Sersemlik hali ve baş dönmesine dikkat
Op.Dr. Ali Değirmenci, sersemlik hali ve baş dönmesi olan kişilerin dikkat etmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Tarih: 26.7.2019 13:12:39/ 1344okunma / 0yorum

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Ali Değirmenci, “Bazı kişiler, denge sorunlarını ‘kendilerini sersem hissetme, ayakta duramama, terelelli´ gibi kelimelerle ifade ederler. Dönme veya ivmelenme hissi olmadan, kendini dengesiz, güvensiz hissetme, bazen iç kulak probleminden kaynaklanır. Kişiler, kendilerinin veya çevrelerinin döndüğünü söylerler. Baş dönmesi, sıklıkla bir iç kulak probleminden kaynaklanır. Baş dönmesi ve sersemlik hissi, denge sistemleri ile ilgilidir. Bu sistemle kişi, vücudunun hangi yönde olduğunun nereye dönük olduğunun, ne tarafa doğru hareket ettiğinin veya döndüğünün bilincinde olur. İç kulaklar ( labirent ) hareketin yönünü belirler, dönme , ön-arka, yan-yan, yukarı aşağı gibi. Gözler, vücudun boşlukta nerede olduğunu (ayakta , ters dönmüş gibi ) ve hareketin yönünü görür. Doku alıcıları, eklem ve omurga gibi organlarda bulunur, vücudun hangi bölgesinin yere değdiğini algılar. Kas ve eklem his alıcıları, vücudun hangi kısımlarının hareket ettiğini algılar. Merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) diğer dört sistemden gelen bütün bulguları değerlendirerek, aradaki ilişkiyi sağlar. Merkezi sinir sistemi, bu dört sistemden karışık veriler aldığı zaman kişi sersemlik veya baş dönmesi hisseder. Fırtına esnasında uçakta bulunduğunuzu ve uçağınızın hava boşluğuna girdiğini farzedin. Siz, sadece uçağın içini gördüğünüz için, uçak dışındaki bu fırtınayı göremezsiniz. Bu durum, beyin algılarınızın karışmasına yol açar ve sizde ‘uçak tutması´ görülebilir. Aynı şekilde yolda giden bir arabanın arka koltuğunda oturduğunuzu ve kitap okuduğunuzu farzedin . İç kulağınız ve his algılayıcılarınız bunu algıladığı halde gözleriniz sadece kitabı görmekte olduğundan, sizde de ‘araba tutması´ görülebilir. Gerçek bir hastalık örneğini verelim. Bir kafa travması veya kulak iltihabından dolayı, tek taraflı iç kulağınızın etkilendiğini farzedin. Etkilenen iç kulak , diğer kulak gibi mesajları sağlıklı olarak beyine iletemez. Bu durumda beyninizin, deyim yerindeyse ‘aklı karışır´ ve baş dönmesi , bunaltı hissedebilirsiniz” dedi. 
Op.Dr. Değirmenci, tıbbı rahatsızlıklar başta sersemlik hissi oluşturduğunu belirterek bunları şöyle sıraladı: 
“1) Kan dolaşımı: Dolaşım bozuklukları, sersemlik oluşturan rahatsızlıkların başında gelir. Beyninize yeteri derecede kan gelmezse kendinizi sersem gibi hissedersiniz. Hemen hemen herkes, otururken veya yatarken ani şekilde ayağa kalktığında bunu hissetmiştir. Fakat bazı kimseler, sürekli olan rahatsızlıklarının yol açtığı dolaşım bozukluğuna sahiptirler. Yüksek kan basıncı, şeker hastalığı veya yüksek kan kolesterol düzeyi olan kişilerde, damar sertliği sık olarak görülür. Kalp yetmezliği veya kan düşüklüğü olan kişilerde de bazen görülebilir. 
2) Travma: İç kulak etkileyen kafatası kırığı, belirgin ve dayanılması zor baş dönmesi ile işitme kaybı oluşturur. Sersemlik haftalar sürer; zamanla sağlam taraf , iç kulak görevlerinin hepsini üstlenirken şikayetler hafifler. 
3) İltihap : Basit nezle ve gribe yol açan virüsler, iç kulağı ve beyine giden sinirleri etkileyebilir. Bu baş dönmesine yol açar, fakat işitme çoğunlukla normal kalır. Mamafih orta kulak iltihabına yol açan bakteri, iç kulağı tutarsa , hem de baş dönmesine yol açar. Sersemlik hissinin şiddet ve süresi kafatası kırıklarında olduğu gibidir. 
4) Alerji : Alerjik oldukları yiyecek veya toz, mantar, çiçek poleni gibi maddelerle karşılaşan bazı kişilerde , sersemlik hali veya baş dönmesi olabilir. 
5) Nörolojik hastalar : Multipl skleroz, frengi, tümör gibi sinirleri etkileyen hastalıklar, denge bozukluklarına yol açabilirler. Nadir görülmelerine rağmen doktorunuz sizi muayene ederken bunları da düşünür.” 
Hekim, tarafından birkaç sorunun sorulabileceğini ifade eden Op.Dr. Değirmenci, “Sizin sersemlik hissinden ne kasdettiğinizi ne kadar zamandır olduğunu size ne gibi bir problem oluşturduğunu, ne kadar sürdüğünü, bulantı veya kusma ile birlikte olup olmadığını soracaktır. Bu hissi başlatan ortamlar sorulabilir. Genel sağlığınız kullandığınız ilaçlar, kafa travmaları son zamanlarda geçirdiğiniz iltihaplar ve kulağınız ile sinir sisteminiz hakkındaki diğer sorular size sorulacaktır. Hekiminiz kulak burun ve boğazınızı muayene edecek, sinir ve denge fonksiyonları ile ilgili testler yapacaktır. Bazı vak´alarada hekiminiz kafa filmleri, bilgisayarlı manyetik rezonanslı filmler, kulağa sıcak ve soğuk havanın verildiği denge testleri isteyebilir. Yine gerek görülen vak´alarda, kan testleri ve kalp muayenesi yapılabilir. Bütün hastalarda, bu testlerin hepsine ihtiyaç göstermez. Kişinin bulgularına göre, buna hekim karar verir. Aynı şekilde hekiminizin tedavisi, teşhis edilen hastalığa dayanacaktır” diye konuştu. 
Op.Dr. sersemlik hissini azaltmanın yollarını şöyle sıraladı: 
“1) Yatarken birden ayağa kalkmak gibi ani hareketlerden kaçının . 
2) Aşırı baş hareketlerinden kaçının 
3) Nikotin ( sigara, puro..) , kafein ve tuz gibi, kan dolaşımını engelleyen maddelerden kaçının veya azaltın. Alkol kullanmayın 
4) Sersemlik hissiniz başlatan , stres, gerginlik gibi durumlardan ve alerjik olduğunuz maddelerden mümkün olduğunca uzak durun. 
5) Sersemlik haliniz varken, arabada veya makine kullanmak, merdiven tırmanmak gibi tehlikeli olabilecek işlerden kaçının 
Yapılabilecek Egzersizler: Yatakta uygulanabilecek egzersizler: Göz hareketleri : Başlangıçta yavaş yavaş başlanmalı, sonra hız arttırılmalıdır. Gözlerinizi, yukarı aşağı hareket ettiriniz. Gözlerinizi, bir yandan öteki yana hareket ettiriniz. Gözünüzün karşısında tutuğunuz parmağınızı yüzünüze yaklaştırıp uzaklaştırırken (30-90cm arasında) gözlerinizi bu parmak ucunda odaklaştırınız. Baş hareketleri: Başlangıçta yavaş yavaş ve gözler açık olarak başlanmalı , daha sonra hız giderek arttırılmalı ve en son olarak da gözler kapalıyken yapılmalıdır. Başınızı öne ve arkaya eğiniz. Başınızı bir yandan öteki yana çeviriniz. Oturur durumda uygulanabilecekler egzersizler: Omuzlarınızı silkeleyiniz ve omuz başlarınıza daireler çizdiriniz. Yere doğru eğilerek yerdeki bir cismi yakalamaya çalışınız. Ayakta dururken yapılabilecek egzersizler: Gözler açık ve kapalıyken , oturup kalkınız. Göz hizasında ufak bir topu elden ele atarak yakalamaya çalışınız. Yere çömelip, doğrulunuz. Daha sonra, kendi çevrenizde tam bir tur atınız. Hareket halindeyken yapılabilecek egzersizler : Önce gözler açıkken, daha sonra kapalıyken oda içinde dolaşınız. Önce gözler açıkken daha sonra kapalıyken bir yokuş inip çıkınız. Eğilme ve gerilere hedef alma hareketlerini içeren basketbol veya bowling gibi herhangi bir oyunu oynayınız.” 
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: Sersemlik hali dönmesine dikkat
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Doğu´da yaşayanların dişleri emin ellerde!
Doğu´da yaşayanların dişleri emin ellerde!
Doğunun diş hastalıkları ihtiyacını gideren Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, "Diş Hekimliği ve Oral Bilimler" dalında ikinci oldu.
Op.Dr. Volkan Kahya: “Yaz aylarında burun estetiği olmaktan korkmayın”
Op.Dr. Volkan Kahya: “Yaz aylarında burun estetiği olmaktan korkmayın”
Op.Dr. Volkan Kahya, yaz aylarında da burun estetiğinin olabileceğini söyledi.
Striort ile vücut çatlaklarına son
Striort ile vücut çatlaklarına son
.
Karın bölgesi erkeklerde de sorun oluyor
Karın bölgesi erkeklerde de sorun oluyor
Op.Dr. Onurkan İdacı, karın bölgesinin erkeklerde de sorun olduğunu söyledi.
Hamilelik çatlaklarına dikkat
Hamilelik çatlaklarına dikkat
Dr. Sevgi Ekiyor, hamilelik çatlaklarına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
20 gün ömrü kalan hasta Erzurum´da şifayı buldu
20 gün ömrü kalan hasta Erzurum´da şifayı buldu
Doktorların ailenle vedalaş dediği hasta hayata döndürüldü
Delik kulak zarı tehlike oluşturuyor
Delik kulak zarı tehlike oluşturuyor
Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, delik kulak zarının tehlike oluşturduğunu söyledi.
Kusurlu burun mutsuz ediyor
Kusurlu burun mutsuz ediyor
Op.Dr. Bahadır Baykal, sorunlu burunun mutsuz ettiğini söyledi.
Çekici yüzün sırrı: ‘Çene dolgusu´
Çekici yüzün sırrı: ‘Çene dolgusu´
.
Mezoterapi bir çok soruna çözüm oluyor
Mezoterapi bir çok soruna çözüm oluyor
Dr. Metehan Özgür, mezoterapi uygulamasının birçok soruna çözüm olduğunu söyledi.
Yemekten sonra uykunuz geliyorsa dikkat
Yemekten sonra uykunuz geliyorsa dikkat
Dr. Fevzi Özgönül, kilo problemi yaşayanların, yemeğin ortasında uykusu gelenlerin veya hemen sonrası aşırı bir uyku hali olanların dikkatli olması gerektiğini söyledi.
Akne problemine dikkat
Akne problemine dikkat
Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, “Cilt, hormon değişikliklerinden doğrudan etkilenen bir organdır. Hormonsal değişiklikler kişinin cilt ve vücut tipini belirler” dedi.
Kadınlar da göğüs problemlerine dikkat
Kadınlar da göğüs problemlerine dikkat
Op.Dr. Selçuk Yüce, kadınlar da göğüs problemine dikkat edilmesi yönünde uyarılarda bulundu.
Burun şekli yüz güzelliğini etkiliyor
Burun şekli yüz güzelliğini etkiliyor
Op.Dr. Diren Çelik, burun şeklinin yüz güzelliğini etkilediğini söyledi.
Sessizliğe mahkum olmaya son
Sessizliğe mahkum olmaya son
Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, koklear implant ile işitme kaybının önüne geçilebileceğini söyledi.
 İlişki de ara vermeye dikkat
İlişki de ara vermeye dikkat
Psikolog Gülcem Yıldırım, ilişkiler hakkında bilgi verdi.
Göz altı torbalarına dikkat
Göz altı torbalarına dikkat
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, gözaltı torbalarına karşı uyardı.
Diş sıkma problemine dikkat
Diş sıkma problemine dikkat
Estetik Diş Hekimi Efe Kaya, uyku sırasında diş sıkmaya dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Ciltteki aşırı kuruluğa dikkat
Ciltteki aşırı kuruluğa dikkat
Dr. Sevgi Ekiyor, ciltteki aşırı kuruluğa dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Sorunlu buruna neştersiz çözüm; Burun dolgusu
Sorunlu buruna neştersiz çözüm; Burun dolgusu
Uzman Dr. Jale Şenyurt, sorunlu buruna neştersiz olarak burun dolgusu ile çözüm oluşturulabileceğini belirtti.
Uyku bozukluğu depresyona yol açabiliyor
Uyku bozukluğu depresyona yol açabiliyor
.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Ellerinizin beyaz veya açık renge boyanmış kapı ve tahtalar üzerinde nasıl kötü izler bıraktığını bilirsiniz. Tahta eşyalar böyle kirlendiği zaman yapacağınız işlem şundan ibaret: Çiğ bir patatesi ortadan ikiye bölün ve lekeli yere hafifçe sürün. Lekeler hemen yok olacak ve eşya eski haline dönecektir. Ayrıca tahta eşyayı temizlemek için şu yöntem de çok etkilidir. İki çorba kaşığı çayı kaynar su içine atın. Su soğuduktan sora renkli kapı veya tahta eşyayı sünger yardımıyla bu su ile yıkayın. Yuşak bir bezle kurutun.

Tahta Kapı ve Çerçeve Temizliği