Vefatının 19´uncu yılında Naim Hoca
Gazeteniz GÜNEBAKIŞ, vefatının 19´uncu seneyi devriyesinde, merhameti, cömertliği, bilgeliği, doğallığı ve daha birçok güzelliği ile Erzurum insanının gönlüne taht kuran merhum Naim Hoca´nın hayatını sizler için derledi.
Tarih: 17.10.2018 08:55:46/ 1153okunma / 0yorum

 

Nesrin Çetinkaya

İŞTE NAİM HOCA´NIN HAYATI

Naim Gölleroğlu Hoca 1925 yılında Erzurum´da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren Erzurum´un tanınmış hocalarından dersler aldı. Geçimini sağlamak için bir süre berber çıraklığı yaptı. 1944-1947 yılları arasında askerliğini yaptıktan sonra çeşitli camilerde imam olarak çalıştı. Vaaz verirken cemaatin yüzünde tebessüm eksik olmazdı. Konuların içine nükteler serpiştirir ayet ve hadisleri tarihi vak´alarla şerh ederdi. Dinleyenleri sürekli uyaran bir hitabet gücüne sahipti. Dağarcığında her konuşmasını süsleyecek kadar güzel gazel kaside dörtlük ve beyitler vardı. Bazen kendisi de aşıkların yaptığı gibi şiirler okurdu.  Son 10 yıl boyunca Zeynel Camiinde imamlık ve vaizlik yaptıktan sonra emekliye ayrıldı. Hacılar hanı yanında 3 – 4 metrekarelik çok küçük bir dükkanda ömrünün sonuna kadar el emeği ile ekmeğini kazandı. Emekli maaşına ise el sürmüyor, Mehmetçik Vakfı´na bağışlıyordu. Erzurum´da evine ilk televizyon alanlardan biriydi. Evli biri erkek beş çocuk babasıydı.

Bölgede çok sevilen bir kişi olduğu için bakanlar, milletvekilleri, siyasi parti liderleri oy umuduyla sık sık kapısını çalarlardı ama hiçbirine yüz vermezdi. Çirkin bir iş yapan kişiyi kötülemez, ona işin çirkinliğini anlatırdı. Bilgili, kültürlü bir insandı; özellikle tarih bilgisi çok kuvvetliydi. O kadar çok seviliyordu ki, istese bir tarikat kurup çuvalla para kazanabilirdi ama yobazlıkla hiç ilgisi yoktu, Atatürk ve Cumhuriyet aşığıydı. Dükkanının duvarında bir Atatürk resmi ve Türk Bayrağı asılıydı. Kendisini ziyarete gelenlere din değil, Kuvayı Milliye´yi ve Atatürk´ü anlatırdı… Hem şair, hem de nüktedandı; şiirleri ve nükteleri vefatından sonra kitap haline getirildi. ”Ellem gullem” yani kurnazlık lafını dilinden düşürmez, yazdığı şiirleri toplantılarda ezbere okumayı severdi. Atatürk´e yazdığı şiirle de büyük beğeni toplamıştı.

ERZURUMSPOR´UN MAÇLARINI İZLEMEYİ ÇOK SEVERDİ

Sanatla, sporla çok yakından ilgilenirdi. Tiyatroya gitmeyi ve Erzurumspor´un maçlarını izlemeyi çok severdi. Yaz, kış, yağmur çamur, deplasman demeden ilerlemiş yaşına rağmen Erzurumspor´un maçlarına giden Naim Hoca, şeref tribününden tezahüratta bulunur, bazen heyecanından koltuğuna oturamayarak ayakta maçı seyrederdi. Naim Hoca maça geldi mi hakeme ve karşı takımın oyuncusuna küfür ve hakaretler yok denecek kadar azalıyordu. Naim Hoca futbolun toplumdaki kaynaştırıcı etkisini çok iyi bildiğinden, fırsat bulduğu her imkanda taraftarlardan küfürsüz bir maç seyretmelerini ve takımlarını yürekten desteklemelerini isterdi. Eksi 30 dereceye varan şiddetli soğuklara rağmen başında mavi takkesi, sırtında pardesüsü ile Erzurumspor´un maçına giderdi. Bu yüzden 1995 yılında spor faaliyetlerini ve centilmenliği teşvik ettiği için Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Dünya Fair-Play ödülüne aday gösterildi ve ödülünü Litvanya´nın başkenti Vilnius´ta aldı.

Naim Hoca, yakalandığı akciğer kanseri ile 4 yıl boyunca mücadele ettikten sonra 1999 yılının 13 Ekim günü, 73 yaşında hayata veda etti. Vefat ettiği gün bütün Erzurum ağladı. Ertesi gün cenaze namazını Gürcü Kapı Camii´nde öğle namazını müteakiben Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz kıldırdı. Türkiye´nin dört bir yanından cemaat camiye sığmadığı için cenaze namazı caddelerde kılındı. Valisinden komutanına, devlet esnafından işsizin, halk yan yana omuz omuza saf tuttu. Ankara´dan siyasiler İstanbul´dan ünlü iş adamları yoğun gündemlere takılmadan Erzurum´a koştular. Başta Korgeneral olmak üzere 9. Kolordu Komutanlığı´nın tüm subayları da cenaze törenindeydiler. Naaşı geçerken tüm askerler selam durdular ve üzerinde Atatürk resmi olan bir çelengi kabrine koydular.

NAİM HOCA´YA DAİR BİR HATIRA

1993 yılında Erzurum´un Yavi beldesinde 32, Erzurum-Erzincan karayolunda 4 ve Çiçekli Köyünde 6 vatandaşımızı şehit eden bölücü terör örgütünü telin için Erzurum´da iki gün üst üste mitingler düzenlenir. Yaklaşık 30 bin kişilik grup, Cumhuriyet caddesinden başladığı yürüyüşte Kürt kökenli vatandaşların yaşadığı Mahallebaşı´na yönelir, yüzlerce asker ve polisten oluşan barikatı aşar. Kalabalık, Mahallebaşı´na yaklaşmak üzereyken 9. Kolordu Komutanı Doğu Aktolga ve  Erzurum Valisi Oğuz Berberoğlu´nun hemen bir sivil ekip göndererek Naim Gölleroğlu Hoca´yı evinden aldırırlar. Vali´nin ricasıyla grubun önüne geçen Naim Hoca, megafondan yaptığı konuşmayla kalabalığı geri çevirmeyi başarır.

– Ula müslüman hele dikkat buyur. Siz ne yapır, nereye gidirsiz? Casusların oyununa alet olirsiz. Oyuna gelmeyin evinize gidin. Devlet suçluları bulup cezalandıracaktır. Allah bu vatan hainlerini Kahhar ismiyle kahredecektir. Sakin olun. Evinize gidin. Ordumuz, polisimiz hainleri bulup cezasını verecektir. Bir cahillik yapıp da kardeş kanı dökmeyelim.

Kendilerine aşina gelen üslubun etkisiyle sakinleşen Erzurumlular hep bir ağızdan İstiklal Marşı´nı okuyup dağılırlar.

Ertesi günkü gazeteler ve televizyonlar baş sayfalarına ve ekranlarına konuk ederler bu kahraman din adamını. İşte o zaman tanımıştı Türk halkı Naim Hoca´yı. Başbakan Tansu Çiller, kendisini Ankara´ya davet ederek teşekkürlerini iletmişti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Vefatının uncu yılında Naim Hoca
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
  Erzurum Tarım Müdürlüğü Toprak Analiz Desteği Veriyor
Erzurum Tarım Müdürlüğü Toprak Analiz Desteği Veriyor
50 dekar ve üzeri arazilerde yetkilendirilmiş toprak analiz laboratuvarlarında tahlil yaptıran çiftçilere, analiz başına 40 TL destek ödeniyor.
İşte o kahraman Dadaşlar
İşte o kahraman Dadaşlar
Nene Hatun´un destanlaştığı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı´nın (93 Harbi) yaşandığı Aziziye destanının 142´ıci yıl dönümü, ERzurum´un tarihteki khramanlıklarını da bir kez daha gündeme getirdi. Tarihe adını altın harflerle yazdıran Erzurumluların kahramanlık hikayelerini sizler için derledik.
İstatistik Çalışmaları Değerlendirildi
İstatistik Çalışmaları Değerlendirildi
Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü uzmanları tarafından, İl Müdür Yardımcısı Erhan Çiftgül , KTV Şube Müdürü Hüseyin Daldal, İl Müdürlü mühendisleri ve teknik personel, İlçe Müdürleri ve İlçe teknik personelinin katılımıyla; İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri bünyesinde kullanılan Tarımsal Maaliyet Sistemi (#TAMSİS), Maliyetler, İstatistik Veri Ağı (#İVA) ve Gelir Hesabı konularında konunun uzmanları tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı. Oldukça verimli geçen toplantının önümüzdeki dönemlerde de devam edeceği açıklandı.
Dadaş fırsat tepti
Dadaş fırsat tepti
BB Erzurumspor, evinde ağırladığı Akhisarspor ile 0-0- berabere kalarak 6 puanlık maçtan 1 puan aldı. Teknik Direktör Erkan Sözeri, bu maçta takıma korkak futbol oynattığı iddiasıyla eleştirildi.
Emeklilerin gözü kulağı TBMM´de
Emeklilerin gözü kulağı TBMM´de
Türkiye Emekliler Derneği Genel Merkezi ile şube Başkanlıklarının ortak belirledikleri sorunlar, Türkiye Büyük Millet Meclisine taşındı. Erzurum Şube Başkanı Ahmet Degen, "Başlıca sorunlarımızı içeren 5 maddelik iyileştirmeler için Genel Merkezimiz ile birlikte emeklilerimiz için Meclisten müjdeli haberler bekliyoruz"dedi
Hikmet Karaca:  Kimin eli kimin cebinde belli değil!
Hikmet Karaca: Kimin eli kimin cebinde belli değil!
Son yapılan zamlarla ülkede insanların fakirleşmeye zorlandığını savunan Erzurum Matbaa-Kırtasiye ve Tabelacılar Odası Başkanı Hikmet Karaca, vatandaşın zor durumda olduğunu söyledi.
İhsan Gök´ten Diyarbakır annelerine destek
İhsan Gök´ten Diyarbakır annelerine destek
Tekman eski belediye başkanı ve kanaat önderi İhsan Gök, Tekman´dan Diyarbakır´a mağdur anneleri ziyarete gitti. Gök, yaptığı açıklama ile takdir tolarken, ´Mevcut belediye başkanları nerede´ sorularının da sorulmasına neden oldu.
-ÖZEL-  Hayvancılık Erzurum´da masaya yatırıld
-ÖZEL- Hayvancılık Erzurum´da masaya yatırıld
Bölgesel Hayvancılık Değerlendirme Toplantısı, 5 ilin katılımı ile Erzurum´da yaoıldı.
Dadaşlar Akhisar´a bileniyor
Dadaşlar Akhisar´a bileniyor
BB Erzurumspor, Akhisarspor maçının hazırlıklarını sürdürüyor. Futbolcular, çift kale maçta gol çalıştı.
-ÖZEL-  Başkan Üneş´ten taraftara çağrı
-ÖZEL- Başkan Üneş´ten taraftara çağrı
BB Erzurumspor´un bu haftaki maçında 25 bin taraftar hedeflenirken, kulüp başkanı Hüseyin Üneş´te taraftarı maça davet etti.
   Tahsin Bayramoğlu´ndan Erdoğan´a tünel mektubu
Tahsin Bayramoğlu´ndan Erdoğan´a tünel mektubu
‘Bu Tünel Rize Erzurum Arasını 70 kilometre kısaltır´ diyen Tahsin Bayramoğlu, yollar bittiğinden Erzurum´un hem sahil şehri hem liman şehri olacağını söyledi.
Erzurum´da halk müziği konseri düzenlenecek
Erzurum´da halk müziği konseri düzenlenecek
Erzurum´da halk müziği konseri düzenlenecek
Ebelere Doğuma Bakış Eğitimi Verildi
Ebelere Doğuma Bakış Eğitimi Verildi
Erzurum´da farklı sağlık kuruluşlarında görevli 17 ebeye, ‘Ebelerin Doğum Becerilerinin Geliştirilmesinde Güncel Yaklaşımlar Eğitimi´ verildi.
Erzurum şalgam üretiminde Türkiye ikincisi oldu
Erzurum şalgam üretiminde Türkiye ikincisi oldu
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü´nün TÜİK verilerine göre yaptığı açıklamaya göre; Erzurum şalgam üretiminde 367 ton ile Türkiye ikincisi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 367 ton ile şalgam üretiminde Türkiye 2´incisi durumunda olan Erzurum´da, ülkedeki şalgam üretiminin yüzde 23,9´u Erzurum´daki topraklardan hasad ediliyor.
Atatürk Üniversitesi Rafting Takımı Türkiye 4. Oldu
Atatürk Üniversitesi Rafting Takımı Türkiye 4. Oldu
Yeni kurulup Van´da düzenlenen Türkiye Şampiyonasına katılan Atatürk Üniversitesi Rafting takımı, Slalom Türkiye 4´üncüsü oldu.
BB Erzurumspor´da ruhsuz futbolun nedenleri araştırılıyor
BB Erzurumspor´da ruhsuz futbolun nedenleri araştırılıyor
BB Erzurumspor´da futbolcuların ortaya koyduğu ruhsuz futbolun nedenleri araştırılıyor. Ortaya atılan bazı iddialar ise yenilir yutulur cinsten değil…
Sebze ve meyveleri oyarak yapmış oldukları çalışmalar ile gastronomiye ilgisi olan ve özellikle kadınların ilgisini çekmeyi başaran Erzurum Aşçılar Derneği üyeleri, hem stres atıyor hem de ruh hallerini sanata dönüştürüyor.
Sebze ve meyveleri oyarak yapmış oldukları çalışmalar ile gastronomiye ilgisi olan ve özellikle kadınların ilgisini çekmeyi başaran Erzurum Aşçılar Derneği üyeleri, hem stres atıyor hem de ruh hallerini sanata dönüştürüyor.
Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) tarafından başlatılan Ar-Ge İşbirliği Politikaları ivme kazanıyor.
Yakutiye´de bütün okul kantinleri denetlendi
Yakutiye´de bütün okul kantinleri denetlendi
Milli Eğitim, Sağlık Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Yakutiye ilçesinde 55 okul kantinini sıkı bir denetimden geçirdi.
   Şaban Müdüre veda gecesi düzenlendi
Şaban Müdüre veda gecesi düzenlendi
Bolu Orman Bölge Müdürlüğü´ne tayin olan Şaban Bıyıklı için personeli tarafından veda gecesi düzenlendi.
Scuk´tan Barış Pınarı harekatına destek pozu
Scuk´tan Barış Pınarı harekatına destek pozu
Erzurumspor´un Bosna Herse4k´li futbolcusu Jasmin Scuk, paylaştığı bir fotoğrafla Barış Pınarı harekatına destek verdiğini gösterdi.
Erzurum´da Tiyatro Oyuncusu Aranıyor!
Erzurum´da Tiyatro Oyuncusu Aranıyor!
Erzurum Yakutiye sanat merkezi için tiyatro oyuncuları aranıyor.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları