Seyfi BAYER BAYER


YAŞAYARAK DAHA MI İYİ ÖĞRENİYORUZ?


Çoğu zaman idrak etmelerimiz gecikiyor.. İlla başımıza bir şey gelecek de öğrenecekmişiz gibi oluyor.. Gerçeği ise; gerçekten de yaşayarak daha iyi öğreniyoruz..

İnsan yaşadıkça sürekli kendini geliştirir, bilgi hazinesinin genişletir. Her insan kendi yaşadığı ne varsa o kadarını en iyi şekilde bilir ve yaşadıkça da yeni şeyler öğrenmeye devam eder. Buna nispeten herkesin öğrenme şekli farklıdır kimisi yaşayarak, kimisi okuyarak? Soralım bakalım sizler yaşayarak mı daha iyi öğrenenlerdensiniz, yoksa okuyarak öğrenenlerden mi? 

Ele alalım beraber.. Yaşayarak öğrenmek? Hissetmek demek.. Ağlamak, gülmek, kahkaha atmak demek.. Hepsinden izler almak demek ve hepsinden ders çıkarmak demek? Düşünsenize bir çocuğu elini sobaya uzattığında yasakladığınızı? Merakı  daha da artacaktır.. İlla hissetmek isteyecektir ve siz olmadan dokunarak öğrenecektir sobanın sıcaklığını.. Ve bir daha dokunmayacaktır.. Böylelikle daha iyi öğrenecektir dokunmaması gerektiğini? Ya da yasak şeylerin hepimize daha cazip geldiğini inkar edemeyiz.. Muhakkak merakımız artar yasak olan her şeye.. Buna ilişki , yeme , içme , gezme diye bakabiliriz. İçiniz rahat etmese bile yaptırım dürtüleriniz sizi yasak olan her şeye itecektir. Yapmazsanız güzel bir davranıştır tabi ki .. Ama yaşayarak öğrenme dedik ya ? Bunlar yaptırım dürtüsüyle gerçekleşen ve sonrasında kafamıza balyoz yemiş gibi hissedeceğimiz yaşanmışlıklar olacaktır. Ve dahası silinmeyecek yaşanmışlıklar olacaktır.. Aynı hatayı yap bakalım yapabilecek misiniz? Artık korkuyla yaklaşacaksınız değil mi? Ki gerçekten yaşadıklarınız sizi pişman ettiyse.. Yoksa aynı hatayı sil baştan yaparsınız.. Ki bu da olabilecek diğer ihtimaller arasındadır. Her yaşanmışlıktan herkesin aynı dersi almasını da bekleyemeyiz.. Kimine daha cazip gelecek olan yaşanmışlık, kimine ızdırap verecektir..

Okuyarak öğrenmeye sıra gelince.. Biz insanoğlu hayatımızı devam ettirmek için sürekli araştırmaya yönelik okuruz. Bilim için, bilgi için, sürekli okuma gereği duyarız.. Besleniriz kaynaklardan.. İyi bilgi birikimine kavuşuruz.. Her insanda olması gereken şeylerden bir tanesidir okumak.. Fakat okuyarak gerçekten öğrenebiliyor muyuz ? Bu muallak? Örnek vermek gerekirse? herhangi bir yere seyahate çıkacaksınız.. O yer hakkında her şeyi okuyarak öğrendiniz.. Ezberlediniz.. Gittiğiniz yerde ister istemez bir sendeleme olacaktır..  Görmek ve gezmek sizi başka dünyalara itecektir.. Bağdaştıracaksınız bilgilerinizle o anı ve yavaş yavaş oturacak zihninizde.. Yani okumak da tek başına yeterli olmayacaktır burada..

Öğrenmenin bir çok çeşidi vardır. Gezerek öğrenirsiniz.. Okuyarak öğrenirsiniz.. Müzik dinlerken öğrenirsiniz?En son da yaşayarak öğrenirsiniz? Gelin siz karar verin hayatı öğrenme biçiminizi..

YAŞAYARAK ÖĞRENMEK HERKESE AYNI KAPIYI AÇMIYOR MU?