TBMM´de Erzurum OOSB gündemi
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde Erzurum´da gerçekleştirilmesi planlanan ‘Erzurum Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi´ni gündeme taşıdı, OSB´lerdeki değişim ve dönüşüm sürecini paylaştı.
Tarih: 13.11.2018 12:19:01/ 1031okunma / 0yorum


AYDEMİR´DEN AK ANLAYIŞ VURGUSU 
‘Ak dönem, ak anlayış milletinden başkasına diyet borcu olmayan bir siyasetin adıdır.´ vurgusunu yapan Milletvekili Aydemir, ‘Bunu bugüne kadar, on altı yıl her hâlimizle, her tavrımızla, her icraatımızla gösterdik; Sanayi Bakanlığı bağlamında da bunu yaptık, millî iradeden gücümüzü aldığımızı ifade ettik. Öyle olduğu içindir ki bugüne kadar girdiğimiz her seçimde çok doruk noktaları elde ettik, bundan sonra da öyle olacak çünkü biz hâli çok berrak bir biçimde, billur bir hâlde milletimizle paylaşıyoruz, sakladığımız, gizlediğimiz en küçük bir şey yok; ne noksanımız var, koyuyoruz sahaya, neyimiz var, hâlimiz neyse orta yere koyuyoruz. ‘ ifadesini kullandı. 
DEĞERLER YAKLAŞIMI 
AK Partinin beşeri planda olduğu gibi ekonomik bağlamda da değerlere öncelik verdiğini aktaran Milletvekili Aydemir, ‘Biz değerlerimizle yüzleşiyoruz. Elimizde ne varsa onu mutlaka öne alıyoruz, onun üzerine bir başka şeyi orijin noktaya yerleştirip yürümeye çalışıyoruz; bugüne kadar hep böyle oldu.´ dedi. 
CUMHURBAŞKANININ TARİHİ TESPİTİ 
Konuşmasına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın bir tespitiyle devam eden Milletvekili Aydemir, ‘Sayın Cumhurbaşkanımızın bir ifadesi var: ‘2023 hedefimiz olan, "Türkiye´yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri hâline getirmek için bugünkü Türkiye´yi şöyle 2 kat daha büyütmemiz gerekiyor. Büyüme demek, yatırım demek, istihdam demektir, üretim demektir, ihracat demektir, teknoloji demektir, hizmet demektir ve tabii, refah demektir.´ Bu ifadeler bir ufuk oluşturuyor, bütün millete, hepimize bir ufuk oluşturdu ve o ufuk üzere bir zemin oluşturduk, elhamdülillah. Cenab-ı Hakk´ın da inayeti, samimiyet olunca, kalbî hâl olunca, ihlas olunca o inayet de önünüze yol açıyor ve öyle yürüdük. Biz bu hâle milletçe minnettarız.´ kaydını düştü. 
TÜRKİYE´DE EZBERLERİ BOZAN BAŞARI 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, AK Parti´nin sahaya yansıttığı en önemli, en değerli çalışmaların zuhur ettiği bir alan olduğunu belirten Milletvekili Aydemir, ‘Bugün eğer Savunma Bakanlığı bütçesinde İHA´lardan, SİHA´lardan bahsediyorsak bunun esaslı şeriklerinden birisi işte buradaki arkadaşlarımız, şu ekip. İnsanları sadece, bir muhalif gözüyle görüp kırmamak, incitmemek lazım; bunların emeklerine saygı duymak lazım. Yapılan çok özel çalışmalar var. ‘ dedi. 
OSB, TEŞVİK VE DAP 
Sunumunda Organize Sanayi Bölgeleri, Yatırım Teşvikleri ve DAP konusundaki görüşlerini aktaran Milletvekili Aydemir, siyaset öncesi üç dönem başkanlığını yürüttüğü DOSİAD bazındaki tespitlerini paylaşarak, sahayı bildiklerini, sanayici ve işadamlarının hal ve beklentilerini yerinde tespit ettiklerini ve ekonomi dünyasıyla iç içe bulunduklarını aktardı. 
AK PARTİYLE OSB´LERDE SAĞLANAN DEĞİŞİM 
AK Parti iktidarları öncesinde Organize Sanayi Bölgelerindeki imkan, ve fırsatların kadük edildiği, AK dönemle birlikte OSB´lerin asıl fonksiyon ve işlevine kavuşturulduğunu belirten Milletvekili Aydemir, ‘Daha önce, biz gelmezden önce, yani ak anlayış iktidar bulmadan önce, organize sanayi bölgeleri âdeta depo zeminleri olmuştu. İnsanlar, böyle çok sathi, çok yüzeysel ticaret yapanlar bile oralarda mekân kiralamışlardı ya da satın almışlardı, oraları depo olarak kullanıyorlardı. Bizimle beraber, elhamdülillah, çok ciddi mesafeler aldık. Ben bunu sadece Erzurum özeli için söylemiyorum, o bölge illerinin tamamı için bunu söyleyebilirim. Kaldı ki onun dışında, organize bölge sayıları da arttı tabii, mesela Erzurum´da bir ikinci organize sanayi bölgesi de açtık ve geçtiğimiz dönem ben burada Sanayi Bakanlığı bütçesi konuşulurken bir not düşmüştüm, Sayın Bakanımızdan bir özel istirhamda bulunmuştum, şimdi Sayın Bakanımız için de bu geçerli olacak: Oyuncak organize sanayi bölgesine dönük bir talebimiz var, inşallah bu da hayatiyet bulacak.´ dedi. 
YATIRIM TEŞVİKLERİ 
Yatırım Teşvikleri konusunda Komisyona görüşlerini aktaran Milletvekili Aydemir, teşvik uygulamalarının geçmişiyle bugünü arasında önemli bir değişim olduğunu ifade ederek, ‘Daha önce "Alan da kaçan mı var?" misali, teşvik mevzuatları yazılırdı, aşikâr olurdu, sahaya sürülürdü. Bizimle beraber bu o kadar netleşti, o kadar böyle berrak bir hâl aldı ki bu teşvikler bağlamında devletin bir kuruşu heba olmadı. Önceki hâl berhava oldu, gitti. O yüzdendir ki şu an çok verimli, çok nitelikli bir iş hayatı söz konusu.´ ifadesine yer verdi. 
STK YAKLAŞIMI 
STK´lar bağlamında da Sanayi Bakanlığının özel çalışmaları olduğunu belirten Milletvekili Aydemir, Sivil inisiyatifin özel desteklerle güçlendirildiği, Şehir, üniversite, sanayici zinciri oluşturulduğunu vurgulayarak, ekonomide yeni ve çağdaş bir dönemin başladığına işaret ederek, ‘ Bunlar çok verimli bir hâlde neşvünema buldu, eskilerin ifadesiyle.´ dedi. 
AYDEMİR´DEN DAP´A ÖVGÜ 
Sunumunda DAP İdaresinin önemine kayıt düşen Milletvekili Aydemir, Merkezi Erzurum´da bulunan ve 15 ile hizmet veren DAP İdaresinin verimli, başarılı çalışmalara imza attığını bildirerek, ‘Doğu Anadolu Kalkınma Projesi. Müthiş bir şekilde sahaya, kalkınma adına, gelişme adına hizmet sunuyorlar. Hükûmetin sunmuş olduğu, vermiş olduğu kaynağı kuruşuna kadar çok verimli bir biçimde yansıtmaya çalışıyorlar. Şimdi, burada hiçbir şey yapılmamış, bütün kaynaklar heba edilmiş gibi bir söz ifade edilirse, orada gönüller de kırılır; şevk, iştiyak da azalır. Öyleyse, hakkı teslim etmek lazım, doğruları konuşmak lazım. ‘ ifadeleriyle değerlendirmede bulundu. 
AYDEMİR: ‘ADAMLIK KAVRAMI ÇOK ÖZEL KAVRAMDIR´ 
Konuşmasında DOSİAD açılımı olan Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği tanımına Milletvekili Garo Paylan tarafından yapılan ‘adamları´ kavramı yerine ‘insanları´ kelimesinin kullanılması gerektiği itirazına cevap veren Aydemir, ‘Şimdi "adamlık" kavramı çok özel bir kavramdır. O kavram, sadece erkekler için de kullanılmaz. Duruşu olanlar için, çok özel duruşu olanlar için, nitelik ifade edenler için, bulundukları zemine kalite katanlar için de söylenir. Böyle bu işleri çok abartmamak lazım Garo Bey ve siz de bilirsiniz ki bunların altında kalmayız. ‘ dedi. 
ŞENER´İN AKTARIMINA CEVAP 
Komisyon üyesi Milletvekili Abdullatif Şener´in ‘genelde hep aynı şeyler söylenir burada- "Hükûmet adına sunum yapanlar aynı şeyleri söylüyorlar." itirazına karşılık veren Aydemir, bu durumun muhalefette gözlendiğini kaydederek, ‘Sayın Şener Bakanımız bir tespit yaptı, dedi ki -genelde hep aynı şeyler söylenir burada- "Hükûmet adına sunum yapanlar aynı şeyleri söylüyorlar." Tam onu söylerken samimi söylüyorum ben de şöyle bir düşünce içerisindeydim: Burada muhalefet adına konuşanlar, söz alanlar sanki daha önce burada yapılan konuşmaları okumuşlar, oralardan paragrafları alıp bir sene sonra, iki sene sonra, on sene sonra aynı şeyleri terennüm ediyorlar gibi düşünmüştüm. Yani Hükûmet için değil, muhalefet için bu tespiti yapmak lazım. ‘ vurgusunda bulundu. 
Kaynak: İHA

Anahtar Kelimeler: TBMM Erzurum OOSB gündemi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Genç girişimci Dimag Özgüm
Genç girişimci Dimag Özgüm
Kıbrıs doğumlu olan Dimag Özgüm dünyayı gezerek bir çok kültürleri takipçilerine aktarıyor. Bu işe çok erken yaşta başlayan genç gezgin Dünya´nın birçok ülkesine çoktan giderek kültürleri takipçilerine tanıtıyor.
Organik tarım STK´ları, verimlilikte işbirliğine odaklandı
Organik tarım STK´ları, verimlilikte işbirliğine odaklandı
.
  Erzurum Tarım Müdürlüğü Toprak Analiz Desteği Veriyor
Erzurum Tarım Müdürlüğü Toprak Analiz Desteği Veriyor
50 dekar ve üzeri arazilerde yetkilendirilmiş toprak analiz laboratuvarlarında tahlil yaptıran çiftçilere, analiz başına 40 TL destek ödeniyor.
İşte o kahraman Dadaşlar
İşte o kahraman Dadaşlar
Nene Hatun´un destanlaştığı 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı´nın (93 Harbi) yaşandığı Aziziye destanının 142´ıci yıl dönümü, ERzurum´un tarihteki khramanlıklarını da bir kez daha gündeme getirdi. Tarihe adını altın harflerle yazdıran Erzurumluların kahramanlık hikayelerini sizler için derledik.
İstatistik Çalışmaları Değerlendirildi
İstatistik Çalışmaları Değerlendirildi
Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü uzmanları tarafından, İl Müdür Yardımcısı Erhan Çiftgül , KTV Şube Müdürü Hüseyin Daldal, İl Müdürlü mühendisleri ve teknik personel, İlçe Müdürleri ve İlçe teknik personelinin katılımıyla; İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri bünyesinde kullanılan Tarımsal Maaliyet Sistemi (#TAMSİS), Maliyetler, İstatistik Veri Ağı (#İVA) ve Gelir Hesabı konularında konunun uzmanları tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı. Oldukça verimli geçen toplantının önümüzdeki dönemlerde de devam edeceği açıklandı.
Dadaş fırsat tepti
Dadaş fırsat tepti
BB Erzurumspor, evinde ağırladığı Akhisarspor ile 0-0- berabere kalarak 6 puanlık maçtan 1 puan aldı. Teknik Direktör Erkan Sözeri, bu maçta takıma korkak futbol oynattığı iddiasıyla eleştirildi.
Emeklilerin gözü kulağı TBMM´de
Emeklilerin gözü kulağı TBMM´de
Türkiye Emekliler Derneği Genel Merkezi ile şube Başkanlıklarının ortak belirledikleri sorunlar, Türkiye Büyük Millet Meclisine taşındı. Erzurum Şube Başkanı Ahmet Degen, "Başlıca sorunlarımızı içeren 5 maddelik iyileştirmeler için Genel Merkezimiz ile birlikte emeklilerimiz için Meclisten müjdeli haberler bekliyoruz"dedi
Hikmet Karaca:  Kimin eli kimin cebinde belli değil!
Hikmet Karaca: Kimin eli kimin cebinde belli değil!
Son yapılan zamlarla ülkede insanların fakirleşmeye zorlandığını savunan Erzurum Matbaa-Kırtasiye ve Tabelacılar Odası Başkanı Hikmet Karaca, vatandaşın zor durumda olduğunu söyledi.
İhsan Gök´ten Diyarbakır annelerine destek
İhsan Gök´ten Diyarbakır annelerine destek
Tekman eski belediye başkanı ve kanaat önderi İhsan Gök, Tekman´dan Diyarbakır´a mağdur anneleri ziyarete gitti. Gök, yaptığı açıklama ile takdir tolarken, ´Mevcut belediye başkanları nerede´ sorularının da sorulmasına neden oldu.
-ÖZEL-  Hayvancılık Erzurum´da masaya yatırıld
-ÖZEL- Hayvancılık Erzurum´da masaya yatırıld
Bölgesel Hayvancılık Değerlendirme Toplantısı, 5 ilin katılımı ile Erzurum´da yaoıldı.
Dadaşlar Akhisar´a bileniyor
Dadaşlar Akhisar´a bileniyor
BB Erzurumspor, Akhisarspor maçının hazırlıklarını sürdürüyor. Futbolcular, çift kale maçta gol çalıştı.
-ÖZEL-  Başkan Üneş´ten taraftara çağrı
-ÖZEL- Başkan Üneş´ten taraftara çağrı
BB Erzurumspor´un bu haftaki maçında 25 bin taraftar hedeflenirken, kulüp başkanı Hüseyin Üneş´te taraftarı maça davet etti.
   Tahsin Bayramoğlu´ndan Erdoğan´a tünel mektubu
Tahsin Bayramoğlu´ndan Erdoğan´a tünel mektubu
‘Bu Tünel Rize Erzurum Arasını 70 kilometre kısaltır´ diyen Tahsin Bayramoğlu, yollar bittiğinden Erzurum´un hem sahil şehri hem liman şehri olacağını söyledi.
Erzurum´da halk müziği konseri düzenlenecek
Erzurum´da halk müziği konseri düzenlenecek
Erzurum´da halk müziği konseri düzenlenecek
Ebelere Doğuma Bakış Eğitimi Verildi
Ebelere Doğuma Bakış Eğitimi Verildi
Erzurum´da farklı sağlık kuruluşlarında görevli 17 ebeye, ‘Ebelerin Doğum Becerilerinin Geliştirilmesinde Güncel Yaklaşımlar Eğitimi´ verildi.
Erzurum şalgam üretiminde Türkiye ikincisi oldu
Erzurum şalgam üretiminde Türkiye ikincisi oldu
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü´nün TÜİK verilerine göre yaptığı açıklamaya göre; Erzurum şalgam üretiminde 367 ton ile Türkiye ikincisi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 367 ton ile şalgam üretiminde Türkiye 2´incisi durumunda olan Erzurum´da, ülkedeki şalgam üretiminin yüzde 23,9´u Erzurum´daki topraklardan hasad ediliyor.
Atatürk Üniversitesi Rafting Takımı Türkiye 4. Oldu
Atatürk Üniversitesi Rafting Takımı Türkiye 4. Oldu
Yeni kurulup Van´da düzenlenen Türkiye Şampiyonasına katılan Atatürk Üniversitesi Rafting takımı, Slalom Türkiye 4´üncüsü oldu.
BB Erzurumspor´da ruhsuz futbolun nedenleri araştırılıyor
BB Erzurumspor´da ruhsuz futbolun nedenleri araştırılıyor
BB Erzurumspor´da futbolcuların ortaya koyduğu ruhsuz futbolun nedenleri araştırılıyor. Ortaya atılan bazı iddialar ise yenilir yutulur cinsten değil…
Sebze ve meyveleri oyarak yapmış oldukları çalışmalar ile gastronomiye ilgisi olan ve özellikle kadınların ilgisini çekmeyi başaran Erzurum Aşçılar Derneği üyeleri, hem stres atıyor hem de ruh hallerini sanata dönüştürüyor.
Sebze ve meyveleri oyarak yapmış oldukları çalışmalar ile gastronomiye ilgisi olan ve özellikle kadınların ilgisini çekmeyi başaran Erzurum Aşçılar Derneği üyeleri, hem stres atıyor hem de ruh hallerini sanata dönüştürüyor.
Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) tarafından başlatılan Ar-Ge İşbirliği Politikaları ivme kazanıyor.
Yakutiye´de bütün okul kantinleri denetlendi
Yakutiye´de bütün okul kantinleri denetlendi
Milli Eğitim, Sağlık Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Yakutiye ilçesinde 55 okul kantinini sıkı bir denetimden geçirdi.
   Şaban Müdüre veda gecesi düzenlendi
Şaban Müdüre veda gecesi düzenlendi
Bolu Orman Bölge Müdürlüğü´ne tayin olan Şaban Bıyıklı için personeli tarafından veda gecesi düzenlendi.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
Salatalık bir sebze değil, meyvedir.

İlginç Bilgiler 8
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları