Seyfi BAYER BAYER


İYİLİK YAPIN VE BOĞULUN?


 

?İyilikten maraz doğar.´ Der ve eklerler.. Kime iyilik yaptıysak kötülük bulduk.. Aman boş versene dünyayı biz mi kurtaracağız.. Ve daha bir sürü şeylerle  de devam ederler.. Evet efendim evet!  Dünyayı sen kurtaracaksın.. İyilikten maraz doğmayacak.. İyilikten insan, insan olduğunu hatırlayacak.. Kötülük bulduğunda daha da iyi olacak kadar yoğurulacak? Karşılık beklemeden yapmayı öğrenecek ve dahası zarar gördüğünde Allah biliyor deyip içini rahatlatacak.. Ve daha çok iyilik yapacaksın?

Maide Suresi 13. Ayet:  Sözleşmelerini bozmaları nedeniyle, onları lanetledik ve kalplerini kaskatı kıldık. Onlar, kelimeleri konuldukları yerlerden saptırırlar. (Sık sık) Kendilerine hatırlatılan şeyden (yararlanıp) pay almayı unuttular. İçlerinden birazı dışında, onlardan sürekli ihanet görür durursun. Yine de onları affet, aldırış etme. Şüphesiz Allah, iyilik yapanları sever.

Maide Suresi, 93. ayet: İman edenler ve salih amellerde bulunanlar için korkup-sakındıkları, iman ettikleri ve salih amellerde bulundukları, sonra korkup-sakındıkları ve iman ettikleri ve sonra (yine) korkup-sakındıkları ve iyilikte bulundukları takdirde (yasaklanmadan önce) dedikleri dolayısıyla bir sorumluluk yoktur. Allah, iyilik yapanları sever.

Al-i İmran Suresi, 148. ayet: Böylece Allah, dünya ve ahiret sevabının güzelliğini onlara verdi. Allah iyilikte bulunanları sever..

Ve daha çok ayet.. Güzellikleri görmek için inkar etmeyin.. Güzellikleri silmek için neden aramayın? Gösterişsiz olsun iyilikleriniz.. Şimdilerde sosyal medya ağında dikkatimi çekenlerden bahsedeyim? Adam iyilik yapıyor.. Vesselam güzel şey sözümüz yok.. Ama herkesin bilmesine de gerek yok? Görün ki ben bu aileye yardım ettim.. Şu kadar para verdim.. Çocuklarına bunu aldım, şunu yaptım..diye diye iyiliğini alenen söyleyenler? El insaf!! Yaptığın iyilikten kazancın ne oldu söyler misin? Herkes gördü.. Aman ne güzel.. Herkes benim iyilik yaptığımı bildi.. Herkese örnek oldum der böbürlenirsin?.Oysa ki Bakara-suresinin 264´üncü ayetini yok sayarak?  Ey iman edenler sadakalarınızı, insanlara gösteriş için malını harcayan, Allah´a ve ahiret gününe inanmayan kimse gibi başa kakmak ve eziyet etmek suretiyle boşa çıkarmayın. Çünkü bu gösterişin hali üzerinde az bir toprak bulunan kaya parçasına benzer ki onun şiddetli bir yağmur isabet edince üzerindeki toprağı temizleyip kendisini katı bir taş halında bırakır. Bırak kimse sana iyilik yaptı demesin.. Çok iyi demesin, dindar demesin, falanca, filanca demesin.. İhtiyacın olmasın bunlara.. Daha nice güzelliklerin peşine koşmak için çaba harca.. İşte o zaman kim ne derse desin aldırma? Bu kadar iyi oluyorsun ne kazanıyorsun? Biz de zamanında çok iyilik yaptık ama kötülük gördük diyenlerin fazlalaşacak? O zaman da kulaklarını tıka ve düşün ne yaparsan yap Allah seni senden daha iyi biliyor.. Her şeyini görüyor, duyuyor.. Buna sığın.. Ve çok daha iyi ol.. Kulakları sağır edercesine iyi ol? Mutlu etsin iyilik yapmak seni.. Karşında ki kıymet bilmese de yaptığın iyilik seni mutlu etsin? Allah rızası için yaptığını sen bil yeter?

Bizler kıymet bilmiyoruz bazen.. Bu güzellikleri apaçık bize gösteren Kuran-ı Kerim varken hala kendi yalanlarımızla boğulmayı tercih ediyoruz.. OYSA İYİLİK YAPARAK BOĞULMAK VARKEN?