Evdeki tartışmalar çocukları etkiliyor
Psikolog Merve Kırna, ebeveynler arasında yaşanan tartışmanın çocukları olumsuz yönde etkilediğini söyledi.
Tarih: 28.10.2019 13:58:51/ 1057okunma / 0yorum

Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna, “Günümüz modern toplumunda ebeveynler, çocuklarının sağlıklı olarak ne yiyeceğinden nasıl bir eğitim alacağına; ne giyeceğinden, nelerle oynayacağına kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmektedir. İyi bir anne baba olmak için hamilelik sürecinden itibaren kitaplar okumaya, araştırmalar yapmaya başlamaktadırlar. Bunların yanı sıra çocuklarıyla etkili iletişim kurmaya özen göstermekte ve psikolojik gelişimlerine katkı sağlamaktadırlar. Fakat atladıkları ufak bir nokta vardır; eşleriyle olan ilişkilerinin çocukları üzerindeki etkisi. Çocuklar anne ve babalarını gözlemleyerek öğrenir hayatı. Çocuğun anne ve babası arasındaki ilişkiden öğrendikleri, ileriki yaşantısında kuracağı ilişkilere zemin hazırlamaktadır. Byron Norton´un dediği gibi, bir çocuğun üç ebeveyni vardır; Annesi, babası ve anne babası arasındaki ilişki. Bu üçüncü ebeveyn, çocuğun ilişkileri öğrenme süreci içerisinde çok etkilidir” dedi.
Bu sürecin başlangıcı aslında çocuğun söylediklerini anlayıp idrak edeceği yaşa gelmeden, hamilelik döneminde başladığının bilindiğini ifade eden Psikolog Kırna, “Hamilelik dönemi kadınların fizyolojik ve psikolojik olarak hassas olduğu bir dönemdir ve plasenta aracılığıyla bebeği ile bir alışveriş halindedir. Bebek annesinin yediklerinden beslendiği gibi, hormonların salınımı ile annenin hissettiklerinden ve yaşadıklarından da etkilenir. Bu süreçte anne ve babanın ilişkisini, annenin stresini üzüntüsünü de bebek, anne karnında hissetmeye başlar. Doğum sonrası dönemde ise 0-6 yaş dönemi çocuğun psiko-sosyal gelişimi için çok önemlidir. Çocuk ebeveynlerini gözlemleyerek tutum, davranış ve söylemlerini içselleştirir ve böylelikle ebeveynlerine benzer şekilde davranış örüntüleri geliştirirler. "Çocuk o, daha anlamaz", "Eşimle kavga edeli uzun zaman oldu, unutmuştur çoktan", "Küçük daha bilmez o", "Biz hep böyleyiz, alışmıştır", "İlişkimizden çocuğumun etkileneceğini düşünmüyorum", “Bu evliliğe çocuklarım için katlanıyorum”... gibi sözler sıklıkla duymaya alışık olduğumuz ebeveyn cümleleridir. Bu söylemlerin aksine Grych ve Fincham ebeveynlerinin kavgalarına şahit olan çocukların algısını üç temele dayandırarak açıklar. İlk olarak çocuk “Anlaşmazlık beni nasıl etkileyecek” diye düşünerek tehdit algısını, ikinci olarak “Çatışma ile ilgili olarak ne yapabilirim” diyerek başa çıkma algısını ve son olarak “Çatışmanın sorumlusu kim?” diyerek suçlama algısını geliştirir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; tartışmalarda yıkıcı bir tutumun olduğu, sürekli kavga ve tartışma ortamı ile seslerin yükseldiği bir evde büyüyen çocuk; sosyal ve akademik hayatında da sesini yükselterek istediklerini anlatmaya çalışacak, kuralları çiğneyecek ve saldırgan bir tutum içinde olacaktır. Bir tarafın baskın şekilde bağırdığı, diğer ebeveynin sessiz kaldığı ailelerde büyüyen çocuklar ise diğer çocuklara göre daha endişeli ve depresif tutumlar gösterecektir. Eşlerden birinin aldatıldığına tanık olan çocuk ise; yetişkin hayatında güven kurmakta zorluklar çekecektir. Bunun yanı sıra tartışma esnasında ebeveynlerin sergilediği olumsuz tutumlar, yıkıcı davranışlar ve olumlu bir çözümün olmaması da çocuklarda anne ya da babanın tarafını tutma, tartışmayı ayırma, ebeveynleri barıştırma çabası, yardım ve teselli etme ya da kaçınma gibi tepkilere neden olmaktadır. Ebeveyninin tartışmalarına maruz kalan kız çocukları yaşanan tartışmalardan daha çok etkilenmekte ve genellikle kız çocuklarında depresyon görülmektedir. Erkek çocuklarda ise davranış sorunlarının kız çocuklara göre daha şiddetli olduğu; erkek çocuklarda saldırganlık davranışı görülmek ile birlikte bu çocukların öfkelerini kontrol etmekte zorlandığı görülmektedir. Bunun yanı sıra ebeveyn ilişkileri; çocukların akademik başarısını, dikkat eksikliği ve hiperaktivite oranlarını etkilemektedir” diye konuştu.
Tartışmanın her ailede yaşanan bir durum olduğunu kaydeden Psikolog Kırna, “Fakat tartışmaların nasıl yönetildiği ve nasıl sonuçlandığı çok önemlidir. Evde problemlerin konuşarak halledildiği, sesin yükselmediği, tartışmalara yapıcı çözümler bulunulduğu, her bireyin dinlenildiği ve söz hakkı verildiği bir ortamda büyüyen çocuklar problem çözme becerisini, kurallara uymayı, söz almayı, isteklerini ifade etmeyi öğrenirler. Sonuç olarak bilinmektedir ki; ebeveynler kendi ilişkilerinde ne kadar yapıcı ve mutlularsa, çocukları da mutlu bir şekilde büyüyor. Ebeveynler arasında olan problemler, sıkıntılar ise çocuğu olumsuz etkiliyor. Çocuk etkilenmez, anlamaz, bilmez, unutur değil; çocuk yaşanan her şeyden etkilenir, anlar, bilir ve unutmaz. Kendinizi bir ayna gibi düşünün ve çocuğunuz sizin yansımanızdır. Siz nasıl bir ebeveyn olursanız, çocuğunuzda yetişkin hayatında sizin bir parçanızı taşıyan ebeveyn olacaktır” açıklamalarında bulundu.
Kaynak: İHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Göz kanlanması göz tümörü habercisi olabilir
Göz kanlanması göz tümörü habercisi olabilir
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, gözde oluşan kanlanmanın tümörden kaynaklanabileceğini belirtti.
Erkeklerde meme problemine dikkat
Erkeklerde meme problemine dikkat
Op. Dr. Diren Çelik, erkeklerde ergenlik sonrası dönemde veya kilo alıp verme gibi durumlarda jinekomasti diye adlandırılan meme oluşumunun görülebildiğini söyledi.
Deri çatlaklarını tetikleyen faktörlere dikkat
Deri çatlaklarını tetikleyen faktörlere dikkat
Uzman Estetisyen Neslim Güngen, deri çatlaklarını tetikleyen faktörler hakkında bilgi verdi.
 ‘40 YAŞ ÜSTÜ 5 KİŞİDEN BİRİSİ KOAH HASTASI´
‘40 YAŞ ÜSTÜ 5 KİŞİDEN BİRİSİ KOAH HASTASI´
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü, Dünya KOAH günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye´de 40 yaş üstü her 5 kişiden birinin KOAH hastası olduğu belirtildi.
Üniversite-STK buluşmalarının 8.´si düzenlendi
Üniversite-STK buluşmalarının 8.´si düzenlendi
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı öncülüğünde devam eden ve geleneksel hale gelen Üniversite-STK Buluşmalarının 8.´incisi, Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Atatürk Üniversitesinin iş birliği ile gerçekleşti.
Başınız dönüyorsa kulaklara dikkat
Başınız dönüyorsa kulaklara dikkat
Dr. Yavuz Selim Yıldırım, baş dönmesi rahatsızlıklarında kulaklara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Vertigo, baş dönmesi demektir ve genellikle aniden ortaya çıkar” dedi.
Metabolizma hızlandırıcı baharatlar
Metabolizma hızlandırıcı baharatlar
Diyetisyen Dilara Demirkan Erkek, metabolizmayı hızlandıran baharatlar hakkında bilgi verdi.
Dr. Biran Ekici, vücuttaki selülitlere dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Dr. Biran Ekici, vücuttaki selülitlere dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Erzurum İl Sağlık Müdürü Dr. Gürsel Bedir´in katılımıyla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde "Her Bir Diş, Bir Organdır" temasıyla kutlandı.
Vücuttaki selülitlere dikkat
Vücuttaki selülitlere dikkat
Dr. Biran Ekici, vücuttaki selülitlere dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Saç ekimi operasyonu sonrası dikkat
Saç ekimi operasyonu sonrası dikkat
Saç Ekimi Uzmanı Lale Keskin, saç ekimi operasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında uyarılarda bulundu.
Kışın ışıl ışıl cilt için tüyolar
Kışın ışıl ışıl cilt için tüyolar
Cildin en soğuk havalarda olumsuz etkilendiğini belirten Dr. Ata Nejat Ertek, kış aylarında ışıl ışıl cilt için tüyolar verdi.
Protez göz özgüveni geri getiriyor
Protez göz özgüveni geri getiriyor
Doç.Dr. Barış Yeniad, protez gözün özgüveni artırdığını söyledi.
Vücuttaki bölgesel yağlanmalara dikkat
Vücuttaki bölgesel yağlanmalara dikkat
Op.Dr. Ayşen Bilge Sezgin, vücuttaki bölgesel yağlanmalara dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Dudak kenarı sarkmalarına dikkat
Dudak kenarı sarkmalarına dikkat
Dr. Mehmet Akgün, dudak kenarı sarkmalarına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Kelliğe karşı klonlama
Kelliğe karşı klonlama
Saç Ekim Uzmanı Dr. Emrah Çinik, "Klonlamayı tek kıl kökünden neredeyse on binlerce kıl kökü üretme tekniği olarak açıklayabiliriz. Dolayısı ile donör alanı yetersiz olan kişilerde ciddi bir çözüm gibi değerlendirilebilir. Klonlama şüphesiz tıbbi gelişmenin son noktası olacaktır. Ve son yıllarda yapılan ciddi araştırmalar sayesinde bu anlamda önemli mesafeler kaydedilmiştir" dedi.
Hiv virüsü ağızda belirti veriyor
Hiv virüsü ağızda belirti veriyor
Dr. Efe Kaya, HİV virüsünün ağızda belirti verdiğini söyledi.
Göğüs problemleri özgüveni etkiliyor
Göğüs problemleri özgüveni etkiliyor
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Esra Bilgen, göğüs problemlerinin özgüveni etkilediğini belirtti.
Mezoterapi yöntemiyle vücuttaki renk değişimine son
Mezoterapi yöntemiyle vücuttaki renk değişimine son
Dr. Mesut Ayyıldız, mezoterapi uygulaması hakkında bilgiler verdi.
Gençlerde uyuşturucu problemine dikkat
Gençlerde uyuşturucu problemine dikkat
Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, gençlerde uyuşturucu problemine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Bebeklerde görülen diş problemlerine dikkat
Bebeklerde görülen diş problemlerine dikkat
Diş Hekimi Zafer Kazak, bebeklerde görülen diş problemlerine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
İşitme kaybında erken teşhis önemli
İşitme kaybında erken teşhis önemli
Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kaybında erken teşhisin çok önemli olduğunu söyledi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları