Erzurum´un su böreği neden farklı?
Yılların hayali sonunda gerçek oldu ve Su Böreği´nin ana vatanının Erzurum olduğuna resmen karar verildi
Tarih: 10.8.2020 07:44:53/ 9382okunma / 0yorum

Erzurum´un meşhur su böreğini dünya vitrinine taşıyan Anadolu Su Böreği, Ticaret Borsası (ETB) işbirliğiyle bir zoru daha başardı. Su Böreği´ne Coğrafi İşaret Belgesi alabilmek için uzun yıllardır verilen mücadele en sonunda zaferle sonuçlandı. Su Böreği için daha önce yapılan başvuruların tamamını; “diğer böreklerden ayrıştırıcı özelliği bulunmadığı” gerekçesiyle sürekli reddeden Türk Patent ve Marka Kurumu (TPE), 2 yıl süren yoğun bir çalışmanın sonucunda Coğrafi İşaret Belgesi´ni onayladı.
Sürecin başarıyla tamamlanmış olmasında en az Erzurum Ticaret Borsası (ETB) kadar rol oynayan Anadolu Su Böreği İşletmecisi Serkan Akköse, yılların hayalinin gerçeğe nasıl dönüştüğünü anlattı.
Ticaret Borsası ve ‘Anadolu Su Böreği´ İşbirliğiyle
Erzurum´da adeta kurumsal bir kimlik kazandırdığı Su Böreği´ni kısa sürede Türkiye´nin damak tadına sunmayı başaran İşletmeci Serkan Akköse, Erzurum Ticaret Borsası ile birlikte yürüttüğü tescil sürecinin mutlu sonla neticelenmiş olmasının sevincini yaşadığını söyledi. Su Böreği´ni Coğrafi İşaret Belgesi alabilmek için önceki yıllarda da çeşitli başvurularda bulunulduğunu hatırlatan Akköse, “Su böreğinin bütün Türkiye´ye yayılmış olması coğrafi işaret alımını neredeyse imkânsız hale getirmişti. İnceleme sürecinin 2 yıl sürdüğü son başvuruda sunulan önemli detaylar, ülkemizden ve diğer ülkelerden başvurumuza itiraz edilmesinin de önünü kesmiş oldu. Erzurum Ticaret Borsası (ETB) Başkanı Hakan Oral, ETB´nin gıda mühendisleri ve Anadolu Su Böreği olarak bizler, yaptığımız başvuruyu 2 yıl boyunca takip ederek olumlu sonuçlanmasını sağlamış olduk” diye konuştu.
Malzemeler ve Pişirme Tekniği
Türk Patent ve Marka Kurumu´nun, Su Böreği için sürekli “ayrıştırıcı özellik” vurgusunda bulunuyor olmasından yola çıkarak sıkı bir hazırlık dönemi geçirdiklerini kaydeden Akköse, “Su Böreği birçok ilde yapılsa da, içindeki malzemeler ve pişirme tekniği bakımından Erzurum´a özel bir lezzettir. Süreçte sadece Erzurum´un meşhur Su Böreği´ne has olan ayrıştırıcı özellikleri aşama aşama ön plana çıkardık ve bu özellikleri gerek görseller ve gerekse canlı sunumlar yardımıyla anlattık. Uzun yıllar yapılan başvuruların reddinden sonra bizler Su Böreği´mizin diğer böreklerden ayırt edici özelliklerini derlediğimiz için coğrafi işaret tescili için önemli bir adım atmış olduk” dedi.
Erzurum´un su böreği neden farklı?
Su Böreği´ne Erzurumlu kimliğini veren en önemli malzemenin, böreğin iç malzemesi olarak kullanılan civil peynir olduğunu anlatan Serkan Akköse, “Erzurum´un tescilli ürünlerinden biri olan civil peynirimiz kendine has tadı ve özel yapısıyla su böreğine farklı bir tat kazandırır. Peynirin yağsız yapısı sayesinde börek soğuduktan sonra tekrar ısıtıldığında da tadında bir değişiklik olmaz” hatırlatmasında bulundu.
Su böreğinin lezzeti için tereyağının çok büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Akköse, “Erzurum´un geleneksel tarifinde yağ olarak sadece tereyağı kullanılır. Tereyağının kalitesi ve saflığı da böreğin lezzetini belirleyen önemli bir etkendir. Tereyağı önce eritilerek tortusundan ayırt edilir, böylece yağın lezzeti ve kokusu böreğe daha iyi aktarılmış olunur” şeklinde konuştu.
Su böreği fırında pişirilmez!
Erzurum´un meşhur Su Böreği´ni diğer böreklerden ayıran bir diğer özelliğin ise, fırın kullanılmaması olduğunu kaydeden Serkan Akköse, “Su böreği pişirilirken fırın kullanılmaz. Artık evlerimizde tepsileri besleyecek büyüklükte ocakların olmaması, soba veya tandır gibi geleneksel pişirme ocaklarının kullanılmaması sebebiyle elektrikli fırınlar kullanılmaktadır. Ancak su böreği gerçek lezzetini, ocakta, kısık ateşte, her iki tarafı da yavaş yavaş kızartılarak alır. En az 30 dakika her iki yüzü de kızartmak gerekir” dedi.
Su Böreği Tam 13 Yufkadan Yapılır
Su böreğinin 13 yufkadan yapıldığını ve bu haliyle bile böreğin kesinlikle kalın olmadığının altını çizen Akköse, “Hamuru tutmak için sadece yumurta kullanılır ve en az 40 dakika yoğrulur. Daha sonra bu hamurdan çok ince yufkalar yapılır. Diğer su böreklerine kıyasla içerisinde en çok yumurta miktarı Erzurum geleneksel su böreğinde bulunur. İçerisine su katılmaması, yoğurma süresi ve yumurta miktarı da böreğimizi farklı kılan etkenlerdir. Ayrıca hamur yoğrulmadan önce kırılan yumurtaların üzerine sıkılan limon suyu yumurtaların kararmasını önlemekte ve su böreğinin katmanlarındaki hamurların açık renkli kalmasını sağlar” diye konuştu.
Patent Kurumu´na Görüntüleri Sunuldu
Akköse, Su Böreği yufkalarının tepsiye dizilmeden önce geçirdiği aşamaları ise, şöyle sıraladı: “Yufkalar hazırlandıktan sonra tepsiye dizilmeden önce haşlanır ve soğuk banyodan geçer. Burada önemli bir teknik de tepsiye dizilen yufkaların düz katmanlar olarak değil, içerisinde hava tutacak şekilde dalgalı olarak dizilmesidir. İçeride kalan hava bütün katmanların pişmesini sağlayarak böreğin hamur olmasını engellemektedir. Ayrıca son yufka haşlanmadan kapatılır. Bütün bu aşamalar 9 ayrı başlıkta toplanarak, her başlık Anadolu Su Böreği üretim tesisinde video ve fotoğraf olarak belgelenip Türk Patent Enstitüsü´ne sunuldu. Ayrıca önemli gurmelerden alınan geribildirimler de dosyaya eklendi”
Erzurum´da Su Böreği
Su böreğinin Erzurum mutfağının en çok sevilen yemeklerinden biri olduğu için Erzurumlu ev hanımlarının yıllar boyunca yaşattığı bir gelenek haline geldiğini anlatan Akköse, “Ramazan sofralarında, davetlerde, kutlamalarda su böreği hep ön plandadır. Her bayram öncesi birçok evde su böreği yapılır, bayram ziyaretlerinde misafirlere ikram edilir. Günümüzde su böreği bir ara sıcak restoran yemeği olmaktayken, Erzurum´da geleneksel tarifi, kültürel önemi yaşatılmakta ve halkımızın en sevdiği yemekler arasında yer almaktadır” dedi.
Coğrafi İşaret Belgesinin Faydaları
Anadolu Su Böreği İşletmecisi Serkan Akkösü, Su Böreği´nin Coğrafi İşaret Belgesi´nin Erzurum adına tescillenmiş olmasının faydalarını da anlattı.
Serkan Akköse, şunları söyledi: Coğrafi işaret tesciliyle artık bütün su böreği ürünlerinde Erzurum ibaresi de yer alacak. Şehrimizin geleneksel lezzetini Türkiye´ye tanıtırken coğrafi işaret logosunu kullanabiliyor olacağız. Türk Paten Enstitüsü, Coğrafi İşaret Belgesi ile olarak: ‘Coğrafi işaret, tüketiciler için ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve ürünün söz konusu karakteristik özellikleri ile coğrafi alan arasındaki bağlantıyı gösteren ve garanti eden kalite işaretidir. Coğrafi işaret tescili ile kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen hammaddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunması sağlanır´ şeklinde bir tanımlama yapmaktadır. En önemlisi ise, artık su böreğinin ana vatanı Erzurum olarak anılacak. Ülkemiz genelinde cağ kebap, civil peynir gibi Erzurum denince ilk akla gelen gıdalar arasında yerini alabilecek. Önemini bütün Erzurumluların bildiği su böreğini artık ülkemizde ve bütün dünyada tanıtmak için coğrafi işaret tescili ile önemli bir adım atılmıştır.”
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: Erzurum böreği neden farklı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Bana göre yeni bir umuttur!
“Bana göre yeni bir umuttur!
Mali Müşavir Osman Turan Durmuş, gazetemize, Karadenizde bulunan Doğalgaz rezervi keşfine yönelik değerlendirmelerde bulundu.
Atatürk Üniversitesi Rektörlük görevine Prof. Dr. Ömer Çomaklı yeniden atandı
Atatürk Üniversitesi Rektörlük görevine Prof. Dr. Ömer Çomaklı yeniden atandı
.
Patlayıcı yüklü kamyon devrildi: 2 ölü
Patlayıcı yüklü kamyon devrildi: 2 ölü
.
Şeref kaptan virüse yenildi..
Şeref kaptan virüse yenildi..
Erzurum´da ulaşım sektörünün sevilen isimlerinden olan yılların uzun yol şoförü Şeref Akbulut, korona virüse yenik düştü.
Erzurum´da sinema filmi için oyuncular aranıyor
Erzurum´da sinema filmi için oyuncular aranıyor
Erzurum´da çekilecek komedi filmi için oyuncular aranıyor
Sağlık çalışanına çirkin tavır
Sağlık çalışanına çirkin tavır
Erzurum´da bir doktor, filyasyon çalışmaları kapsamında gittiği evde hastanın ´cehenneme akdar gidin´ sözleri hem Sağlık Müdürünün hem de vatandaşların tepkisini çekti.
Olur´da iştah kabartan görüntüler!
Olur´da iştah kabartan görüntüler!
Olur´da üretilen tarımsal ürünlerin sergilendiği tezgahlar, rengarenk görüntüsü ile üreticinin göğsünü, tüketicinin iştahını kabartıyor. .
Ak Partili Kadınlar suç duyurusunda bulundu
Ak Partili Kadınlar suç duyurusunda bulundu
AK Parti Erzurum İl Kadın Kolları Başkanlığı´nca gazeteci Abdurrahman Dilipak hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
Aşkale´de maske ve sosyal mesafe denetimi
Aşkale´de maske ve sosyal mesafe denetimi
.
Erzurum´da işsiz kalan eski hükümlüye devlet sahip çıktı
Erzurum´da işsiz kalan eski hükümlüye devlet sahip çıktı
Eski hükümlü devlet desteğiyle büyükbaş hayvan sahibi oldu
Milletvekili Aydemir: ‘Dahası olacak inşallah´
Milletvekili Aydemir: ‘Dahası olacak inşallah´
AK Parti Erzurum Milletvekili, AK Parti TBMM Grup Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Aydemir, ‘Ülkemiz her sahada çağ atladı, aynı şey Erzurum için de geçerli; ama yetmez, dahası olacak inşaallah. ‘ dedi.
Atatürk Üniversitesi standına yoğun ilgi
Atatürk Üniversitesi standına yoğun ilgi
.
VİRÜS SANAYİSİ!
VİRÜS SANAYİSİ!
Oto sanayide virüse bakım yapıyorlar!
Erzurum İl Sağlık Müdürü sosyal medyadan isyan etti
Erzurum İl Sağlık Müdürü sosyal medyadan isyan etti
İşte İl Müdürü Bedir, sosyal medyadan paylaşılan ve hiçbir tedbrin olmadığı düğün, kalabalık piknik ve benzeri görüntülere tepkigösterdi.
Yakutiye Belediyesi hizmet çıtasını yükseltti
Yakutiye Belediyesi hizmet çıtasını yükseltti
.
Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Altay: “Payguru mağdurlarının sesine kulak verin”
Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Altay: “Payguru mağdurlarının sesine kulak verin”
.
Erzurum da gastronomi şehri olacak
Erzurum da gastronomi şehri olacak
Erzurum´da cağ kebabı üretim ve et entegre tesisinin temeli atıldı
Bölge Müdürü Oktay Ayatay İspir´de incelemelerde bulundu
Bölge Müdürü Oktay Ayatay İspir´de incelemelerde bulundu
.
Emre Tuna: Kanada ve Meksika pazarına giriş yapıyoruz
Emre Tuna: Kanada ve Meksika pazarına giriş yapıyoruz
Yerli kozmetik markası Farmasi´nin Yönetim Kurulu Üyesi Emre Tuna şirketin gelecek vadedeki hedeflerini anlattı. Cumhuriyet tarihinin ilk doktorlarından Dr. Cevdet Tuna tarafından kurulan Farmasi markası hem iç pazarda hem de dış pazarda yoluna emin adımlarla devam ediyor. Amerika ve Avrupa dahil olmak üzere 4 kıtada bulunan Farmasi markası, 26 ülkede doğrudan satış yaparken 125 ülkeyle ticari ilişkiler içerisinde. Markanın üçüncü kuşak temsilcilerinden Emre Tuna, pandemi sürecinin büyüme hedeflerini gerçekleştirmelerinde kendilerini yavaşlatmadığını belirterek 2020 yılı içerisinde Kanada ve Meksika pazarına giriş yapacaklarını vurguladı. Son olarak New York´ta ofis açarak faaliyet göstermeye başladıklarını ve Amerika´da kısa vadede hızlı ve güvenli bir şekilde büyüdüklerini belirten Tuna, yeni hedeflerinin Kanada ve Meksika pazarı olduğunu belirtti. Farmasi ayrıca geçtiğimiz yıl içerisinde Romanya´nın başkenti Bükreş´e 13 km uzaklıkta bulunan CT Park Bucharest´te 2 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip bir depoyu hayata geçirerek bu merkezden Avrupa Birliği ülkelerine ürün satışı gerçekleştirmeye başlamıştı. 2.000´den fazla ürün gamına sahip olduklarını belirten Emre Tuna, teknolojiyi yakından takip eden Ar-Ge mühendisleri tarafından Farmasi laboratuvarlarında, insan sağlığını koruyan, en yüksek kalite standartlarında ve çevre dostu yöntemlerle üretim yaptıklarını belirtirken markanın kurucusu olan Türkiye tarihinin ilk doktorlarından Dr. Cevdet Tuna´nın ürün formüllerine ve altın kurallarına sadık kaldıklarının da altını çizdi.
ETÜ Teknoloji Takımı Varda SkyTeam finalde
ETÜ Teknoloji Takımı Varda SkyTeam finalde
.
 Kadına şiddeti tasarladığı renkli elbiselerle anlattı
Kadına şiddeti tasarladığı renkli elbiselerle anlattı
‘Sen olsaydın ne yapardın´ sorusunu 300 kişiye sordu, cevaplara göre farklı renklerde elbise tasarladı
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
Salatalık bir sebze değil, meyvedir.

İlginç bilgiler 7
Üzerinize veya halıya kahve dökülürse, lekeyi soğuk suyla ıslattıktan sonra hemen birkaç damla gliserin ile çitileyin.

Kahve Dökülürse