KOBİLER, KALKINMASI İÇİN YENİ TEŞVİK YASALARINA İHTİYAÇ VARDIR
Tarih: 29.1.2020 12:23:22 / 1138okunma / 0yorum
Mehmet Nuri Alim

KOSGEB gibi ajansların Erzurum´da daha aktif hale gelmesini sağlamakla birlikte, yatırımcıların bölgeye gelebilmesi için öncelikle yatırım ortamının iyileştirilmesi ve bununla birlikte özel teşvik uygulamalarına ihtiyacımız var. Turizm, Ulaşım ve Hizmet alanlarında cazip hale gelen Erzurum Sanayisini cazip hale getirerek her yönüyle tercih edilen bir bölge olması için çalışılmalıdır.  

KOBİ´lerin küresel pazarda rekabet gücünü ve yenilikçilik düzeyini arttırarak Türkiye´de istihdamın yüzde 61´ini, üretilen katma değerin ise yüzde 38´ini KOBİ´ler oluşturmaktadır. KOBİ´lerin tüm işletmeler içindeki oranının yüzde 99´dur.

Bu rakamlar; ekonomimizin gerçek anlamda yükünü çeken KOBİ´lerin her anlamda desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Her zaman söylediğimiz gibi, KOBİ´ler büyüdükçe, geliştikçe, ürettikçe; Türkiye´de büyüyecektir. Erzurum daki bulunan Atatürk Üniversitesi Erzurum Teknik Üniversitesi ve Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Erzurum için büyük bir şanstır, stratejik çalışmalar doğrultusunda Erzurum 2023 yılına bir dünya kenti olarak girme hazırlığı içindedir. 

Avrupalılar Erzurum´daki bu hızlı gelişmeyi hayretle karışılıyor Erzurum Tarihi, Turizmi ve sağlık alanında potansiyeli yüksek bir şehirdir. Spor federasyonlarının yaz ve kış kampları için bölgeye çekilmesi için potansiyeli iyi kullanmamız gerekiyor. Bölgemizin yüksek irtifa sporcu kampları açısından potansiyelinin belirlenmesi; bu potansiyelin dışarıdan profesyonel gözle değerlendirilmesi ve nihayetinde profesyonel spor kulüplerine tanıtım ve pazarlamasının yapılmalıdır. Hedef 2023 yılında dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmayı hedef koyan Türkiye´nin bu amacına ulaşabilmek için kadınları hayatın her alanına ortak etmek zorunda olduğumuzu kadınlarımıza fırsat eşitliğinden yararlanmasını sağlamak için ekonomiye siyasete ve yaşamın her alanında aktif olarak katılmalarına olanak verilmelidir.

Ülkemizde ve Erzurum´da sürdürülebilir gelişimi elde edebilmek için Yeni dönemde kadınları daha aktif hale getirmek için neden çalışmıyoruz. Gençlerin enerjisi ve gücü bizim için olmazsa olmazlardandır.

2023´e Kalkınma sadece ekonomiyle olmaz sosyalleşmede önemli. İnsan odaklı olmalı Erzurum için yapılacak olan uzun vadeli projeler yapılmalıdır.   

Burada 2012 yılında ilimize verilen yeni teşvik yasasından bahis etmek istiyorum Erzurum´a yerli ve yabancı sermayeyi çekecek kadar cazibe barındırmıyor.

Erzurum sosyo- ekonomik kalkınmasında teşvik paketlerinin önemli yer tuttuğunu ama son çıkan teşvik paketi ise beklentilere cevap vermemektedir.

Erzurum için Yeni Teşvik Yasasına ihtiyaç vardır ve pozitif bir ayrımcılıkla Erzurum´u yeniden kalkındırabilmek için siyasetçisinden, Bürokratına ve STK larına varana kadar en iyi şekilde hazırlanması ve ilimizin ve her kesin tek bir ağızla masaya yatırmaları artık elzem olmuştur.

 

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
SOSYAK İLİŞKİLER (16 Ocak 2020 - Perşembe)
Erzurum adına bir utançtır… (12 Aralık 2019 - Perşembe)
ÜNİVESİTE SANAYİ İŞ BİRLİĞİ 1 (21 Kasım 2019 - Perşembe)
GİRİŞİMCİLİK NEDİR? (10 Ekim 2019 - Perşembe)
GÖÇ GÖÇ OLDU GÖÇLER YOLA DİZİLDİ (03 Ekim 2019 - Perşembe)
ERZURUM TALAN EDİLİYOR (26 Eylül 2019 - Perşembe)
ÜRETEMİYORUZ (18 Eylül 2019 - Çarşamba)
Sayfa:
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Üzerinize veya halıya kahve dökülürse, lekeyi soğuk suyla ıslattıktan sonra hemen birkaç damla gliserin ile çitileyin.

Kahve Dökülürse