Gündem 17.02.2021 16:41:05 0

İşte Erzurum´un haftalık ve günlük koronavirüs vaka sayıları

Toplam 33.845 kişinin aşılandığı Erzurum´da, 100 bin kişi de haftalık koronavirüs vaka sayısı 37.71...

Sinan AYDIN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü (koronavirüs) salgınında yeni döneme işaret eden verileri paylaştı. İllerin haftalık vaka sayılarını Twitter´dan yayınlayan Bakan Koca, "Yerinde karar dönemindeyiz" ifadesini kullandı. Bakan Koca´nın paylaştığı haftalık vaka sayısı haritasına göre; İstanbul´da 100 bin kişide 60.19, Ankara´da 35.49, İzmir´de ise 44,39 vaka sayısı belirlendi. Tabloya göre 8-14 Şubat haftasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü iller Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun oldu.

"YERİNDE KARAR DÖNEMİNDEYİZ"

Bakan Fahrettin Koca, son Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı´nda yaptığı açıklamada, salgında yeni bir döneme girildiği duyurarak, illerin haftalık vaka sayılarını her hafta başında paylaşacaklarını belirtmişti. Koca, Twitter´dan yaptığı açıklamada, "Son basın toplantımızda illerimizdeki vaka sayısını paylaşacağımızı belirtmiştim. Bundan sonra her hafta başında 7 günün vaka sayısını ilan edeceğiz. Yerinde karar dönemindeyiz" ifadelerini kullanarak Türkiye haritası üzerinde il il haftalık vaka sayılarının olduğu bir fotoğraf paylaştı.

KAHRAMANMARAŞ TABLODA YER ALMAYINCA...

Bakan Koca´nın paylaştığı illere göre haftalık vaka sayısı tablosunda Kahramanmaraş ilinin olmaması Maraşlı bir Twitter kullanıcısının dikkatinden kaçmadı. Bakan Koca´nın paylaşımına yanıt veren Alperen Zabun isimli kullanıcı, "Sayın bakan neden sadece Kahramanmaraş ilinin adı yazılmamış? Grafiği hazırlayan arkadaşın eski sevgilisi falan mı var bizim burada?" diyerek esprili bir şekilde sitem etti. Bunun üzerine Bakan Koca, "Alperen Bey, belki orada grafiği hazırlayan arkadaşın eski sevgilisi yok ama Anadolu´nun güzel insanları var. Orayı görünce Kahramanmaraş olduğunu herkes bilir :)" yanıtını verdi.

ERZURUM´UN HAFTALIK VE GÜNLÜK KORONAVİRÜS VAKA SAYILARI

Sağlık Bakanı Koca´nın ilk kez yayınladığı vaka haritasına göre, 8 -14 Şubat tarihleri arasında 100 Bin kişide haftalık 37,71 vaka olan Erzurum´da, toplam 758 Bin nüfusa göre oranlandığında; haftalık vaka sayısı 285,94, günlük vaka sayısı ise 40,84. 16 Şubat tarihi itibariyle Erzurum´da toplam aşılanan kişi sayısı 33.845. 1´inci doz uygulanan kişi sayısı 28.105, 2´inci doz uygulanan kişi sayısı 5.740.