Seyfi BAYER BAYER


KORKARIM HERKES HAKLI!


Dünyada kime sorarsanız sorun, kiminle dertleşirseniz dertleşin, muhakkak anlatacakları olaylarda kendini haklı çıkarır. Hangimiz kendi suçumuzu kabullenip de karşı tarafı haklı çıkarırız ki! Hiçbirimiz tabi ki! Çünkü insanların yapısında birazcık  ?´hep bana´´ cılık ya da ?´ben haklıyım´´ savunmaları vardır. Pardon; birazcık mı dedim, abartmışım!

Olayları kendi açımdan değerlendirmek için;  zıt görüşleri her zaman dinlemek adettendir deyip, başlamışımdır işe koyulmaya. Ne işi mi ? Dinleme işi. Hani herkesin yapamadığı işi. Sadece konuşmak için vakit bulup, dinlemek için fırsat bulamadıkları işe. Haklı, haksız kavramını ancak bu şekilde ayırt etmenin, dinlemeyle kazanılabileceğine inanan biriyim çünkü. Her olay seyrine göre değişiyor bizler için. Bazılarımıza sıradan gelen bir durum, diğerimizi çokça üzebiliyor ne yazık ki!

Hani bakış açısı dedikleri olaylar var. Nasıl bakarsan öyle görürsün dedikleri şey işte. Karşılıklı oturan iki kişiye sunulan bir zar düşünün. Zarın hangi kısmı geldiği önemli değil, sonuç olarak her iki tarafa aynı rakamın gelmesi imkansız. Peki ne olacak? Herkes kendi gördüğünü savunacak. Yani ; ?Görünen köy kılavuz istemez? atasözünü özümseyerek, kendilerini haklı çıkaracaklar. Peki nedir bu haklılık? Bardağın dolu tarafı nerede kaldı? Sonuçta ikisi de zara bakıyordu öyle değil mi? Altı üstü zar. Bu yönden bakılsaydı şayet, ne kavga kalırdı ne de haset?

Peki nedir bizi, söylediğimiz şeyi, durduğumuz noktayı ısrarla savunmaya iten? Başka doğru, başka gerçek olabileceği ihtimalini düşündürmeyen? Başkalarında ki yerimiz öyle değil mi? Farklı düşünen her zaman kazanır dediğimiz olay tamda burada başlıyor. Kendini haklı çıkarmaya çalışan bir insandan delil mi istiyorsun. Korkarım her işe bulaşır ve yine haklı çıkarır kendini. Cinsiyet ayrımı yapmıyorum kadın olsun erkek olsun yeter ki istesin! İstedikten sonra kini, haklılığa dönüştürmek için her işe bulaşacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız diye gurur duyarız hepimiz. Olması gerektiği gibi. Peki bir yanlış olduğunda neden sesimizi çıkaramayız? Herkes haklıymış gibi davranırız? Hangi partiyi tutarsan tut, kimin görüşünü savunursan savun, muhakkak karşı cenahta olan birinin haklı olabileceğini de unutma! Sadece sen doğru değilsin! Senin hatalarını seni seven birisi göremez zaten. Bu seni içten içe yok edebilir. AK Parti, MHP,CHP, SP? mutlaka birine mensup fikriniz vardır. Tabi ki olacakta. Çünkü demokrasi ülkesiyiz.

İzlemişsinizdir iki gün önce CHP milletvekili Mehmet Göker´in yıkım kararı verilen Atatürk Caddesi´ndeki Gazi İlkokulu´na gidip, dış duvarda asılı bulunan Türk bayrağı ve Atatürk posterini indirmiş, İl mili eğitim müdürü Mahmur Bayram´a teslim etmek üzere makamına gitmişti. Randevu alınmadığı gerekçesiyle sekreter içeri almamış ve Göker´de ?ben gireyim´ diyerek kapıya yönelmişti. SAYGILI OLMAYA DAVET ETMİŞTİ?

Milletvekili Gökler içeri girdiğinde, toplantı halindeki Mahmut Bayram´a ?´Gümüşlüğünüze gösterdiğiniz özeni Atatürk´ümüze ve bayrağımıza göstermenizi temenni ediyorum demiş, Atatürk posterini ve bayrağı Mahmut Bayram´ın makamına bırakıp odadan ayrılmıştı?

Peki nedir burada ki sorun;? Birbirini anlamayan iki zıt düşünceli insan? Kimsenin bilerek Atatürk posterine ve bayrağa saygısızlık edeceği durumunun olmayacağı kanaatindeyim. Zaten böyle biri varsa vatan hainidir diye düşünenlerdenim. Makama izinsiz girmek ve toplantı sırasında bu durumu dile getirmek? Nedir başkalarının yanında rencide etmek? Gerekli açıklamasının olabileceğini düşünmeden, kendi haklılık payını göstermek nedir? Bayrağımıza ve Atatürk´ümüze olan saygıyı her zaman takdir etmek gerekir. Bu konu burada dursun! Önemli olan karşı tarafı dinlemeden, sadece kendi haklılık payını ortaya çıkarmak. Bunu yapmak için karşı cenahta olmanıza gerek yok. Doğru bir tane olduğu gibi haklılığa giden yolda bir tanedir. Bu sadece ufak bir örnekti.

Ve Bizler dinlemeden unuttuk bütün güzellikleri!

Yargılamadan önce düşünmeyi ,

Konuşmadan önce düşünmeyi?

KORKARIM HEPİMİZ HAKLIYIZ! Bunu düşündükçe haklılık payımda bile susmayı denemekte fayda var. Zaten senin hakkını kimseye vermeyecek Yaradan´ın var ! Varın gerisini siz düşünün.

HAKLI MIYIM? HAKSIZ MIYIM? Diye?