Orhan BOZKURT


ÇOCUK OKUTMANIN BEDELİ

Dünyayı sarsan pandemi ve ardından gelen ekonomik kriz her kesimşi derinden etkiliyor. Son açıklanan enflasyon rakamları ile hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı ailelerin temel ihtiyaç ve gider kalemlerini zirveye taşıdı.


Türkiye’de anaokulundan üniversite mezuniyetine kadar tüm öğrenim hayatını devlet okullarında geçiren bir öğrencinin ailesine maliyetinin bugünkü fiyatlarla 300 bin TL olduğu tespit edilmiş.
Eğitiminin tamamını özel okullarda geçiren öğrenciler için ise aileleri 1 ila 5 milyon TL arasında bir servet harcamak zorunda kalıyor.
Bu rakamları Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un araştırmasından aldım. Araştırmaya göre, bir öğrencinin kitap, kırtasiye, kıyafetten oluşan ve her yıl yenilenen temel ihtiyaçları 2 bin 500-5 bin TL arasında değişiyor.
Temel ihtiyaçlara servis/yol parası, yemek, harçlık gibi diğer gereksinimler de eklenince yıllık eğitim maliyeti, hizmet ve ürün kalitesine göre 18 binila 35 bin TL arasında değişiyor.
Tamamı devlet okullarında geçen anaokulu, 12 yıllık zorunlu eğitim ve 4 yıllık üniversite eğitiminin bir  aileye toplam maliyeti ise  bugünkü fiyatlarla 300 bin liradan başlıyor, 595 bin TL’ye kadar çıkıyor.
Öğrencinin üniversite eğitimini farklı bir ilde alması halinde ise yurt, ev kirası, aylık harçlık gibi kalemlerden dolayı aile bütçesine 4 yıl için 100 ila 400 bin TL arasında ekstra bir gider ekleniyor.
Çocuklarını özel okullarda okutmak isteyen aileler ise adeta bir serveti gözden çıkarmak zorunda.
Anaokulundan liseye İstanbul’da özel okul ücretleri ortalama servis ve yemek ücretleri ile birlikte 70-250 bin TL arasında değişiyor. Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Erzurum  gibi illerde ise bu rakam 50-130 bin TL’yi buluyor.
Vakıf üniversitelerinde yıllık ücretler 60-380 bin TL arasında değişiyor.
Anaokuldan üniversiteye tüm öğrenim hayatını en uygun fiyatlı özel okullarda geçiren bir öğrencinin ailesine maliyeti en az 1 milyon TL’yi buluyor.
Öğrenim hayatı pahalı okullarda geçen, tıp fakültesi gibi 6 yıllık bir üniversiteyi okuyan öğrenci için ise toplamda 5 milyon TL gibi bir servet ödemek gerekiyor.
Avantajix.com kurucu ortağı Güçlü Kayral, araştırmayı değerlendirirken, eğitimin oldukça pahalı ama yasal olarak zorunlu bir gereksinim olduğuna dikkati çekti.
Özel okullarda okuyan bir öğrencinin, ailesinin kendisi için yaptığı harcamayı çok uzun yıllar çalışarak karşılayabildiğini kaydeden Kayral, “Pahalı okullarda okuyan bir öğrenci, üniversiteden mezun olduktan sonra 20 bin TL maaşlı bir işe girse, ailesinin kendisine yaptığı yatırımı ancak 20 yılda karşılayabiliyor. Asgari ücretle çalıştığında ise ömrü eğitim için kendisine harcanan parayı kazanmaya yetmiyor” dedi.