Seyfi BAYER BAYER


SUSTURULMUŞ İNSANLIK


Daha kaç ezbere uyulmadı diye insanlar dışlanacak kim bilir? Özgürce dile getirilemeyen kelimeler, özgürce dile getirilemeyen kaç cümle, çürüyüp gömülecek toprağın altına.. Değer verilmeyecek düşüncelere? Aynı fikirde olmak zorunda bırakılacak insanlık.. Aynı fikirdeysen konuşma hakkın olacak ..Yoksa vay haline!!

Bizler susmaya daha küçük yaşlarda başlayan gençler olduk.. Ana rahmine düşerken bile , annemiz utandığı için saklardı karnını? Dünyaya geldik.. Ağladık.. Susturulduk.. Kimseler rahatsız olmasın diye.. Büyüdük yavaş yavaş.. Kızdırdılar bazen küçüksün diye .. Cevap veremedik susturulduk? Ayıp olmasın diye? Okula başladık, daha ilkokuldayken bile öğretmenim demeye çekinen saygılı çocuklardık biz? Korkardık? Cevap verilmezdi hiçbir zaman büyüklere .. Öğretmen ne derse doğru kabul edilirdi.. Sözünün üstüne söz söylenmezdi.. Yanlışını bilsen bile dile getiremezdin.. ÇÜNKÜ : ?O ÖĞRETMEN YANLIŞ YAPMAZ´ diye evde defalarca söylenirdi bizlere.. Bizler de yanlışı bile bile susardık.. Ne de olsa öğretmendi .. Ona kimse bir şey öğretemezdi algısı daha o zamanlardan girmişti ruhumuza.. Büyüdük işte yavaş yavaş eve misafir gelirdi .. Malum sen oturamazsın.. (Bu kötü algılanmasın güzel şeylerdi hizmet etmek ) .. Bazı konular konuşulurdu ..Mantığına yatmasa soramazdın ki doğrusunu öğrenesin .. Çünkü büyükler konuşuyordu? Susmak bizim görevimiz olmuştu.. Allah var mı? Kocaman mı gözleri var ? Bizi nasıl görüyor? Diye soruları? büyüklerimize hepimiz sormuşuzdur muhakkak.. Oğlum sus günaha girersin, Kızım sus Allah yakar seni diye diye sorgulayamaz olmuştuk hiçbir şeyi.. Aslında bizler daha çooook ufakken susmayı öğrenmiş insanlar olmuştuk bile.. Üniversite yılları için adımlar atılırken senin becerin değil, büyüklerin ne derse o okunurdu. Çoğu gencimizi de böyle böyle ziyan ettik bizler.. Doktor ol, Mühendis ol , avukat ol,, diye diye algımız sadece bunlar üzerine olan çocuklar olmuştuk bile.. Hakkın yoktu başka meslek seçmeye .. Çünkü büyüklerin seçmişti bile.. Üniversite yılları da sorunlu geçerdi doğu-batı ayrımı yapan mı dersin , Siyah-beyaz ayrımı yapan mı dersin  ? Mantıksız gelir çoğu düşünceler.. Ama ne olur yine susarsın başına bela alma korkusundan.. Bu kez de siyaha siyah , beyaza beyaz dediğin için bile başın ağrıyabilirdi .. Çünkü sen zaten susturulmuş bir insan olarak gelmiştin bu dünyaya.. Hakkın var mı ki yorum yapmaya ..Ve böyle böyle gider durur yaşam?

Bizler saygılı çocuktuk ve böyle büyüdük .. Sanılmasın ki kimse bir şey bilmiyor, susuyor .. Bunu sizler zaten yavaş yavaş yaptınız bizlere .. Ailemize yavaş yavaş algıyı yerleştirdiniz.. Şimdilerde insanlık öyle bir susuyor ki haklı olsan bile konuşmaya gücün yokmuşcasına konuşamıyorsun.. İyi ki böyle büyümüşüm demek isterdim fakat diyemiyorum .. Çünkü sizler bizim algımızı çok değiştirdiniz.. Konuşmaya çekinen insanlık olarak geldik bu dünyaya, bu şekilde de gitmeye mahkum bırakılacağız.. Belki dinlersiniz bir gün bizleri yargılamadan dinler, yargılamadan yardım edecek kadar cesaret gösterirsiniz..

Şimdilerde gençler susmuyor evet? Velhasıl ezbere uydukları için susmuyorlar.. Ezberi bozan başka bir insanlık ortaya çıktımı vay halimize!!!

SEN SUÇLUSUN TALİHE BAK!!!