Gündem 22.09.2022 10:26:00 0

Nihat Altay'dan sosyal konut tavsiyesi

''Sosyal konutlar metruk alanlara kurulmalı''

 

 

 

Tüketici Hak Arama Genel Başkanı Nihat Altay, '' Proje, kuralarda adı çıkanların haklarını tapu devri olmadan üçüncü kişilere satmasına önlem alındığı ve aylık ödemelerin yoksulların ekonomik bütçesine uygun olduğu taktirde arza ve fiyatların düşmesine katkısı olacaktır'' dedi.

Sinan AYDIN

''Sosyal konut projesinin detaylarının 13 Eylül’de açıklanacağı bilgisi üzerine bu güne kadar hiç ev sahibi olamamış vatandaşlarda haklı olarak heyecanlı bir bekleyiş başladı'' diye Tüketici Hak Arama Genel Başkanı Nihat Altay, '' Proje, kuralarda adı çıkanların haklarını tapu devri olmadan üçüncü kişilere satmasına önlem alındığı ve aylık ödemelerin yoksulların ekonomik bütçesine uygun olduğu taktirde arza ve fiyatların düşmesine katkısı olacaktır'' dedi.

''KÖTÜ GÖRÜNTÜ ORTADAN KALKAR''

''Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan projeye desteğini koşulsuz açıklamışken bu fırsattan faydalanmak gerekir'' diyen Başkan Nihat ALtay, açıklamalarına şöyle devam etti: " Erzurum özelinde inşa edilecek sosyal konutların ücra köşelerde ki Hazine veya şahıs arazilerine değil de harabeye dönmüş Kavak, Şehitler, Sanayi mahallesi gibi bölgelere inşa edilmesi şehrin merkezi konumunda ki bölgelerin kötü görüntüsünü ortadan kaldıracağı gibi pek çok mağduriyetin de önüne geçilecektir. Bunun yanında ev ve kira fiyatlarının yüksek olduğu bazı bölgelerde sosyal konut projesi hayata geçirilirse,  o bölgelerde ki ev fiyatlarında düşüş olmayacağı hatta daha artacağı endişelerini ciddiye almak gerekir.

''ATIL DURUMDAKİ EVLER TEHLİKE SAÇIYOR''

Özellikle Kavak Mahallesi’nde bazı atıl evlerin, ev sahiplerine haber verilmeden yıkıldığı ve içerisinden çıkan hurda bedellerinin kendilerine verilmediğine dair şikayetler almaktayım. Bu konuda belediye yetkilileri, atıl durumdaki evlerin tehlike saçtığını, uyuşturucu kullananlar için elverişli alan olduğu ve pek çok hırsızlık vakası ile karşılaşıldığı gerekçesi ile yıkıldığını belirtiyorlar. Kentsel dönüşüme girmiş bu alanların tamamının düz bir zemin haline getirilmesi önemlidir. Çünkü bu evler, gerek bölge, gerekse hala oralarda yaşayan vatandaşlar için tehlike saçıyor. Ancak özellikle teknoloji çağında evi yıkılacak sahibe ulaşmak hiç zor olmasa gerek. Bunun yanında evlerin içerisinden çıkan tüm hurda malzemesinin akıbetinin ne olduğuna dair bir açıklama mutlaka yapılmalıdır.