Emine Tugay Dursun


Erkeğe Şiddete Hayır!


 

Son zamanlarda oldukça artan bir gündem, "kadına yapılan şiddetin artması!" Ama peki erkeğe yapılan şiddeti kimse görmüyor mu? Aslında kadına şiddetten önce erkeğe yapılan şiddete değinmek lazım. Şiddet sadece fiziki olmaz, en önemli ve etkilisi psikolojik şiddettir. Erkekler büyütülürken ağlamak, hüzünlenmek gibi insani duyguları ayıplayıp; sevgi, saygı, merhamet gibi huyları edinmesini engelleyip, erkek olduğu için özel, yüce varlık, tek hükmedici olarak büyütülüyorsa aslında bu ona yapılan psikolojik şiddettir.

Ve maalesef şiddet şiddeti doğurur! Bu şekilde büyüyen erkek, etrafındaki bütün bayanları ezmek, küçümsemek, kendi hükmünü geçirmek için her şeyi yapacaktır.

Bence kadına şiddet, kadının ayakları üstünde durmasıyla da alakası yok. Bazen eşinden daha da kariyerli bayanların, eşlerinden şiddet gördüğüne şahit oluyoruz. Çünkü kadın ne kadar kendini yetiştirse de fıtrat olarak aslında zayıf ve nazenin varlıklardır. Ben kadının güçlü olmasından yana da değilim. Çünkü iki taraf güçlü olursa bu seferde uyumsuzluk oluyor. Hani atalarımız diyor ya " biri taş ise diğeri toprak olmalı" diye... Fıtrat olarak daha uyumlu olmak kadına yakışır yani "toprak (ana)" olmak!

Modern toplumum kadına yaptığı en büyük kötülük erkekle aynı hakları verip kadına güçlü olması gerektiğini aşılamak ve fıtratını unutturmak oldu, halada oluyor.

Yine bence erkek çocuklarını büyütürken kadının bu zayıflığını, Allah tarafından nazik ve nazenin yaratıldığını, kısaca Allah´ın, İslam´ın, Efendimizin kadına verdiği değeri öğreterek büyütmek lazım. Erkeğe verilen gücün ezmek için değil korumak için olduğunu ve kadının bu özelliklerini eziklik değil; özellik olduğunu bilerek, erkeği üstün varlık olarak görmeden yetiştirmek lazım.

Bırakın kadınlar nazlı olsun, kırılgan olsun. Erkekte merhamet etsin sevsin, korusun, kollasın!

Asıl şiddet erkeği sevgisiz, merhametsiz büyütmek, kadına da güçlü ol diyerek kadınlık duygularını elinden almak olur. Ben kadına şiddetin kadınları tüm özellikleriyle, eksiklikleriyle, duygularıyla, duygusallığıyla bağrına basan erkekler yetiştirerek çözüleceğini düşünüyorum.

Bu sebeple ERKEĞE ŞIDDETE HAYIR!!! diyorum...