Şifalı çamura bu yılda ilgi büyük
Köprüköy ilçesinde bulunan şifalı çamur, bu yılda il dışından çok sayıda vatandaşın derman aradığı merkez oldu.
Tarih: 24.8.2019 08:55:27/ 1288okunma / 0yorum

 

Sinan AYDIN

 

Erzurum´un Köprüköy ilçesinde bulunan ve birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan deli çermik kaplıcası, bu yılda ziyaretçilerin büyük ilgisi ile karşılaştı. Bikarbonat, Sodyum, Kalsiyum, Karbondioksit, Demir Ve Bromürlü Bileşikler İçeren Kaplıca Suyu, Sindirim Sistemi, Kan Dolaşımı, İdrar Yolları, Böbrek, Kalp Hastalıkları, Romatizma Ve Metabolizma Hastalıklarının Şifa Kaynağı olarak açıklanıyor. Yöre halkı tarafından Deli Çermik olarak adlandırılan şifalı çamur banyosu,  Erzurum´un Köprüköy ilçesinde bulunuyor. Kaplıcanın su sıcaklığı 26 °C, debisi 101 lt/sn, ph 6,12´dir. Erzurum´a 56 km, Köprüköy´e 3 km uzaklıkta, Erzurum-Ağrı karayolu üzerindedir. Ulaşım özel araçlarla veya Erzurum-Köprüköy minibüsleri ile sağlanmaktadır.

 

TEMMUZ VE AĞUSTOS AYLARINDA DAHA ELVERİŞLİ

 

Köprüköy Deli Çermik Kaplıcaları, Pasinler Ovası´nı kesen fay nedeniyle oluşmuştur. Denizden yüksekliği 1860 metre, çevrenin yıllık ortalama sıcaklığı 6,3 °C´dir. Deli Çermik özellikle havaların sıcak olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında daha elverişlidir. Kaplıcanın çamur havuzunda; romatizma, siyatik, bel ağrısı ve kas gerilmeleri tedavisi ile cilt bakımı amacıyla çamur banyosu yapılmaktadır.

Çamur banyosu yapıldıktan sonra güneşte kuruması ve tedavi amaçlı bir müddet beklenilmektedir. Ardından kaplıca suyu ile yıkanılmaktadır. Ayrıca kaplıcada büyük bidonlarla çamur ve şifalı su satışa sunulmaktadır. Erkekler ve bayanlar için ayrı ayrı bölümlere ayrılmış deli çermik çamur banyoları ve kaplıcasında, güneş altında kurumak için hazırlanmış beton ve yeterli alanlar bulunuyor. Deli çermikte, böbrek hastaları için yararlı soğuk maden suyu kaynakları da bulunuyor. Köprüköy çamur banyosunu sadece ağrılı hastalık sahipleri değil aynı zamanda cildini güzelleştirmek isteyenler de tercih ediyor. Cilt hastalıklarında da şifa kaynağı olan Deli Çermik´te, Belediye tarafından İller bankası aracılığı ile yapılmış sosyal tesis ve konaklama imkanı da bulunuyor. 

 

BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELDİĞİNE İNANILIYOR

 

Deli çermik kaplıcasından, sindirim sistemi, böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı ve kalp hastalıkları, metabolizma bozuklukları ve romatizmal rahatsızlıkların tedavisinde yararlanılmaktadır. Köprüköy Deli Çermik Kaplıcası Tıbbi Değerlendirme Raporu

Kaynak suyu çıkışta berrak ve şeffaftır. Tuzluluk sıfır, çözünmüş oksijen 6 ppm´dir. Kaynak fiziksel sınıflamada hipotermal-hipotonik sudur. Romatizmal hastalıkların,(Romatiod artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere)kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı, osteoratrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, kaşıntılı ve döküntülü dermatolojik rahatsızlıklarda helioterapi ile kombine edilerek veya tek başına tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, stres bozukluğu, nörovejetatif dsitoniler örneklerindeki gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir. “Köprüköy (Deli Çermik) Kaplıca çamuru: Romatizma hastalıklarında, kronik bel ağrısı, eklem hastalıklarında, yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde, kaşıntılı ve döküntülü dermatolojik rahatsızlıklarda, cilt hastalıklarında tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Şifalı çamura yılda ilgi büyük
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 EMRİYE VE KOYUNLARI…
EMRİYE VE KOYUNLARI…
40 koyundan 180 koyuna ulaşan başarı hikayesi...
Atatürk Üniversitesi öğrencilerinden ´Tarihine Sahip Çık´ projesi
Atatürk Üniversitesi öğrencilerinden ´Tarihine Sahip Çık´ projesi
.
Palandöken´de sömestr coşkusu
Palandöken´de sömestr coşkusu
Yarı yıl tatilini kayak ve kızak keyfi yaparak geçiriyorlar
 Tekman´daki fırınlara gece baskını
Tekman´daki fırınlara gece baskını
Tekman´da fırınlara yönelik gıda güvenliği denetimleri yapıldı. Denetimler, Polisinde katılımı ile gece 02.30-04.00 saatleri arasında yapıldı.
Oltu Çayı köpürdü
Oltu Çayı köpürdü
Erzurum´da Oltu Çayı iki gündür köpük akıyor.
Gündüzleri öğretmen, akşamları öğrenci
Gündüzleri öğretmen, akşamları öğrenci
.
 KUDAKA Bölgesine 723 yatırım
KUDAKA Bölgesine 723 yatırım
Erzurum´un teşvikli yatırım payı kasım ayı ölçeğinde yüzde 33, ocak – kasım ayları kapsamında yüzde 52,1, 2001-2019 yılları toplamında ise yüzde 57.22 oldu.
ETÜ Rektörü Çakmak´tan 10 Ocak mesajı
ETÜ Rektörü Çakmak´tan 10 Ocak mesajı
.
Erzurumspor Pote ile güldü
Erzurumspor Pote ile güldü
Erzurumspor evinde oynadığı Giresunspor karşılaşmasını 2-0 kazanarak iç sahada kaybetmeme sürecini devam ettirdi.
Palandöken´e 39 Milyon yatırım
Palandöken´e 39 Milyon yatırım
Palandöken Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi işbirliği neticesinde Palandöken ilçesine kazandırılan 39 Milyon TL tutarındaki yatırımlar, düzenlenen törenle hizmete açıldı.
1 ve 2´nci marketlere devlet eli
1 ve 2´nci marketlere devlet eli
Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar, düzenlediği toplantıda basın mensupları ile bir araya geldi. Yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulunan Başkan Sunar, göreve geldiği günden bu yana tamamlanan ve devam eden projelerle ilgili detayları paylaştı.
Tarım Müdürlüğü 300. Ahırı da teslim etti
Tarım Müdürlüğü 300. Ahırı da teslim etti
Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, il genelinde 300´üncü ahırı da yaparak yetiştirici çiftçiye teslim etti.
Kronik ağrı depresyona sürüklüyor
Kronik ağrı depresyona sürüklüyor
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr.Turan Uslu, kronik ağrı ve depresyon çoğunlukla bir arada bulunan sorunlar olduğunu belirtti.
Genç girişimci Dimag Özgüm
Genç girişimci Dimag Özgüm
Kıbrıs doğumlu olan Dimag Özgüm dünyayı gezerek bir çok kültürleri takipçilerine aktarıyor. Bu işe çok erken yaşta başlayan genç gezgin Dünya´nın birçok ülkesine çoktan giderek kültürleri takipçilerine tanıtıyor.
Organik tarım STK´ları, verimlilikte işbirliğine odaklandı
Organik tarım STK´ları, verimlilikte işbirliğine odaklandı
.
  Erzurum Tarım Müdürlüğü Toprak Analiz Desteği Veriyor
Erzurum Tarım Müdürlüğü Toprak Analiz Desteği Veriyor
50 dekar ve üzeri arazilerde yetkilendirilmiş toprak analiz laboratuvarlarında tahlil yaptıran çiftçilere, analiz başına 40 TL destek ödeniyor.
İşte o kahraman Dadaşlar
İşte o kahraman Dadaşlar
Nene Hatun´un destanlaştığı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı´nın (93 Harbi) yaşandığı Aziziye destanının 142´ıci yıl dönümü, ERzurum´un tarihteki khramanlıklarını da bir kez daha gündeme getirdi. Tarihe adını altın harflerle yazdıran Erzurumluların kahramanlık hikayelerini sizler için derledik.
İstatistik Çalışmaları Değerlendirildi
İstatistik Çalışmaları Değerlendirildi
Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü uzmanları tarafından, İl Müdür Yardımcısı Erhan Çiftgül , KTV Şube Müdürü Hüseyin Daldal, İl Müdürlü mühendisleri ve teknik personel, İlçe Müdürleri ve İlçe teknik personelinin katılımıyla; İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri bünyesinde kullanılan Tarımsal Maaliyet Sistemi (#TAMSİS), Maliyetler, İstatistik Veri Ağı (#İVA) ve Gelir Hesabı konularında konunun uzmanları tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı. Oldukça verimli geçen toplantının önümüzdeki dönemlerde de devam edeceği açıklandı.
Dadaş fırsat tepti
Dadaş fırsat tepti
BB Erzurumspor, evinde ağırladığı Akhisarspor ile 0-0- berabere kalarak 6 puanlık maçtan 1 puan aldı. Teknik Direktör Erkan Sözeri, bu maçta takıma korkak futbol oynattığı iddiasıyla eleştirildi.
Emeklilerin gözü kulağı TBMM´de
Emeklilerin gözü kulağı TBMM´de
Türkiye Emekliler Derneği Genel Merkezi ile şube Başkanlıklarının ortak belirledikleri sorunlar, Türkiye Büyük Millet Meclisine taşındı. Erzurum Şube Başkanı Ahmet Degen, "Başlıca sorunlarımızı içeren 5 maddelik iyileştirmeler için Genel Merkezimiz ile birlikte emeklilerimiz için Meclisten müjdeli haberler bekliyoruz"dedi
Hikmet Karaca:  Kimin eli kimin cebinde belli değil!
Hikmet Karaca: Kimin eli kimin cebinde belli değil!
Son yapılan zamlarla ülkede insanların fakirleşmeye zorlandığını savunan Erzurum Matbaa-Kırtasiye ve Tabelacılar Odası Başkanı Hikmet Karaca, vatandaşın zor durumda olduğunu söyledi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Üzerinize veya halıya kahve dökülürse, lekeyi soğuk suyla ıslattıktan sonra hemen birkaç damla gliserin ile çitileyin.

Kahve Dökülürse