Devrim AKTÜRK


Erzurum’un genç sporcularını tebrik etmemiz gerek

Son dönemlerde Erzurum’un genç, yetenekli ve ilklere imza atarak gönüllerde taht kuran sporcuları başarılardan başarılara, derecelerden derecelere koşuyor.


Özellikle geçtiğimiz günlerde Erzurumlu genç milli atlet Dilek Koçak, Mersin'de düzenlenen Olimpik Deneme Yarışması'nda 800 metrede 2.06.95'lik derecesiyle yıldızlar Türkiye rekorunu kırdı. Bu derecesiyle her ne kadar da istediğimiz biçimde başarısını sosyal medya hesaplarımızdan paylaşamasak da, derecesini sunamasak da, yeteneğini konuşamasak da, o kendine olan inancıyla beraber iyi işlere imza atmaya devam ediyor. Erzurum’da basın mensubu olarak kendilerini tebrik ve takdir ediyorum.

Yine bir başka gencimiz, kahramanımız, sporcumuz ve kardeşimiz olan Ömer Faruk Bozdağ da başarılarına son hız devam ediyor. Nitekim o da tıpkı Dilek Koçak gibi iyi işlere imza atarak Erzurum ilimizi ve Türkiye’mizi gururlandırmaya inanmışçasına mücadele ediyor. Kendisi geçtiğimiz yıl Aralık aylarında henüz 17 yaşında olmasına eağmen Salon Rekor Deneme Yarışmalarında boy göstererek, 1500 metrede 3.50.16 derecesiyle U18 kategorisinde Türkiye rekoru kırdı. Kendilerine başarılı yaşamlarında mutluluklar ve nice dereceler elde etmesini diliyorum.

Fatih Arda İpcioğlu’nu duymayanımız yoktur. Nitekim kendileri sadece şehrimizde, ülkemizde değil, tüm dünyada marka olarak ilklere imza atan simalardan. Kendileri Çin'de düzenlenen ve tüm dünyayı ekranlara kitleyen Beijing 2022 Kış Olimpiyatları'nda yarışarak, kayakla atlamada normal tepe birinci tur yarışında 99 metrelik atlayışıyla 115 puan almış ve yarışı 36. sırada tamamlamıştı. Bu nedenle final bileti alamayan İpçioğlu, 11 Şubat tarihinde saat 14.00’da büyük tepe elemelerinde atlayış yapmıştı. Burada da yaptığı atlayışla zafere ulaşamayan İpçioğlu memleketi Erzurum'da şampiyon gibi karşılanmıştı. Fakat benim de, ülkemizin de gönlünde hiç şüphesiz İpcioğlu birinci oldu. Yaşamlarında başarılar diliyorum.

Genç ve başarılı sporcularımızdan bir diğeri de Furkan Akar. Özellikle geçtiğimiz ay yaptığı iş takdire şayan olacak biçimde kamuoyuna yansımıştı. Akar, Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nda kısa mesafe sürat pateni dalında Erzurumlu genç sporcu olarak ikinci olmuş ve çeyrek finallere yükselmişti. Bunu da 1000 metre elemelerinde 1:25.462’lik derecesiyle elde etmişti.

Bir başka Erzurumlu sporcumuz Volkan Kardeşler de elde ettiği derecelerle gönüllerde taht kuran isimlerden. Kendileri Gaziantep'te düzenlenen İşitme Engelliler Türkiye Karate Şampiyonası'nda Erzurum Çelebispor Kulübünden katılarak, Türkiye Şampiyonu oldu. Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, "Gaziantep'te yapılan İşitme Engelliler Türkiye Karate Şampiyonası'nda Erzurum Çelebispor Kulübümüzden Volkan Kardeşler, Türkiye Şampiyonu olmuştur. Milli sporcumuzu kutluyoruz." ifadeleri kullanmıştı.