Sersemlik hali ve baş dönmesine dikkat
Op.Dr. Ali Değirmenci, sersemlik hali ve baş dönmesi olan kişilerin dikkat etmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Tarih: 26.7.2019 13:12:39/ 1441okunma / 0yorum

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Ali Değirmenci, “Bazı kişiler, denge sorunlarını ‘kendilerini sersem hissetme, ayakta duramama, terelelli´ gibi kelimelerle ifade ederler. Dönme veya ivmelenme hissi olmadan, kendini dengesiz, güvensiz hissetme, bazen iç kulak probleminden kaynaklanır. Kişiler, kendilerinin veya çevrelerinin döndüğünü söylerler. Baş dönmesi, sıklıkla bir iç kulak probleminden kaynaklanır. Baş dönmesi ve sersemlik hissi, denge sistemleri ile ilgilidir. Bu sistemle kişi, vücudunun hangi yönde olduğunun nereye dönük olduğunun, ne tarafa doğru hareket ettiğinin veya döndüğünün bilincinde olur. İç kulaklar ( labirent ) hareketin yönünü belirler, dönme , ön-arka, yan-yan, yukarı aşağı gibi. Gözler, vücudun boşlukta nerede olduğunu (ayakta , ters dönmüş gibi ) ve hareketin yönünü görür. Doku alıcıları, eklem ve omurga gibi organlarda bulunur, vücudun hangi bölgesinin yere değdiğini algılar. Kas ve eklem his alıcıları, vücudun hangi kısımlarının hareket ettiğini algılar. Merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) diğer dört sistemden gelen bütün bulguları değerlendirerek, aradaki ilişkiyi sağlar. Merkezi sinir sistemi, bu dört sistemden karışık veriler aldığı zaman kişi sersemlik veya baş dönmesi hisseder. Fırtına esnasında uçakta bulunduğunuzu ve uçağınızın hava boşluğuna girdiğini farzedin. Siz, sadece uçağın içini gördüğünüz için, uçak dışındaki bu fırtınayı göremezsiniz. Bu durum, beyin algılarınızın karışmasına yol açar ve sizde ‘uçak tutması´ görülebilir. Aynı şekilde yolda giden bir arabanın arka koltuğunda oturduğunuzu ve kitap okuduğunuzu farzedin . İç kulağınız ve his algılayıcılarınız bunu algıladığı halde gözleriniz sadece kitabı görmekte olduğundan, sizde de ‘araba tutması´ görülebilir. Gerçek bir hastalık örneğini verelim. Bir kafa travması veya kulak iltihabından dolayı, tek taraflı iç kulağınızın etkilendiğini farzedin. Etkilenen iç kulak , diğer kulak gibi mesajları sağlıklı olarak beyine iletemez. Bu durumda beyninizin, deyim yerindeyse ‘aklı karışır´ ve baş dönmesi , bunaltı hissedebilirsiniz” dedi. 
Op.Dr. Değirmenci, tıbbı rahatsızlıklar başta sersemlik hissi oluşturduğunu belirterek bunları şöyle sıraladı: 
“1) Kan dolaşımı: Dolaşım bozuklukları, sersemlik oluşturan rahatsızlıkların başında gelir. Beyninize yeteri derecede kan gelmezse kendinizi sersem gibi hissedersiniz. Hemen hemen herkes, otururken veya yatarken ani şekilde ayağa kalktığında bunu hissetmiştir. Fakat bazı kimseler, sürekli olan rahatsızlıklarının yol açtığı dolaşım bozukluğuna sahiptirler. Yüksek kan basıncı, şeker hastalığı veya yüksek kan kolesterol düzeyi olan kişilerde, damar sertliği sık olarak görülür. Kalp yetmezliği veya kan düşüklüğü olan kişilerde de bazen görülebilir. 
2) Travma: İç kulak etkileyen kafatası kırığı, belirgin ve dayanılması zor baş dönmesi ile işitme kaybı oluşturur. Sersemlik haftalar sürer; zamanla sağlam taraf , iç kulak görevlerinin hepsini üstlenirken şikayetler hafifler. 
3) İltihap : Basit nezle ve gribe yol açan virüsler, iç kulağı ve beyine giden sinirleri etkileyebilir. Bu baş dönmesine yol açar, fakat işitme çoğunlukla normal kalır. Mamafih orta kulak iltihabına yol açan bakteri, iç kulağı tutarsa , hem de baş dönmesine yol açar. Sersemlik hissinin şiddet ve süresi kafatası kırıklarında olduğu gibidir. 
4) Alerji : Alerjik oldukları yiyecek veya toz, mantar, çiçek poleni gibi maddelerle karşılaşan bazı kişilerde , sersemlik hali veya baş dönmesi olabilir. 
5) Nörolojik hastalar : Multipl skleroz, frengi, tümör gibi sinirleri etkileyen hastalıklar, denge bozukluklarına yol açabilirler. Nadir görülmelerine rağmen doktorunuz sizi muayene ederken bunları da düşünür.” 
Hekim, tarafından birkaç sorunun sorulabileceğini ifade eden Op.Dr. Değirmenci, “Sizin sersemlik hissinden ne kasdettiğinizi ne kadar zamandır olduğunu size ne gibi bir problem oluşturduğunu, ne kadar sürdüğünü, bulantı veya kusma ile birlikte olup olmadığını soracaktır. Bu hissi başlatan ortamlar sorulabilir. Genel sağlığınız kullandığınız ilaçlar, kafa travmaları son zamanlarda geçirdiğiniz iltihaplar ve kulağınız ile sinir sisteminiz hakkındaki diğer sorular size sorulacaktır. Hekiminiz kulak burun ve boğazınızı muayene edecek, sinir ve denge fonksiyonları ile ilgili testler yapacaktır. Bazı vak´alarada hekiminiz kafa filmleri, bilgisayarlı manyetik rezonanslı filmler, kulağa sıcak ve soğuk havanın verildiği denge testleri isteyebilir. Yine gerek görülen vak´alarda, kan testleri ve kalp muayenesi yapılabilir. Bütün hastalarda, bu testlerin hepsine ihtiyaç göstermez. Kişinin bulgularına göre, buna hekim karar verir. Aynı şekilde hekiminizin tedavisi, teşhis edilen hastalığa dayanacaktır” diye konuştu. 
Op.Dr. sersemlik hissini azaltmanın yollarını şöyle sıraladı: 
“1) Yatarken birden ayağa kalkmak gibi ani hareketlerden kaçının . 
2) Aşırı baş hareketlerinden kaçının 
3) Nikotin ( sigara, puro..) , kafein ve tuz gibi, kan dolaşımını engelleyen maddelerden kaçının veya azaltın. Alkol kullanmayın 
4) Sersemlik hissiniz başlatan , stres, gerginlik gibi durumlardan ve alerjik olduğunuz maddelerden mümkün olduğunca uzak durun. 
5) Sersemlik haliniz varken, arabada veya makine kullanmak, merdiven tırmanmak gibi tehlikeli olabilecek işlerden kaçının 
Yapılabilecek Egzersizler: Yatakta uygulanabilecek egzersizler: Göz hareketleri : Başlangıçta yavaş yavaş başlanmalı, sonra hız arttırılmalıdır. Gözlerinizi, yukarı aşağı hareket ettiriniz. Gözlerinizi, bir yandan öteki yana hareket ettiriniz. Gözünüzün karşısında tutuğunuz parmağınızı yüzünüze yaklaştırıp uzaklaştırırken (30-90cm arasında) gözlerinizi bu parmak ucunda odaklaştırınız. Baş hareketleri: Başlangıçta yavaş yavaş ve gözler açık olarak başlanmalı , daha sonra hız giderek arttırılmalı ve en son olarak da gözler kapalıyken yapılmalıdır. Başınızı öne ve arkaya eğiniz. Başınızı bir yandan öteki yana çeviriniz. Oturur durumda uygulanabilecekler egzersizler: Omuzlarınızı silkeleyiniz ve omuz başlarınıza daireler çizdiriniz. Yere doğru eğilerek yerdeki bir cismi yakalamaya çalışınız. Ayakta dururken yapılabilecek egzersizler: Gözler açık ve kapalıyken , oturup kalkınız. Göz hizasında ufak bir topu elden ele atarak yakalamaya çalışınız. Yere çömelip, doğrulunuz. Daha sonra, kendi çevrenizde tam bir tur atınız. Hareket halindeyken yapılabilecek egzersizler : Önce gözler açıkken, daha sonra kapalıyken oda içinde dolaşınız. Önce gözler açıkken daha sonra kapalıyken bir yokuş inip çıkınız. Eğilme ve gerilere hedef alma hareketlerini içeren basketbol veya bowling gibi herhangi bir oyunu oynayınız.” 
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: Sersemlik hali dönmesine dikkat
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Göz kanlanması göz tümörü habercisi olabilir
Göz kanlanması göz tümörü habercisi olabilir
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, gözde oluşan kanlanmanın tümörden kaynaklanabileceğini belirtti.
Erkeklerde meme problemine dikkat
Erkeklerde meme problemine dikkat
Op. Dr. Diren Çelik, erkeklerde ergenlik sonrası dönemde veya kilo alıp verme gibi durumlarda jinekomasti diye adlandırılan meme oluşumunun görülebildiğini söyledi.
Deri çatlaklarını tetikleyen faktörlere dikkat
Deri çatlaklarını tetikleyen faktörlere dikkat
Uzman Estetisyen Neslim Güngen, deri çatlaklarını tetikleyen faktörler hakkında bilgi verdi.
 ‘40 YAŞ ÜSTÜ 5 KİŞİDEN BİRİSİ KOAH HASTASI´
‘40 YAŞ ÜSTÜ 5 KİŞİDEN BİRİSİ KOAH HASTASI´
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü, Dünya KOAH günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye´de 40 yaş üstü her 5 kişiden birinin KOAH hastası olduğu belirtildi.
Üniversite-STK buluşmalarının 8.´si düzenlendi
Üniversite-STK buluşmalarının 8.´si düzenlendi
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı öncülüğünde devam eden ve geleneksel hale gelen Üniversite-STK Buluşmalarının 8.´incisi, Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Atatürk Üniversitesinin iş birliği ile gerçekleşti.
Başınız dönüyorsa kulaklara dikkat
Başınız dönüyorsa kulaklara dikkat
Dr. Yavuz Selim Yıldırım, baş dönmesi rahatsızlıklarında kulaklara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Vertigo, baş dönmesi demektir ve genellikle aniden ortaya çıkar” dedi.
Metabolizma hızlandırıcı baharatlar
Metabolizma hızlandırıcı baharatlar
Diyetisyen Dilara Demirkan Erkek, metabolizmayı hızlandıran baharatlar hakkında bilgi verdi.
Dr. Biran Ekici, vücuttaki selülitlere dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Dr. Biran Ekici, vücuttaki selülitlere dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Erzurum İl Sağlık Müdürü Dr. Gürsel Bedir´in katılımıyla Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde "Her Bir Diş, Bir Organdır" temasıyla kutlandı.
Vücuttaki selülitlere dikkat
Vücuttaki selülitlere dikkat
Dr. Biran Ekici, vücuttaki selülitlere dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Saç ekimi operasyonu sonrası dikkat
Saç ekimi operasyonu sonrası dikkat
Saç Ekimi Uzmanı Lale Keskin, saç ekimi operasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında uyarılarda bulundu.
Kışın ışıl ışıl cilt için tüyolar
Kışın ışıl ışıl cilt için tüyolar
Cildin en soğuk havalarda olumsuz etkilendiğini belirten Dr. Ata Nejat Ertek, kış aylarında ışıl ışıl cilt için tüyolar verdi.
Protez göz özgüveni geri getiriyor
Protez göz özgüveni geri getiriyor
Doç.Dr. Barış Yeniad, protez gözün özgüveni artırdığını söyledi.
Vücuttaki bölgesel yağlanmalara dikkat
Vücuttaki bölgesel yağlanmalara dikkat
Op.Dr. Ayşen Bilge Sezgin, vücuttaki bölgesel yağlanmalara dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Dudak kenarı sarkmalarına dikkat
Dudak kenarı sarkmalarına dikkat
Dr. Mehmet Akgün, dudak kenarı sarkmalarına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Kelliğe karşı klonlama
Kelliğe karşı klonlama
Saç Ekim Uzmanı Dr. Emrah Çinik, "Klonlamayı tek kıl kökünden neredeyse on binlerce kıl kökü üretme tekniği olarak açıklayabiliriz. Dolayısı ile donör alanı yetersiz olan kişilerde ciddi bir çözüm gibi değerlendirilebilir. Klonlama şüphesiz tıbbi gelişmenin son noktası olacaktır. Ve son yıllarda yapılan ciddi araştırmalar sayesinde bu anlamda önemli mesafeler kaydedilmiştir" dedi.
Hiv virüsü ağızda belirti veriyor
Hiv virüsü ağızda belirti veriyor
Dr. Efe Kaya, HİV virüsünün ağızda belirti verdiğini söyledi.
Göğüs problemleri özgüveni etkiliyor
Göğüs problemleri özgüveni etkiliyor
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Esra Bilgen, göğüs problemlerinin özgüveni etkilediğini belirtti.
Mezoterapi yöntemiyle vücuttaki renk değişimine son
Mezoterapi yöntemiyle vücuttaki renk değişimine son
Dr. Mesut Ayyıldız, mezoterapi uygulaması hakkında bilgiler verdi.
Gençlerde uyuşturucu problemine dikkat
Gençlerde uyuşturucu problemine dikkat
Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, gençlerde uyuşturucu problemine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Bebeklerde görülen diş problemlerine dikkat
Bebeklerde görülen diş problemlerine dikkat
Diş Hekimi Zafer Kazak, bebeklerde görülen diş problemlerine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
İşitme kaybında erken teşhis önemli
İşitme kaybında erken teşhis önemli
Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kaybında erken teşhisin çok önemli olduğunu söyledi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
Salatalık bir sebze değil, meyvedir.

İlginç Bilgiler 8
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları