ÜNİVESİTE SANAYİ İŞ BİRLİĞİ 1
Tarih: 21.11.2019 07:38:47 / 1426okunma / 0yorum
Mehmet Nuri Alim

Ekonominin en can alıcı konusu, istihdam ve işsizlikle mücadeledir.

Yıllardan beridir Erzurum da ve ülkemizde Üniversite sanayi iş birliği konuşlanıp durur ve özellikle Üniversite sanayi iş birliğinin gerçekleştirmek Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI ve Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent ÇAKMAK ile ilimizde başlayarak gerçek anlamda amacına doğru ilerleme sağlanmaktadır.

Her iki Rektörümüzde bu hususta tebrik ediyorum.

Üniversite sanayi iş birliği

İşsizlik oranının aşağı çekilmesi için izlenecek politikalar kapsamında gençler arasında girişimciliğin geliştirilmesi kritik önem taşımaktadır. Genç nüfusun bu yoğunlukta olduğu bir ülkede işsizlik problemini aşmak için, istihdamı artıracak önlemlerin yanı sıra özellikle nitelikli işgücünü girişimciliğe yönlendirme gerekmektedir.

İşsizlik sorununa karşı,  üniversite gençliğinin girişimcilik perspektifi ile çözüm yolları arayacakları projesi kapsamında Erzurum Atatürk Üniversitesi fakültelerinde öğrencileri çalışma grupları oluşturulması iyi iş fikirleri üreterek üniversite öğrencilerini girişimciliğe özendirmek, her fakültenin görmüş oldukları eğitime yönelik olarak girişimde bulunulması, hem de iş fikirlerinin iş dünyasının içinden gelen iş adamlarının destek vermeleri pratiği ve teoriyi bir araya getirmek kaliteli bir üretimin artması ile birlikte üniversite bitiren öğrencilerimizi de girişimciliğe özendirecektir. 

Bu proje ile bir yandan farkındalık yaratırken, diğer yandan da işsizlik sorununun çözümü için gençlerle yeni öneriler üretiyor olacağız.

İstihdamın artması için büyümenin sürekli olması gerekmektedir. Yapısal hale gelmiş işsizlik sorunu açısından bakıldığında da, işgücü piyasalarındaki vasıf uyumsuzluğu ”Eğer yapısal hale gelmiş işsizliğe çözüm istiyorsak, mutlaka üniversite-sanayi işbirliğini gerçekleştirmeliyiz. Erzurum Atatürk üniversitesi Öğretim üyelerini de bu kapsamda aramızda görmek gerek Üniversite-Sanayi, gerekse gençlerimizi girişimciliğe özendirmek hususunda birliktelik sağlamak en büyük temennimizdir.

Bizim amacımız, gençlerin kendilerini ifade etmelerinden yanadır. Ne kadar çok birlikte çalışırsak, ne kadar çok şeyi birlikte yaratırsak ve gençlerin toplumdaki etkinliğini artırırsak Türkiye için o kadar iyi olacak.

Gençleri sadece istihdama ya da girişimciliğe hazırlamak değil, sosyal girişimciliğe hazırlamak da çok önemli. Gençlerin örgütlenmelerini, ihtiyaçlarını, beklentilerini ortaya koyabilecekleri ortamları hazırlayabilmeleri Türkiye için çok önemli.”

 

 

Anahtar Kelimeler: ÜNİVESİTE, SANAYİ, BİRLİĞİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
SOSYAK İLİŞKİLER (16 Ocak 2020 - Perşembe)
Erzurum adına bir utançtır… (12 Aralık 2019 - Perşembe)
GİRİŞİMCİLİK NEDİR? (10 Ekim 2019 - Perşembe)
GÖÇ GÖÇ OLDU GÖÇLER YOLA DİZİLDİ (03 Ekim 2019 - Perşembe)
ERZURUM TALAN EDİLİYOR (26 Eylül 2019 - Perşembe)
ÜRETEMİYORUZ (18 Eylül 2019 - Çarşamba)
Sayfa:
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
Mide asidiniz bir jileti eritebilecek güctedir.

İlginç Bilgiler 6
Evinizdeki çiçekler bazen böcek yüzünden kurur. Onların çiçek köklerini yemelerini önlemek için sigara külünden yararlanın. Çiçek köküne dökeceğiniz küller, böceğin hastalanıp ölmesini sağlar.

Çiçekleriniz Bozuluyorsa