Erzurum, TKDK hayvancılık projelerinde ilk 3´de
Erzurum İl Koordinatörlüğü, hayvancılık yatırımları kapsamında 50 adet proje başvurusu alarak 42 il içerisinde 3. sırada yer aldı.
Tarih: 9.5.2018 13:09:26/ 1110okunma / 0yorum


İlimiz hayvancılığının altyapısının yeniden inşasına büyük katkı sağlayacak olan bu projeler sayesinde hem hayvancılık işletmelerinde verimlilik ve kalite artacak hem de işletmelerdeki çalışma şartları çok daha iyi bir hale gelecektir. Bütün bunların yanı sıra küçük ve büyük baş hayvan ahırlarında hayvan refahına uygun ve yüksek standartlarda üretimin yapılmasına imkan sağlanacaktır. 
IPARD II Programının 3. Başvuru Çağrı döneminde Erzurum İl Koordinatörlüğü hayvancılık yatırımlarında büyük bir başarıya imza attı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 27 Nisan 2018 günü sona eren IPARD II Programının 3. Başvuru Çağrı döneminde, Erzurum‘da hayvancılık yatırımlarına yönelik aldığı proje sayısıyla hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olduğunu gösterdi. 
Bu çağrı dönemi kapsamında yapılacak 52,6 milyon TL tutarındaki yatırımların 31,3 milyon TL´lik kısmı hibe desteği olarak il ekonomisine sunulacak. Böylece Erzurum ilinde bir taraftan doğrudan ve dolaylı olarak istihdama katkı sağlayacak diğer taraftan da il ekonomisinin canlılığını artıracak. 
Konu ile ilgili olarak Erzurum İl Koordinatörü Dr. Atilla Özlü şunları söyledi; “Öncelikle yatırımcılarımızı kutluyor, hayata geçirmeyi planladıkları yatırımların başta kendileri olmak üzere Erzurum´a ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Hayvan refahına uygun olarak yüksek standartlarda planlanan bu projeler sayesinde Erzurum Hayvancılığı önemli bir değişim ve dönüşüm yaşayacaktır. Alınan 50 adet projenin %82´si süt hayvancılığı yapılan işletmelerden oluşmaktadır. Süt üreten çiftlikler, soğuk zincirin ilk halkasını teşkil etmektedir. Soğuk zincir ise sütün hijyenik olarak sağımı ve transferine kadar uygun koşullarda depolanmasını ve taşınmasını içine alan bir süreci kapsamaktadır. Bu sürecin bazı makineler ve hijyen kurallarından oluşması alt yapı gerektirmektedir. TKDK olarak sütün verimli ve hijyenik olarak üretimini, süt işleme tesislerine ulaştırılması ve tüketicilere sağlıklı süt ve süt ürünlerinin sunulması için bu altyapının desteklenmesini önemsiyoruz. Yeni projelere sağlayacağımız desteklerimizle bölgemizde kaliteli süt üretiminin ve süt işletmelerinin sürdürülebilirliğinin artmasını hedefliyoruz. Üçüncü Başvuru çağrı ilanı kapsamında alınan projeler hedefimize ulaşmada önemli bir adım olacaktır. Diğer hayvancılık projelerimiz ise besi hayvancılığına yöneliktir. Bu işletmelerimize et üretiminin verimliliğini ve sürdürülebilirliğini artırmak için destekler sağlayacağız. Şu an odaklandığımız süreç tüm projelerin varsa eksikliklerini gidererek hayata geçmelerini sağlamaktır” dedi. 
İl Koordinatörü Özlü, bu başarının ilk adımı olan 3. Başvuru Çağrı İlanının duyurulması için yapılan duyuru ve tanıtım faaliyetleri hakkında ise şu bilgileri aktardı; “Proje başvurularını İl Koordinatörlüğümüze kazandırmak için İl Koordinatörlüğü olarak çaycısından uzmanına kadar yoğun bir çaba sarf ettik. Aralık 2017 tarihinde kurumumuzun çağrı ilanını açıklaması ile birlikte tanıtımlara başladık. İlçelerimizin tamamında tanıtım faaliyetleri ve hayvancılıkla uğraşanlarla birebir görüşmeler gerçekleştirdik. İlçe toplantılarına katılamayan vatandaşlarımız için köy ziyaretlerinde bulunarak çağrı ilanından haberdar olmalarını sağlamaya çalıştık. Tarım il ve ilçe müdürlüklerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda faydalanıcılara yatırımlarına destek olacağımızı mektuplarla illettik. Bu gayretlerimize rağmen ulaşamadığımız vatandaşlarımızın da bu desteklerden mahrum kalmaması için bizlere ulaşabilecekleri iletişim bilgilerini sms yolu ile kendilerine ilettik. Proje hazırlamaya karar veren vatandaşlarımızın projelerini tek tek takip ettik. Projelerin, İl Koordinatörlüğümüze gelene kadar bir aksama yaşamaması adına mesai mefhumu göstermeden vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalıştık. Tüm gayretlerimiz neticesinde 50 adet projeyi teslim aldık. Proje sahiplerimizin 7 tanesi kadın yatırımcılarımızdan oluşmaktadır. Kırsal alanlarda yaşayan 7 kadın yatırımcının kurumumuzdan hibe destek talebinde bulunması bizim için ayrıca sevindirici bir durumdur. Bu projelerimizin 41 adedi Süt Hayvancılığı, 9 adedi ise Besi Hayvancılığı yatırımıdır. Bu işletmelerin hayata geçirilmesi ile bölgemizde ve ülkemizde hayvancılığa ve istihdama önemli katkılar sağlayacağız. Hayvancılığın merkezi olan Erzurum ‘da hayvancılıkta lokomotif bir rol üstlenmekten gurur duyuyoruz. Bu gururun Erzurum ‘un gururu olduğunu biliyoruz” dedi. 
Özlü sözlerini şöyle sürdürdü; “Geçtiğimiz Mart ayı sonunda ise aynı çağrı ilanı kapsamında “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” başlığında 18 adet başvuru aldık. Bu başvuruların 8 adedi arıcılık ve arı ürünlerinin üretilmesi ve paketlenmesi, 7 adedi kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, 1 adedi su ürünleri yetiştiriciliği, 1 adedi Makine Parkı ve 1 adedi ise Yenilenebilir Enerji yatırımı oldu. Bu yatırımlarda ise 5 bayan yatırımcımız yer aldı. Böylece her iki başlık kapsamında 68 proje başvurusu aldık. Bu başvuruların 37 sinde mevcut işletmelerin modernize edilmesi ve büyütülmesi, 31 adet başvuru da ise yeni işletmelerin kurulması için hibe desteği talep edildi. Tüm projelerimizin İl Koordinatörlüğümüzde kontrolü yapıldıktan sonra en hızlı sürede kurum merkezine göndererek yeni yatırımlara vesile olmanın gayreti içerisinde olacağız” dedi. 
Özlü sözlerine şöyle son verdi; “Önümüzdeki çağrı döneminde yeni yatırımcılarımızı yeni yatırım projeleriyle kurumumuza bekliyoruz” 
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: Erzurum TKDK hayvancılık projelerinde
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Erzurum Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü Eğitim ve öğretime destek veriyor
Erzurum Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü Eğitim ve öğretime destek veriyor
Erzurum Öğretmenevi Müdürlüğü sosyal sorumluluk projelerine imza atmaya devam ediyor.
 MÜSİAD Erzurum Şubesi yeni yönetimini basına tanıttı
MÜSİAD Erzurum Şubesi yeni yönetimini basına tanıttı
MÜSAİD Erzurum Şube Başkanı Fuat Demir: Yatırımcıları Erzurum´a çekeceğiz
 Palandöken ilçesi lokomotif olmalı…
Palandöken ilçesi lokomotif olmalı…
Seçim çalışmalarına hız kesmeden devam eden AK Parti´nin Palandöken Belediye Başkan Adayı Muhammed Sunar, gazeteniz GÜNEBAKIŞ´ı ziyaret etti.
Rektör Çomaklı: “Sivil Toplum Kuruluşlarını Önemsiyoruz”
Rektör Çomaklı: “Sivil Toplum Kuruluşlarını Önemsiyoruz”
Cihannüma Erzurum İl Temsilciliğinden Rektör Çomaklı´ya Ziyaret
Türk Dünyası´nın acı kaybı
Türk Dünyası´nın acı kaybı
Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Türk Dünyasının sevilen sanatçılarından Abdurehim Heyit için taziye mesajı yayınladı.
Cristiano Sardi´den Cemal Almaz´a ziyaret
Cristiano Sardi´den Cemal Almaz´a ziyaret
.
ÇİFTÇİ KILIĞINDA YURT DIŞINA KAÇTILAR
ÇİFTÇİ KILIĞINDA YURT DIŞINA KAÇTILAR
Hınıs Ziraat Odası´nda PKK´lı 50 çiftçiyi yurt dışına kaçırtan proje!
SEKMEN, ‘‘CUMHURİYET CADDESİNİ YIKACAĞIZ´´
SEKMEN, ‘‘CUMHURİYET CADDESİNİ YIKACAĞIZ´´
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, gazeteniz GÜNEBAKIŞ´a gerçekleştirdiği ziyarette Erzurum gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Seçim çalışmaları ile ilgili bilgi vere Başkan Sekmen, yaptıkları ve devam eden projeleri anlattı, seçimler sonrası Erzurum´a yapacakları yeni projelerle ilgili de açıklamalarda bulundu.
ETÜ´de görev değişimi
ETÜ´de görev değişimi
Erzurum Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ile Edebiyat Fakültesi Dekanlıklarına yeni atamalar yapıldı.
Endonezyalı Artina Prastivi ile Afganistanlı öğrenci Najeebullah Mohammadi Erzurum´da nikah kıydı
Endonezyalı Artina Prastivi ile Afganistanlı öğrenci Najeebullah Mohammadi Erzurum´da nikah kıydı
Ülkelerinden binlerce kilometre uzaklıktan eğitim için gelen misafir öğrenciler aradıkları saadeti Erzurum´da buldular.
Doğu Anadolu´da Sibirya soğukları
Doğu Anadolu´da Sibirya soğukları
Kar yağışının ardından Sibirya soğuklarının etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi´nde Erzurum´un Tekman ilçesi sıfırın altında 24 derece ile Türkiye´nin en soğuk yerleşim birimi oldu.
Erzurum kasım 2018 kredi verileri açıklandı
Erzurum kasım 2018 kredi verileri açıklandı
TBB 2018 yılı Kasım ayı nakdi kredi iller dağılım sonuçlarını açıkladı. Erzurum´da 8,7 milyar TL tutarında kamu bankası, 2.9 milyar TL tutarında özel banka, toplamda ise 11,7 milyar tutarında nakdi kredi kullanımı gerçekleşti
Erzurum 2018´i 2´inci sırada tamamladı
Erzurum 2018´i 2´inci sırada tamamladı
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 2018 yılı ibrazında ödenen çek verileri iller dağılımını paylaştı. Erzurum zamanında ödenen çek sayısı yüksekliği bakımından 2018 yılını Van´ın ardından 2´inci sırada tamamladı
Erzurum´da 2018´de 8 bin 903 konut satıldı
Erzurum´da 2018´de 8 bin 903 konut satıldı
TÜİK 2018 yılı Erzurum Konut Satış istatistiklerini açıkladı
Erzurum´da kar ve fırtına etkili
Erzurum´da kar ve fırtına etkili
Erzurum´da gece başlayan ve aralıksız devan eden kar yağışı sonrası ken merkezinde metrelerce yükseklikte kar birikintisi oluştu.
Erzurum´da 36 Saatlik Kar Esareti Sona Erdi
Erzurum´da 36 Saatlik Kar Esareti Sona Erdi
Erzurum- Bingöl Karayolu´nda ulaşımı durduran kar fırtınası nedeniyle geçişlerine izin verilmeyerek Çat ilçesinde bekletilen 8´i otobüs 130 araçta bulunan yaklaşık 600 kişi, 36 saat süren kar esaretinin ardından AFAD ekiplerinin kontrolü altında Erzurum merkeze ulaştı.
“Kuran´ı anlamak ve Yaşamak” konferansı
“Kuran´ı anlamak ve Yaşamak” konferansı
Erzurum İl Müftülüğü tarafından Erzurum İl Müftülüğü konferans salonunda, “Kuran´ı anlamak ve yaşamak” konulu bir konferans tertip edildi.
İmzalar atıldı...
İmzalar atıldı...
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen ve yerelde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından koordine edilen Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında 2019 yılında uygulanmasına karar verilen Erzurum Tekstilkent, Mobilya Sektörü İnovasyon ve Teknoloji Merkezi, 2.OSB Doğalgaz ve Su Altyapısının Oluşturulması isimli üç projenin sözleşmeleri imzalandı.
Tenis şampiyonlarına ödül
Tenis şampiyonlarına ödül
Erzurum´da yapılan Okullar arası Tenis İl Birinciliğinde madalya kazanan sporculara ödülleri verildi.
Öğrenciler dikkat eksikliğini ata sporu okçuluk ile yeniyor
Öğrenciler dikkat eksikliğini ata sporu okçuluk ile yeniyor
Erzurum´un Pazaryolu ilçesinde Hasan Basri Demir Bağ Çok Programlı Anadolu Lisesi, öğrencilerinin dikkat eksikliğini ata sporu olan okçuluk ile yeniyor.
Bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat
Bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat
Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, bebek sağlığını etkileyen besinlere dikkat çekerek, “Annelerin beslenme durumu ile değişmeyen anne sütü konsantrasyonunda zaten var olan bazı besin öğeleri vardır. Bunlar öncelikle kalsiyum, çinko, fosfor, protein ve kaloriler gibi bebek büyümesi ile ilişkili besinlerdir.” dedi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları