Nazan YAŞARBAŞ


KİBİR 

Bir gün koyun bilgini bir yarışma düzenlemiş. Yarışmayı kazanana büyük ödül paraymış. Ali de çok zengin olmadığından ve ihtiyaçları olduğundan bu yarışmaya katılmış.


 

Bir gün koyun bilgini bir yarışma düzenlemiş. Yarışmayı kazanana büyük ödül paraymış. Ali de çok zengin olmadığından ve ihtiyaçları olduğundan bu yarışmaya katılmış. Atilla Bey Ali'nin yarışa girdiğini duyunca en güçlü adamlarından olan Ferit'i yarışmaya sokmuş ki Ali yarışmayı kaybetsin. Atilla Bey Ali yi hiç sevmezmiş. Ona sürekli kin beslermiş. Günler geçmiş yarışma günü gelmiş çatmış. Herkes yarışmaya gitmiş sıra Ali ile Ferit’e gelmiş. Ali büyük bir hız ile çıkmış yarışmanın sonuna tam bitiş çizgisine gelmiş. Tam o sırada Ferit düşmüş aslında numara yapmış Ali kazanmasın diye . Garip Ali de çok iyi çok saf olduğundan yarışmayı bir kenara bırakmış Ferit’i düştüğü yerden kaldırmak için gitmiş o sırada Ferit Ali’yi iterek bitiş çizgisinden geçmiş. " kazandım ben kazandım " Diye bağırmaya başlamış.

Bilge kişi şunu demiş. " Yarışmayı Ferit kazandı ancak önemli olan yarışmayı kazanmak değil önemli olan insan olmak yardım sever olmak bu yüzden yarışmayı Ali kazanmıştır " dedi.

Demek ki neymiş. Kin, kibir, elinde olanlar ile büyüklenmek bir anlam ifade etmiyor. Önemli olan yardım sever olmak. Hayat dediğimiz para dediğimiz bir gün bitecek ama sevgi asla bitmeyecek o hep kalacak.

 Ve en önemlisi de bilip bilmeden haksız yere insanları yargılamamak gerek  çünkü ALLAH katında kim nerde nasıl bilemeyiz ( iyi düşün yüreğini temiz tut seni bilen zaten bilir gerisi boş…