Seyfi BAYER BAYER


KENDİNİZ OLUN VE BAŞKASI GİBİ DAVRANMAYIN?


Başkalarının düşüncesi hayatımızı etkilemiştir hep.. Ve bizler de yapacağımız her işte o ne der, bu ne der; diye diye köreltivermişiz kendimizi.. Başkasının düşüncesini benimser olmuş ve onlar doğruymuş gibi yaşamaya devam etmişiz.. Çünkü başkaları en doğruyu bilir, sen bilemezsin fikri beynimize işlenmiş bir kere?

Kendi fikirlerini önemsemeyen bir nesil var ve dahası fikirlerinin hiçbir ise yaramadığını düşünüp de dile getirmeyen bir nesil var? Ne zaman oldu bu nesil? Kimin yüzünden oldu ? Sorgulamak lazım değil mi? Fikirlerini önemsemediğiniz insanların kendine olan öz güveni neredeyse yok olmuş durumda.. Ama kimin umurunda.. Ufak bir örnek vereyim.. Ramazan ayındayız ve her televizyon kanalında ramazan özel programları var.. Her evde söylenir muhakkak.. Sessiz olun bakalım hoca ne diyor? Hocayı dinleyin.. Bir şeyler öğrenin? Diğer bir kanalda yine aynı konu, farklı hoca.. Burada da aynı konu farklı  şekilde anlatılıyor.. Niye birbirlerine rakipler ya!! Velhasıl aynı konu üzerinde kime inanacağını şaşırmışsın.. Ama yine de onlar doğrudur diyerek sorgulamaktan men eden nesil olarak yetişmiş durumda.. Halbuki doğru bir tane? Ve sen onu bulana kadar sorgulayabilir, fikrini beyan edebilirsin? Ya o savunduğunuz hocalar? Sözüm ona asgari ücretle geçinin deyip de milyarlarca ücret alanlar? Onların fikirleri çok mu önemli sizin için? Evet kanal insanları bu denli değiştirdiği için kimi bilgin insanları tanıyamaz oluyoruz.. Başkalarının fikirleri bizim için çok değerli oluyor.. Onların fikirleri gibi yaşamaya devam ediyoruz.. Ha bir de mutluyuz bu durumdan.. Muzdariplik göremiyorum kimsede.. Araştıran bir nesil yok ki göreyim.. Onları savunmak yerine daha iyi bir araştırmayla çıkan yok ki göreyim? Adamlar hikaye anlatıyor kimse çıkıp diyemiyor ki nerden biliyorsun? Kuranı Kerim´ de yazmıyor ki anlattıklarınız.. Kime neyi nasıl anlatıyorsunuz? Ben merak ediyorum açıkçası?İnandığınız gibi yaşamıyorsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız! Diyen Hz Ömer (r.a) ne kadar da doğru demiş.. Bizler inancımız gereği okumuyoruz ki? Okusak daha iyi bir nesil olarak hakim olacağız.. Fikrimiz olacak, karşı çıktıklarımıza susmayacağız , kabullenmeyeceğiz.. Başkasının düşünceleri bizim için önemli olmayacak.. O konu hakkında bilgimiz olacak en azından.. Cahili susturmak kolaydır çünkü her şeye inanır.. Hacı hoca dedin mi susar kalır.. Oysa ki bizler zararı o gibi gözüken insanlardan gördük.. Ve görmeye devam edeceğiz.. Başkası değil sen varsın bu hayatta! Sen ve senin fikirlerin..Sen ve senin inancın.. Ve en önemlisi de bunu doğrusunu bulana kadar araştırmalısın! Çünkü inanç ve doğru bir tanedir okumuş cahil değil, okuyan doğru nesil olmamız gerekir..

Başkaları ne der düşüncesi bizi köreltir.. Yapacağımız güzellikler yok olur.. Ve sonunda başkasının fikirlerini fikir edinerek düşünememeye başlarsın.. Bu da seni hiçbir yere getirmez, aksine seni dibe sürükler.. Hadi o zaman başlayalım bugünden itibaren el alem ne der düşüncesinden sıyrılmaya, fikirlerimizin önemli olduğuna.. Herkesin yanlış yapabileceğine ve kimsenin dört dörtlük olmadığını düşünmeye..

Başkaları gibi düşünmektense kendim gibi olarak kalmayı tercih ederim demeye başladığınızı duyar gibiyim? Hadi hayırlısı..