Op. Dr. Arif Eroğlu, vaser liposuction´ın bilinmeyenlerini açıkladı
.
Tarih: 27.6.2020 11:51:16/ 2456okunma / 0yorum

Günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden biri vaser liposuction hakkında bilgi veren Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Arif Eroğlu, vaser liposuction sonrasında derinin gevşeyerek dalgalanıp sarkması ya da selülit benzeri görünümün olmadığını; çok daha gergin, pürüzsüz ve sıkı bir cilt dokusu oluştuğunu söyledi.
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Arif Eroğlu, eve kapanma döneminde diyet ve egzersiz ile erimeyen dirençli yağlar için günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden biri vaser liposuction hakkında bilgi verdi. "Vaser liposuction, şekli bozan yağ fazlalığı olan bölgelerdeki yağ dokusunun, ince kanüllerle girişimde bulunularak, ses dalgalarının titreşimiyle eritilip vakumlanarak vücuttan dışarı alınması" şeklinde açıklayan Op. Dr. Eroğlu, "Bu bölgelerin genellikle karın, ‘love handle´ ya da ‘böbrek üstü´ diye tarif edilen pantolon kemeri üzerine binen bel yanları, belden koltuk altına doğru uzanarak sütyen lastiğinin altında ve üstünde kalan ‘kanat´ diye adlandırılan bölgeler, jinekomasti (erkelerdeki meme büyümesi), gıdı, kol içleri, bacak içleri, diz içleri, diz üstleri, kalça altında ikinci bir kat oluşturan ‘banana´ ve basenler olarak tarif ediliyor. Vaser liposuction etkili ve güvenli bir vücut şekillendirme yöntemidir." dedi.

Klasik liposuction´un Dünya´da en sık yapılan estetik operasyon olmasının ardından, bu ameliyatın sonunda deriyi sıkılaştırmak için teknolojik yatırımlar yapılmaya başlandığını belirten Op. Dr. Arif Eroğlu, vaser liposuction sonrasında derinin gevşeyerek dalgalanıp sarkması ya da selülit benzeri görünümün olmadığını; çok daha gergin, pürüzsüz ve sıkı bir cilt dokusu oluştuğunu vurguladı.

"Ses dalgalarının oluşturduğu yüksek titreşim yağ hücreleri arasında baloncuklar oluşturur"
Vaser tekniğinde cilt altına sokulan bir kanül yardımı ile ultrasonik ses dalgaları çalışılacak bölgeye iletildiğini belirten Op. Dr. Eroğlu, "Ses dalgalarının oluşturduğu yüksek titreşim yağ hücreleri arasında baloncuklar oluşturur. Hücreler yapıştıkları üç boyutlu bağ dokusundan ayrılıp serbestleşir. Yerlerinden oynatılan yağ hücreleri sonrasında vakumlu aspirasyon yöntemi ile kolayca dışarı alınır. Ultrason enerjisi son derece güvenli bir enerjidir. Vaser, yağ hücrelerini yerlerinden oynatırken yağ hücrelerine, çevredeki sinirlere, damarlara ve bağ dokusuna hasar vermez. Bunun kötü tarafı şudur: deri sıkılaştırmada bir avantaj sağlamaz. Vaser sayesinde morlukların, ağrıların çok daha az; iyileşmenin çok daha hızlı olduğu görülmüştür. Vaser sonrası uygulama bölgesindeki bağ dokusu hasar görmediği için yapışkanlık olmaz. Vaser, ısı transferi ile değil hava kabarcıkları oluşturarak çalıştığı ve yağ hücrelerinin bağlantıları hariç hiçbir dokuya zarar vermediği için sonrasında ciltte bir sıkılaşmaya neden olmaz. Vaser ile neredeyse cilt altı yağ dokusunu tamamen boşaltmak mümkündür ve cilt altında sıfıra yakın bir mesafede çalışmaya olanak sağlamaktadır." şeklinde konuştu.

"Ciltte yanık olma ihtimali yoktur"
Liposuction işleminin vaser ile yapılmasının klasik liposuctiona göre birçok avantajı olduğunun altını çizen Op. Dr. Eroğlu, "Vaser´de klasik liposuctiona göre daha fazla oranda yağ dokusunu vücut dışına almak mümkündür. Vaser teknolojisi ısıya değil yağ dokusuna özel ses dalgalarının titreşimine dayalı bir yöntem olduğundan ciltte yanık olma ihtimali yoktur. Operasyon sonrası kişilerin vücudunda klasik liposuctiona göre çok daha az morarma görülmekte ve iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşmektedir. Vaser ile operasyon sonrası rahatlık, konforda artış ve gündelik hayata geçmede kolaylık gözlenmektedir. Ayrıca; vaser, ´high definition´ denilen kasların belirgin hale getirildiği vücut şekillendirmede daha fazla tercih edilmektedir. Yağ hücrelerine spesifik olan ses dalgalarının titreşimleriyle yağ hücrelerinin emülsifiye hale getirilmesiyle özellikle sıkı bağ dokusu olan, hızlı kilo kaybı yaşamış, aşırı spor yapan, yağları sert jöle kıvamında olan hasta grubu için idealdir. Genellikle vücut geliştirme sporu yapan ve karın, omuz, kol kaslarını belirginleştirmek için de tercih edilir. Six packs de denilen karın bölgesine baklava şeklini verebilmek mümkün olmaktadır. Vaser uygulaması sonunda deri ile deri altındaki kas arasında çok az yağ kaldığından ve yanık riski daha az olduğundan bu hasta grubunda daha sık kullanılmaktadır. Vaser´in bir başka avantajı ise yağ hücreleri patlatılmadığından; istendiğinde alınan yağların yüz, meme, popo gibi volüm ihtiyacı olan bölgelere kolaylıkla enjekte edilebilir olmasıdır." ifadelerini kullandı.

Hangi tip anestezi yöntemi ile yapılabilir?
Op. Dr. Arif Eroğlu, öncelikle vaser liposuction sadece tam donanımlı hastanelerde yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Bu tercih hastanın sağlığı açısından çok önemlidir. Yapılacak alan, hastanın genel durumu ve alınacak yağ miktarına göre genel, lokal ya da lokal+sedasyon anestezisi altında yapılabilir. Tek bir alan ve az bir miktar yağ alımı yapılacaksa sadece lokal anestezi yeterlidir. Çok sayıda alan ve fazla miktarda yağ alımında hastanın sağlığı açısından genel anestezi daha uygun olur. Anestezi tipine onamı değerlendiren konsültan hekimler ve anestezi uzmanının kanaatiyle karar vermek en doğrusudur." dedi.

Operasyon sonrası sosyal hayata ve iş hayatına dönüş
Yapılan operasyon sonrasında sosyal hayata ve iş hayatına dönüş süresinin çok hızlı olduğunu belirten Op. Dr. Arif Eroğlu, "Genelde birkaç günü geçmez. 3D lazer lipoliz sonrası ciddi bir ağrı hissi olmaz, operasyon sonunda yaşanan duygu kas tutulmasına benzeyen ‘spor sonrası hamlama´ gibidir. Ödem ilk birkaç gün en fazla olup sonrasında hızla azalır. Vaser liposuction´da korse kullanımı gıdı gibi küçük bölgelerde 3 gün, kollarda 1 hafta, daha büyük bölgelerde 2-3 haftadır. Yeni vücut şekli operasyondan sonra hemen görülür, ödemlerin geçmesiyle derideki sıkılığın artarak vücut şeklinin tam oturması ise 2-3 ayı bulabilir." şeklinde konuştu.

Operasyon sonrası başka alanlardaki yağ hücreleri şişer mi?
Kilo alıp vermeyle aynı kalıbın daralıp genişlemesinin söz konusu olduğunu belirten Op. Dr. Arif Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Vücudumuzdaki yağ hücre sayısı sabittir. Operasyon sonrası uygulama alanında yağ hücre sayısı kalıcı olarak azalır. Kilo alındığında ise yağ hücreleri genişler, vücut şekli değişmez ama kalınlaşma olur. Kilo verince şekil tekrar incelir. Kilo alınınca vücut şekli bozulmaz ama total olarak kalınlaşma yönünde bir değişim olduğundan yeni vücut formlarını korumaya özen gösterilmeli, yaşam tarzlarına dikkat etmelidir."
Kaynak: İHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
13. Bölge Eczacı Odası´ndan vitamin açıklaması
13. Bölge Eczacı Odası´ndan vitamin açıklaması
“Gıda takviyeleri ve vitaminler mutlaka Sağlık Bakanlığı kontrolünde olmalıdır”
10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü
10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü
10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle bi açıklama yapan Sağlık Müdürlüğü, korona günlerinde ruh sağlığının nasıl korunacağına dair önemli bilgiler verdi.
Op. Dr. Arif Eroğlu: "Altın oran, estetik uygulamaların temelini oluşturur"
Op. Dr. Arif Eroğlu: "Altın oran, estetik uygulamaların temelini oluşturur"
Altın oran güzelliği belirleyen faktörlerin en başında geldiğini belirten Op. Dr. Arif Eroğlu, Altın oran, estetik uygulamaların temelini oluşturur." dedi.
Hızlı yaşlanmanın 3 belirtisi
Hızlı yaşlanmanın 3 belirtisi
Dr. Ata Nejat Ertek hızlı yaşlanmanın belirtilerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Sosyal medya kimlik oluşumunda olumsuz etki oluşturuyor
Sosyal medya kimlik oluşumunda olumsuz etki oluşturuyor
Psikiyatrist Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, sosyal medyanın oluşturduğu tehlikeler hakkında bilgi verdi.
Göz kapak problemlerine dikkat
Göz kapak problemlerine dikkat
Op.Dr. Diren Çelik, göz kapak problemlerine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Otizmli çocuklar korona virüsü anlayabilirler mi?
Otizmli çocuklar korona virüsü anlayabilirler mi?
Çocuk Gelişim Uzmanı Selin Şit konu hakkında önemli bilgiler verdi.
Saç dökülmesini tetikleyen durumlara dikkat
Saç dökülmesini tetikleyen durumlara dikkat
Saç Ekimi Koordinatörü Engin Sönmez, saç dökülmesini tetikleyen durumlar hakkında bilgi verdi.
Uyuyor ama dinlenemiyorsanız dikkat
Uyuyor ama dinlenemiyorsanız dikkat
Yrd.Doç.Dr. uykuyu bozan etkenlerin en önemlisinin ruhsal nedenler olduğunu söyledi.
Hamilelik döneminde diş bakımına dikkat
Hamilelik döneminde diş bakımına dikkat
Dt. Denizhan Uzunpınar, hamilelik döneminde diş bakımına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Kuru öksürük, korona virüsüne mi bağlı, tansiyon ilaçlarına mı bağlı?
Kuru öksürük, korona virüsüne mi bağlı, tansiyon ilaçlarına mı bağlı?
Prof.Dr. Ahmet Akgül, kuru öksürüğe neden olan sebepler hakkında bilgi verdi.
Vücutta oluşan sarkmalara dikkat
Vücutta oluşan sarkmalara dikkat
Dr. Mesut Ayyıldız, endopeel tedavisi hakkında bilgiler verdi.
Diyabet hastalığı göz kuruluğuna sebep oluyor
Diyabet hastalığı göz kuruluğuna sebep oluyor
Op.Dr. Şeyda Atabay, diyabet hastalığının göz kuruluğuna sebep olduğunu söyledi.
Daha sık saçlar için kalem tekniği
Daha sık saçlar için kalem tekniği
Dr. Emrah Çinik, saç ekiminde kalem tekniği hakkında bilgi verdi.
Psikolog Yahşi: “Sosyal izolasyon toplumsal sorumluluktur”
Psikolog Yahşi: “Sosyal izolasyon toplumsal sorumluluktur”
Psikolog Müjde Yahşi, korona virüsü sürecinin en çabuk ve sağlıklı atlatabilmenin yolunun sosyal izolasyon olduğunu söyledi.
Aşırı stres yapmak omurga ağrılarına sebep olabiliyor
Aşırı stres yapmak omurga ağrılarına sebep olabiliyor
Prof.Dr. Turan Uslu, aşırı stresin omurga ağrılarına sebep olduğunu söyledi.
Yanak estetiği ile Hollywood yüzü
Yanak estetiği ile Hollywood yüzü
Op. Dr. Diren Çelik, yanak estetiği hakkında bilgi verdi.
Sakal ve bıyık eksikliği özgüven problemine sebep oluyor
Sakal ve bıyık eksikliği özgüven problemine sebep oluyor
Saç Ekim Merkezi Koordinatörü Engin Sönmez, sakal ve bıyık eksikliğinin erkeklerde özgüven problemi yaşattığını belirtti.
Saç ekiminde saç çizgisine dikkat
Saç ekiminde saç çizgisine dikkat
Saç Ekimi Uzmanı Dr. Emrah Çinik, saç ekiminde saç çizgisine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.
Sabah uyanmakta güçlük çekiyorsanız dikkat
Sabah uyanmakta güçlük çekiyorsanız dikkat
Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, sabah uyanmakta güçlük çekenlere önerilerde bulundu.
Diş sıkmak dişleri bitiriyor
Diş sıkmak dişleri bitiriyor
Diş Hekimi Dr. Efe Kaya, diş sıkmanın dişleri olumsuz etkilediğini söyledi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Her 4 Amerikalıdan biri mutlaka televizyonda görünüyor. (Sokakta her 4 kişiden 1 imza dağıtıyormuş düşünsenize) -Uyurken televizyon seyrederken yaktığımızdan daha fazla kalori yakıyoruz. (Demekli televizyonla uyutuluyoruz) -Bir karıncanın koku alma yet

İlginç Bilgiler 5
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları