Seyfi BAYER BAYER


DÜNYAYA HÜKMETMEK İSTER MİYDİN?


 

Düşündünüz mü hiç? Dünyaya hükmetmeyi.. Yönetmeyi? Belki bir şeyleri değiştirebilirim düşüncesine kapıldınız mı? Ben kapıldım.. İstedim dünyaya hükmetmek.. Zor, çok zor olduğunu bile bile istedim.. Ve imkansız olduğunu bile bile? Dayanılmayacak kadar kötü bir dünyada yaşadığımı bile bile istedim.. Dünyanın çivisinin çıktığını göre göre istedim..

Ramazan ayındayız öyle değil mi? Kaçımız yardımlaşmak için seferber olduk? Orucuz ya !!! Açtık.. Sinirliydik.. Agresiftik.. Çekilmezdik.. Bir an önce vakit geçsinde yemek yiyeyim derdindeydik.. Ve derdindeyiz de.. Nefsimizi terbiye eden orucu;  zulüm olarak görenleri saymadım bile..  Düşünebildiniz mi Kahire´yi, Sudan´ı, Filistin´i, Suriye´yi, Irak´ı? Zulmün ne olduğunu kavrayabilir misiniz Afrika Ülkelerinden.. Bunları gördükçe dünyaya hükmetmek istiyorum.. Bizim akşam orucumuzu açtığımız 17 saatlik orucumuzu başkalarının bombalar altında açamadığını görmenizi sağlamak istiyorum.. Dün ve bugün değil, her zaman bu olayların olduğunu hatırlatmak istercesine hükmetmek istiyorum..

Tarihte yapılan o kadar zulme karşılık insan olmadıklarını hatırlatmak istercesine konuşmak istiyorum.. Dünyayı değiştiremeyeceğimi biliyorum maalesef.. Küçük düşünmemek adına zulmün tek taraflı olmadığını, insanlık dışı her türlü ırka, dine yapılan kötülük olduğunu hatırlatmak istiyorum..

30 - Mayıs-1341 de yani bundan 660 yıl önce Fransa´da İsevilik adına (Jan Dark) yakılmaya mahkum edilip, diri diri yakılıyor.

 24 ? Ağustos ? 1572 de yani bundan 428 sene önce (San Bartelömi) katliamında çocuk, kadın, hasta, ihtiyar 60.000 e yakın Protestan birkaç günde katlediliyor.

Engizisyon 1183-1208 yılları arasında bir ölüm makinası halini aldı.

Haçlı seferlerinde öldürülen yüz binlerce insan var,

İkinci Dünya Savaşı´nda 6 Ağustos 1945´te kullanılan ilk atom bombası, Japonya´da Hiroşima şehrine 66,000 kişinin ölümü, 69,000 kişinin de yaralanmasına sebep oldu.

Almanların 1944-45 yıllarındaki soykırım yaparak öldürdüğü onbinlerce Yahudi var? Ve daha nicesi..

Hak din sahiplerine yapılmış zulümler için Dünya tarihine baktığımız zaman, Yahudilere Mısır´da ve Almanya´da, Hristiyanlara ise, Roma da büyük zulümler yapıldığını görüyoruz. Özellikle Hristiyanlara yapılan zulümler hem süresinin uzunluğu, hem de tarzı bakımından çok farklıdır.. Zulümlerin  yapıldığı bir dünyada bilerek yaşamak.. Yukarıda belirttiğim yıllar önce olan zulümlerin, farklı isimlerle aynı amaca hizmet ettiğini gördükçe bu dünyaya hükmetmek istiyorum.. İmkansız olduğunu bile bile.. Ve felsefi düşünür Clarence S.Darrow´un şu sözünü de şu anki duruma benzetiyorum?Yirmi yaşında bir insan dünyayı değiştirmek ister.Yetmiş yaşına gelince, yine dünyayı değiştirmek ister..ama yapamayacağını bilir.. Belki bizler zulümleri durduramayız ..Kötülükleri bitiremeyiz ama dünyaya hükmetmek için de olanları göz ardı etmeden kendimizden başlayarak değişebiliriz.. Değiştiremeyeceğin bir şey için pes etmek yerine mücadele etmek en güzelidir.. Belki bugün değil ama yarın elbet güzel olacaktır.. ÇÜNKÜ DÜNYAYI GÜZELLİK KURTARACAKTIR..