TOBB ile Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa yaptığı projenin kapsamında bulunan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´ni ziyaret eden Hakan Oral, öğrencilerin ilgisiyle karşılandı. Bilim Teknoloji, Endüstriyel Otomasyon, Elektrik Elektronik, Motorlu Araçlar, Kimya Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekan Tasarım ile Tesisat ve İklimlendirme Teknolojisi bölümlerini ziyaret eden Hakan Oral, Okul Müdürü Osman Aksakal´dan bilgiler aldı. Hakan Oral, ziyaret ettiği bölümlerde öğrencilerle de bir süre sohbet ederek eğitim durularını sordu, Türkiye´nin başarılı gençlere ihtiyacı olduğunu hatırlatıp derslerinde başarılar diledi. Başkan Oral, ziyaret sonunda yaptığı açıklamada, ‘‘ Dışa bağımlılığı azaltmak ve yerli ve milli teknolojiyi hayata geçirmek için ziyaret ettiğimiz okulumuzun, en kısa zamanda önemli başarılara imza atmasını temenni ediyorum´´ dedi.

 

OKULUN TARİHÇESİ

 

Vizyonunu ‘Ülkemizde mesleki ve teknik eğitim veren kurumlar içerisinde en üst düzeye ulaşmaktır´ diyerek, misyonunu ise ‘Etkili bir eğitim - öğretim süreci içerisinde, çağımızın teknik ihtiyaçlarını bilen, kullanan, girişimci, üreten, aranan ve donanımlı bireyler yetiştirmek´´ olarak açıklayan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nden 83 Öğretmen ile 684 öğrenciye eğitim veriliyor. 30 dersliği bulunan okulda, tekli öğretim şekli uygulanıyor. Okulun tarihçesi ise, resmi sitesinde şöyle açıklanıyor:  ‘‘Erzurum Endüstri Meslek Lisesi, 1943-1944 öğretim yılında sanat okulu olarak bu günkü Dumlupınar İlkokulu olan binada öğretime başlamıştır. Bu bina kullanışlı olmadığından; okul daha sonra Kongre Caddesinde bulunan ve bir ara Gazi Ahmet Muhtar Paşa Ortaokulu olarak da öğretim yapılan binaya taşınmıştır. Bu binada 16 yıl öğretim yapılmıştır. Okulumuz; Tesviye, Demir İşleri, Ağaç İşleri Bölümleri ile öğretime açılmıştır; bu bölümlere 1964-1965 öğretim yılında Elektrik Bölümü 1972-1973 öğretim yılında Motor Bölümü eklenmiştir. Okulumuzun bünyesinde 1952-1953 öğretim yılında kuyumculuk kursu, 18.11.1959 tarihinde Makine ve Yapı Bölümleri bulunan Akşam Tekniker Okulu faaliyete başlamış, daha sonra bu bölümler kapanmıştır. Yerine 1978 -1979 öğretim yılında Yaygın Eğitim Daire Başkanlığına bağlı Erzurum Meslek Yüksek Okulu 1982 yılına kadar devam etmiş, YÖK Kanunu ile birlikte Atatürk Üniversitesine devredilmiştir. 1969-1970 öğretim yılında okulumuzda Elektrik ve Makine branşlarında Teknik Lise açılmış olup daha sonra Bilgisayar Bölümü de eklenmiştir. 1988-1989 öğretim yılında Anadolu Teknik Lisesi Elektronik branşında açılmıştır. 1986 yılında 3308 Sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu´nun çıkarılmasıyla Erzurum Çıraklık Eğitim Merkezide Okulumuz bünyesinde açılmıştır. Daha sonra kendi binaları yapılınca ayrılmışlardır. Kesin olmamakla birlikte 1867 yılında şu anda ki anlamı ile orta okul olarak açılan okulumuz Cumhuriyet dönemine kadar mahalli el sanatlarının yapıldığı (Halı, Kilim, Dokuma gibi) El sanatları okulu nitelikli olarak 23 Temmuz 8 Ağustos 1919 Tarihlerinde de Erzurum Kongresinin toplandığı binadır. Cumhuriyet döneminde Gazi İlkokulu olarak 1940 yılına kadar eğitimimi Atatürk Yapı Sanat Okulu, Atatürk Yapı Sanat Enstitüsü, son olarak ta bünyesinde çeşitli bölümlerin açılmasıyla Atatürk Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi olarak öğrenimini sürdürmüştür.

1940–41 Öğretim Yılında Yapı Bölümüyle Açılan Okulumuz 1957–58 Öğretim Yılında Sıhhi Tesisat Bölümü, 1975–76 öğretim yılında Yapı Ressamlığı, 1982–83 Öğretim Yılında Elektronik Bölümü, 1984–85 Öğretim Yılında Harita Kadastro Bölümü ve ayrıca 1969–70 Öğretim yılında İnşaat Teknik Lisesi açılmak suretiyle Öğrenime devam etmiştir.

1989 Yılına gelindiğinde Bakanlığımız Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü´nün 9 Ağustos 1989 tarih 10156 sayılı onayları ile Atatürk Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi ve Erzurum Anadolu Teknik Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi,  Atatürk Anadolu Teknik Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi adı altında birleştirildi Yapı Ressamlığı ve Harita Kadastro Bölümleriyle Atatürk Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Kütüphanesi kitaplarıyla beraber Kazım Karabekir Endüstri Meslek Lisesine verilmiştir.

1991–1992 Öğretim yılında Anadolu Meslek Lisesi Elektronik bölümü açılmış 2000–2001 Öğretim Yılında öğrenci alınmıştır.

1992–1993 Öğretim Yılında Bilgisayar Bölümü 1996–1997 Öğretim Yılında Kimya Bölümü Açılmıştır.

2006-2007 Öğretim yılında Anadolu Meslek Lisesi Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Bölümü açılmıştır.

Okulumuzda;   eğitim öğretim faaliyetleri Bakanlığımız İşletmeler Dairesine bağlı olarak  döner sermaye çalışması da yapılmaktadır.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Hakan Oral Meslek Lisesine ziyaret
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
  Erzurum Tarım Müdürlüğü Toprak Analiz Desteği Veriyor
Erzurum Tarım Müdürlüğü Toprak Analiz Desteği Veriyor
50 dekar ve üzeri arazilerde yetkilendirilmiş toprak analiz laboratuvarlarında tahlil yaptıran çiftçilere, analiz başına 40 TL destek ödeniyor.
İşte o kahraman Dadaşlar
İşte o kahraman Dadaşlar
Nene Hatun´un destanlaştığı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı´nın (93 Harbi) yaşandığı Aziziye destanının 142´ıci yıl dönümü, ERzurum´un tarihteki khramanlıklarını da bir kez daha gündeme getirdi. Tarihe adını altın harflerle yazdıran Erzurumluların kahramanlık hikayelerini sizler için derledik.
İstatistik Çalışmaları Değerlendirildi
İstatistik Çalışmaları Değerlendirildi
Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü uzmanları tarafından, İl Müdür Yardımcısı Erhan Çiftgül , KTV Şube Müdürü Hüseyin Daldal, İl Müdürlü mühendisleri ve teknik personel, İlçe Müdürleri ve İlçe teknik personelinin katılımıyla; İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri bünyesinde kullanılan Tarımsal Maaliyet Sistemi (#TAMSİS), Maliyetler, İstatistik Veri Ağı (#İVA) ve Gelir Hesabı konularında konunun uzmanları tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı. Oldukça verimli geçen toplantının önümüzdeki dönemlerde de devam edeceği açıklandı.
Dadaş fırsat tepti
Dadaş fırsat tepti
BB Erzurumspor, evinde ağırladığı Akhisarspor ile 0-0- berabere kalarak 6 puanlık maçtan 1 puan aldı. Teknik Direktör Erkan Sözeri, bu maçta takıma korkak futbol oynattığı iddiasıyla eleştirildi.
Emeklilerin gözü kulağı TBMM´de
Emeklilerin gözü kulağı TBMM´de
Türkiye Emekliler Derneği Genel Merkezi ile şube Başkanlıklarının ortak belirledikleri sorunlar, Türkiye Büyük Millet Meclisine taşındı. Erzurum Şube Başkanı Ahmet Degen, "Başlıca sorunlarımızı içeren 5 maddelik iyileştirmeler için Genel Merkezimiz ile birlikte emeklilerimiz için Meclisten müjdeli haberler bekliyoruz"dedi
Hikmet Karaca:  Kimin eli kimin cebinde belli değil!
Hikmet Karaca: Kimin eli kimin cebinde belli değil!
Son yapılan zamlarla ülkede insanların fakirleşmeye zorlandığını savunan Erzurum Matbaa-Kırtasiye ve Tabelacılar Odası Başkanı Hikmet Karaca, vatandaşın zor durumda olduğunu söyledi.
İhsan Gök´ten Diyarbakır annelerine destek
İhsan Gök´ten Diyarbakır annelerine destek
Tekman eski belediye başkanı ve kanaat önderi İhsan Gök, Tekman´dan Diyarbakır´a mağdur anneleri ziyarete gitti. Gök, yaptığı açıklama ile takdir tolarken, ´Mevcut belediye başkanları nerede´ sorularının da sorulmasına neden oldu.
-ÖZEL-  Hayvancılık Erzurum´da masaya yatırıld
-ÖZEL- Hayvancılık Erzurum´da masaya yatırıld
Bölgesel Hayvancılık Değerlendirme Toplantısı, 5 ilin katılımı ile Erzurum´da yaoıldı.
Dadaşlar Akhisar´a bileniyor
Dadaşlar Akhisar´a bileniyor
BB Erzurumspor, Akhisarspor maçının hazırlıklarını sürdürüyor. Futbolcular, çift kale maçta gol çalıştı.
-ÖZEL-  Başkan Üneş´ten taraftara çağrı
-ÖZEL- Başkan Üneş´ten taraftara çağrı
BB Erzurumspor´un bu haftaki maçında 25 bin taraftar hedeflenirken, kulüp başkanı Hüseyin Üneş´te taraftarı maça davet etti.
   Tahsin Bayramoğlu´ndan Erdoğan´a tünel mektubu
Tahsin Bayramoğlu´ndan Erdoğan´a tünel mektubu
‘Bu Tünel Rize Erzurum Arasını 70 kilometre kısaltır´ diyen Tahsin Bayramoğlu, yollar bittiğinden Erzurum´un hem sahil şehri hem liman şehri olacağını söyledi.
Erzurum´da halk müziği konseri düzenlenecek
Erzurum´da halk müziği konseri düzenlenecek
Erzurum´da halk müziği konseri düzenlenecek
Ebelere Doğuma Bakış Eğitimi Verildi
Ebelere Doğuma Bakış Eğitimi Verildi
Erzurum´da farklı sağlık kuruluşlarında görevli 17 ebeye, ‘Ebelerin Doğum Becerilerinin Geliştirilmesinde Güncel Yaklaşımlar Eğitimi´ verildi.
Erzurum şalgam üretiminde Türkiye ikincisi oldu
Erzurum şalgam üretiminde Türkiye ikincisi oldu
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü´nün TÜİK verilerine göre yaptığı açıklamaya göre; Erzurum şalgam üretiminde 367 ton ile Türkiye ikincisi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 367 ton ile şalgam üretiminde Türkiye 2´incisi durumunda olan Erzurum´da, ülkedeki şalgam üretiminin yüzde 23,9´u Erzurum´daki topraklardan hasad ediliyor.
Atatürk Üniversitesi Rafting Takımı Türkiye 4. Oldu
Atatürk Üniversitesi Rafting Takımı Türkiye 4. Oldu
Yeni kurulup Van´da düzenlenen Türkiye Şampiyonasına katılan Atatürk Üniversitesi Rafting takımı, Slalom Türkiye 4´üncüsü oldu.
BB Erzurumspor´da ruhsuz futbolun nedenleri araştırılıyor
BB Erzurumspor´da ruhsuz futbolun nedenleri araştırılıyor
BB Erzurumspor´da futbolcuların ortaya koyduğu ruhsuz futbolun nedenleri araştırılıyor. Ortaya atılan bazı iddialar ise yenilir yutulur cinsten değil…
Sebze ve meyveleri oyarak yapmış oldukları çalışmalar ile gastronomiye ilgisi olan ve özellikle kadınların ilgisini çekmeyi başaran Erzurum Aşçılar Derneği üyeleri, hem stres atıyor hem de ruh hallerini sanata dönüştürüyor.
Sebze ve meyveleri oyarak yapmış oldukları çalışmalar ile gastronomiye ilgisi olan ve özellikle kadınların ilgisini çekmeyi başaran Erzurum Aşçılar Derneği üyeleri, hem stres atıyor hem de ruh hallerini sanata dönüştürüyor.
Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) tarafından başlatılan Ar-Ge İşbirliği Politikaları ivme kazanıyor.
Yakutiye´de bütün okul kantinleri denetlendi
Yakutiye´de bütün okul kantinleri denetlendi
Milli Eğitim, Sağlık Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Yakutiye ilçesinde 55 okul kantinini sıkı bir denetimden geçirdi.
   Şaban Müdüre veda gecesi düzenlendi
Şaban Müdüre veda gecesi düzenlendi
Bolu Orman Bölge Müdürlüğü´ne tayin olan Şaban Bıyıklı için personeli tarafından veda gecesi düzenlendi.
Scuk´tan Barış Pınarı harekatına destek pozu
Scuk´tan Barış Pınarı harekatına destek pozu
Erzurumspor´un Bosna Herse4k´li futbolcusu Jasmin Scuk, paylaştığı bir fotoğrafla Barış Pınarı harekatına destek verdiğini gösterdi.
Erzurum´da Tiyatro Oyuncusu Aranıyor!
Erzurum´da Tiyatro Oyuncusu Aranıyor!
Erzurum Yakutiye sanat merkezi için tiyatro oyuncuları aranıyor.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
deneme deneme

deneme 4