Nazan YAŞARBAŞ


ÖZGÜR BIRAK..

Sevdiğini özgür bırak. Geri dönerse seni sevmiştir, geri dönmezse hiç bir zaman seni sevmemiştir.


Sevdiğini özgür bırak. Geri dönerse seni sevmiştir, geri dönmezse hiç bir zaman seni sevmemiştir.

 

Duygusal ikili ilişkilerin devamlılığı sevgi, saygı, hoşgörü ve karşılıklı duyulan güvene bağlıdır.

 

Çok sevmenize rağmen bazen sevdiğinizin avuçlarınızın içerisinden kayıp gitmesine engel olamıyorsunuz. iş işten geçtikten sonrada "Ben nerde hata yaptım acaba?" sorusunun cevabını bulmaya çalışırsınız.

 

İkili ilişkilerin en tehlikeli düşmanları şüphe, baskı ve aşırı kıskançlıktır. Şüphenin sebebi karşı tarafın olağan dışı davranışları olduğu gibi duyulan bir güvensizliğinde belirtisidir. Baskının nedeni  kişilik bozukluğu ve depresyon durumlarıdır. Kıskançlığın nedeni ise kişinin kendisine olan özgüven ve egonun eksikliğidir.Sorun hangisi olursa olsun ilacı sevgidir.

 

Beraber olduğunuz kişi onca seçenek arasında sizi seçmiş ise; unutmayınızki siz O'nun için özelsiniz ve diğer insanlardan farklısınız.

 

Toplumda yer alan ve zaman zaman yanlış yorumlanan " Seven insan kıskanır." deyimi çok kullanılır. Unutmayınız ki: kıskanmak bir sevgi ölçüsü değildir aksine güvensizliğin bir göstergesidir.Aşırı kıskançlığın çok sevginin anlamına gelmediği gibi özel günlerde alınan pahalı hedeyelerde sevginin ölçüsü olamaz.  Giyim kuşam tarzına karışarak " Ne yapayım seni kıskanıyorum." sözü ise tamamen karşı tarafı egemenliği altına alma girişimidir.

 

Aşırı kıskançlık aşırı milliyetçilik gibi bir ruh hastalığıdır.Bazen sevdiğinizi çok kıskanarak, sevdiğinizi mutlu ettiğinizi sanarken, O'nu güvensizliğinizle boğduğunuzu farkında bile olamıyorsunuz. Ve gün gelir su misali avucunuzda sızıp gider.

 

Unutmayınız ki sevgi özgürlüğü sever. Baskı ve aşırı kıskançlığa gelemez. Zorla kafese kapatılamaz. Böyle hallerde zamanı  gelince ruhun bedeni terkettiği gibi terkeder ve bir daha geri dönemez.

 

ilişkilerin bitmesinin diğer nedenlerinden biride geçmişi sorgulama ve karşılaştırmalar yapmaktır. Geçmişte birlikte olduğunuz bir arkadaşınızı beraber olduğunuz kişiyle kıyaslamanız ilişkinizi zedeler. "0 böyle yapardı. Şimdi o olsaydı böyle derdi." gibi sözler sıcak ilişkiye soğuk duş etkisi yapar.

 

İkili ilişkileri sürdürmek çok kolay olduğu gibi, bilmeyenler için ise çok zordur. Güven ne verilir, nede alınır. Zamanla bir meyve misali kendiliğinden oluşan güzel bir duygudur.

 

Bütün yaralara, dargınlıklara, en iyi merhem karşılıksız olarak verilen SEVGİ ve GÜVEN duygusudur. Bütün bu durumlar her iki taraf için geçerlidir.Terazinin dengede olma misali yani.

 

İnsanoğluyuz  bazen farkında olmadan yada isteksiz olarak ufak tefek hatalar yapabiliriz. İnsan afettikçe büyür, büyüdükçe affeder. Önemli olan ufak hataları cezalandırmak değil,sevgi ile tamir edip doğruyu bulmasını sağlamaktır.

 

Yüreğinizde sevgi, hoşgörü ve güven duygusu; yüzünüzde gülümseme eksik olmasın.

 

Sevgiyi yol eyleyenlere bin selam olsun.