Elif Filiz GÜNDEREN


DİPLOMASİDE BEDEN DİLİ


                                                                                      

Taksi çağırmanın en etkili yolu ıslık çalarak, el hareketiyle gerekli mesajı vermektir. Ya da uzak mesafede karşılaştığımız bir tanıdığımıza baş ile selam vermek, merhaba demenin ve iç sesimizi duyurmanın en kolay yoludur. Kızınca kaşlarımızın ve mimiklerimizin değişimi nerdeyse sözlü iletişime denktir. Nitekim beden dili sözlü iletişimin bittiği yerde başlar. Kimi zaman da sözlü iletişimle beraber devam eder. Beden dili düşüncelerimizi yansıtmakla kalmaz, duygusal halimizi de ele verir.  Bir beden dili hareketi binlerce söze tekabül edebilir.

Samimiyet ve güvenin sağlandığı ortamlarda beden dilini çocuktan yaşlıyla her yaş gurubu aktif şekilde kullanıyoruz. Peki, siyasetçiler ve gözler önünde olan insanlar beden dilini nasıl kullanıyorlar? Ezberlenmiş ya da yazılı bir metin anlatılmak istenenler için kâfi geliyor mu? Tabi ki hayır!

Siyasetçiler ve dünya liderleri milyonlara sesleniyor ve hitap ediyorlar. Dolayısıyla onların ağzından çıkan her kelam, ince teraziye koyulur türden hassasiyet içeriyor. Beden dilleri de böyle! Nitekim senkronize edilmiş bir lisan ve beden dili kitlelerin idaresi için daha etkili! Bu yüzden bir siyasetçi, kaliteli bir lisana ve diksiyona sahip olmakla yetinmez, beden dilini de iyi derecede bilir ve kullanır. Yakın tarihte bunun bilinen en iyi örneği kitleleri peşinden götüren Adolf Hitler´dir. Görünüş, diksiyon ve beden dilini bir arada etkili kullanan Adolf Hitler, kırk yaşıma geldiğimde Almanya´nın tamamını bir sözümle ölmeye hazırdır, diyebilecek kadar kitleleri kendine bağlamıştır.

Hepimizin bildiği üzere tokalaşma resmi mercilerin en etkin iletişim şeklidir. Devlet liderleri resmi resepsiyonlarda ve törenlerde bu tokalaşma usulleriyele bir nevi güç gösterisinde bulunuyor. Beden dili yarışlarının en çok rastlandığı ülkelerin başında ABD, İngiltere, İsrail, Rusya gibi devletler geliyor. ABD başkanı Donald Trump dünya liderleri ile görüşmelerinde tokalaşma şekliyle gündeme gelen liderlerden. Trump muhatabını kendine doğru çekerek, kimi zaman samimiyet, kimi zaman güven kimi zaman da üstünlük izlenimi vererek tokalaşıyor.  Eski KGB ajanı olan Rus lider Vladimir Putin ise beden dilini zekice kullanan dünya liderlerinden biri. Putin, beden dili ile sergilediği tutumdan ötürü, buz adam lakabıyla tanınıyor. Gazetecilere ve konuklarına karşı oldukça zeki, alaycı ve temkinli bir tutum sergileyerek sağlıklı bir beden dili kullanıyor.

Ülkemiz liderlerine bakmak gerekirse eğer; seksenli yıllara damgasını vuran siyasetçilerimizden Süleyman Demirel, elinde şapkası ile selam verirken espirili ve bilge adam kişiliği sergiliyordu. Onun üniformaya karşı çekingen tavırları, Çoban Sülü ya da Baba lakabı ile anılmasına neden olmuştu. Süleyman Demirel´e kıyasla Turgut Özal, elinde kalemi ve kameraya net bakan gözleriyle kentte doğmuş bıçkın çocuk imajı sergiliyordu. Necmettin Erbakan ise ekonomi ile istikrarlı palanlarını açıklarken eliyle yaptığı işaretlerle güvenilir bir ortam oluşturuyordu. Bunların yanı sıra beden dilini yanlış kullanan siyasi liderlerimizde vardı. Örneğin Mesut Yılmaz´ın beden dili çok zayıftı. Beden dilini yanlış kullandığı için seçimleri kaybettiği bile söylendi. Dinamik yürüyüşü ile akıllarda kalan Tansu Çiller´de beden dilini doğru kullanamıyordu. Erdal İnönü ise beden dilini hemen hemen hiç kullanmayan liderlerimizden biriydi. Basın toplantılarında üst bedenini iyi kullanmasına rağmen masanın altında çapraz şekilde ayaklarını bağlayan Deniz Baykal, sorunları gizleyemediğini beden dili ile ele veren liderlerimizdendi.

Dünya Liderlerinin beden dili danışmanı Mark Bowden, seçim öncesinde günümüz Türk liderlerinden bazılarının beden dilini şöyle yorumluyor. Recep Tayyip Erdoğan; güvenli, kontrollü ve iddialı. Devlet Bahçeli; sert ve telkin edici. Kemal Kılıçtaroğlu; sabit, kendinden emin. Meral Akşener; birleştirici ve anaç. Selahattin Demirtaş; iddialı ve akılcı gibi?

Biraz daha eskilerden bir örnek verelim ve yazımızı bu muhteşem olayla sonlandıralım. Çağımızın tarihçilerinden Fernand Braudel´in ifade ettiği Osmanlı ekonomisini uzun yıllar ayakta kalmasını sağlayan Yavuz Sultan Selim´in bir tarihi hadisede beden dilinin parçası olan görselliği kullanışı takdire şayandır. Rivayetlere göre; Yavuz Sultan Selim, kıyafetlerine pek önemsemiyor, bu yüzden devlet ricali ona duyduğu saygıdan ötürü huzurunda süslü ve yeni elbiseler ile bulunmaktan çekiniyordu. Yabancı bir elçinin padişahın huzuruna kabulünün yaşandığı bir hadisede yıpranmış kıyafetlerinin değişmesi gerekliliğini, ona bin bir zorlukla hatırlatan sadrazamın emriyle yeni giysiler dikilmiş ve Sultan´a sunulmuştu. Sultan Selim yeni giysiyi kabul etmiş, fakat bunun yanında tahtın ayakucuna yalın bir kılıç koyulmasını istemişti. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra Sulatan Selim huzura eski elbiseleriyle çıktı. Saray ricali korkulu gözlerle bakakalırken, elçi huzura çağrılmıştı. Elçi Yavuz´un huzurunda iki büklüm el pençe durdu, gerekli merasim ve konuşmadan sonra padişahın huzurundan çıktı. Sultan Selim, vezirlerine şimdi gidip elçiye sorun bakalım padişahın libasını nasıl bulmuş, emri verdi. Vezirlerin aldığı cevap şudur; ben şevketli hünkârı görmedim bile? tahtının ayak ucundaki yalın kılıcı gözümü aldı, sadece onu gördüm. !!!