Türkçe´nin geleceği Atatürk Üniversitesinde konuşuldu
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneğinin (TDED) Erzurum´da gerçekleştirdiği 6. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı açılış töreni Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salonda yapıldı.
Tarih: 9.11.2019 10:52:21/ 1058okunma / 0yorum

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı´nın ev sahipliğinde gerçekleşen 6. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı öncesinde, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı´yı makamında ziyaret etti.
Ziyaretten ve programa ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Çomaklı konuklarıyla bir süre sohbet ettikten sonra Ekrem Erdem´e, el yazması Kur´an-ı Kerim ve çeşitli hediyeler takdim etti.
Rektör Çomaklı, Ekrem Erdem ve konuklar, ziyaretin ardından Mavi Salondaki programa geçerek birer konuşma yaptılar.
6. İstişare ve Değerlendirme Toplantısına Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı ve TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem´in yanı sıra, AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, AK Parti İl Başkanı M. Emin Öz, Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar, Aziziye Belediye Başkanı M. Cevdet Orhan, İran İslam Cumhuriyeti Erzurum Başkonsolosu Dr. Sajad Soltanzadeh, TDED Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş, STK temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
3 gün sürecek istişare ve değerlendirme toplantısında Türkçe´nin doğru kullanımı ve dilin kullanımı konusunda kimlik sorunu konularına değinildi. Bir yıllık hedeflerin belirleneceği istişare toplantısının açılış programında daha önce belirlenen hedeflerin de değerlendirileceğine vurgu yapıldı.
Değerlendirme Toplantısının açılışında konuşan Rektör Çomaklı, milli birliğimizin simgesi olan dilimiz, güzel Türkçe´mizin, gelecek nesillere aktarılması ve bu konuda toplumsal duyarlılık oluşturmak adına kurulan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneğinin, bugün gelinen noktada kendi kültürünü sahiplenen şuurlu ve nitelikli bir gençliğin oluşmasına önemli katkılar yaptığını söyledi.
“Millî zevk, millî hareket tarzı, millî bakış açısı ancak ve ancak dilin birleştirici, kaynaştırıcı etkisiyle elde edilebilir” diyen Rektör Çomaklı, dilini bilmediğimiz insanlarla herhangi bir yöntemle anlaşmamızın mümkün olduğunu, ancak bu anlaşmanın çoğu zaman mekanik bir iletişimden öteye gidemeyeceğini belirtti.
Rektör Çomaklı: “Dil, Milletin Manevi Gücünün Aynasıdır”
Rektör Çomaklı: “Bir milletin dili bozulursa kültüründe de bozulmalar başlar. Düşünce, sanat ve edebiyat alanlarında çöküntü başlar. Dil asıl işlevini yerine getiremez. Dil milletin manevi gücünün aynasıdır. Dolayısıyla dilin korunmasıyla milli varlığın korunmasını aynı seviyede algılamak gerekir. Türk Edebiyatı da Dünya Edebiyat tarihine adını yazdırmış ve değerli eserler vererek dünyada tanınmış yazar ve düşünürleri bulunan köklü bir edebiyattır. Biz de bu değerlerimize dilimize ve kültürümüze sahip çıkarak korumalı ve ileri nesillere aktarmalıyız.
Bu bağlamda Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şubemizle ortak çalışmalarımız oldu. Atatürk Üniversitesi olarak toplumsal taleplerin eğitim politikalarına yansıtılmasını çok önemli buluyoruz. Sivil toplum çok değerli. Öğrencilerimizin eğitim süreçlerinde sivil toplum kuruluşlarıyla tanışmaları için gerekli zemini hazırlıyoruz ki mezun olduktan sonra da bu çalışmalara destek verebilsinler. Bu bakımdan daha önce gerçekleştirdiğimiz ortak çalışmalar gibi Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şubemizle hem öğrencilerimizi hem de dernek çatısı altındaki mezunlarımızı buluşturarak özel alan projeleri üretip hayata geçirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.
TDED Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş, Erzurum´un bir hudut şehri olduğunu ve bu özellikleri tamamıyla taşıdığına işaret ederek, kentin adeta bir kahramanlar şehri olduğunu söyledi.
Doğu medeniyetinin batıya giriş kapısı olan Erzurum´da bu güzide programı düzenlemekten mutluluk duyduğunu söyleyen Ertaş, değerlendirme toplantısına emeği geçen herkese teşekkür etti.
“Günümüzde, Yabancı Terim ve Kelimeler Özenti Haline Geldi”
“Milletleri gerçek millet yapan değerler var. Eğer bu değerler aşınıp ve yıpranırsa, o milleti yıkmak, parçalamak ve bölmek suretiyle ortadan kaldırmak mümkündür” diyen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, bu değerlerin başında dilin geldiğini söyledi.
Son asırda Türkçe´mizi yabancı kelimelerle doldurarak yıpratmak için yoğun bir gayret sarf edildiğini aktaran Sekmen, bu durumun emperyalizmin en önemli işlevlerinden biri olduğunu belirtti. Günümüzde yabancı terim ve kelimelerin özenti haline geldiğini söyleyen Başkan Sekmen, Türkçe´mizin yabancı kelimelerden arındırılması için oluşturulmuş birlikteliklere destek vereceklerini ifade etti.
“Erzurum Dil, Edebiyat ve Kültür Bakımından Önde Gelen Şehirlerden Birisi”
Programda konuklara hitap eden AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, gençlerin dil ve kültür açısından geleceğe yönelik yetişmesinde Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği gibi kurumların önemli işler gerçekleştirdiklerini belirterek, Erzurum´un dil, edebiyat ve kültür bakımından önde gelen şehirlerden biri olduğunu söyledi.
“Bu şehirde dilimizi, edebiyatımızı, kültürümüzü ve geçmişimizi alıp gelecek nesillere taşıyabilmenin gayretini gösteren çok değerli insanlar var” diyen Altınok, önemli vakitlerini bu işe ayırıp gelecek nesillerin de yaşayan Türkçemizden, kültürümüzden ve edebiyatımızdan kopmamaları adına emek harcayan herkese teşekkür etti.
Erdem: “Dünyada Söz Sahibi Olmak İsteyen Bir Milletin, Öncelikle Kendi Diline Sahip Çıkması Gerekir”
TDED Genel Başkanı Ekrem Erdem ise Türkçe´nin yabancı etkilerden kurtulabilmesi için okullarda sözlüğün mecburi ders olarak okutulması gerektiğini vurguladı. İstişare toplantılarında hedef planlamaları yaptıklarını belirten Erdem, “Güçlü medeniyetler ancak güçlü diller ile inşa edilebilir. Yüksek bir kültür seviyesine erişebilmek için yüksek seviyede bir kültür diline sahip olmamız gerekir. Dünyada söz sahibi olmak isteyen bir milletin öncelikle kendi diline sahip çıkması gerekir. Türkçe´nin yabancı kelimelerden kurtarılarak bağımsız bir şekilde gelecek nesillere taşınması için daha fazla çalışmamız gerekiyor” dedi.
İsim ve soy isimlerdeki yanlışlıkların mahkeme kararı ile düzeltilebildiği durumlarda kolaylık olması için 2017 yılında geçici bir yasa getirildiğini ifade eden Erdem, süresi dolan 7039 sayılı geçici Kanun´un 3 yıl süre daha uzatıldığını açıkladı. Erdem, isim ve soy ismin dilekçe ile değiştirilmesine dair yasal düzenleme ile mahkeme kararı almaya gerek kalmaksızın dilekçe ile vatandaşların yanlışlıkları nüfus müdürlüklerinde düzelttirebileceklerini söyleyerek, isimlerin adeta kimlik olduğunu, bir insanın isminden hangi ülkenin mensubu ve hangi yörenin insanı olduğunu rahatlıkla bilinebileceğini ifade etti.
Açılış konuşmalarının ardından konuklar ve dinleyiciler aile fotoğrafı çektirdi.
Kaynak: İHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yakutiye´de takdirlik hizmetler
Yakutiye´de takdirlik hizmetler
YAKUTİYE´YE MAHMUT UÇAR ELİ DEĞDİ
Gazetecileri Pasinler kaplıcalarında ağırlayan Başkan Ahmet Dölekli:
Gazetecileri Pasinler kaplıcalarında ağırlayan Başkan Ahmet Dölekli:
Pasinler´i Erzurum´un gözbebeği yapacağım
"6. Din Şurası” 25 Kasım´da Ankara´da başlayacak
"6. Din Şurası” 25 Kasım´da Ankara´da başlayacak
Din İşleri Yüksek Kurulu ev sahipliğinde "Sosyokültürel Değişim ve Diyanet Hizmetleri" başlığıyla düzenlenecek şurada, Başkanlığın faaliyetlerinin sosyokültürel değişim süreçleri karşısındaki durumu, 350 kişinin katılımıyla değerlendirilecek.
Erzurum Kent Konseyi Başkanı Tanfer´den Öğretmenler Günü mesajı
Erzurum Kent Konseyi Başkanı Tanfer´den Öğretmenler Günü mesajı
Erzurum Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Tanfer, öğretmenler günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
ARAS EDAŞ, filosunu genişletti
ARAS EDAŞ, filosunu genişletti
.
Başkan Orhan´dan öğretmenlere anlamlı ziyaret
Başkan Orhan´dan öğretmenlere anlamlı ziyaret
Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle ilçede görev yapan okulları ziyaret ederek öğretmenlerle bir araya geldi.
Diş hekimi adayları önlüklerini giydi
Diş hekimi adayları önlüklerini giydi
.
Başkan Karataş´tan Öğretmenler Günü mesajı
Başkan Karataş´tan Öğretmenler Günü mesajı
MHP Erzurum İl Başkanı Naim Karataş, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Vali Memiş´ten 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı
Vali Memiş´ten 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı
Erzurum Valisi Okay Memiş, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
 Erzurum Google´da siyanür aradı!
Erzurum Google´da siyanür aradı!
Son dönemde intihar vakaları ile adını tüm Türkiye´nin birinci sırasına yazdıran Siyanür, Dadaşların da en çok merak ettiği madde oldu. Erzurumlular Google´de en çok ‘siyanür nedir´ sorusuna cevap aradı.
3. Tarım Orman Şurası Sonuç Bildirgesi Açıklandı
3. Tarım Orman Şurası Sonuç Bildirgesi Açıklandı
3. Tarım Şurası Sonuç Bildirgesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.
 Çiftçilere destek rehberi!
Çiftçilere destek rehberi!
Aklı olan bu devirde çiftçilik yapar!
Pasinler´de mesleğe yeni başlayan öğretmenler yeminlerini ettiler
Pasinler´de mesleğe yeni başlayan öğretmenler yeminlerini ettiler
Erzurum´un Pasinler ilçesinde “24 Kasım Öğretmenler Günü” Şehzade Düğün ve Kongre salonunda düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
Meslektaşlarından Aybüke öğretmene anlamlı klip
Meslektaşlarından Aybüke öğretmene anlamlı klip
.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı´dan Vali Memiş´e ziyaret
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı´dan Vali Memiş´e ziyaret
.
Sobacılık mesleği zamana direniyor
Sobacılık mesleği zamana direniyor
Erzurum´da yaşayan Bahri Hanılçi, çırak olarak başladığı soba imalatı ve tamiratı mesleğini 43 yıldır sürdürüyor. Dayı mesleği olarak bu işi yaptığını belirten Bahri Hanılçi, sobacılığın zamana ve teknolojiye yenik düştüğünü söyledi.
 Doğu Ekspresi ile hedef 1 milyon yolcu
Doğu Ekspresi ile hedef 1 milyon yolcu
Geçen yıl 5 binin üzerinde yolcu taşıyan Doğu Ekspresi treninin, bu yıl yenilenen yüzü ile 1 milyon yolcu taşıması amaçlanıyor.
 Buzağı destekleme başvuruları başladı
Buzağı destekleme başvuruları başladı
2019 yılı buzağı destekleme başvuruları başladı. Müdürlüğün yaptığı açıklamaya göre, 4 ay ve üzeri tüm buzağılar destekleme kapsamında olacak.
İspir Kadın Kooperatifi Türkiye Kooperatifler Fuarı´nda
İspir Kadın Kooperatifi Türkiye Kooperatifler Fuarı´nda
.
KUDAKA, İl Gelişim Stratejileri ve Eylem Planı çalışmasını tamamladı
KUDAKA, İl Gelişim Stratejileri ve Eylem Planı çalışmasını tamamladı
.
Vali Memiş, çocuklarla pasta kesti, horon oynadı
Vali Memiş, çocuklarla pasta kesti, horon oynadı
.
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Erzurum için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:43 07:28 12:27 14:51 17:09 18:41
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları